Brno

Kovář Mikeš statečně míří na Biskupský dvůr (+ obsazení)


Novým titulem letošního brněnského léta na Biskupském dvoře byl zvolen původní pohádkový příběh Boženy Němcové O statečném kováři, který je v divadelní verzi Městského divadla Brno doplněn o řadu nových písní Petra Ulrycha.

Mikeš byl syn kovářův. Když mu bylo osmnáct let, teprv ho matka odstavila a otec ho začal učit řemeslo. Jak dostal za vyučenou, tu déle doma zůstati nechtěl a řekl otci: „Táto, dejte mi železa, já si udělám na cestu hůl.“ Táta mu dal pětadvacet liber železa na hůl. „Ale táto,“ řekl Mikeš, „copak bych dělal s takovou třtinou, dejte mi alespoň sedm centů železa.“ „I pro pána krále, vždyť takový sochor ani neuneseš?“ „Uvidíte, jak se budu ohánět,“ odpověděl silný Mikeš, a když si hůl ukoval, dokázal tátovi, že pravdu mluvil. Táta dal peníze, máma mu upekla výražkových koláčů a Mikeš se s tím vydal na cestu…

Jestli vám začátek této pohádky něco připomíná, není divu. Jde o původní verzi příběhu o statečném kováři Mikešovi, který sepsala Božena Němcová a který se stal předlohou i pro letošní novinku pro letní uvádění na Biskupském dvoře. Většina z nás ovšem zná filmové zpracování z roku 1983, jež se pravidelně vrací na televizní obrazovky. Mladičký Pavel Kříž zde v roli neohroženého Mikeše s dobrým srdcem chodí světem, píská si neodolatelně nezapomenutelnou melodii a zachraňuje princezny před ukrutností Černého krále. Pohádka v režii Petra Švédy v době svého vzniku získala několik mezinárodních cen na filmových festivalech tvorby pro děti a mládež, a i díky scénáři Bohumila Steinera a Jaroslava Petříka se zapsala do srdcí mnoha generací dětí.

Tím, co ovšem činí tuto pohádku výjimečnou, je především její atmosféra – strašidelné a ponuré vyprávění, které směřuje k dobrému konci, nedá divákům vydechnout. A na této atmosféře se značnou měrou podílí zejména hudba Petra Ulrycha. Jeho spolupráce s Městským divadlem Brno se hluboce zapsala do historie divadla. Ve spolupráci se Stanislavem Mošou vznikly tituly Radúz a Mahulena (1997 a znovu v roce 2016), Koločava (2001), Máj (2004) a Markéta Lazarová (2007). Již předtím ovšem spolu s Martinem Fahrnerem napsal folkovou divadelní baladu Legenda, která měla premiéru v roce 1995, v roce 1990 byl autorem hudby ke Kainarově Zlatovlásce a už v roce 1982 napsal hudbu i texty písní pro inscenaci Krakonošova zahrada pro tehdejší Divadlo bratří Mrštíků. Od roku 1974 je neodmyslitelně spojen s hudebním uskupením Javory, kde působí se svou sestrou Hanou.

O statečném kováři - vizuál (Městské divadlo Brno)

O statečném kováři – vizuál (Městské divadlo Brno)

Pohádkový příběh o kováři Mikešovi, jenž se vydává do světa na zkušenou a cestou narazí na dva kamarády Matěje a Ondru, s nimiž se rozhodne najít a zachránit tři krásné princezny, které záhadně zmizely, se nyní obléká do nového, divadelního hávu. Původní filmový scénář přepracovali Igor Ondříček a Klára Latzková tak, aby známá pohádka mohla oslovit i dnešní diváky. Petr Ulrych připsal celou řadu písní, které zazní v prostředí Biskupského dvora naživo v podání orchestru pod vedením cimbalisty Petra Gablase, jenž je zároveň i autorem hudebního aranžmá.

I přesto, že ve vyprávění došlo k drobným dramaturgickým změnám, mohou se diváci stále těšit na Černého krále, kterého všude doprovází velký děsivý pes, na známé melodie i kouzelné zaříkání „Hoř, plamínku, plápolej, tupou sílu udolej!“ A vzhledem k tomu, že jde o pohádku, neprozradíme nic překvapivého, když řekneme, že nakonec všechno dobře dopadne. Leniví a lstiví kamarádi budou po zásluze potrestáni, Černý král přestane trýznit království a Mikeš získá krásnou princeznu Elišku za ženu. V režii Igora Ondříčka se můžete těšit na nápaditou scénu Jaroslava Milfajta, pohádkové kostýmy Romana Šolce a zábavnou a akční choreografii Martina Packa. V hlavních rolích se představí Aleš Slanina (Mikeš), Jakub Uličník (Matěj), Kristian Pekar (Ondra), Petr Halberstadt (Černý král), Eliška Skálová (Princezna), Zdeněk Junák (Král), Igor Ondříček (Kovář), Jiří Mach (Krajánek), Lucie Bergerová (Hostinská), Marek Hurák (Komoří), Marco Salvadori a Jan Brožek (Zbrojnoši), Tobiáš Latzka (malý Mikeš) a další.

Světová premiéra inscenace proběhne na Biskupském dvoře Moravského zemského muzea v neděli 7. června 2020.

OBSAZENÍ
O STATEČNÉM KOVÁŘI

Krajánek- Jiří Mach
Mikeš – Aleš Slanina
Malý Mikeš – Tobiáš Latzka
Kovář – Igor Ondříček
Černý král – Petr Halberstadt
Matěj – Jakub Uličník
Ondra – Kristian Pekar
Hospodská – Lucie Bergerová
Král – Zdeněk Junák
Komoří – Marek Hurák
Zbrojnoši – Jan Brožek, Marco Salvadori
Princezna Eliška – Eliška Skálová
Princezna Kristýna – Kristýna Gašperáková
Princezna Barbora – Barbora Musilová

Company:
Jakub Liška, Bohumil Vitula, Michal Matěj, Patrik Földeši, Marek Hurák, Jan Brožek, Marco Salvadori, Vendula Hudcová, Kristýna Gašperáková, Barbora Musilová, Eliška Skálová

AUTORSKÝ A TVŮRČÍ TÝM

Režie: Igor Ondříček
Úprava: Igor Ondříček, Klára Latzková
Hudební nastudování a dirigent: Petr Gablas
Úprava hudebního aranžmá: Petr Gablas, Jakub Šimáně
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Roman Šolc
Choreografie: Martin Pacek
Korepetice: Jaroslava Michalíková, Monika Jakubíčková, Zuzana Kadlčíková
Světelná režie: David Kachlíř
Zvuková režie: Michal Hula
Zvuková supervize: Jiří T. Novotný
Plakát: Petr Hloušek, Tino Kratochvil
Umělecký záznam a střih představení: Dalibor Černák
Asistent režie: Jan Brožek
Asistent choreografie: Michal Matěj
Produkce: Zdeněk Helbich
Dramaturgie: Klára Latzková, Jan Šotkovský
Orchestr MdB
Představení řídí: Igor Maršálek, Naďa Patriková

FOTOGALERIE

tisková konference
Foto: Městské divadlo Brno

Recenze a reportáže
Hudební scénu MdB energicky rozhýbal Flashdance
Recenze a reportáže
Monty Python’s Spamalot v Brně aneb Jak zkusit rozlousknout dramaturgický kokosák
Aktuální zprávy
Předání cen Křídla 2019/2020 proběhne on-line
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!