Zahraničí

Nejvíce cen Tony letos posbíraly muzikály Dear Evan Hansen a Hello Dolly!


V neděli 12. června se na Broadwayi rozdávaly nejslavnější divadelní ceny, Tony Awards. Po loňské jednoznačné nadvládě Hamiltona byla letošní sezóna pestřejší a o kvalitní muzikály nebyla nouze. Nejvíce nakonec zabodoval muzikál Dear Evan Hansen, který získal 6 cen, včetně té za nejlepší nový muzikál.

Dear Evan Hansen je komornějším pop-rockovým muzikálem, jehož stěžejním motivem je vedle dalších problémů boj se sociální úzkostí v době sociálních sítí. Skvělé písně doplňují dojemný příběh teenagera Evana Hansena, který se dotýká každé generace diváků.

Fotografie z muzikálu Dear Evan Hansen

Fotografie z muzikálu Dear Evan Hansen

Muzikál získal kromě ceny za nejlepší nový muzikál sezóny ceny za scénář (Steven Levenson), původní hudbu a texty (Benj Pasek a Justin Paul; mj. autoři písní k muzikálovému filmu La La Land), orchestraci (Alex Lacamoire, který loni vyhrál stejnou cenu za Hamiltona). Ocenění získal také představitel hlavní role Ben Platt, který je v současnosti jednou z největších hvězd Broadwaye, přičemž Evan Hansen je jeho debutem. Poslední šestou cenu si odnesla Rachel Bay Jones za roli Evanovy matky.

Ukázky z muzikálu Dear Evan Hansen

Nostalgická Dolly a další

V závěsu za Dear Evan Hansen zůstal nostalgický revival slavného titulu Hello, Dolly!, který si odnesl 4 sošky. Vedle ceny za nejlepší revival byla dle očekávání oceněna hvězdná Bette Midler za hlavní roli, dále pak Gavin Creel za vedlejší roli Cornelia Hackla a kostýmy (Santo Loquasto).

Zcela zaslouženě si odnesl dvě ceny za výpravu muzikál Natasha, Pierre & The Great Comet of 1812, který je adaptací části klasické ruské knihy Vojna a mír od Tolstoje. Scénografka Mimi Lien přetvořila klasické divadlo v pompézní ruský kabaret, kde jsou diváci přímo vtaženi do děje.

Velkolepá scénografie muzikálu Natasha, Pierre & The Great Comet of 1812

Velkolepá scénografie muzikálu Natasha, Pierre & The Great Comet of 1812

Můj osobní favorit, muzikál Come From Away, si odnesl sošku za nejlepší režii (Christopher Ashley). Muzikál velice poutavým způsobem vypráví o malém kanadském městečku Gander, na jehož letiště bylo 11. září 2001 odkloněno 38 komerčních letů se 7000 pasažéry. V muzikálu s originální folk-rockovou hudbou se prolínají příběhy nápomocných obyvatel městečka, posádek letadla i vystrašených cestujících různých národností.

Poslední cenu, za choreografii, získal swingový energický muzikál Bandstand, pojednávající o skupině válečných veteránů, kteří se rozhodnou založit kapelu a zúčastnit se celonárodní soutěže v New Yorku. Muzikál se mj. zabývá problémem posttraumatických stavů vojáků po návratu domů.

71. výroční ceny Tony moderoval slavný herec Kevin Spacey a po roční pauze se vrátili do tradičního místa konání, Radio City Music Hall.

Kompletní seznam výherců v muzikálových kategoriích

Nejlepší nový muzikál – Dear Evan Hansen
Nejlepší revival – Hello, Dolly!
Nejlepší scénář – Steven Levenson – Dear Evan Hansen
Nejlepší hudba a texty – Benj Pasek & Justin Paul – Dear Evan Hansen
Herečka v hlavní roli – Bette Midler – Hello, Dolly!
Herec v hlavní roli – Ben Platt – Dear Evan Hansen
Herečka ve vedlejší roli – Rachel Bay Jones – Dear Evan Hansen
Herec ve vedlejší roli – Gavin Creel – Hello, Dolly!
Nejlepší scénografie – Mimi Lien – Natasha, Pierre & the Great Comet of 1812
Nejlepší kostýmy – Santo Loquasto – Hello, Dolly!
Nejlepší light design – Bradley King – Natasha, Pierre & the Great Comet of 1812
Nejlepší režie – Christopher Ashley – Come From Away
Nejlepší choreografie – Andy Blankenbuehler – Bandstand
Nejlepší orchestrace – Alex Lacamoire – Dear Evan Hansen


Zahraničí
Ceny Tony ovládl muzikálový fenomén HAMILTON, získal 11 cen
Zahraničí
“Vlasy” opět dobývají americkou Broadway
Zahraničí
Muzikálový Londýn 2010 – část 1. – Sister Act
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!