"Les Misérables - Bídníci" v Městském divadle Brno

Druhý měsíc roku 2009 je ve znamení těch nejočekávanějších muzikálových premiér, resp. návratu dvou snad nejoblíbenějších děl v novodobé české historii. Čekalo se na ně dlouho, ale trpělivost se vyplatila a je radost vychutnávat sladké plody neboli pohled na vydařené představení. A je nám potěšením konstatovat, že nová inscenace legendárních „Bídníků (Les Misérables)“ právem aspiruje na událost sezóny!

.

Ondřej Doubrava: "Les Misérables – Bídníci v Brně aneb souhrnný pohled z dvanácti hodin v žáru revoluce"

(viděno na veřejné generálce 12. 2., druhé premiéře 14. 2. a reprízách 15. 2 a 17. 2 od 15:00)

"Javert na barikádě" - Igor Ondříček

"Javert na barikádě" - Igor Ondříček

„Les Misérables – Bídníci“ Alaina Boublila a Claude – Michel Schönberga - kdo by je neznal. Tato adaptace jednoho z nejslavnějších románů Victora Huga nejen, že způsobila poměrně značnou revoluci v rámci žánru jako takového. Jak u nás, tak hlavně ve světě se díky ní vyrojilo hned několik dnes nesmírně respektovaných muzikálových umělců (u nás například Lucie Bílá (Eponina), Tomáš Trapl (Enjolras) , Jan Ježek (Jean Valjean), Pavel Polák (Marius), v Londýně pak např. Colm Wilkinson (Jean Valjean) či Michael Ball (Marius)).

Jakým směrem by se asi hudební divadlo současnosti ubíralo, kdyby se úspěšného konceptu dvou talentovaných francouzů neujal  britský velikán mezi producenty Cameron Mackintosh, a díky zdařilému přepracování i masivnímu reklamnímu plánu (díky němu na nás ze všech plakátů na světě kouká neodmyslitelná malá Cossetka v pozadí s francouzskou trikolórou, která tak vytváří možná nejznámější muzikálový trademark a svým způsobem toto logo, jako jedno z mála, asociuje muzikálový byznys jako celek) z něj udělal legendu.

Barikády - Robert Jícha, Petr Gazdík a Tomáš Novotný

Barikády - Robert Jícha, Petr Gazdík a Tomáš Novotný

Když se o uvádění tohoto klenotu žánru v Brně začátkem roku 2008 začalo mluvit oficiálnějším tónem, leckdo si asi musel říci: „A není to trochu brzy?“ Přeci jen v té době stále mírně hořela naděje, že se pražská inscenace ještě na nějaký čas vrátí. Ale kdo se trochu vyzná v udílení licencí na největší světová díla, tak tušil, že se tak již nestane a jelikož čas je neskutečně mocný čaroděj, brněnská inscenace přichází přesně v tu dobu, kdy se divákům v Praze začíná stýskat a vzpomínky na předchozí inscenaci začíná zlehka obklopovat mlha. A Brňané zase mají velikou radost z toho, že se k nim na Hudební scénu MdB tak proslulé dílo dostalo.

Pokud už jste nějakou inscenaci tohoto díla viděli (pro účely tohoto článku předpokládejme, že většina čtenářů se mohla seznámit až s verzí uváděnou od roku 2003 po několik let v GoJa Music Hall, ač všem, kteří stihli prý po všech stránkách nepřekonatelné první nastudování – vlastně kopii londýnské inscenace v létě 1992 v Divadle na Vinohradech, nepokrytě závidíme, autor této recenze, tehdy osmiletý prcek, si pouze matně vybavuje tehdejší televizní upoutávky), brněnští „Bídníci“ vám jistě nabourají všechny vaše dosavadní zážitky. Jsou totiž pojati zcela jinak.

"Převržený vůz" - Petr Gazdík

"Převržený vůz" - Petr Gazdík

Například už jen scénou německého scénografa Christopha Weyerse - ta se totiž, přesně podle režijního záměru, soustředí na nuzný život lidí, je poměrně temná, špinavá až syrová, z velké části dokonce naprosto minimalistická, pouze doplněná vkusnou statickou projekcí.  Funguje to přímo báječně a odkrývá to nové vážnější souvislosti. Ano, tím si inscenace připisuje výrazné plus, jde  totiž  naprosto po tématu. Avšak, nemusíte se bát, barikády jsou v rámci možností vcelku realistické.(Barrandovské ateliéry, kde realizace kulis vznikala, se skutečně nezapřou.) Své příznivce si jistě najde i roztomilý hostineček manželů Thenardierových ve „Sweeney Toddovském“ střihu, kde je tentokrát skutečně rozemletá umělá kočka. Vypadá to skvěle, lacinost se nepřipouští! Uchvácení budete jistě i z procházení pařížských kanálů.

Stanislav Moša se nebál dokonale propracovat herecké situace (zde je veliký rozdíl oproti zpracování Petra Novotného, která sice nabízela megalomanské kulisy, ale herci v několika málo situacích zůstávali pouze v jistém „náčrtu“.) a některé momenty i pojmout zcela jinak, viz. napřiklad sólová píseň studenta Maria "Prázdný stůl a židle prázdné" nám jej ukazuje na zcela holé scéně schouleného na židli.Trestanecké galeje jsou zase působivě umístěny do kamenolomu, kde se jakákoli chvíle žití utopí v naprosté monotónnosti.

Eponine Hana Holišová

Eponine Hana Holišová

Jisté změny se udaly ve věci hudebního nastudování, o které se skloubením různých činností postarali dirigenti Dan Kalousek, Jiří Petrdlík, Igor Vavrda (hudebním supervizorem je Petr Gazdík) . Díky tomu, že byl dodržen slib o novém přearanžování partitury, jsme svědky vcelku nového pojetí pro posluchače, zejména, co se rytmického pojetí a frázování slabik týká. I tak bude dlouholetým příznivcům celý zvuk orchestru postavený hlavně na smyčcích, bicích nástrojích s výraznými nástupy dechů a syntetizátorech značně blízký, výrazných experimentů se netřeba bát. Jen tak oklikou: až bude dirigovat Jiří Petrdlík, občas se koukněte i na něj, takové nadšení z hudebního prožitku se jen tak nevidí. Sálá doslova z každého pohybu a každé noty.

