Pozvánky a konkurzy

Konkurz do amerického kultovního muzikálu Into the Woods


The Prague Shakespeare Company vyhlašuje konkurz na obsazení rolí do amerického muzikálu Stephena Sondheima “Into the Woods“, pod režijní taktovkou Steva Josephsona (Rent, Sweeney Todd, Klíč králů).

Muzikál Into the Woods měl premiéru na Broadwayi 5. listopadu v roce 1987 a získal několik prestižních cen Tony. Za nejlepší hudbu, libreto a herečku. Ocenění mohl získat více, leč stál proti silnému soupeři a to, Fantomovi  opery. Muzikál se dočkal i filmového zpracování, jehož světová premiéra je pod hlavičkou Walt Disney Pictures plánována ke konci tohoto roku.

Muzikál se bude hrát v angličtině a produkce věří, že najde anglicky mluvící české umělce. Proto přinášíme pozvánku na konkurz v originální podobě.

Audition Notice

The Prague Shakespeare Company (www.pragueshakespeare.org), will be holding by‐appointment‐only auditions for the musical “Into the Woods” by Stephen Sondheim at the PSC rehearsal studio – 2nd floor, Kolowratský palac, Ovocný trh 579/6, Prague 1. Auditions will be scheduled from 1:00 pm – 5:00 pm (13:00‐17:00) on Tuesday 2nd September, 2014. “Into the Woods” will be directed by Steve Josephson, director of the Prague productions of “RENT”, “Sweeney Todd” and the Creative Director and Choreographer of “Klíč Králů”.

Into the Woods” will be a part of the Prague Shakespeare Company’s 2014‐2015 Season in Prague under the Artistic Directorship of Guy Roberts. All performances will be at PSC’s 100‐seat flexible studio space: Divadlo Kolowrat in the Kolowratský palác, Ovocný trh 6, Prague 1.

Performances will be in English, so English language proficiency is essential. Minorities and unique types especially encouraged to apply. For artists not able to attend the auditions in Prague, video auditions may be submitted to casting@pragueshakespeare.org by 1st September, 2014.

Artists interested in consideration should submit a picture and CV electronically to casting@pragueshakespeare.org. A PSC representative will return contact should the artist be invited to audition. Auditions may be recorded for the review of unavailable directors.

Callbacks will be held on 3rd‐5th September, 2014 in Prague at PSC facilities.

Artists auditioning for “Into the Woods” are asked to present 2 songs (one up tempo and one ballad). Songs should be a 16‐bar cut of an English language Musical Theatre song, preferably from a different Sondheim show. Singers should have recorded accompaniment or be prepared to sing acapella.

All actors, directors, designers, musicians and stage managers who work with Prague Shakespeare Company are members of the PSC seasonal artistic company. The seasonal artistic company, under the guidance of the Artistic Director, work constantly together to explore a cohesive classical style. PSC provides an ensemble atmosphere for extended theatrical exploration wherein company members work as a group to develop skills and to perfect their craft through the continuity of several productions and ongoing training workshops. The quality of commitment demanded of the company members fosters a cohesiveness and intensity of approach to PSC’s classical repertoire.

ROLES:

NARRATOR/MYSTERIOUS MAN
An intellectual and pleasant story‐teller who helps to orchestrate the show and illustrate lessons to the audience. As the MYSTERIOUS MAN he is mischievous vagrant and nosy meddler. He is a good‐natured protector and observer.
Male, 30‐60 yrs old
Range: G2 ‐ E4

THE WITCH
Sarcastic, ugly‐then‐gorgeous, obsessive protector of Rapunzel who is straightforward and aggressive.
Female, 40‐55 yrs old
Range: F3 ‐ G5

THE BAKER
A harried and insecure baker who is simple and loving, yet protective of his family. He wants his wife to be happy and is willing to do anything to ensure her happiness but refuses to let others fight his battles.
Male, 35‐45 yrs old
Range: Ab2 ‐ G4

THE BAKER’S WIFE
Determined and bright woman who wishes to be a mother. She leads a simple, yet satisfying life and is very lowmaintenance yet proactive in her endeavors.
Female, 30‐45 yrs old
Range: F3 ‐ G5

CINDERELLA
A young, earnest maiden who is mistreated by her stepmother and stepsisters. Her aspirations for a better life makes her somewhat neurotic and indecisive.
Female, 20‐30 yrs old
Vocal Range: G3 ‐ G5

