Nosiče

„Touha“ – recenze CD


Na pulty obchodů se v minulých dnech konečně dostal netrpělivě očekávaný kompaktní disk  divácky nesmírně oblíbeného muzikálu Daniela a Mirjam Landových v Divadle Kalich – „Touha“. Snad lze říct, že většina očekávání, do něj vkládaná potencionálními posluchači, se naplnila.

Obal CD

Obal CD

„Touha“ aneb muzikál o tom, jak se dělá muzikál,  sice částečně ztratila to, co bylo nejlepší součástí jejího předobrazu – filmové  „Kvasky“ – a to větší  nahlédnutí do zákulisí českého muzikálového byznysu , přičemž jej s roztomilou nadsázkou dokázala i kritizovat.  V divadelní verzi, z níž se ale na osmdesát procent vychází, takže je pro správný zážitek dobré ji znát, se  kritika spíše snese na bulvární tisk (v rámci příjemné písně „Skandál“) a práci policie.
Je tu ale i zisk:  díky téměř totální absenci vězeňského tématu (nahradila jej opuštěná cirkusácká rodina) se celé téma znatelně odlehčilo a stává se tak velmi sympatickým počinem, co se na rozdíl od jiných Landových děl nesnaží přenést na diváka obrovské poselství. Naopak, drobná myšlenka, že je potřeba jít za všech okolností za svým snem je pojednána velmi sympaticky. Dílo jako celek si na nic nehraje a jeho hlavním cílem je výborně pobavit. Což rozhodně není málo, navíc, pokud má vše pod palcem kvalitní obsazení a k dispozici je mírně otevřený scénář. A je dobře, že jsou výkony ve více alternacích (i když ne všech) kvalitně zaznamenány i na nosiči. Muzikantským nápadům nesmírně prospívají i doplňující aranžmá Ondřeje Soukupa, většina melodií tak zní pestřeji a jediná skladba není výrazně slabší.

Jak je na tom zásadní problém všech muzikálových nahrávek? Ano, právě ten, zdali se dílo musí vidět a CD pak supluje jen vzpomínku na představení, či zdali má koupě nosiče smysl i pro diváky, co se na představení tak snadno nedostanou, nebo si nejdříve chtějí před výletem do divadla naposlouchat a případně oblíbit jednotlivé písně a nekupovat tak coby vstupenku „zajíce v pytli“?

Dramaturgie na to jde poměrně „fikaně“. Díky přidaným (a nutno říci, že hojně zastoupeným) dialogům je zajištěn příjemný přehled o dějové lince. Stálým příznivcům se vykouzlí na tváři úsměv, až uslyší svou oblíbenou situaci a vychutnají si tak desku daleko lépe. Noví posluchači sice nejspíš budou překvapeni, že kupříkladu pánové Henrich Šiška a Ivan Vodochodský si na CD podělili obě dvě úlohy, které v muzikálu ztvárňují ( Henrich Šiška = Krečmar + dvojrole Pepe/Michal Rajmont, Ivan  Vodochodský = boháč Oskar Toman + scénárista František Stárek)  a že v písni „Zásahovka“ za Šišku tudíž zaskočí Richard Tesařík. Ale jako „seznamka“ působí celek více než slušně. Stejně tak překvapivě nezamrzí dvě (tři)  „výpůjčky“ z CD “Kvaska”, konkrétně skladby „Můra a motýl“ a „Duet navždy“. Podle několika názorů  z tohoto titulu převzata navíc i skladba „Večer ve dvou“, ve filmu nepoužitá.  I tak je počet dvaceti sedmi skladeb včetně přídavku úctyhodný.

CDčko je smícháno po hudební stránce s tou správnou dynamikou, nástroje ani zpěv nejsou utopené a tak to má být. Mírnou výtku lze vznést právě ke zpracování dialogů, ty zní totiž tak, že se lze domnívat, že je každý představitel (alespoň v některých scénách) namluvil ve studiu samostatně, zkrátka, jako by dva lidé na sebe nereagovali ve studiu a byli k sobě pouze posléze přimícháni, což už na zvuku a přirozenosti reakcí je mírně znát. Jde ale jen o domněnku…

Nejvýraznější písně: rozpustilý Konkurz (v tomto případě hudbu složil Jan Prachař, je ale natolik  ve  stylu hlavního autora, že je rozdíl málo patrný), známý leitmotiv „Kvasky“ Snílci, krátké, ale  působivé Zklamání, strhující Království ledu, Šmak s kapkou reggae,  rocková Zásahovka,  rozmarný bulvární  Skandál + jako bonbónek, starší Holka magor, svého času z projektu “Smrtihlav”, které tanečnější sound sluší. A nechybí ani  titulní hit.

Pochvalme též rozsáhlý booklet s mnoha fotografiemi a věrnými přepisy všech textů včetně dialogů.

Výsledek je ten, že fanoušci do peněženek už jistě sáhli (či brzy sáhnou) a mají rozhodně proč, u nerozhodnutých asi rozhodne vztah k dílu Daniela Landy, případně „Kvasce“ samotné, ale jim spíše doporučíme přímo návštěvu milého a kvalitního představení,  protože bez jeho absolvování je posech zážitkově poněkud chudší. Ostatně, CD si lze zakoupit i o přestávce v divadle.

