Brno

Výsledky divácké ankety Křídla 2022/2023. Prvním místům kralují muzikály


Divácká anketa Městského divadla Brno Křídla 2022/2023 zná své vítěze! Nejoblíbenější inscenací se stal historický muzikál Devět křížů, nejoblíbenější herečkou pak byla zvolena Kristýna Daňhelová a nejoblíbenějším hercem Libor Matouš.

Tradice divácké ankety o nejpopulárnějšího herce, herečku, inscenaci a tvůrčí počin vznikla v Městském divadle Brno v roce 1997 a v sobotu 27. ledna 2024 se na Činoherní scéně MdB uskutečnil již 27. ročník, pro který sošky Křídel stejně jako loni vytvořila herečka Radka Coufalová a svým pojetím měly tentokrát znázorňovat rozervanou umělcovu duši.

Scenáristou a režisérem celého slavnostního večera byl letos Petr Štěpán, jenž pro diváky společně se svými vystupujícími kolegy připravil řadu skvělých zábavných scének i hudebních čísel, udílením cen pak coby moderátoři provázeli Lenka Janíková a Tomáš Sagher. Ti hned na počátku zmínili možnost zapojení umělé inteligence jako ulehčení práce v mnohdy náročném divadelním provozu, jak se ale záhy ukázalo, nebylo by to možné, neboť umělá inteligence si ze sebe mimo jiné neumí udělat legraci. A o střílení do vlastních řad šlo při tomto večeru s Křídly především!

Zcela živí a opravdoví byli tedy nejen všichni účinkující na jevišti, ale také diváci a jejich odevzdané anketní lístky zveřejňované v divadelním magazínu Dokořán či přístupné na pokladnách divadla, pomocí nichž v průběhu celého roku v rekordně hojném počtu hlasovali pro svého nejoblíbenějšího herce, herečku, ale také režiséra, výtvarníka, hudebníka, tvůrčí počin i jednotlivou inscenaci Městského divadla Brno. A po sečtení všech hlasů byl verdikt jasný.

V kategorii Nejoblíbenější herečka zvítězila Kristýna Daňhelová, Nejoblíbenějším hercem se stal Libor Matouš, Nejoblíbenější inscenací sezóny zvolili hlasující historický muzikál Devět křížů autorů Petra Štěpána, Miroslava Ondry a Robina Schenka, přičemž cenu převzal režisér inscenace Petr Gazdík. Ani autor hudby Robin Schenk však nepřišel zkrátka – obsadil totiž první příčku kategorie Nejvýraznější tvůrčí počin právě za svou hudbu k historickému muzikálu Devět křížů a stejný názor jako diváci na danou věc měli i jeho kolegové z divadla, a tak Robin Schenk převzal z rukou šéfredaktorky časopisu Dokořán Kláry Latzkové také interní Cenu kolegia revue Dokořán.

Druhou interní cenou, o níž nerozhodují diváci, ale vedení divadla, je pak Cena ředitele, kterou sám ředitel MdB Stanislav Moša udělil a předal Petru Hauskrechtovi, zakladateli a duchovnímu otci brněnského parního pivovaru Hauskrecht, jenž je dlouholetým partnerem divadla.

V rámci slavnostního večera byla také pokřtěna již osmadvacátá Ročenka MdB 2022–2023, která podrobně mapuje uplynulou divadelní sezónu. Za kmotry této významné výpravné publikace letos ředitel Stanislav Moša zvolil právě oceněného Petra Hauskrechta, dále generálního ředitele Moravského zemského muzea Jiřího Mitáčka a primátorku statutárního města Brna Markétu Vaňkovou.

Křídla 2022/2023, Městské divadlo Brno, MdB, Libor Matouš, Petr Gazdík, Kristýna Daňhelová, Robin Schenk, Petr Hauskrecht

Libor Matouš, Petr Gazdík, Kristýna Daňhelová, Robin Schenk, Petr Hauskrecht

VÝSLEDKY DIVÁCKÉ ANKETY KŘÍDLA 2022/2023

Nejoblíbenější herečka
 1. Kristýna Daňhelová
 2. Alena Antalová
 3. Svetlana Janotová
 4. Andrea Zelová
 5. Ivana Vaňková
 6. Markéta Sedláčková
 7. Eliška Skálová
Nejoblíbenější herec
 1. Libor Matouš
 2. Aleš Slanina
 3. Petr Štěpán
 4. Lukáš Janota
 5. Alan Novotný
 6. Michal Isteník
 7. Dušan Vitázek
Nejoblíbenější inscenace
 1. Devět křížů
 2. Velká ryba (Big Fish)
 3. Medicus
 4. Matilda
 5. Ti druzí
Nejvýraznější tvůrčí počin
 1. Robin Schenk za hudbu k historickému muzikálu Devět křížů
 2. Dan Kalousek za hudební nastudování muzikálu Medicus
 3. Carli Rebecca Jefferson za choreografii ke kouzelnému rodinnému muzikálu Matilda
 4. Christoph Weyers za scénu k mystickému muzikálu Velká ryba (Big Fish)
 5. Christoph Weyers za scénu k muzikálu Medicus
Cena kolegia revue Dokořán
 • Robin Schenk za hudbu k historickému muzikálu Devět křížů
Cena ředitele
 • Petr Hauskrecht
Foto Nikol Wetterová

Brno
Městské divadlo Brno slaví 75 let své existence (+ program oslav)
Recenze a reportáže
Kouzelná chůva “Mary Poppins” již rozdává radost i v Praze
Nosiče
CD s českou nahrávkou “Mary Poppins” je na světě
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!