CINDERELLA’S PRINCE/WOLF
Vain and gorgeous, he is a disloyal lover who is currently searching for the next new, exciting thing. WOLF Hungry and insatiable hunter who takes advantage of the weak by misleading and captivating his prey.
Male, 30‐40 yrs old
Range: Bb2 ‐ Gb4

RAPUNZEL’S PRINCE
Just as vain and gorgeous as his Prince brother, he is always chasing the newest, most exiting endeavor. Male, 30‐40 yrs old
Range: C#3 ‐ E4

RAPUNZEL
A loopy‐but‐lovely maiden who is sheltered by the Witch and terribly lonely. She yearns to experience the world.
Female, 20‐30 yrs old
Range: B3 ‐ A5

LITTLE RED RIDINGHOOD
A spoiled young girl who is strong‐willed, quick‐wited, fearless, yet youthful and naive.
Female, 15‐30 yrs old
Range: Bb3 ‐ F5

JACK
The feckless Giant killer who is ‘almost a man.’ He is adventurous, naive, energetic, and bright‐eyed.
Male, 20‐30 yrs old
Range: B2 ‐ G4

JACK’S MOTHER
Browbeating and weary, Jack’s protective mother who is independent, bold, and strong‐willed.
Female, 50‐65 yrs old
Range: Bb3 ‐ Gb5

CINDERELLA’S STEPMOTHER
The mean‐spirited, demanding stepmother of Cinderella.
Female, 40‐50 yrs old
Range: A3 ‐ F#5

FLORINDA and LUCINDA
Cinderella’s stepsisters who are black of heart. They follow in their mother’s footsteps of abusing Cinderella.
Female, 25‐35 yrs old
Range: C4 ‐ Ab5

CINDERELLA’S MOTHER/GRANNY/GIANT
Deceased mother of Cinderella. Her soul guarding and aiding her daughter from a tree. GIANT Voiceover. The Giant’s wife is an angry and vengeful ‘monster.’ She is seeking restitution for her loss.
Female 40‐60 yrs old
Range: E4 ‐ F4

CINDERELLA’S FATHER

PRINCE’S PAGE


Pozvánky a konkurzy
Konkurz na členku souboru muzikálu DJKT
Pozvánky a konkurzy
Konkurz do muzikálu Matěje Tauše CHLAPEC a HVĚZDA
Pozvánky a konkurzy
Hana Křížková a její koncert plný lásky
 • janča

  To vypadá skvěle :) můžu se zeptat,jak to je s rozsahem ? Myslím to,jak se do “češtiny” přeloží třeba B3-A5 ? Děkuju :)


 • Ondřej Doubrava

  Pokud nás neklame informace v komentářích z bývalého konkurzu na RENT, kde také byly uvedeny americké transkripce a tady je to tentýž případ, Evropan si přepočítá rozsahy o dvě oktávy NÍŽE. Ještě vše upřesníme. :-)


 • Range

  Janča: Pokud se nepletu “do češtiny” by se to dalo přeložit jako rozsah od malého H po A2…tedy zhruba mezzosoprán?


 • Range

  C5 je v angličtině 100%ně “vysoké tenorové C” což v ČR odpovídá C2. Můj názor je tedy přepočítávání o 3 dolů..


 • MM

  MMMM

  Autor Odpovědět

  NARRATOR/MYSTERIOUS MAN
  klasické značení: G – E1 (popové značení: g – E2)

  THE WITCH
  f ‐ G2

  THE BAKER
  klasické značení: As – G1 (popové značení: as – G2)

  THE BAKER’S WIFE
  f ‐ G2

  CINDERELLA
  g ‐ G2

  CINDERELLA’S PRINCE/WOLF
  klasické značení: Bé – Ges1 (popové značení: bé – Ges2)

  RAPUNZEL’S PRINCE
  klasické značení: Cis – E1 (popové značení: cis1 – E2)

  RAPUNZEL
  bé ‐ A2

  LITTLE RED RIDINGHOOD
  bé ‐ F2

  JACK
  klasické značení: H – G1 (popové značení: h – G2)

  JACK’S MOTHER
  bé ‐ Ges2

  CINDERELLA’S STEPMOTHER
  a ‐ Fis2

  FLORINDA and LUCINDA
  C1 ‐ As2

  CINDERELLA’S MOTHER/GRANNY/GIANT
  E1 – F2


 • SMJ

  Děkuji moc za překlad


 • janča

  Děkuji moc všem :)


