Nosiče

Muzikál “Kat Mydlář” vyjde na DVD


Muzikál Michala Davida, Lou Fanánka Hagena a Libora Vaculíka “Kat Mydlář” se dočká vydání na DVD. Dle informací společnosti Popron Music je datum vydání plánováno na 5. listopadu 2012.

Kat Mydlář DVD

Jedna z děkovaček Kata Mydláře

Informace z webových stránek Popron Music:
Největší české hudební hvězdy v historickém příběhu pražského kata. Představení s hudbou Michala Davida a texty Lou Fanánka Hagena v režii Libora Vaculíka je dramatem o velké lásce i zradě na pozadí historických událostí. Prim zde hrají nové písně a melodie Michala Davida, zpívají Daniel Hůlka, Josef Vojtek, Petr Kolář, Marian Vojtko, Bohuš Matuš, Alžbeta Bartošová, Ilona Csáková, Marta Jandová, Kateřina Brožová, Bohouš Josef a další.

Finální podoba DVD je v tuto chvíli docela neurčitá. Co myslíte, jaké obsazení se na DVD objeví a koho byste si přáli vy? Piště do komentářů…


Aktuální zprávy
“Vánoční zázrak” letos naposledy v Divadle Broadway
Aktuální zprávy
“Hamlet” Janka Ledeckého se příští rok uvede v Divadle Broadway
Fotoreportáže a galerie
Kostýmová ochutnávka z “Klíče králů”
 • Tom Kranich

  Kdy přesně vyjde baron?


 • BeaHaydee

  Niečo mi ušlo, má vyjsť Baron? To by sa mi páčilo :)
  Čo sa týka Kata, na DVD sa teším, lebo som ho nevidela a konečne si chcem vytvoriť aký-taký názor, keď sa tu neustále vynárajú protichodné názory :) A ak budú na DVD Zdenka Trvalcová, Markéta Procházková a Tomáš Trapl, budem maximálne spokojná :)
  Mimochodom, síce to sem nepatrí, ale nevadí… dúfam, že všetci Bratislavčania máte povinne kúpené lístky na decembrových Bídnikov, keď k nám konečne prídu, treba využiť :))


 • aja

  BeaHaydee: já mám pocit, že Baron vůbec vyjít nemá,že je to jen fáma, kterou zde před časem někdo rozšířil.


 • aja

  Jo a koukala jsem teď na Popronu, že DVD už vyšlo. Nemá ho už někdo? Pokud ano, jaké je tedy skutečné obsazení?


 • marci001

  Tak to by mě taky zajímalo. Ještě v neděli bylo na Popronu, že DVD vyjde 5.11.


 • aja

  No taky jsem se divila, ale teď je tam 29.10.2012 a opravdu tam je, že je skladem.


 • Dana

  Zítra mi DVD dorazí poštou.


 • marci001

  Mne uz ho taky odeslali. Hura! Jsem fakt napnuta, kdo tam bude. Podle zakulisnich informaci asi Marian, Betka, Petr, Pepa V…
  Kdo bude mit Dvd, at hned pisne, jak to je. Diky.


 • Dana

  Ahoj, tak píšu obsazení. Vzhledem k tomu, že na obalu jsou všichni a v závěru dvd vůbec nejsou titulky, kdo hrál, tak nevím, zda to bude přesně.
  Kat Mydlář – Marian Vojtko
  Jan Jesenius st. – Petr Kolář
  Magistr Kelly – Pepa Vojtek
  Žofie – Ilona Czáková
  Dorotka – myslím, že Alžběta Bartošová
  Vaňura – Tomáš Trapl
  Mandalénka – Kamila Nývltová
  Jan Jesenius ml. – Tomáš Löbl
  Bětuška – asi Luďka Kuralová
  Omlouvám se, ale nemám moc času, tak jsem to jen rychle projela.


 • aja

  Dana: Díky. Ale stejně nechápu, jak může Vojtko dostat přednost před Matušem a Kolář před Fricem.


 • marci001

  Tak obsazení mě docela potěšilo. I když místo Ilony bych raději Katku nebo Olgu. Doufám, že aspoň v bonusech je Bohuš a Dan….