Tracklist:

1) ZločineckáPetr Šudoma, Filip Gröger, Zdeněk Bubák, Peter Veslár
2) Případ pro KrečmaraZbyněk Fric, Henrich Šiška + sbor
3) Krásná nocHenrich Šiška, Jana Fabiánová, Jan Kříž, Petr Šudoma, Ondřej Izdný, Filip Gröger
4) Konkurz Ondřej Izdný, Alžběta Stanková, Jana Fabiánová, Petr Šudoma, Filip Gröger, Zdeněk Bubák, Peter Veslár, Roman Pomajbo
5) Holka magorJana Fabiánová
6) SnílciJan Kříž, Roman Pomajbo, Ivan Vodochodský
7) ZklamáníJan Kříž, Petr Šudoma, Ivan Vodochodský
8) Zíráš jak výrHenrich Šiška
9) Kéž by se stal zázrakLucie Vondráčková, Martin Písařík
10) Neserte mě! Zbyněk Fric + sbor
11) Království leduZuzana Krištofová – Kolářová, Ivan Vodochodský
12) ŠmakPetr Šudoma, Jan Kříž, Ondřej Izdný, Jana Fabiánová + sbor
13) ZásahovkaHenrich Šiška, Petr Šudoma, Jana Fabiánová, Richard Tesařík, Filip Gröger, Peter Veslár
14) Vosková figurkaLucie Vondráčková, Jan Kříž, Filip Gröger, Jana Fabiánová, Petr Šudoma, Henrich Šiška
15) Skandál Ondřej Izdný, Alžběta Stanková, Jana Fabiánová, Petr Šudoma, Zdeněk Bubák, Peter Veslár, Filip Gröger, Jan Kříž, Zuzana Krištofová – Kolářová
16) Zmatená touha Richard Tesařík, Roman Pomajbo, Ivan Vodochodský
17) Zoufalství Ondřej Izdný, Richard Tesařík + sbor
18) Víš co chci říct Martin Písařík, Zuzana Krištofová – Kolářová
19) Večer ve dvouLucie Vondráčková (s velkou pravděpodobností převzato z CD Kvaska)
20) PaktZbyněk Fric, Ivan Vodochodský
21) Benův příběhJan Kříž + sbor
22) Anticop Jiří Korn, Jana Vaculíková, Henrich Šiška, Ladislav Spilka + sbor
23) Můra a motýlLucie Vondráčková (převzato z CD Kvaska)
24) SoudceJiří Korn + sbor
25) Duet navždyLucie Vondráčková, Jiří Škorpík, Jiří Korn + sbor (převzato z CD Kvaska)
26) Touha – fináleFilip Gröger, Peter Veslár, Zdeněk Bubák, Alžběta Stanková, Petr Šudoma, Martin Písařík, Ivan Vodochodský, Roman Pomajbo + sbor
27) Bonus – Skandál – Ondřej Izdný, Alžběta Stanková, Jana Fabiánová, Petr Šudoma, Zdeněk Bubák, Peter Veslár, Filip Gröger, Jan Kříž, Martin Písařík, Zuzana Krištofová – Kolářová


Praha
KvětiNOVÉ děti předvedly poprvé veřejně ukázky z muzikálu VLASY (+video)
Pozvánky a konkurzy
Konkurz do muzikálu BIOGRAF LÁSKA v Divadle Kalich
Praha
Exkluzivně: Obsazení muzikálu “Pomáda” v Divadle Kalich
 • Tychi

  Má to sympaticky dost skladeb(o:


 • Sasie

  Já teda neviděla Touhu v divadle, znám jen filmovou Kvasku ale není náhodou z CD Kvasky na tomhle CD převzán i Anticop? Já jenom, že v tom tracklistu je u týhle písničky psaná Vaculíková a ta pokud vím v Touze nehraje ne?


 • Michal Smrkovský

  Popravdě mám Landu rád, Kvasku taky, ale tomuto CD zatím nemůžu přijít nachuť:-) Přijde mi to jako kafemlejnek:-D A dost mě zaskočilo právě pár písní z Kvasky…Proč zde zpívá Jana Vaculíková, která v Touze vůbec nehraje a naopak Radka Fišarová se na CD vůbec neobjeví:-)


 • Líba

  To jsem taky nemile překvapená, že tam není Radka. Mám ráda Janu Fabiánovou, ale Radku bych tam taky ráda slyšela. A Zuzka Krištofová taky mohla mít víc prostoru…


 • HUGO

  CD jsem slyšel zatím jen 2x, ale na novou aranž si nemohu pořád zvyknout. V divadle mě to přijde o něčem úplně jiném.


 • tom2410

  Tak to CDko je super ty 3stovky za to stojí a nejlepší song je bezkonkurenčně Kéž by se stal zázrak


 • Líba

  Žádný cd ani dvd se nevyrovná divadlu! Ale zase je to milá vzpomínka, až se jednou Touha hrát nebude. Nebo když nebudu moc na Touhu zrovna jet.:-)


 • Líba

  A nejradši mám asi Konkurz.:-)


 • Kristýna

  Já viděla muzikálovou Touhu dvakrát ( jednou třetí řada, jednou první řada ) – obě obsazení… Je to úžasnej muzikál !


 • Roman

  Čauvec lidi,nevíte jestli se dá někde sehnat DVD muzikálu touha?


 • Nika

  DVD muzkálu Touha bohužel ještě nevyšlo, takže k sehnání zatím není.