Zahraničí

Magické “Wicked” na úspěšné čarovné pouti světem


Prázdniny se blíží ke konci a na jejich samotný závěr jsme si připravili představení amerického muzikálu “Wicked”, inspirovaný “Čarodějem ze země Oz”. Čarovný muzikál se úspěšně hraje již téměř 6 let na Broadwayi, stejné úspěchy sklízí i v Londýně. Úžasné pěvecké výkony, dechberoucí vizuální podívaná i originální hudba dělá z “Wicked” jedinečnou podívanou, která se řadí mezi světovou muzikálovou špičku.

Logo Wicked

Logo Wicked

Historie vzniku sahá až k roku 1995, kdy spisovateli Gregory Maguire vyšla kniha “Wicked: Život a doba zlé čarodějnice ze západu”, která zaujala hudebního skladatele Stephena Schwartze (můžete ho znát také jako autora muzikálu “Godspell”). V roce 1998 byla podepsána smlouva o právech a muzikál dostal zelenou. Schwartz si na spolupráci přizval scenáristku Winnie Holzman, která román adaptovala do jevištní podoby a Schwartz později napsal kompletní hudbu a texty písní. Dalším důležitým členem týmu byl producent David Stone, který měl jediný úkol – dovést “Wicked” na broadwayská prkna.

Alexia Khadime (Elphaba)

Alexia Khadime (Elphaba)

Až 10. června 2003 se premiérově “Wicked” na zkoušku uvádělo v San Francisku. Už tam se představilo legendární obsazení v čele s Kristin Chenoweth a Idinou Menzel. Společně s většinou obsazení pak s velkou slávou vstoupil na broadwayská prkna v premiéře 30. října 2003 v George Gershwin Theatre. Tím se odstartovalo další muzikálové šílenství. Každý chtěl živě vidět v Americe známý čarodějnický příběh a vstupenky se vyprodávají prakticky až dodnes, šest let po premiéře.

Zamotaný příběh začíná na čarodějnické škole Shiz, kam nastoupí Elphaba, která je trochu odlišná od ostatních. Má totiž zelenou kůži. Setkává se tam s půvabnou blondýnou Galindou, která si později zkrátí jméno na Glinda. Společně nejdřív bojují o srdce hezouna Fyiera, pak se s z nich ale stávají kamarádky. Elphaba se vydává za Čarodějem ze země Oz, od kterého se chce naučit čarovat. Ten však není tak hodný, jak se zdá. Elphaba se zmocní jeho čarovné knihy Grimmerie, a stává se Wicked (=zlou). Celá země Oz ji začne pronásledovat, jen Fyiero a Glinda zůstanou při ní. Fyiero jí vyznává lásku a Glinda jim pomůže uniknout ze země Oz a stává se hodnou čarodějnicí (Glinda the Good), kterou uznává celá čarodějnická země (příběh byl samozřejmě zestručněn, pro jazykově zdatné nabízím odkaz na kompletní synopsi na Wikipedii).

Dianne Pilkington (Glinda)

Dianne Pilkington (Glinda)

Příběh o přátelství, lásce, odlišnosti, zlu z donucení a kouzlení si získá zaručeně srdce každého diváka. Režisér Joe Mantello navíc na jevišti společně s celým týmem designérů, kostymérů, scénografů a dalších vytvořil jedinečnou výpravnou podívanou, která učaruje jak malým, tak velkým divákům.

A učarovává už doslova po celém světě! Po americkém turné a uvádění v Chicagu se v roce 2006 představil muzikál v londýnském West Endu, kde se taktéž hraje s obrovským úspěchem dodnes. Dále se “Wicked” uvádělo v Tokiu, Los Angeles, Melbourne nebo zpět v San Francisku. Letos také začalo druhé americké turné. Nejblíže v současnosti můžete vidět “Wicked” ve Stuttgartu, kde se zapsal jako jeden z komerčně nejúspěšnějších muzikálů a hraje se od roku 2007. Ne vše trvá věčně a “Wicked” tam 30. ledna 2010 končí a budou nahrazeny zcela novým nastudováním známého německého muzikálu “Tanz der Vampire” (o něm třeba někdy příště). 17. března 2010 se ale stejná verze bude hrát v německém Oberhausenu. Chystá se také uvádění v Sydney (převod nastudování z Melbourne) a v japonské Osace (převod tokijského nastudování).