 • aja

  marci001: no vzhledem k tomu, že bonusy jsou jen “Přídavek”, “Fotogalerie” a “Z přípravy muzikálu”, tak asi těžko. =(


 • marci001

  Tak aspoň v tom přídavku by něco být mohlo :-)))))))))))) Škoda, že to není jako u DVD Draculy…


 • Kuba

  Dana: Obsazení si vypsala přesně, ještě doplním Glorii Fricovou a Honzu Tenkráta. Přídavek je stejně obsazený jako představení, žádná změna. “Z přípravy muzikálu” obsahuje asi 5 minut rozhovorů, jinak nic a “Fotogalerie” je standart jako u všeho.

  Já bych v obsazení viděl radši Katku nebo Olgu místo Ilony, Bohuše místo Mariana, Markétu místo Luďky, Zdeničku nebo Lucku místo Kamily, Zbyňka místo Petra. Ale na druhou stranu, aspoň že nějaký záznam je.


 • marci001

  Já jsem tedy taky ráda, že aspoň uvidím opět po půl roce můj nejoblíbenější muzikál. I když to DVD mohlo tedy být lepší udělaný, s více alternacemi. Dan Hůlka a další jsou aspoň k vidění na Youtubku, ale třeba Bohuš Matuš jako Kat Mydlář nikde na videu není. A přitom to zahrál a zazpíval perfektně.
  Ta Ilona mi nesedí k Tomášovi T. Vypadá vedle něj hrozně mohutně, aspoň podle ukázek na Youtube.
  Nejvíc se těším na duet Mariána s Petrem K. V divadle naživo to byla BOMBA!!!!!


 • Phoebe

  Snad mě tu neukamanujete…ale musím se zeptat.
  Dá někdo dvd na ulozto.cz ???


 • rišo

  Ten krátky clip z tvorby muzikálu ma naozaj sklamal… ale kvalita hlavného videa je super, škoda zvuku, podmaz ide tuším hlasnejšie ako spev… a to mám veľmi kvalitný zosilovač, kde sa to dá nastaviť, ale akosi to vyvážiť nejde… alebo proste práve v tomto predstavení im to zrovna v speve neladilo :D

  S obsadením som spokojný, akurát musím skritizovať Luďku Koralovú, ktorá teda spievať naozaj nevie, a hrať už vôbec… škoda, že v jej roli nie je Markéta, tá je výborná vo všetkom.

  Muzikál som videl len na DVD a musím uznať, že je to celkom podarený kúsok, niektoré pasáže má dokonca zvládnuté lepšie ako napríklad Mušketieri, či Mona Lisa, čo je od absolútne rovnakých tvorcov… škoda niektorých scénografií a niekedy by som hercov ušetril do prezliekania sa do iného kostýmu … niektoré majú naozaj zlé… Dorotkin posmrtný “pancier” sa im nepodaril… rovnako ako kostým pre Tomáša Trapla či mladého Jeseniusa… Toť môj názor, ale inak tento muzikál hodnotím veľmi pozitívne… škoda, že sa mi nepodarilo prísť naň naživo…
  Teraz si už brúsim zuby na nastávajúce diela z Hybernie… kapitola Broadway Katom zjavne končí, keďže pán Dávid sa akosi veľmi utrhol od svojho klasického štýlu tvorby muzikálov… škoda.


 • Athos

  No ja jsem trochu zklaman zvukem, protoze tam ma Kamila problemy s ozvucenim. V pisni “S hrichem sam” ji neni v jedne casti skoro ani slyset. Moc mne tam prekvapila A. Bartosova, ja ji veril vsechno !


 • Janika

  Tak koukám na Kata a jsem zklamaná. Neočekávala jsem zázraky, ale paní Csáková by se měla věnovat rodině a ne muzikálům. Ach jo. Je to celé nějaké zmatené.


