Pozvánky a konkurzy

Festival DOKOŘÁN pro hudební divadlo 2019 je za dveřmi


Již tento pátek začíná v Městském divadle Brno VII. ročník mezinárodního festivalu hudebního divadla DOKOŘÁN.

Na festival se sjede jedenáct tuzemských i zahraničních divadelních souborů, můžete si vybrat v pestrém programu z rozličných autorských počinů a českých premiér, ale i koncertů, pouličního divadla či charitativního bazaru. Letos festival navíc expanduje i mimo prostor Městského divadla, a to na stálou scénu JAMU – Divadla na Orlí.

HLAVNÍ FESTIVALOVÝ PROGRAM

7. 6. | 16:00
Činoherní scéna MdB

KLAPZUBOVA JEDENÁCTKA
Městské divadlo Brno

Eduard Bass, Jiří Levíček, Stanislav Slovák, Jan Šotkovský, Petr Štěpán

Knížku Eduarda Basse o jednom nebývale úspěšném rodinném týmu, který vítězí nejen svou umnou fotbalovou hrou, ale především soudržností, kamarádstvím a smyslem pro fair-play, najdeme snad v každé rodinné knihovně. Pro autorské trio Slovák–Šotkovský–Štěpán se stala tato látka přitažlivou výzvou k vytvoření svižné hudební komedie pro nejširší publikum, rodinné zábavy vrcholné úrovně v rytmu swingu.
Režie: Stanislav Slovák
Vstupenky zakoupíte ZDE

7. 6. | 19:00
Hudební scéna MdB

VIVA „LALALA“ REPUBLIKA
Městské divadlo Brno

Vojtěch Blahuta, Igor Ondříček

Konec první světové války, písničky Karla Hašlera, rozmach trampingu, Osvobozené divadlo, písničky z filmů 1. republiky, divadlo Semafor, Olympic, rok 1968, současnost – tyto a další mezníky v historii naší stoleté republiky se staly zdrojem pro výběr písniček, které naši zemi posledních sto let provázely a které si připomenete v podání orchestru a sólistů Městského divadla Brno ve zcela nových aranžích.
Režie: Igor Ondříček
Vstupenky zakoupíte ZDE

7. 6. | 21:30
Divadlo na Orlí

MĚSÍČNÍ SONÁTA Č. 11
Divadlo NoD Praha

Janek Lesák & kol.

Jedno z dosud největších dobrodružství lidstva začalo 16. července 1969, kdy ze Země odstartovala raketa Saturn V a vynesla na oběžnou dráhu Země vesmírnou loď Apollo 11. Posádku Apolla tvořili tři lidé – velitel Neil Armstrong, pilot řídícího modulu Michael Collins a pilot lunárního modulu Edwin “Buzz” Aldrin. O čtyři dny později potvrdil Armstrong tři čtvrtě miliardě lidí, kteří jeho výstup na Měsíc sledovali, že je to opravdu, opravdu velký skok pro lidstvo… Mladý pražský soubor inscenuje doslovný přepis komunikace Apolla 11 s řídícím střediskem NASA v Houstonu jako jedno velké hudební číslo, jako showmanský set tří dýdžejů.
Režie: Janek Lesák
Vstupenky zakoupíte ZDE

8. 6. | 16:00
Činoherní scéna MdB

O HODINĚ NAVÍC ANEB POTLACH V HUSTNÍKU
Naivní divadlo Liberec

Vít Peřina

pro děti od 6 let
Loutková komedie pro rodiče s dětmi vznikla ke 100. výročí českého trampingu. Maruška a Honzík žijí s tatínkem kdesi v panelákovém bytě na okraji velikého města. Jednou se otec rozhodne vzít je na noc do staré trampské osady v lese, kde trávil dětství se svým tátou trampem on a kde se právě koná sraz trampů, kteří „zavírají les“ a připravují ho na blížící se zimu. Všichni zůstávají dlouho vzhůru až do onoho kouzelného okamžiku, kdy se změnou času z letního na zimní posune čas o hodinu nazpět. V ten moment se začnou dít věci, o kterých se dětem a trampům nejspíš nikdy ani nezdálo…
Režie: Tomáš Dvořák
Vstupenky zakoupíte ZDE