Apollo Victoria Theatre v Londýně

Apollo Victoria Theatre v Londýně

Muzikál je rovněž zaznamenán na CD, a to rovnou několika. Samozřejmostí je originální broadwayská nahrávka, která vyšla v prosinci 2003. Jedná se o téměř kompletní nahrávku chybí jen dva kratší úseky. V roce 2005 získalo album cenu Grammy za nejlepší muzikálovou nahrávku. Slyšet na ní můžete již výše zmiňovaný a oceňovaný pěvecký pár Kristin Chenoweth a Idinu Menzel. Stuttgartské nastudování také nezůstalo pozadu a roku 2007 vyšla taktéž téměř kompletní nahrávka. O rok později vyšla japonská nahrávka s původním obsazením z Tokia. V roce 2008 pak vyšla reedice původního broadwayského alba s ukázkami z německé a japonské verze a dalšími bonusy. Londýnská nahrávka je velice diskutovaná a stále se neví, zda vůbec vyjde.

Právě písně jsou jedním z velkých kladů představení, již první “No-one Mourns The Wicked” obsahuje hlavní a lehce zapamatovatelný hudební motiv. Divácky vděčnou jsou pak písně “Popular” nebo závěr první půle “Defying Gravity“. Motivy se často opakují, hudba je typicky muzikálově zabarvená, především popová. Obsahuje hlavně ženské party, ale také velké sborové pasáže. Je na ní znatelná ona “čarovnost”, sami to jistě poznáte na jakékoliv ukázce z muzikálu.

Vstupenky vždy patří k těm dražším, investice však za zážitek stojí (osobně jsem bohužel dal v Londýně přednost jiným titulům, ale druhá část naší výpravy byla nadšená). Další fotografie můžete nalézt například na oficiální americké stránce. Nasměrujeme vás také na londýnské stránky i na Stuttgartskou produkci, kde případně můžete nalézt další potřebné informace.

Autorem fotografií z představení je Tristram Kenton, fotografie laskavě poskytla Anna Dawson z londýnské produkce. Na fotografiích můžete vidět aktuální londýnské obsazení. Autorem fotografie londýnské budovy divadla je Pavel Košatka. Jakékoliv další šíření fotografií bez souhlasu jejich autorů je přísně zakázáno!

Thanks to Anna Dawson for providing photos and public release. Production photo credit: Tristram Kenton


Zahraničí
The Who’s Tommy v Linci aneb jak je důležité plnit si sny a zůstat sám sebou
Zahraničí
Sunset Boulevard, londýnská divadelní událost roku 2016 aneb Glenn Close je znovu připravena na svůj „close-up“!
Zahraničí
Zažít pravou Broadway
  • Jakub

    Hůlku neukradne Glinda ale Elphaba, a není to hůlka, ale knížka, myslím že se jmenuje Gramerie (nebo tak nějak) a je to ta knížka se kterou Elphaba čaruje při písních Wicked witch of the east a No good deed =). Elphabě s Fyierem (v 1. pádu Fyiero) pomáhá utéct Glinda, která se poté stanou hodnou čarodějnicí a je nazývána Glinda the good… Nějak se vám povedlo obě čarodějky na konci prohodit =) Ale až na tyhle chybičky v příběhu je to pěkný článek… Celkově se mi ten nápad s přibližováním zahraničních produkcí českým muzikálovým fanouškům dost líbí…


  • Jan Kastovsky

    Viděl jsem jej pred rokem v Londýně.
    Moc pěknej. Doporučuju :-)
    Zas tak drahý to nebylo v TKTS za 30 liber … :-)


  • Zdeněk

    Já byl v Německu a fakt to nemá chybu je to moc hezky udělany snad se někdy dočkáme i tady


  • Pavel Košatka

    Jakube, díky moc za opravy, v článku to opravím. Čerpat z internetu se někdy nevyplatí, to prohození ale fakt nechápu :-). Ještě jednou díky.
    Zdeňku, já to dneska zase po dlouhé době naposlouchával a asi uspořádám výlet do Německa, protože je to opravdu výjimečné dílo, sice v angličtině by to pro mě bylo lepší, ale zase dražší :-).