 • martina

  Tak jsme tak dlouho čekali na DVD Kat mydlář a možná bych snad radši ještě půl roku vydržela, hlavně aby DVD bylo kvalitní. Nechápu, jak tohle někdo mohl pustit do světa. Je vidět, že bylo šité hodně horkou jehlou. Zpěvákům vypadávají často porty, u některých duetů jsou zpěváci jakoby mimo hudbu, dopředu, málo detailních záběrů a výkon Luďky Kuralové snad ani komentovat nebudu. Bonusy bych snad i oželela, ale nikoliv na úkor kvality celého DVD…Je to škoda. Nikdy jsem si neuvědomila, jak dokonale je propracované DVD Kleopatra.


 • aja

  Je to jak DVD nějakého amatérského souboru a taky amatérsky nahrané. Lituji, že DVD nelze vrátit bez udání důvodu. I když uznávám, že ne všechny výkony jsou tak děsivé. Líbí se mi J.Vojtek, A.Bartošová a na malém prostoru také K. Nývltová a T.Löbl a Glorie Fricová. Tomáš Trapl taky dobrý, ale zrovna od něj jsem zvyklá na lepší výkony, ale pravda on nemá zas tak moc prostoru předvést se.


 • Danny

  Divadlo Broadway se dopustilo další nepravosti.
  Pochybuji, že si někdo DVD před vydáním přehrál. Strašné. Do slova a do písmene.
  Kdo vybral tento záznam na DVD?
  Ilona Csáková je opravdu příšerná – toporná a její zpěv je bez známek emocí, Luďka Kuralová je děsivě falešná ve všech svých výstupech (to neměla odposlech?, pěvecky vůbec nestačila) a její herecké výkony jsou na úrovni hlavní herečky z dramatického souboru “Kotěhůlské matky hrají divadlo pro své děti od 6 do 8 let”….Kamile Nývltové na celou jednu píseň nefungoval mikroport a není vůbec, ale vůbec, slyšet. Tomáš Lobl ve všech písních pod tónem. Závěrečná sborová píseň (Lásku chránit) je nahraná tak, že nahrané sbory jsou asi tak o 4 sekundy posunuté a herci zpívají mimo nahrávku….
  Strašné. Strašné. Strašné.
  Nehledě na otřesnou kvalitu díla a neuvěřitelnou debilitu textů a nelogičnosti příběhu. A šíleně nahrané – např. záběr, kdy se věší Luďka Kuralová (každý divák po otřesném výkonu v písni tento akt jistě uvítá) – televizní divák nevidí nic, protože má v záběru na Luďce krabici od reflektoru, stejně jako nezabírání důležitého…
  režijně je to nejhorší divadelní představení, co jsem kdy viděl – všichni chodí dopravda, když už není kam, tak doleva, hoděj do toho v písni (které jsou všechny stejné) nějaký ten Biebrovský feeling a zamračí se.
  Hnus.
  Bartošová obstála, zpívá dobře a pěkně hraje…přál bych jí v Česku Karlín nebo Kalich, tady se akorát v téhle blbosti utápí. Nývltová je šikovná, nemá co hrát – ty postavy jsou šíleně napsané….
  Mělo to dílo vůbec dramaturga??!! Asi těžko, když chyběl i režisér….texty někdo opsal z Halí Belí, “herce” obsazovala šéfredaktorka Blesku a hudbu složil Michal David za pomocí 4 tónů….
  pak má mít muzikál v České republice nějakou důstojnost….


 • thenardier

  hurá,konečně někdo,kdo se pozastavil nad debilitou tohoto rádoby divadla,kde nejde o nic jiného než tahat z lidí nemalé prachy a neposkytnout jim za to nic víc,nežli jména z bulváru a pár blikajících světýlek


 • Serpentard

  Je to sice OT, ale musím říct, že mě teda echt zklamalo CD Draculy 2009…Naštěstí šlo jen o jeho poslech a ne jeho koupi. Kvalita CD naprosto mizerná (to snad slyší i laik jako já), hotovo muselo být během několika hodin, na CD naprosto tragická Šárka Vaňková, neuvěřitelně uřvaná Absolonka a doplnění závěrečné písně ze starého originálu bylo skoro pro smích (ale takhle poslední byla z pohledu kvality jasně nejlepší).
  Prostě za hodně peněz, málo muziky ;-)
  @ Thenardier – Máte pravdu, ale proč ty peníze netahat, když to tak skvěle funguje? ;-)


 • veny

  Danny: skvěle napsáno.