Tvůrci také sáhli k mírnému, ale vhodnému zkrácení některých pasáží (údajně bylo realizováno něco kolem 90% povolených škrtů)  a určité zásahy se vyskytuji též v chronicky známém libretu Zdeňka Borovce. Není jich mnoho, méně znalí diváci je určitě ani nepostřehnou a tak se zaměřme jen na změnu nejvýznamnější a to u slavného konfrontačního duetu Valjeana a Javerta u Fantininy posltele - ten na svém začátku obsahuje několik zcela nových, neznámých veršů, což znalce a stálé posluchače původních nahrávek asi dost vyvede z míry, možná o to víc, že v programu k představení (ten je opět naprosto excelentní) je uvedena verze původní. Celá záležitost jde však ještě trochu dál. Zatímco Valjean Jan Ježek se po odlišném začátku vrací k veršům Borovcovým, Petr Gazdík zpívá svou konfrontační část zcela jinak po celou dobu, zatímco všichni představitelé Javerta  se po tomto odlišném úvodu drží původní Borovcovy verze a na konci se sjednotí s Valjeanem v novém textu. Jistě, většině diváků to rušivé v žádném případě nepřijde, ovšem nějaké sjednocení by už jen kvůli důležitosti celé situace v rámci děje vcelku prospělo.

"Sebevražda" - Petr Gazdík a Igor Ondříček

"Sebevražda" - Petr Gazdík a Igor Ondříček

Jednotlivé výkony se u této inscenace budou asi hodnotit ryze podle subjektivního pohledu. Pojďme se tedy o něco podobného pokusit, rozhodně ale následující řádky neberte příliš jako bernou minci. Jako celek se zdají být ve většině vzácně vyrovnané.

Začněme otázkou:  Dovedeme si vůbec představit některé české nastudování bez operetního pěvce Jana Ježka v roli Jeana Valjeana? Asi těžko, on skutečně JE  a žije  touto postavou, je tedy dobře, že využil nabídky vrátit se k jeho životní roli i napotřetí a opět na výbornou, jeho podání písně "Otčenáš" je stále nezapomenutelným zážitkem. Legendárního představitele brněnské publikum přijalo s nadšením, což byla jistě příjemná odměna za brilantní ztvárnění.

Petr Gazdík je v roli Valjeana poměrně příjemným překvapením, chybí mu pochopitelně dlouholeté Ježkovy zkušenosti, ale vcelku zdařile se pohybuje mezi všemi Valjeanovými životními etapami a svůj výše položený baryton často nechává hrát všemi barvami. Fanouškům původní verze libreta může ale připadat zvláštní, že si často upravuje text více do pusy.

"Slyš tu píseň zástupů" - Enjolras Vladimír Volečko

"Slyš tu píseň zástupů" - Enjolras Vladimír Volečko

Velice vyrovnaná je situace u představitelů inspektora Javerta. Ať uvidíte kteréhokoli z nich, zklamáni nebudete, veliké a nadmíru zajímavé rozdíly jsou však v jednotlivých pojetích.

Petr Štěpán jakožto činoherec má samozřejmě svou postavu rozehranou do všech detailů, je Javertem přísným, zásadovým. Písničky má „na tělo“ upravené tak, aby je s přehledem zvládal a takové úpravy lze jen pochválit, obzvláště ústřední píseň postavy „Stars“ (Tam ve hvězdách)  v jeho podání opravdu stojí za to.

Pokud ale dáte u role Javerta spíše na podání jednotlivých písní, nelze vám doporučit nikoho jiného než famózního zpěváka Lukáše Vlčka, který se své velké příležitosti a očekávání od jeho příznivců do něj vkládaných, nebál, uchopil ji za pačesy a nepustil, díky svému sytému basbarytonu a obzvláště ve druhé půlce sympatickému herectví (a nepřekonatelné Javertově sebevraždě), aspiruje na titul alternace nejlepší.

Igor Ondříček je poté příjemným mixem mezi oběma již zmíněnými pány, jistě splní diváckou představu o přísném, zásadovém policistovi, jeho pojetí navíc obsahuje i pořádnou dávku zloby a ve tváři se mu zračí intrikánství.

"Byl déšť a kytky můžou kvést" - Johana Gazdíková a Dušan Vitázek

"Byl déšť a kytky můžou kvést" - Johana Gazdíková a Dušan Vitázek

Fantine – jak Lenka Janíková, tak Eva Jedličková (ta má roli nazkoušenu jako understudy – záskok, ale rozhodně se nenechte touto neviditelnou nálepkou zmást) jsou v roli opuštěné matky Fantiny typově přesné a díky kvalitnímu pěveckému pojetí a hereckým detailům je nejen jejich „Knížka snů“ tím správným „dojákem“.

Marius:  Jakub Uličník má výhodu v tom, že umí zahrát infantilnější poblázněné typy a tato role je mu tedy naprosto ušita na míru. Mladý student JAMU Tomáš Novotný (znát ho můžete kupříkladu jako Jidáše z „Godspellu") je zase Mariem nejzdatnějším po pěvecké stránce. Souhrnně jsou tito dva pánové naprosto rovnocenými alternanty. Dušanu Vitázkovi role v první polovině příliš nesedla, v té druhé už byl ale jeho výkon stabilní a dokázal, proč patří mezi opory souboru.

Nesmírně zajímavá je též situace u představitelky asi nejznámější dívčí role a to Eponiny. Johana Gazdíková ji hraje s kapkou suverénnosti i zdravé drzosti, ale její barva hlasu se nemusí líbit všem. Haně Holišové sedne tato role bez výhrad se vším všudy. Největším překvapením je však Kateřina Halíčková, která by se také nemusela honosit nálepkou „understudy“, vystačí si i bez ní, je totiž Eponinou s velkým E. Její pojetí písně „Samotářka“ je procítěné, přirozené, dechberoucí.