  • Ondřej Doubrava

    Já se možná vydám do toho Londýna, uvidíme, co bude realizovatelné dřív. ;-)


  • Ondřej Doubrava

    Jakube, díky za ocenění nápadu, byl v plánu už od začátku obnovení Musicalu a jsme moc rádi, že se nám to daří i s pomocí autorizovaných a oficiálních materiálů, v zahraničí jsou přátelštější víc, než se mi kdy snilo. Teď jsme si tím hodně vypomohli přes prázdniny, abychom si navykli na téměř denní aktualizace, až se rozjede sezóna, bude se zahraničí s domácími událostmi samozřejmě pravidelně střídat, teď ta převaha zahraničí holt byla daň za “divadelní prázdniny”.


  • Zdeněk

    Pavle já sem se taky bál němčiny ale de o zvyk a naopak my ta němčina vubec nevadila a hlavně tam mají užasnou Robertu Valentini , která je fakt užasná moc bych stál o německý cd prosím porad kde ho sehnat a jěště doporučuju Tarzana ten je taky skvělej


  • Pavel Košatka

    Zdeňku, v českých obchodech to bohužel nelze koupit a když, tak ukrutně předraženě. Nejlepší je to posílat z Německého obchodu Sound of Music. Stuttgartskou nahrávku najdeš tady:
    http://www.soundofmusic-shop.de/CD_WICKED_-_Original_Stuttgart_Cast_2007.html


  • Nika

    Já znám teda z CD a z pár videí jen původní obsazení. Ale teda zelená Idina je perfektní. Nemůžu říct, že nejlepší, protože jiné obsazení neznám. Ale pro mě nasadila laťku dost vysoko. Bohužel je tohle jeden z muzikálů, o kterém můžu tak akorát snít.


  • Zdeněk

    Mě se strašně líbí Kery Ellis která je fakt užasná


  • HUGO

    mě naprosto učarovala Londýnská Glinda: Dianne Pilkington (viděno na vlastní oči), ten její “blonde” přízvuk byl okouzlující


  • Elenor

    Já vím, že tohle je už trochu starší článek, ale přesto si neodpustím malé dovysvětlení děje:
    Elphaba se nikdy zlou nestane. Ona a Glinda zjistily, že Čaroděj ve skutečnosti nemá žádné schopnosti a stojí za pronásledováním mluvících zvířat země Oz (,,Nejlepší způsob jak svést lidi dohromady je dát jim skutečně dobrého nepřítele.”). Čaroděj chce, aby s ním Elphaba spolupracovala, protože na rozdíl od něj, je skutečně talentovaná čarodějka a jako jediná dokáže číst v knize kouzel Grimmerii. Zatímco Glinda je ochotná spolupracovat (ne ze zlé vůle, spíš chce jako veřejná osoba pomáhat lidem), Elphaba bere knihu a utíká. Aby jí Čaroděj a jeho pomocnice – bývalá ředitelka univerzity Shiz – Madam Morrible zabránili v prozrazení pravého stavu věcí, Morrible Elphabu označí za ,,Wicked Witch” a označí ji za původkyni všeho zla. Elphaba pak levitačním kouzlem očaruje koště a tak je schopná létat (působivé hudební číslo ,,Defying gravity”). Dvě nejlepší kamarádky – Elphaba a Glinda – se pak v dobrém rozcházejí. Glinda se v druhém jednání zasnubuje se svým přítelem Fiyerem, který vede pátrání po Elphabě. Čaroděj dá Elphabě druhou šanci a propouští létající opice, které věznil. Ale pak Elphaba objeví, že v kleci držel i jejího bývalého profesora – kozla doktora Dillamonda, který v zajetí ztratil schopnost řeči, a Čarodějovu nabídku odmítá. Její cesta se pak opět střetne s Fiyerem, který utíká s ní. Glinda, kterou bolí zrada její kamarádky a Fiyera, radí Čarodějovi a Morrible, aby roztrousili zvěst, že Elphabina sestra Nessa je v nebezpečí a tím Elphie nalákali. Čaroděj a Morrible, ale bez Glindina vědomí zajdou ještě dál a Morrible vyvolá kouzlem orkán, který do země Oz přivane dům a s ním i Dorotku Galeovou a jejího psíka Totoa. Padající dům Nessu zabije a Elphie na místo ,,nehody” přichází pozdě. Setkává se jen s Glindou, pohádají se a Elphabu vzápětí zatknou vojáci, kteří na ni čekali (o čemž Glinda neměla tušení). Na pomoc Elphabě přichází Fiyero, který jí umožní utéct a sám padne do zajetí. Vojáci ho odvádějí na blízké pole a hodlají z něj vymlátit, kam Elphaba utekla. Mezitím se Elphaba snaží na Fiyera seslat kouzlo, aby necítil bolest a nezemřel. Domnívá se, že neuspěla a naplno si uvědomuje, že ,,žádný dobrý skutek nezůstane nepotrestán” a příjímá svou ,,reputaci” zlé čarodějnice. Do hradu, kde se ukrývá, za ní přichází Glinda, Elphaba jí předává Grimmerie a prosí ji, aby se nikdy nepokoušela očistit její jméno. Glinda pak ze svého úkrytu sleduje, jak Elphabu dostihli lovci čarodějnic a Dorotka na ni vylila kyblík s vodou, který Elphabu rozpustil. Čaroději řekne, že si přeje, aby opustil zemi Oz provždy a Morrible nechává zatknout. Mezitím se do hradu dostává strašák, ve kterém poznáváme Fiyera (-důsledek Elphabina kouzla). Ten pod padacími dveřmi nachází Elphabu, která přestírala vlastní smrt. Řekne jí, že pokud chtějí být v bezpečí, nikdo se nesmí nikdy dozvědět, že jsou naživu, ani Glinda ne. Zatímco lidé oslavují Elphabinu smrt a Glinda truchlí nad ztrátou přítelkyně, Fiyero a Elphie odchází ze země Oz začít nový život…