8. 6. | 18:00
Hudební scéna MdB

PETR A LUCIE
Městské divadlo Zlín

Dežo Ursiny, Alta Vášová, Ján Štrasser

„Teď máme jedno srdce místo dvou… dvě těla místo jednoho.“
Muzikál na motivy světoznámé novely z pera držitele Nobelovy ceny, velikého humanisty a pacifisty, Romaina Rollanda. Silný příběh o křehké mladé lásce převedli ve Zlíně do písní v obrazech. Působivé dílo vzniklo díky náhodně objevené nahrávce fenomenálního slovenského hudebníka Deža Ursinyho. Nahrávce, o které si všichni mysleli, že neexistuje. Libretistka Alta Vášová jej posunula z kulis Paříže za první světové války k univerzálnějšímu poselství. Osud poprvé zamilovaných mladých lidí, jejichž cit naráží na válečnou realitu, se tak může odehrávat ve Francii roku 1918 stejně jako tady a teď.
Režie: Patrik Lančarič
Vstupenky zakoupíte ZDE

8. 6. | 21:00
Divadlo na Orlí

NOVECENTO – LEGENDA O PIANISTOVI
Divadlo v podpalubí, Bratislava

Alessandro Baricco

Na počátku roku 1900 našel starý námořník na zaoceánském parníku v krabici od citronů nemluvně. Nalezenci začali říkat Lemon, tedy Citron. Když pak Citron na té obrovské lodi objevil v restauraci první třídy klavír, usedl k němu, ponořil ruce do bílých a černých tónů a rázem vznikla legenda o zázračném klavíristovi, který za svůj život nikdy neopustil zaoceánskou loď. V roli Novecenta účinkuje přední slovenský skladatel Vladislav Šarišský, v roli vypravěče příběhu Tima Tooneyho pak Kamil Mikulčík, kterého si diváci MdB oblíbili v roli Rockového Pánaboha v inscenaci Bítls.
Režie: Patrik Lančarič
Vstupenky zakoupíte ZDE

9. 6. | 15:00 a 18:00
Divadlo na Orlí

LÁSKA AŽ ZA HROB (BURIED)
Colla Voce Theatre Company, Velká Británie

Tom Williams, Cordelia O’Driscoll

Rose a Harry se seznámí při rande naslepo a na první pohled se do sebe zamilují. Celá věc má ovšem jeden háček – Rose i Harry jsou sérioví vrahové, kteří původně čekali, že ten druhý bude jejich další obětí. Láska ovšem dokáže v lidském srdci prozářit i ten nejtemnější kout… Láska až za hrob je něžná, okouzlující směs romantického příběhu a černé komedie. Z největšího světového divadelního festivalu v Edinburghu vám přivážíme nový anglický muzikálový hit, který vloni získal prestižní Cameron Mackintosh Award pro muzikálové talenty.
Režie: Tom Williams
Vstupenky zakoupíte ZDE

9 .6. | 17:00
Činoherní scéna MdB

TICK, TICK…BOOM!
Divadlo Na Prádle, Praha

Jonathan Larson

Autobiografický muzikál Jonathana Larsona, autora proslulého Rentu líčí osud muzikálového skladatele Jona, který se v New Yorku na přelomu 80. a 90. let pokouší prorazit na poli rockového muzikálu a zároveň prožívá milostná i jiná vztahová trápení. „Bohémský život neúspěšného umělce je skvělý. Je skvělý, když je vám dvacet. Je v pohodě, když je vám dvacet pět. Ale co když je vám už třicet? Třicet – ten věk, kdy byste měli už dělat dospělá rozhodnutí.“
Režie: Martin Vokoun
Vstupenky zakoupíte ZDE

9. 6. | 19:30
Hudební scéna MdB

BOŽÍ MLÝNY
Moravské divadlo Olomouc

Jan Vrba, Roman Vencl, Jaromír Nohavica

Působivý román Jana Vrby vypráví o tragickém osudu jedné sedlácké rodiny, jíž zničila křivá přísaha jednoho z jejích členů. Silný a dojemný příběh je opřen o základní myšlenky humanity, spravedlnosti a víry v mravní a duchovní sílu jedince i společnosti jako takové. Děj příběhu je zasazen do prostředí hanáckého regionu a podpořen dvanácti nádhernými písněmi Jarka Nohavici za doprovodu živé cimbálové kapely.
Režie: Roman Vencl
Vstupenky zakoupíte ZDE

10. 6. | 18:00
Činoherní scéna MdB

MALÝ PRINC
Studio DVA, Praha

Antoine de Saint-Exupéry, Kryštof Marek, Šimon Caban, Darina Abrahámová

pro děti od 10 let
Hudební projekt na motivy jednoho z nejznámějších příběhů moderní světové literatury, v titulní a jediné roli originálního zpracování zde exceluje Jan Cina.
Režie: Šimon Caban
Aktuálně vyprodáno.