Role dospělé Cosetty je snad jedním z  nejproblematičtěji napsaných partů v muzikálové historii a vyzpívává se velmi obtížně, proto ho nelze posuzovat jinak, než jak ho představitelky zvládnou jako celek. Radka Coufalová i Marta Prokopová v této části obstály na jedničku s hvězdičkou, Marta se díky svému věku do charakteru hodí nepatrně lépe.

Jan Ježek

Jan Ježek

Enjolras, vůdce revoluce: role to nesmírně vděčná. „Navrátilcem“ v této roli je Robert Jícha, který od pražského uvedení charakter tentokrát ještě více prohloubil a udělal ho přísnějším. Jiří Mach je pro spolubojovníky více přítelem. Oba dva pánové jsou výborní. Vladimír Volečko se role sice neujal špatně,  do bojovného entusiasmu kolegů mu však ještě nějaký ten kousek zbývá.

Pojďme ke klenotům inscenace, na které jsou nečekaně pasováni manželé Thénardierovi. Jan Mazák je v roli vychytralého hostinského naprosto věrohodný a pokud se za nejlepšího českého představitele této role zatím považuje Jiří Korn, Jan Mazák je zcela jiným, ale dokonalým zástupcem, s naprosto precizním hereckým projevem, takže netřeba Kornovy absence v této inscenaci litovat. Z Mazákova pojetí dokonce okamžitě pochopíte, proč má Cosetta na svatbě přesně takové šaty, jaké má. Thénardier Tomáše Saghera má zase malou nevýhodu, musí se sledovat zblízka, pak se i u něj najdou různé vtipné „vyhrávky“.

Jan Mazák coby Thénardier

Jan Mazák coby Thénardier

U Mme. Thénardiér je v rámci herecké příležitosti na výběr: Pokud jste zastánci hesla „Nová inscenace si zasluhuje nové pojetí“, doporučení má Jana Musilová, která z postavy udělala povedenou karikaturu a jakákoliv její replika je obrovským zážitkem. Dáváte přednost tradičnějšímu „semetrickému“ ztvárnění? Pak jsou tu ještě Lenka Bartolšicová a Zuzana Maurery, obě velmi dobré, ke svým manželům se dobře hodící.

Nesmírně šikovní jsou též všichni dětští představitelé,  jmenovat se ale sluší výkon Davida Žáka coby Gavroche - tomuto se říká živel na jevišti.

Zkrátka a dobře: Pokud by takovouto  možnost herecky vypilovat své výstupy měli Jiří Korn s Hanou Křížkovou i všichni ostatní účinkující, mohla být už tak výborná inscenace Petra Novotného v GoJa Music Hall ještě o řád lepší, v tomto směru ale slízává po právu smetanu provedení Mošovo.

Městské divadlo Brno přípravu na titul nepodcenilo, přistupovalo k němu s náležitou pokorou a na výsledku je to moc a moc znát. Do tohoto díla byla vložena jedna úžasná věc, na kterou občas kritici zapomínají a místo toho se babrají v nepodstatnostech. Je jím srdce a snad hlavně díky němu můžeme vidět „Les Misérables“ nejen v nové superlativní inscenaci, (však jde také o „muzikál superlativů“, no ne?) ale také v pojetí mnohem bližší původní myšlence - depresivnějším a opravdovém a přesto tak blízké nám všem. Od pamětníků to ovšem vyžaduje se malinko odpoutat od předchozích, na první pohled velkolepějších inscenací. Pokud tomu tak bude, čeká vás velmi silný zážitek, při kterém budete držet palce svým oblíbeným postavám a nakonec se i přidáte k závěrečnému nadějnému chóru. Takže tuto recenzi přijměte jako tip na výlet, hostovat se s tímto náročným projektem nejspíše nebude.

.

Pavel Košatka: "Bídníci i přes nemilé škrty zůstávají kvalitní podívanou"

(viděno na druhé premiéře 14. 2. a 1. repríze 15. 2 v 15:00)

"Prolog"

"Prolog"

Představovat blíže jeden ze světově nejznámějších a nejúspěšnějších muzikálů Les Miserables – Bídníci asi není třeba. Vždyť jen v naší republice jsme dosud viděli dvě úspěšná nastudování (Divadlo Na Vinohradech – r. 1992 a GoJa Music Hall – r. 2003) a nyní přichází Bídníci i do Městského divadla Brno. A to ve zcela odlišném zpracování.

To co z Bídníků dělá opravdu výjimečné dílo je překrásná hudba Claude-Michel Schönberga, kterou pro velký orchestr MdB bravurně nastudoval dirigent Jiří Petrdlík. Určité změny jistě postřehnete, v některých pasážích je více sázeno na rytmus a úpravou prošlo také frázování. Přesto však hudební zážitek zůstává nezměněn a libozvučné melodie Bídníků z hlavy nedostanete pěkných pár dní po zhlédnutí představení.

"Krásný holky"

"Krásný holky"

Jak jste se jistě na našich stránkách dříve dočetli, Městské divadlo Brno získalo od produkční společnosti Cameron Mackintosh velkou volnost, co se týče celkového nastudování. Nejvíce se představení liší scénografií, která je z dílny německého výtvarníka Christopha Weyerse. Bídníci vždy sázeli na velkolepost a monumentálnost scény, Weyersova scéna je spíše minimalistická, ale o to více detailní, a je více laděná do temnějších barev. Časté změny prostředí naplno využívají technického zázemí moderní Hudební scény. Scénu skvěle doplňují také kostýmy, které navrhla Andrea Kučerová.