    – to je jenom v kostce, kdybyste někdo chtěl další dovysvětlení nebo cokoliv, zeptejte se. Viděla jsem asi tucet záznamů tohoto úžasného muzikálu a doufám, že jednou tu bude stejně slavný jako v zahraničí. Dělají se přípravy na film, který je prozatím plánován na rok 2012, ale nic není jisté, protože čekají na to, až tržby z divadel dosáhnou vrcholu.


  • dom

    já mám zase hrozně ráda Willemijn Verkaik, ta je úžasná :)


  • milanzitka

    Konečně jsem měl šanci shlédnout tento vychvalovaný muzikál a nezbývá, než se ke chvíle přidat. Idina Menzel nasadila laťku skutečně vysoko, ale mnou viděná Rachel Tucker byla ještě lepší, až se mi tomu nechtělo věřit. S takovou lehkostí jakou dávala všechny výšky, někde si dokonce ještě přidala a zpívala ještě výš, prostě pro mě něco neskutečnýho. Příjemným překvapením pro mě byla i představitelka Glindy Louise Dearman, která má velice podobný hlas jako původní představitelka Kristin Chenoweth.

    Všem doporučuji a přidávám i malý tip, každý den jde do prodeje 24 vstupenek do první řady za 27,5GBP, pokladna otevírá v 10:00 a platí pravidlo “kdo dřív přijde”, takže tam buďte včas. My jsme pro jistotu přišli již v 6:30 a byly jsme třetí (na sobotní večerní představení, o všedních dnech si myslím že stačí přijít později).


  • Jiří K.

    Souhlasím, duo Rachel T. a Louise D., nádhera!


  • milanzitka

    Pro všechny, kdo by se chtěli na tento fenomenální muzikál do Londýna vypravit, mám pár aktuálních informací. Většina hlavních postav ze současného obsazení – Louise Dearman (Glinda), Mark Evans (Fiyero), Clive Carter (Wizard), Julian Forsyth (Dr. Dillamond), Zoe Rainey (Nessarose) a Ben Stott (Boq) – má poslední představení v sobotu 10. prosince 2011.

    Viděl jsem spoustu různých záznamů, různá obsazení, a nevím zda to bylo jen tím, že tohle bylo naživo, ale je to pro mě ta nejlepší “grupa” co kdy tento muzikál hrála, včetně orchestru. Určitě se na tuhle partu vydám do prosince ještě jednou.

    Rachel Tucker, představitelka Elphaby, zůstává až do roku 2012, byla jí totiž před pár dny prodloužena smlouva, což podle mě jen potvrzuje její výjimečné kvality.
    Pro ty, komu toto jméno nic neříká:
    http://www.youtube.com/watch?v=KuPeTdrjknQ
    nebo nejlépe přímo z muzikálu:
    http://www.youtube.com/watch?v=SC7x1mHyt7g

    Spolu s ní zůstává ze současného castu ještě Julie Legrand (Madame Morrible), Nikki Davis-Jones (standby Elphaba) a Chloe Taylor (standby Glinda).