 • Míša

  To jsem zvědavá, kdo se do toho požene.. :-D Další průser na světě… divadlo je práce, jako každá jiná, tak ať už si někdo uvědomí, že i herci si musí koupit jídlo a zaplatit nájem, a ne dělat dobročinnost pro to, aby se zahrálo pár krásných představení v anglickém jazyce v poloprázdném divadle…


 • Milan Malinovsky

  Milá Míšo, muzikál Into The Woods produkuje Prague Shakespeare Company – profesionální česko-americká divadelní společnost, která má svůj pevný rozpočet a hercům za výkon platí. Myslím, že talentovaných umělců marně čekajících na příležitost je v Praze víc než dost, pracují v restauracích, kancelářích, supermarketech, pobírají podporu, v lepším případě učí na ZUŠ… A budeš možná překvapená, ale i mnozí úspěšní herci a herečky nedělají divadlo pouze pro peníze a rádi si najdou čas zahrát si něco, k čemu by se v zavedených divadlech zkrátka nikdy nedostali – a třeba i zadarmo anebo za symbolický honorář, co však určitě není případ Into The Woods. Třeba taková Míša Doubravová se ještě před konkurzem na RENT nechala slyšet, že by roli Mimi zkoušela a hrála i zadarmo, i kdyby to mělo být jen kvůli jednomu představení. Tak moc si přála splnit si svůj velký sen.


 • Tezz

  Dobrý den,
  chci se jen zeptat, na jaké úrovni musí uchazeč umět anglicky?


 • Ondřej Doubrava

  Tezz: Nerad bych to škatulkoval do těch moderních písmenkových kategorií, z vlastní zkušenosti je nutné se dobře dorozumět s režisérem a dalšími složkami, ale to vždycky nějak jde a dobré středoškolské základy budou bohatě stačit, podle mě je nejdůležitější vydržet během intenzivního několikatýdenního zkoušení přemýšlet často ve dvou jazycích zároveň. Pokud si na tohle troufáte, je vyhráno… Sám jsem vždy po zkoušce RENTu doma zdravil “Hi!” a často jsme i mezi Čechy a Slováky mluvili anglicky. Byla to skvělá škola, vzpomínám na to rád.


 • Míša

  Milý Milane, děkuji za vysvětlení, RENT jsem viděla, a ve srovnání s různými verzemi které jsou dostupné mi to přišlo spíše jako školní besídka.. A proto mi přijde líto, dělat takovéto muzikály na takovéto úrovni, byť z lásky. Bohužel k realizaci nestačí jen šikovní herci… Myslím, že zrovna takovýto projekt by si zasloužil větší péči a prostor, něž několik “polo” představení v anglickém jazyce. Ale rozhodně vám přeji větší úspěch než s Rentem a jeho českou verzí. Dozajista všichni jeho protagonisté jsou určitě s takovým jednáním spokojení… Hezký den. Míša


 • Andrea

  Zdravím, mohu se zeptat, zda se konkurz bude natáčet a bude k dispozici pro všechny na youtube? Děkuji.


 • Andrea

  Zdravím, mohu se zeptat, zda se konkurz bude natáčet a bude tak k dispozici všem na internetu? Děkuji.


 • Jakub

  Na FB stránce Prague Shakespeare Company se objevil plakát a nějaké další info!

  Prague Shakespeare Company’s
  Into The Woods
  Book by James Lapine
  Music and Lyrics by Stephen Sondheim
  Directed by Steve Josephson

  Starring Michaela Horká and Vendula Příhodová, alternating the Witch

  9, 16, 23, 30 November – 15:00 / 6, 7, 8, 15, 21, 22 November – 19:00

  28 December – 15:00 / 1, 4, 26, 27, 28 December – 19:00


 • Lenka

  Narrator / Mysterious Man – Brian Caspe / Karel Korsa
  Witch – Michaela Horká / Vendula Příhodová
  Baker – Steve Josephson
  Baker’s Wife – Elissa Levitt / Teresa Trnková
  Cinderella – Jessica Boone
  Cinderella’s Prince / Wolf – Milan Malinovsky
  Jack – Jay DeYonker
  Little Red Ridinghood – Bree Welch
  Rapunzel / Lucinda / Sleeping Beauty – Markéta Švábová
  Rapunzel’s Prince / Cinderella’s Father – Josef Guruncz
  Jack’s Mother – Julie Josephson
  Stepmother / Granny / – Amy Huck
  Florinda / Snow White – Sabina Olijve
  Steward – Eric Sammons