 • thenardier

  včera jsem si pro zajímavost stáhl první část tohoto veledíla a csáková by se opravdu měla raději věnovat výchově dětí a ne zpěvu a hraní,ikdyž tady ani nezpívá,ani nehraje,jenom tam prostě je


 • aja

  thenardier: naprosto souhlasím…a stejně je to podle mně i v případě Petra Koláře a v případě samotného Kata Mydláře, Mariana Vojtka či jeho “manželky” Luďky Kuralové.


 • aja

  tedy pardon, abych ně komu nekřivdila, Vojtko alespoň zpívá


 • thenardier

  no já zatim našel odvahu jen na první část představení…na druhou už jí asi nemám,protože kvalita je nulová,texty příšerné,to by fakt splácalo dohromady osmileté dítě,jediné co tam je tak jako možná,jsou kostýmy,ale i ty jsou šíleně přeplácané.takže vlastně “muzikál”stavějící na jménech z bulváru nic jiného,ani ta hudba neni nijak oslnivá,vlastně se opakuje pořád dokola


 • aja

  no tak tentokrát musím nesouhlasit…mně ty kostýmy připadají hrozný, v tomhle rozhodně nejsem pro žádnou modernu, já bych uvítala normální dobové kostýmy, tyhle jsou dobrý tak pro nějakou fantasmagorii, naproti tomu se mi líbí hudba, dobře se mi při ní usíná :-), ale vybírat za ní takový prachy je opravdu celkem zlodějina.


 • BeaHaydee

  Pridávam sa k názoru väčšiny, práve som si celé DVD pozrela. Ako to tí dvaja “profesionáli” mohli vypustiť do sveta? Nemyslím muzikál, ten nech je už aký chce, ale fanúšikov má, ale tá nahrávka je zatiaľ najhoršie, čo som kedy videla. Hrozná kvalita, vypadáva zvuk, a ten koniec bez komentára, tam to je úplne mimo. Aspoň tú Bětušku tam mohli dať Markétu, snáď nie sú úplne hluchí… Bolo by si treba pozrieť, na akej úrovni je záznam predstavenia 25.výročia Fantóma opery, to sú profesionáli. Mobilom by som toho Kata nahrala lepšie.


 • Yrena

  Všichni máte pravdu. DVD je opravdu hrozné, vlastně jako celý muzikál. Už DVD Mony Lisy nebylo nic moc, ale proti Katovi to byla paráda. Obě DVD jsou bez bonusů a ostatních alternací. Vydat pouze holé DVD s muzikálem je výsměch všem, kdo si ho koupili. Hlavně že mají kšeft, na kvalitě jim nezáleží. Tedy alespoň na kvalitě technické, když o kvalitě umělecké se nedá mluvit. Poslední kvalitní DVD byl asi Dracula.


 • thenardier

  no dva naprostý profesionálové to jsou,tedy v tom směru jak oholit lidi a dát jim za nemalý peníz jen pár blikajících světel a přehlídku titulek blesku na jevišti,je to hnus


 • Danny

  Ani jeden divák není z kvality záznamu nadšený, všichni jsou zklamaní a zhnusení. Udělá s tím někdo něco?