    Všem muzikál velmi doporučuji! V listopadu by měla vyjít knížka, která bude volně navazovat na knížku předchozí, tedy i na děj tohoto muzikálu. Třeba se jednou dočkáme i zpracování tohoto příběhu a na svět třeba přijde další muzikálová perla :)


  • Pavel Košatka

    Já poprvé živě v sprnu a Rachel Tucker je podle mě nejlepší Elphaba na světě, a že jsem jich slyšel hodně. Skvěle hraje i zpívá, hlavně nemá žádné šílené výkyvy, které se dají slyšet u jiných zpěvaček v této šíleně těžké roli. Jsem na to zvědavý, vkládám do Wicked velké naděje, zvláště s Rachel :).


  • Jiří K.

    No jéje, Rachel je v té roli fantastiská, člověk jí to věří od začátku do konce. S Louise Derman tvoří skvělé duo. A jako člověk se zdála taky moc fajn. Alespoň že existuje pár nahrávek z televize, když už CD asi už nebude. :)


  • Radka

    Viděla jsem tento muzikál 15.2.2013 a byla jsem nadšena!! Dokonalost! Zejména Hayley Gallivan jako Elpheba je naprosto úžasná. I když moje angličtina není tak skvělá, abych rozuměla každé slovo, věřila jsem jí každý pohyb, každé gesto. Má okouzlující barvu hlasu a nestačila jsem zírat, co s hlasem dokáže. Takže (pokud sem ještě někdo zabrousí, tento článek je tu už dlouho) určitě všem doporučuji!! :)


  • Jaňule

    Tohle je jediná otevřená diskuze o Wicked na českém internetu, kterou znám, takže i když je tento článek tak trochu “zapadlý”, i já se zde podělím o své zážitky :)
    Na londýnském Wicked jsem byla ve středu 30. října (kdy měla mimochodem desáté výročí broadwayská produkce). Muzikál znám poměrně dlouho a bylo mým doslovným snem ho konečně vidět živě. Musím říct, že to byly snad nejlépe utracené peníze vůbec. Byla jsem zkrátka doslova očarována, i když jsem před tím viděla spoustu záznamů a útržků na YouTube. Louise Dearman jako Elphaba (ta stejná výše zmíněná Louise Dearman, akorát tentokrát jako Wicked Witch) je pro mě nyní nepřekonatelná, stejně jako představitelka Glindy Gina Beck, které role skutečně sedí, je v ní přirozená a navíc má krásný soprán. Překvapilo mě, že v obsazení (jak v hlavních rolích, tak i v company) není jediný slabý článek. Leckterý český muzikálový herec by mohl sboristům jejich um závidět. V dalších rolích pak účinkovali Ben Freeman jako Fiyero, Harriet Thorpe jako Madame Morrible, Keith Bartlett jako The Wizard, Katie Rowley Jones jako Nessarose, Sam Lupton jako Boq a Chris Howell jako Dr. Dillamond. Všichni byli úžasní! :)
    Muzikál se pravidelně umisťuje v anketách na předních příčkách, což jedině potvrzuje fakt, že se jedná jedno z nejlepších představení na světových scénách. Doufám, že tam Wicked ještě dlouho vydrží, protože jde o fakt úžasný kousek na úplně jiné úrovni, než má muzikál tady. Takže taky nemůžu říct nic jiného, než že ho všem doporučuji.
    Jenom si dovolím drobný “cast update” – od 18. listopadu bude v Londýně hrát Elphabu celosvětová hvězda Willemijn Verkaik :)


  • Tropp

    Muzikál jsem viděla několikrát (naživo) a rozhodla jsem se o něm vytvořit i celý blog. Příběh a hudba mě naprosto uchvátily, viděla jsem Rachel Tucker, ale naposledy i willemijn verkaik,se kterou jsem se i setkala.
    Čtenářů mého blogu jemálo, protože i málo lidí muzikál zná a třeba se tam něco zajímavého dočtete.
    Já bych ale o Wicked nejraději mluvila celou věčnost :) :) Mám i většinu knížek – třeba Grimmerie, Pop-Up Commendium, Wicked Truth, Fan-Guide to Wicked, originální knížku Wicked a pokračování Son of a witch a všechny díly Čaroděje ze země Oz!

    Navštivte http://emeraldcityofoz.blog.cz/ a ponořte se do země Oz, kde se neví, kdo je Wicked a kdo Good.. :)