11. 6. | 17:00
Činoherní scéna MdB

O PERNÍČKOVI
Horácké divadlo Jihlava

David Wood

pro děti od 4 let
Čerstvě upečený perníkový panáček Perníček se ocitá na staré kredenci, kde se setkává s dalšími jejími obyvateli: elegantní Pepřenkou, „mořským vlkem“ kapitánem Slánkou či s panem Kukačkou, který bydlí ve starých kukačkových hodinách. Panu Kukačkovi to ovšem v poslední době moc nekuká, a tak hrozí, že ho Velicí, tj. obyvatelé domu, vyhodí do obávané Popelnice. To ovšem statečný Perníček nemůže dopustit! Rodinný muzikál má spád, vtipné dialogy, skvělá hudební čísla a využívá aktivní interakci s dětským publikem.
Režie: Stanislav Slovák
Vstupenky zakoupíte ZDE

11. 6. | 19:15
12. 6. | 19:00
Hudební scéna MdB

ZAHRADA
Národní divadlo, Laterna magika, Praha

Pavel Knolle, Štěpán Pechar, David Stránský, Lukáš Trpišovský

pro děti od 7 let
Rodinná inscenace je autorský tanečně vizuální projekt, který se volně inspiruje Zahradou Jiřího Trnky. Na konci ulice, za vysokou zdí, za zrezlou brankou. Už jen pár kroků. Trnkový keř. Divoké růže. Vysoká tráva. Zrezlá kamna. Vůně deště. Mravenci. Trpaslík. Pohřbený ptáček. Lupa na rozdělání ohně. Nevrlý kocour. Stan s baterkou, Tatrankou a světly aut na plachtě. Chuť železa na jazyku a … vaše vzpomínky. Tam na konci ulice, za vysokou zdí a zrezlou brankou je přece vaše zahrada!
Režie: Pavel Knolle
Vstupenky zakoupíte ZDE

FESTIVALOVÝ OFF PROGRAM

Jevištěm se stane i Divadelní dvůr MdB, na kterém bude probíhat bohatý doprovodný program se vstupem ZDARMA.

9. 6. | 11:00

BAREVNÉ ODPOLEDNE PRO VELVET SMILE

9. 6. | 14:00

KONCERT HERCŮ MDB

9. 6. | 16:00

CIRKUS NECIRKUS
Divadlo Facka

10. 6. | 20:00

SNY BRNĚNSKÝCH NOCÍ

Od premiéry muzikálu Sny svatojánských nocí v roce 1991 se na obou jevištích Městského divadla objevilo přes třicet původních autorských muzikálů, napsaných přímo pro soubor MdB. Výběr těch nejsilnějších písní z nich představí průřezový koncert za doprovodu orchestru MdB a živé účasti pětice pro Městské divadlo zásadních skladatelů – Zdenka Merty, Petra Ulrycha, Miloše Štědroně, Karla Cóna a Jiřího Levíčka. Open-air koncert na dvoraně divadla bude moderovat Zdeněk Junák.

11. 6. | 20:30

DĚTI KAPITÁNA MORGANA

Talkingbluesová kapela, jejímž frontmanem je jevištní mistr, příležitostný herec a zákulisní guru MdB Jaroslav Záděra. Autsajdr pop. Písně z nejspodnějšího patra. Po jejich poslechu začnete buď fetovat, chlastat, psát vlastní básně nebo všechno dohromady. Hudba Dětí kapitána Morgana je podzemním šansonem. Bezostyšně znásilní jakýkoli hudební žánr, jen aby ukojila svoji poživačnou touhu po zážitku.

12. 6. | 10:00
Divadelní klub MdB

Na závěr festivalu proběhne v Divadelního klubu MdB diskuze u kulatého stolu, kde si pětice expertů na hudební divadlo bude povídat o tom, co letošní Dokořán nabídl a kam tento žánr směřuje. Káva a pohoštění zajištěno.


Vstupenky na všechna představení lze zakoupit v centrální pokladně MdB či online na www.mdb.czPozvánky a konkurzy
Konkurz do připravované české premiéry broadwayského muzikálu FUN HOME
Brno
Obsazení muzikálu MAMMA MIA! v Městském divadle Brno
Pozvánky a konkurzy
České uvedení ROCKYHO vypisuje doplňující konkurzy
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!