 • Veronika

  Tak právě jsem rychloprojela dvd a nestíhala jsem se “smíchy popadat”. To snad ani není pravda, to je jen další sen “Dorotce a Mydlářovi ve vlčích mácích ve větru”. Naprosto souhlasím s veškerou kritikou, co zde je. Je naprosto oprávněná a úroveň dvd NAPROSTO tristní. Nemít dvd půjčené, tak asi umřu.
  Přestavení jsem viděla naživo, takže vím, co je to za paskvil a do toho ještě tato kvalita. No potěš.
  Csáková neumí vyslovovat, Marian neumí hrát, Kolář umí téměř jen stát, Trapl musí dělat to, co musí a zbytek buď nemá co hrát a i když má světlou chvilku v textu, tak do toho ty emoce většinou nedá.
  Představení nebudu komentovat, to už zde bylo vylíčeno velmi “pěkně” – opět oprávněně. Prázdné fáze, “hloupý diváku dívej se na bombastickou tragickou lovestory”, chodíme kam se nám zachce, jen abychom se hýbali Při gradaci písně si stoupneme v duetu na most a vyjedeme a sjedeme dolů, jen aby to bylo pro někoho (nevím pro koho) zajímavé, nelogičnosti – Jessenius se směje na začátku druhé půle Mydlářovi – neměl by ho spíš litovat? atd…
  Takové věci jako vypadlý port – plus záběr právě na tu osobu, nebo poprava 27 pánů skutečně tak rozsekaná (zkažená – jak celkovým pojetím v muzikálu, tak zde na dvd i natočená)… Když má Mydlář popravit Jana Jessenia, v představení jsem viděla, že se s mečem zarazí a tne až “na druhou”. A na dvd se zhasne už poprvé, kdy Mydlář ještě finálně tnout nechce a meč zastaví… U popravy Mydláře posunutý zvuk, kat tne někam na záda, pacholek s ním zachází jak s hadrem… atd. No a ten úplný konec… Na to se dá napsat jen toto: :D :D :D
  Projekce typu hořící mříž nebo drolící se židle, či “tombola” písmenek…
  Nakonec jsem se přece jen trochu vyjádřila, jinak to nešlo.
  No opravdu nevím, jestli se smát nebo plakat. Asi oboje…
  A to ani nemluvím o tom, že Mydlář takhle ve skutečnosti neskončil. Ale to je snad doufám jasné každému, kdo to viděl. Pravda, ani jsem nečekala, že by tam byly nějaké přílišné historické skutečnosti – z tématu prostě jen vytáhneme takové prvky, aby bylo vůbec poznat, ve které době se nacházíme a zabalíme to do “epic” příběhu. Už jen to, že Mydlář byl o pár let mladší než Jessenius a v muzikálu má paruku Mydlář, zatímco Jessenius-Kolář je stále mladíček.


 • milanzitka

  Už jsem pomalu zapomínal, proč se mi představení tak moc nelíbilo. DVD bylo obzvláště bolestivé připomenutí…


 • aja

  Veronika: další věc je, žeEdward Kelley byl v době svého muzikálového mučení na Křivoklátě už přes 20 let po smrti. No a jak jste již psala, kat Mydlář zemřel, přirozenou smrtí, cca 40 let po své muzikálové smrti. =) A onoje tam toho víc…Jan Mydlář je kat, tedy společensky zavrhovaná osoba, která ani nesměla do města chodit hlavní branou, v hostinci seděl odděleně a své místo měl vyhrazené i v kostele. Jeho děti (mimochodem Mydlář jich měl víc, jeho nástupcem se stal jeho syn) na tom ze společenského hlediska byly naprosto totožně, tudíž by jeho dcera byla asi jen těžko vychovávána jako dáma v cizině. Ale to jsou maličkosti…nikdo netvrdí, že ten příběh je podle skutečnosti, tohle by člověk našel v každém muzikálu s historickým námětem. Mně osobně opravdu nejvíce vadí kvalita toho DVDčka, protože ať je kvalita muzikálu jakákoliv, tak je tou kvalitou DVD sražena asi na desetinu své původní úrovně.