Bohužel změny nezůstaly jen u scény. Zkráceny byly také některé písně či mezihry. Hudební předěly se dají oželet, ale když chybí v písni třeba celá sloka (nebo když scéna chybí celá!), trochu to zamrzí. Délka představení navzdory zkracování zůstává kvůli dlouhé přestávce stejná, radši bych tedy zkrátil přestávku, než škrtal části několik let fungujícího díla. Na druhou stranu, pokud Bídníky uvidíte poprvé nebo nijak nelpíte na starších verzích, nijak vám to na zážitku neubere. Drobné úpravy také postihly české libreto Zdeňka Borovce, které kromě téměř celé nepochopitelně přepsané Konfrontace nijak nevadí.

"Otčenáš" - Jan Ježek a Tomáš Novotný

"Otčenáš" - Jan Ježek a Dušan Vitázek

Jednu věc si však Brno zachovalo - pěvecké a herecké výkony, a to i přes vládnoucí chřipkovou epidemii v celém souboru MdB. Nejlepší výkon opět předvedl Jan Ježek v hlavní roli Jean Valjeana. Jan Ježek účinkoval již v předchozích dvou pražských nastudování, nyní jako host alternuje s domácím Petrem Gazdíkem. Vynikající pěvecký a herecký výkon vyvrcholil ve scéně Otčenáš, která v podání Jana Ježka patří k nejsilnějším momentům Bídníků.

Jeho věčným sokem je Javert, kterého si v mnou viděných reprízách zahráli Petr Štěpán a Lukáš Vlček. Oba jsou naprosto odlišní Javertové – Petr Štěpán je především herec, přesto překvapí celkem obstojným zpěvem (zejména v písni Tam ve hvězdách), který však rozhodně nedosahuje kvalit Lukáše Vlčka. Ten je jeho přesným opakem – skvěle zpívá, herecky je však jeho Javert těžko uvěřitelný. Já tedy preferuji Petra Štěpána, ale každý si jistě najde svého oblíbence.

Javert - Lukáš Vlček

Javert - Lukáš Vlček

Divácky zajímavé postavy jsou manželé Thenardiérovi, kteří ve ztvárnění Tomáše Saghera a Zuzany Maurery nemají chybu. Oproti druhé pražské verzi jsou propracováni do nejmenších hereckých detailů a jejich výstupy si zamilujete tak, že vám ani nebude chybět Thálií oceněný Jiří Korn.

Velice sledovaná je také role Eponiny, která zpívá jednu z nejznámějších písní z Bídníků Samotářku. V této roli naprosto excelovala understudy Kateřina Halíčková, která s přehledem přezpívala i přehrála Johanu Gazdíkovou, jejíž největší předností jsou výšky, v nižších polohách se už mírně trápí.

Zajímaví jsou také Mariusové – Jakub Uličník se na roli výborně hodí typově a na jevišti skutečně působí jako mladý zamilovaný studentík. Pěvecky dokáže hodně překvapit, ale jeho kolega Tomáš Novotný je na tom po této stránce o trochu lépe. Celkový dojem však zanechal lepší právě Jakub Uličník.

Cosette - Marta Prokopová a Marius - Jakub Uličník

Cosette - Marta Prokopová a Marius - Jakub Uličník

K roli Cosetty v podání Marty Prokopové nemám jedinou výtku, skvělé zazpíváno i odehráno, to samé lze říci o Robertu Jíchovi, který roli Enjolrase má „nacvičenou“ již z druhé pražské produkce. Fantiny Lenka Janíková a Eva Jedličková mě nijak zásadně neohromily, především pěvecky. Velkou pochvalu si ale zaslouží představitelé dětských rolí, zejména David Žák za roli Gavroche.

Company je u Bídníků velice kvalitní, bohužel ti co viděli nebo alespoň slyšeli pražskou verzi, jsou zvyklí na trochu lepší sólové pěvecké výkony, ale i tak dává company do svých rolí vše. Ve sborových scénách a tanečních výkonech by se však těžko hledaly nějaké chyby.

Za zmínku také ještě stojí program k inscenaci, který na více než 250 stránkách přináší velice zajímavé informace nejen o Bídnících, ale také všeobecně o francouzských muzikálech a dalších děl autorů. Obsahuje i kompletní libreto, ve kterém však nejsou zanesené všechny změny brněnského nastudování.

Co napsat závěrem? Brněnští Bídníci jsou jiní. Nelze říci, jestli lepší nebo horší, jsou prostě jiní. Scénografie je vynikající, výkony celého souboru jsou skvělé, zamrzet tedy mohou pouze škrty v díle a mnohdy zbytečné změny textů. Ale rozhodně stojí Bídníci v Městském divadle Brno za návštěvu.

Enjolras - Robin Jícha na barikádách

Enjolras - Robert Jícha na barikádách

"Ve světě psím" - Tomáš Sagher

"Ve světě psím" - Tomáš Sagher

.

.

.

.

.

.


Autorem fotografií je Jef Kratochvil. Za poskytnutí děkujeme Městskému divadlu Brno.


Vydáno 24.2.2009 autorem (email)

Zařazeno v rubrikách: Recenze a reportáže

Zařazeno v podrubrikách: ,

Komentáře k článku

Pes Zoro napsal:

Je vidět, že české publikum, včetně různých "recenzentů", je vcelku nevzdělané. Toto vypadá jako PR články a soudný divák chce o přestávce Bídníků odejít. Brání mu v tom jen vysoká cena lístku. Marta Prokopová, ačkoliv je to milé děvče, prostě neumí zpívat. Je to hrozné, co tam předvádí. Ani někteří jiní nepředvádí žádné oslňující výkony. Je to zkrátka velmi nízko nastavená laťka v duchu mezi slepými jednooký králem. Pokud ale je naše publikum až takto nenáročné (méně už to snad nejde), přesně takové produkce si zaslouží :-)

Lavera napsal:

S tím r. 1995 jsem se asi "sekla", myslím spíš, že to "časově" končilo ještě před prvním pražským uvedením, ale to není v tomto případě podstatné.