 • Veronika

  Aja: Přesně tak. Ve všem máte pravdu, dále například Kelley finálně na Křivoklátě nejspíš spáchal sebevraždu po dvou neúspěšných útěcích (pokud si dobře vzpomínám). Zároveň souhlasím s tím, že muzikál nemůže jednat přesně podle historických skutečností. Zároveň si ale myslím, že by to občas nebylo na škodu. Když už autoři sáhnou po historickém tématu, neměli by si ho vybrat jen pro odlišnou dobu děje, přičemž děj bude stále stejně koncipovaný. Když už je hlavní postavou kat Mydlář, mělo by se v díle více poukazovat na historické skutečnosti o něm.
  Alespoň že muzikál (ačkoli mírně jinak) poukázal na to, že není zrádce národa (jak si mnoho lidí myslí) prostě proto, že vykonal rozsudek, který mu byl nařízen. Samozřejmě, že jeho skutečnou povahu se nikdy nedozvíme, ale víme, že studoval medicínu, měl se stát lékařem, byl víry “pod obojí”. Rozhodně to nebyl krvelačný maniak, ale sečtělý člověk. Proto mě zaráží, když se člověk dočte některé negativní názory lidí. Kdo jiný by měl rozsudek vykonat? Těch 29 lidí (1 z nich spáchal sebevraždu den předem, druhý na popravišti dostal doživotní vězení) se stejně nedalo zachránit a Mydlář byl mistr ve svém oboru, mohl tedy zaručit správný a hladký průběh. Ale to jsem hodně odbočila.
  Dále věc ohledně jeho společenského postavení – naprostá pravda, postavení skutečně nezávidění hodné, ačkoli by bylo dobré v muzikálu zmínit, že Mydlář a jeho syn pohled na kata mírně zvedli, Mydlář dokonce chodil konverzovat do jedné či dvou hospod, aniž by si od něj všichni odsedali či musel sedět v koutě.
  A zrovna u tohoto muzikálu – snad první z české historie – bych rozhodně vynechala kostýmy tohoto rázu.
  Tohle všechno se zde už ale řešilo, překvapením je momentálně kvalita natočeného a PRODÁVANÉHO záznamu.


 • Veronika

  Aja: Omlouvám se, Mydlář nestudoval medicínu, ale fyziku a latinu. Znalosti ale poté při své profesi jistojistě nasbíral.


 • aja

  Veronika: Mluvíte mi z duše…k těm historickým skutečnostem: to, že postavení kata Mydlářové trochu pozvedli, vím jen z románů Josefa Svátka a tak jsem to raději nezmiňovala, ale i pokud tomu tak opravdu bylo, nepozvedli by ho jistě natolik, že by dcera některého z nich mohla být vychována v zahraničí. A máte také pravdu v tom, že by se hodilo více poukázat na historické skutečnosti o Mydlářovi. Já jen dodávám, že nejen o něm. Vždyť tam skoro ani není poukázáno na to, proč byli čeští páni popraveni, proč byl popraven Jessenius (a to nemluvím o tom, že se Mandalenka zmiňuje o tom, že pokud v otci nezažehne vlastenecký plamen, bude s českou šlechtou navždy amen – vzhledem k tomu, že z těch popravených byli šlechtici jen tři, to také zní zajímavě).
  Ale tohle vůbec není nutné řešit, protože dle kostýmů se příběh odehrává pravděpodobně v nějaké alternativní realitě na nějaké jiné planetě, a tam to mohlo vše proběhnout uplně jinak. =)


 • Veronika

  Aja: :) pravda, také jsem o tom četla jen ve Svátkovi, ale i on musel z něčeho čerpat a minimálně to, že hostince Mydlář navštěvoval, je myslím pravda. Dcera v zahraničí skutečně ne. Spojení “čeští páni” – velmi úsměvné. Většina lidí nejspíš také neví, že scéna pitvy je ztvárnění první veřejné pitvy v Praze roku 1600, kam samozřejmě Mydlář dodal mrtvá těla a pitvu prováděl Jessenius. Dorota byla pohřbena zaživa, ne upálena – efekt je ale samozřejmě větší zde. Ani konec by v reálu nešel provést. S pytlem na hlavě se nepopravovalo. Ale když už jsme na té jiné planetě… :)


 • Veronika

  Aja: oprava: Spojení “česká šlechta”


 • aja

  Veronika:No ona možná ani žádná Dorotka nebyla. Ale je tu ještě jedna věc, jestli se nepletu, tak se tvurci hlasi k tomu, ze vychazeli prave ze Svatka. Proto si myslím,že když se o Mydlářově životě ví tak málo, měli by se držet alespoň té beletristické předlohy, podle které mimochodem byla Dorotka spíše takové poblouznění, které mělo dosti děsivé následky (ještě navíc její charakter nebyl zrovna čistý a jestli se nepletu, tak manžela opravdu zabila), naproti tomu Bětuška byla jeho životní láska a manželka, která stála neustále při něm, neměla ani sebevražedné sklony kvůli Staroměstské exekuci, natož aby se zabila a Jana Dokonce přežila.
  Já vím, že nemá cenu řešit to tady, ale mně to prostě baví. :-)