Lavera napsal:

Ondřej Doubrava: Já měla na mysli "normální" záznam celého představení, který by byl "normálně" dostupný veřejnosti; asi jsem se špatně vyjádřila...
Když jsem měla možnost vidět DVD koncertní verze ( předtím uvedené dvakrát v TV a myslím, že tam i s českými titulky ), bylo u toho i druhé DVD, kde byly právě různé "pracovní" dokumenty a ukázky z jednotlivých nastudování, uvedených do r. 1995.

Ondřej Doubrava napsal:

Lavera: Samozřejmě neexistuje taková videonahrávka (kromě té koncertní), kterou si můžete koupit v obchodě, ale ukázky ze záznamů pracovních lze vidět v různých dokumentech, proto nelze úplně souhlasit s tím, že jakýkoliv videozáznam neexistuje, jen se asi nikdy nedostane do rukou obyčejných smrtelníků, aby si ho každý koupil, na to jsou Les Misérables moc vzácný klenot. Stejně tak Fantom opery, u něhož se třeba jedna repríza zaznamenávala jen proto, aby z ní pak byly ukázky na britské edici filmové verze. Ale že by celé představení vyšlo oficiální cestou ven, to jistě ne.

Lavera napsal:

Lahvato: MdB má uvádět Bídníky 8.,9. a 10. května.
Nikdy jsem neslyšela, že by existoval jakýkoliv obrazový záznam tohoto muzikálu; na DVD bylo možno sehnat pouze záznam koncertní verze z Londýna.
Pokud má někdo jiné informace, ráda bych se s nimi seznámila !!!
"Bídníci" jsou pro mne ten nejlepší muzikál, ( viděla jsem mnohokrát obě pražská nastudování a teď třikrát i ty brněnské ) - a to jsem děl tohoto žánru viděla na naše poměry rozhodně dost.
Kdyby obrazová nahrávka existovala, byla bych první, kdo by o ni měl zájem, ale v tento "zázrak" moc nevěřím...

Lahvato napsal:

Zdravím všechny. Chtěli bychom se s přítelkyní znovu na tento muzikál podívat, ale bohužel nikde na internetu nemohu sehnat jakýkoliv záznam toho představení. Pokud by kdokoli věděl, dejte vědět prosím.

Lavera napsal:

Beata: plně souhlasím, jsou to také "jenom lidi", kteří ale narozdíl od " normálního" zaměstnání musí hrát a zpívat za všech okolností.
Zažila jsem dvakrát, že umělec musel vystoupit na jevišti v den, kdy přišel o svého nejbližšího a musela jsem obdivovat tu až neuvěřitelnou profesionalitu v tak těžké chvíli...

Beata napsal:

Milí přátelé MdB,
jen vám chci objasnit jednu věc. Když se tady bavíte o tom, kdo co jak zazpíval, berte také ohled na to, že ti lidi na jevišti musí zpívat a hrát za každé okolnosti. Takže buďte k nim shovívaví, třeba musí zpívat s nemocí, mají špatný den, stala se jim nějaká smutná věc v životě. Oni to bohužel musí skrýt a přejít to, aby pro vás, diváky, udělali stoprocentní výkon. Což se nemůže z různých důvodů podařit. Třeba v případě Marty Prokopové vím, že měla dost dlouho problém s hlasivkami. Je to moje kamarádka a vím, že jí to trápilo nesmírně a vězte, že Cosseta není nad její síly. A nehájím jenom ji, ale všechny herce, protože oni jdou každý večer s kůží na trh. Pracují na své roli tak dlouho, jak jen můžou a vám pak zabere jen chvilka, abyste sem napsali svůj názor, což je úplně dokáže smést.

Chtěla jsem vás tím jen poprosit, abyste nehodnotili z prvního dojmu a byli shovívaví.

PetraO napsal:

Ředitel jaderné elektrárny: Moje první reakce na "Ředitele jaderné elektrárny" je: Tyyyyyy brďooooooo!!!! To je mazec!!! .........Vám, "Pane řediteli", museli všichni v MDB nějak moc ublížit...jinak nechápu tuto reakci. Naštěstí je spousta lidí, kteří vědí, proč do MDB chodí a domnívám se,že Vaše reakce, "Pane řediteli", je rozhodně neodradí, a ani nebudou mít na toto divadlo a práci lidí v něm najednou jiný názor. Navíc ve svých příspěvcích neurážíte jen členy MDB, ale i všechny diváky, kteří do MDB na představení chodí. Asi jdete rád PROTI VŠEM. Tenhle život Vám nezávidím. Asi nemáte moc přátel, že? A jen taková malá poznámka- možná si pletete slovo "komerční" s některým jiným slovem, jen si nejsem jista se kterým. Ale rozhodně "komerční" znamená za peníze... teda..si aspoň myslím.... čili komerční je každé divadlo, kde se platí. UŽ SE TĚŠÍM NA KOMENTÁŘ:))))

veny napsal:

Ředitel jaderné elektárny: nechápu, proč jste na Bídníkách byl, když jste předem věděl, že to vlastně nic nového nepřinese. Zřejmě i Vy patříte mezi tu "primitivní obec", že jste se tak ponížil a na Bídníky šel. Svůj negativní názor lze napsat i solidněji. Ale jak psala Lavera, diskutovat s takovým člověkem je ztráta času.

Lavera napsal:

Aby se "pan ředitel jaderné elektrárny" tou nenávistí náhodou nezalknul; sám je jistě světový genius úplně ve všem...Jistě, člověk může mít výhrady, představení se mu nemusí vůbec líbit - na to má každý divák samozřejmě právo - ale proč tolik zášti? Primitivní léčba vlastních komplexů pliváním na jiné? To by bylo opravdu "velké hrdinství" a jasná ukázka "charakteru".
Kdyby se snad onen zázračný genius obtěžoval plivnout také na mne, tak ho předem upozorňuji, že na jeho případné další útoky už reagovat nebudu - to by byla ztráta času.

Ředitel jaderné elektrárny napsal:

A ještě jediný Vitázek se nemusí za nic stydět. Světlá výjimka. Být Martou Prokopovou nejdu se ani děkovat, jak to bylo hrozné.
Pokud ještě někdo nechápe princip dělání hvězd v MDB je to takhle: někdo se vyhlídně. Může být trochu hezký nebo získá protekčně místo v nějakém seriálů jako třeba VKV :-D
To je třeba Holišové případ. Její tatínek, otčím i maminka jí vždy pomáhali, je to protekční osoba. Kontakty získala roli v nějakém seriálů pro primitivní diváckou obec. Až potom ji Moša začal obsazovat. Ne proto, že by byla dobrá a něco uměla, ale proto, že mu přinese peníze. Primitivní divácká obec bude její osobou na plakátu nalákána na představení rovněž koncipované pro primitivního a nenáročného diváka. Také finančně chudšího, jelikož jen takový divák, který neinvestuje do kultury jiné než je jedna návštěva komerční produkce do roka (někdy i častěji) Mošovo divadlo drží nad vodou. Je to jen kalkul. Pan Moša je podvodník :-) a hovoří o sobě jako o "řediteli jaderné elektrárny". Je to asi blázen, když si toto myslí.

Ředitel jaderné elektrárny napsal:

A nejlepší jsou ty fanynky, které i na pokaženém představení vždy vstávají a tleskají. Jsou prostě hloupé, protože jinou kulturu neznají.
Gazdík umí jenom řvát. Je to herecké divadlo, které dělá komerci a podvodně láká dotace z městského rozpočtu. Gazdík také zaměstnává svou sestru, která zpívat neumí, ale je to jeho sestra. Také matku. Takže asi tak...

Ředitel jaderné elektrárny napsal:

Nechápu proč vůbec vést diskusi o něčem tak hrozně hrozném jako brněnští Bídníci. Moša si koupí práva a musí určitou formu zachovat. V tom není co hodnotit. Výkony byly příšerné a jedině ten kdo nemá ani trochu hudebního sluchu může být k tomu tolerantní. Valjean Ježek byl otřesný. Nevěřím tomu, že to někdy zpíval v Londýně a jestli ano, tak nevěřím, že měl úspěch. Že někde do reportáže řekne, že je to jeho životní role je velmi smutné pokud jeho ostatní role jsou stejné úrovně a toto má být vrchol jeho kariéry. Netragičtější je výkon I. Ondříčka, který neintonuje je pouze panákem, na kterém je navěšen kostým. Pouze vypadá jako impozantní policista pronásledovatel. Nic jiného však nemá s rolí společného. Company byla taková normální, divné bylo hlavně to, že na galejích jsou samí cucáci, kteří jsou kost a kůže a mají eunuchovské hlásky :-) Jediné dva akceptovatelné výkony byly podány Z. Maurery a L. Janíkovou - ale tam to nebylo nic extra. Praha a Brno se srovnat nedají z hlediska výkonů. V Praze nikdo falešně nezpíval, to je snad základ. Vstupenka v Brně má hodnotu takových 30,- Kč, horší než amatérský ochotnický soubor. Za městské peníze. To se to pak vydělává. Každé divadlo by na této úrovni dokázalo předvést stejný a hlavně lepší produkci, kdyby dostávalo takové dotace jako MDB. Novináři jsou placení, buď za úplatek nebo jiné závazky píší ve prospěch produkce MDB. V takovém případě je diskuse naprosto zbytečná.

veny napsal:

souhlasím s milkou a jejím srovnáním Valjeanů. Pro mě má Gazďa ale lepší hlas než pan Ježek, ale i tak má Brno dva vynikající Valjeany

Nany napsal:

milka : děkuji za informace, opravdu jsem si Bídniky moc užila a ted vím, že i kdybych tam J. Ježka neměla tak by mi to ani moc nevadilo dokonce bych i Gazďu ráda viděla, abych viděla všechny alternace :-), ale na poprvé jsem ráda, že jsem viděla již osvědčeného Valjeana. A mohu říct, že se místy bylo Brněnské nastudovaní logičtější a příjemnější jak Pražské.

milka napsal:

Jj...pravda...Gazďa se v té roli skvěle vyzpíval a rozhodně nikdo nemusí mít strach, že když neuvidí a neuslyší pana Ježka, že bude o něco ochuzen. Každý má něco, ale rozhodně Gazďa překvapil(teda..aspoň mě:) a vede si víc než dobře.

ALINKA napsal:

Gazdousek je nahodou skvelej:D :-*** (IN LOVE)

Lavera napsal:

Nany: na Vinohradech platila skutečně velice přísná pravidla ohledně úplně všeho; přece jen se to v té době nehrálo ještě tak dlouho ( 7 let ) a p. Mackintosh si to tehdy opravdu hodně pečlivě hlídal; ( na jeho zásah došlo "na poslední chvíli" ke změně premiérového představitele Jeana Valjeana i k zákazu opakování televizní "reportáže", kterou - myslím, že zcela oprávněně - považoval za příliš jednostrannou a až nadměrně a neobjektivně stranící některým představitelům na úkor těch ostatních, kteří - podle této reportáže - jakoby ani neexistovali ). Tak i scéna musela být přesnou kopií londýnského originálu; ovšem říkalo se, že naši inscenátoři jako vůbec první na světě přece jen jistou malou "volnost" získali. ( Prý i naše nastudování bylo ze všech dosavadních umělecky nejlepší... ).
Pokud si sama kupuji lístek, tak samozřejmě co nejblíže. Jenže první dvě návštěvy jsem absolvovala v neděli a v sobotu ( obě odpol. předst. ) a to bylo úplně plno. Tím, že to teď vyšlo na všední odpoledne, konečně na mě také "vyšel" lístek dopředu.
Doufám, že se na podzim do Brna také ještě podívám !!!