 • Pluto

  Tak jsem se konečně odhodlal a zapůjčil si DVD Kata Mydláře. Psychicky jsem zvládl větší část první půlky, na zbytek už asi nebudu mít sílu. Každopádně první, co mi vyvstalo na mysl, byly slova Járy Cimrmana: “Váš dramatický pokus jsem bohužel četl, a nevím, co Vám mám vytknout dříve, zda chatrný děj, mátožnost postav, či veškeré prohřešky proti zákonům dramatu, jichž jste se stačil dopustit již během prvního jednání.” Je to první dílo, na kterém se mi nepodařilo najít žádné pozitivum. To i u zhůvěřilosti Je třeba zabít Davida jsem se aspoň u těch ukázek pobavil… Dále asi netřeba komentovat. Když to srovnám s Čarodějkama z Eastwicku, na kterých jsem byl minulý týden, tak si připadám, že obě díla jsou nejen kvalitativně diametrálně odlišná, ale příjde mi, že každé je i úplně jiný žánr…

  P.S. Technickou kvalitu DVD netřeba komentovat, nározy ostatních jsou myslím výstižné…


 • Veronika

  Aja: Mě to baví taky. Já myslím že o popravě asi opravdu vinné Dorotky by právě měly být v Chrudimi záznamy, že si to autor nevycucal z prstu a myslím, že všechny zdroje nečerpají jen ze Svátka. Autoři sice vycházeli ze Svátka, ale skutečně jen mírně. Jenom si vzali některé postavy, některé přidali, některým postavám dali jiné vyznění (např. Jessenius – nejlepší přítel Mydláře nebyl, ačkoli se museli od vidění znát, ale je mi jasné, že na něčem se příběh zase stavět musí). Nejsem si jistá, ale myslím, že ve Svátkovi je Bětuška skutečně oporou, co se ví z písemných pramenů je to, že Mydlář měl asi manželky dvě, Kateřina ho přežila a zdědila po něm dům. Docela by mě zajímalo datum narození. Svátek tvrdí 1562, historici 1582 a nejčastěji se uvádí 1572. :) Asi bych se přiklonila k 1582, vzhledem k tomu, že zemřel až roku 1664.


 • aja

  Veronika: Já to s tou Dorotkou myslela tak, že možná neexistovala, v tom smyslu, že to nebyla žena, kvůli níž se stal Jan katovým pomocníkem. Samozřejmě Svátek vycházel z pramenů (i když si také domýšlel některé skutečnosti), takže nějaká travička, tohoto jména pravděpodobně byla, samozřejmě s vinou a nevinou to bylo v této době vždy ošemetné, k nějakému dokazování se většinou nepřistupovalo atd., ale zkrátka nějaká Dorotka, odsouzená k smrti za vraždu manžela nejspíše opravdu byla (ostatně jestli byl opravdu o tolik starší než ona a ještě navíc třeba tyran, je pravděpodobné, že ho opravdu zabila). Je také pravděpodobné, že k její popravě došlo ve stejné době, kdy Mydlář vstoupil do služeb katových…a to by pak do příběhu krásně zapadalo, zvláště jestli se už dříve říkalo, že katem se stal kvůli nešťastné lásce. Celý příběh okolo počátků jeho života i kariéry je takový nejasný, už jen proto, že není jisté, jestli vůbec pocházel z Chrudimi.
  A k těm postavám a respektování původního Svátkova příběhu: já bych samozřejmě nechtěla, aby muzikál kopíroval jen tento příběh, ale vadí mi, že autoři dávají postavám opravdu natolik jiný charakter, přičemž nejvýraznější je, jak vy píšete u Jessenia, a dle mého právě u Bětušky, kdy z oddané milované manželky udělali nemilovanou trpící ženu. Já osobně bych tak preferovala, aby tato postava dostala jiné jméno.