Nany napsal:

Lavera : bohužel Vinohradske jsem neviděla, mám pouze CD nahrávku, ale co jsem tak občas koukala na netu tak je nejvíce podobali právě těm Londýnským, včera jsem si i koupila tu malou knížečku a na obrázku je i vidět stejná barikáda. Tak 5 hodin v buse je pohodička, ja musela autem (jinak bych nestihala další spoj) a jenom jedna cesta do Brna je pro mě cca. 370 Km. Myslím, že na podzim mě cesta do Brna čeká opět :-))) Já si vzdálenější místa moc nekupuji, vždy musím dojíždět, a tak když už mám vyjet chci pořádně vidět a slyšet, a proto si nejraději beru lísky do přízemí max. do 8 řady, je to uplně jiný zážitek. Bohužel je to daleko, ale ja si už zvykám, u ruky nemám téměř nic, snad nejblíže Plzeňské divadlo, a tak to beru, že musím cestovat, ještě že ráda cestuju a spojuji to s další zálibou a to hudbou

Lavera napsal:

Nany: však já té dovolené také ani v nejmenším nelituji ( ani těch celkem pěti hodin "prosezených" v autobuse ); také jsem tentokrát seděla ve třetí řadě užívala si to mnohem lépe než dvakrát předtím ze vzdálenějších míst.
Do Bídníků v GOJA a ještě předtím na Vinohradech jsem byla až chorobně zblázněná, ale jsem moc ráda, že jsem se dočkala ještě třetího, byť trochu jiného, nastudování. Jen kdyby to nebylo tak daleko...

Nany napsal:

Viděla jsem Bídniky včera poprvé a byla jsem velmi překvapená a to mile, jsou jiný a přítom tak opravdový a krásný, jejich herecká stránka, kulisy no prostě i jako celek skvělýýý. Děkovačka ve stoje. Bídniky v Goje jsem milovala, ale i toto nastudování přes úpravy jsem si zamilovala. 3 řada uplně skvělá. Výtka by se sice našla, ale prostě celkový dojem super. Poprvé jsem viděla Mariuse (Vitázek) zamilovanýho na první pohled a zhrzeného ze ztráty přátel, u Savky a ani u VíItka jsem toto nikdy neviděla pouze u P. Poláka.
Lavera : sice mi taky na to padla dovolená, ale stálo to za to, pro mě je to ten nejlepší odpočinek.

Lavera napsal:

Ondřej: já také doufám, že se na brněnské Bídníky ještě dostanu - za předpokladu, že se i v příští sezoně objeví odpolední představení ( a že i to "ostatní" zůstane alespoň tak, jak je to teď...)

Ondřej Doubrava napsal:

Lavera: Ano, Bídníci zblízka jsou v Brně úžasní, dokonce i já to navzdory nepříjemným pocitům při střelbě tam sedávám rád (a tu střelbu překvapivě zvládám dobře)! A díky za to, že asi plníme tak trochu poslání a jednou čtenáře naučíme za muzikálem i cestovat, předpokládám, že to nebyla Vaše poslední návštěva (a už 3 je docela dost :-) ).

Lavera napsal:

Tak jsem včera odpoledne "zvládla" potřetí brněnské Bídníky; "padl" na to den dovolené, ale za to sedadlo hodně vepředu to tedy stálo. Je to přece jen úplně jiný pohled než ze vzdálenějších řad.
Valjean mě opět nadchnul i dojal svým opravdovým a procítěným pěveckým i hereckým výkonem, ale to u mě není "žádná novinka". Škoda, že je pro mne Brno "trochu dost" z ruky...

Nany napsal:

Milky : moc díky, tak jsem si lístek rezervovala dobře :-)). Život je rozhodně změna, ale doufám že toto zůstane. Dííííííííííky a přeji hezký den

milka napsal:

Nany: Váš Valjean květen: 11. 12. odpoledne, 14. odpoledne, 15. Doufám, že se nic nezmění. Sami umělci se mohou v průběhu měsíce vyměnit dle momentální situace, takže nic není jisté(ostatně- tak to v životě zkrátka je:), ale toto jsou mé momentální informace.

Nany napsal:

Milka : díky a prosím jetě o ten Květen, koukám že na duben je již plně obsazeno :-)))

milka napsal:

Nany: Zjistila jsem,že v dubnu budehrát"váš" Valjean ještě 17., 18. a 21.Asi trošku pozdě, dřív jsem to nestihla:( Když bude zájem, pokusím se zjistit ještě květen.

Sasie napsal:

Ondra: Tak to jsem ráda, že jsem si to pamatovala s tou licencí správně:-)

Ondřej Doubrava napsal:

Pravidla pro Bídníky jsou ZATÍM nastavena takto: Jedna licence pro jednu zemi (a já jsem přesvědčen o tom, že Brno to bude hrát déle než do května 2010), výjimkou je možná Německo, UK a USA (kvůli různým turné) Brno je mohlo mít i trochu dřív, ale museli počkat na definitivní konec druhé pražské inscenace. A už vůbec se mi nezdá, že by Cameron Mackintosh dal náhle dvě licence dvěma divadlům geograficky v rámci ČR VELMI blízko u sebe. Toto budu pečlivě sledovat, pokud se to Ostravě podaří prolomit, hluboce smeknu, ale jsem velmi skeptický, přeci jen, už se autorsko-právními aspekty na největší světové hity zabývám dost dlouho, je to můj velký koníček a hodně informací se snažím mít z první ruky, takže uvidíme, zkusím tento týden něco zjistit, chtěli bychom, aby u nás byly jen už ověřené informace a tohle je přinejmenším zvláštní...

Sasie napsal:

Navíc mě i z těch ruzných článků a rozhovorů přišlo, že není zas tak jednoduché získat práva pro něco jako jsou Bídníci (ted ani tak nemyslím, zcela jistě velmi vysokou cenu) a že MdB je získalo i kvůli tomu, že se v minulosti velice dobře osvědčilo(například Čarodějkama pokud se nepletu). To byl další důvod proč mě překvapilo, že divadlo, které ani nemá muzikálový soubor a těch zas ne až tak moc muzikálů(z těch světových hrajou snad jen Cabaret, Sugar a brzo i Hello,Dolly) u něj většinou spadá do operety nebo do činohry, by ty práva získalo.