 • aja

  Jo a k datu narození, také se přikláním k 1582, 1562 je podle mě nesmysl, myslím si, že je krajně nepravděpodobné, aby se v té době víc než stovky. 1572 by ještě mohlo být reálné, ale příliš pravděpodobné také ne, dokonce si myslím, že i těch 82, kterých by mu bylo v době smrti, kdyby se narodil v roce 1582 je velmi vysoký věk na přelom 16. a 17. století. Pak je tu samozřejmě i možnost, že byla špatně datována doba jeho úmrtí. I když to není zas tak pravděpodobné, u takto známých osobností bývá doba úmrtí bětšinou známá docela přesně. Ale na druhou stranu, je to už skoro 350 let, a tím pádem si myslím, že i to je reálná varianta.


 • rišo

  Len taká bodka – teraz som si všimol, že do Kata sú vsadené zvukové efekty z Angeliky :D Aj s klepotom Peyraocvej nohy – dobre, vystrelo ma už úplne :D
  Najkvalitnejšie DVD je Kleopatra, Mušketieri to u mňa pokazili striedaním alternácií dokonca aj počas jednej pesničky a Angelika je takisto veľmi pekná nahrávka, Dracula – budiš… ostatné DVD netreba komentovať, aj keď taká Mona Lisa sa mi ako muzikál veľmi páči.
  Pred nejakou tou dobou, možno v roku 2008, kedy sa Kleopatra vrátila do Prahy znovu s úplne novou scénou a kostýmami, mi napadla myšlienka, že by mohli zvečniť v podobe aj DVD aj túto verziu – samozrejme, ideálne s rovnakým obsadením ako na prvom DVD – avšak, keď si mám predstaviť, že by to DVD vyzeralo tak, ako vyzerá DVD Kata či Lisy, dobre, že to nenapadlo aj im… Kleopatru takto nesplznia!!! Vďaka bohu aspoň za ňu (aj keď… DVD sa už pokaziť nedá, no na druhú stranu ju kazia ako muzikál, viď. obsadením Gunčíkovej, ale to už sem asi nepatrí). Komerčnosti hold, zárobkom tiež.


 • luděk

  Kat Jan Mydlář skončil jako oběť útoku cizí moci na samou podstatu českého státu. Jako pražský kat byl postaven před rozhodnutí splnit nebo nesplnit příkaz císaře Ferdinanda II. a císařského komisaře Karla z Lichtenštejna. Rozkázali mu zvednout meč, ale pro čí blaho tak činí? V historických pramenech nalézáme jeho vnitřní nesouhlas s popravou. O jeho chování při popravě vydal svědectví kněz Jan Rozacius. Kat Mydlář byl pod obojí, při stínání pánů „dal pozor na to, že v modlitbách jim překážeti nechtěl, ale čekal času, až smysl modliteb dokonán byl“. Nikdy se nevyrovnal s tím, že popravil svého přítele Jana Jesenského. Uvědomuje si, čemu se podvolil. Od onoho tragického dne se na něho dívají nevraživě a nezvou ho, jako dříve, do své společnosti. Nic mu nejsou platné jeho penězi nadité měšce. Do té doby se cítil normálním občanem, nyní je pro všechny krvavým katem. Ztrácí ženu, která neunesla jeho provinění a dobrovolně si vzala život. Bitva na Bílé hoře byla nepřipravená a naivně prohraná bitva. Kat Mydlář si klade otázku, proč právě on má pykat za prohru bitvy, v níž bojovali špatně placení žoldnéři a krále dosazeného na trůn českými stavy.


 • aja

  Rišo: můžu se zeptat,v které části jsou efekty z Angeliky? Ráda bych se na to zaměřila.
  Luděk: Ráda byc se zeptala, z jakého je toto zdroje a zda je to zdroj důvěryhodný. Sama totiž moc nevím, kde najít nějaké informace o Mydlářovi, u kterých bych si mohla být jistá, že jsou pravdivé, popřípadě domněnky, u kterých je jasné, že jsou to pouze domněnky. Román Josefa Svátka je totiž velmi zajímavý, ale je to román, občas se něco objeví v televizi, ale tam zdroje také jasné nejsou a ještě navíc to bývají takové kusé, neucelené informace, týkající se většinou jen jedné etapy života (nejčastěji samozřejmě událostí okolo Staroměstské exekuce). Pokud by tedy šlo o nějaký ucelenější zdroj, ráda bych si ho přečetla.


« Starší komentáře Novější komentáře »