Pavel Košatka napsal:

Taky mi to připadá divné...

Sasie napsal:

Sice to tak uplně nesouvisí ale jsem jediná komu přijde jako blbost, že se mezi premiérami na příští sezonu Moravskoslezského divadla objevili i Bídníci? Minimálně proto, že jsem žila v domnění, že pro ČR může být licence pouze pro jedno divadlo, v tomhle případě pro MdB.

veny napsal:

jasný, v pohodě:)

Nany napsal:

Veny : věřím, že jsou oba kvalitní, ale Gazdu jsem slyšela nahostovaní právě u nás v divadle a moc ně neoslovil, nevím zda neměl svůj den, a i proto bych právě ráda jela kdybych věděla, že tam bude právě J. Ježek.

Nany napsal:

Milka : díky, budu velmi rád, kdyžby to takto šlo zjistit

milka napsal:

nany: Mám své zdroje, zjistím vám, kdy je psán "váš" Valjean a snad se nebude lišit psané od reality :)

veny napsal:

Nany: oba Valjeanové jsou suverénní a kvalitní. Ale chápu, že byste nejraději viděla J. Ježka. A nebo se zkuste zeptat na komerčním oddělení divadla, kdy bude právě on hrát.

Nany napsal:

diky, koukám, trpělivosti mám naštěstí dost :-)) a možná to i risknu, třeba budu mít stěští a při nejhorěším uvidim Gazdu, co tak pročítám taky není vůbec špatný, ale ........

Ondřej Doubrava napsal:

No, teď jsem koukal, že je snad ten "správný" termín jen jedno dubnové úterý, ale pokud nespěcháte a obrníte se trpělivostí, nebo zkusíte štěstí, tak by to vyjít mělo.

Nany napsal:

pro Ondřeje : děkuji za radu, dobrá rada nad zlato, hned se jdu na to kouknout, když jsem si to tak pročítala rezenci a diskuze, divila jsem se, že jste měl takové "štěstí" :-))

Ondřej Doubrava napsal:

Pro Nany: "Chytnout" Jana Ježka v Brně možná není zas až takový problém, zdá se mi, že snad hraje i většinu repríz, alespoň tedy v mém případě zatím Jan Ježek 4x, Petr Gazdík 1x (upozorňuji, že ani jeden termín nebyl vybírán záměrně).. Poradím vám a není to nic moc tajného, ale má to jednu nevýhodu, že vám nesmí vadit večerní představení, zkuste si najít termín, kdy se hrají současně Bídníci a Večer tříkrálový - ve Večeru tříkrálovém hraje Petr Gazdík bez alternace, takže účast Jana Ježka na Hudební scéně je 99,9%ní (stát se může cokoliv, ale v jiném případě by to představení asi museli zrušit). A v odpoledních představeních jsem měl Jana Ježka 3x...

Nany napsal:

Lavera : děkuji za upozornění, ale lísky mám již objednané a dokonce na své narozeniny :-)))

Lavera napsal:

Nany: též plně souhlasím s Vaším "hodnocením". Já jsem "Valjeana" dosud viděla v 39 různých rolích ( opereta, muzikál, opera ); celkový počet představení raději neuvádím..., k tomu pár desítek koncertů nejen operetně-muzikálových, ale i z oblasti vážné hudby a vždy to bylo naprosto perfektní a hlavně opravdově procítěné!
Je to sice mimo dané téma, ale třeba by Vás to mohlo zajímat; ( možná to už víte ): HDK připravuje na 25. a 26. května pořad "Opereta mezi Budapeští a Prahou", kde by vedle maďarských sólistů měli jako hosté vystupovat právě J. Ježek, P. Břínková a dále I. Dufková a M. Vojtko.

Nany napsal:

Lavera : děkuji budu doufat, že vyjde a musím s Vámi souhlasit, viděla jsem ho již v několika inscenacích i v divadle v Plzni a také na koncertech nejenom s paní Břinkovou, kdykoliv vyjde na jeviště je to zážitek, jako by se zcela vžil do toho co právě dělá.

Lavera napsal:

Nany: držím Vám palce, aby Vám ten "jeden" Valjean v Brně vyšel. On tu roli totiž nehraje, on v té chvíli Valjeanem opravdu je...( ale tak je to vlastně ve všech jeho rolích, i když právě v Bídnících je to snad nejvýraznější ).

Ondřej Doubrava napsal:

Honza: Napíšu to někdy ve volné chvilce, teď pracuji na dvou aktuálnějších updatech (zejména přepsat dvojjazyčnou tiskovku "Evity" bude oříšek, ale já už nějakou fintu najdu), ale napíšu tu jednu větu, kterou jsem vydechl o přestávce: "všichni understudies jsou mooooc šikovní". Radek Novotný je dalším vynikajícím Mariem a Katka Krejčová je opravdu v partu Cosetty suverénnější než Marta. A též souhlasím s tím, že není proč mít u tak šikovných lidí tu nálepku "understudy", naštěstí to tak třeba v programu není.

Honza napsal:

Jsem zvědavý co napíše Ondřej o zbývajících alternacích z neděle. Viděl jsem Bídníky několikrát se dvěmi alternacemi Cosetty- s Martou Prokopovou a s Kateřinou Krejčovou. Cosetta jako role nabízí velmi malý prostor k "velkému" herectví, o to těžší je ji zazpívat. Nechci Martě křivdit, ale tato role je pěvecky opravdu nad její síly. O to víc se podivuji nad tím, že Katka Krejčová je vedena jako understudy. Tady se pan Moša opravdu utnul...

Nany napsal:

Lavera: jelikož je musical Bídníci i mým nejoblíbenějším, přidávám se k Vám, viděla jsem v Goje také všechny aleternace v několika představení a jednoznačně u mě taky vítězí pouze ten jeden Valjean, i když se do Brna chystám mám obavy, že právě jeho nezastihnu, což by mě asi mrzelo, neboť pro mě se jedná o cestu ještě delší nežli z Prahy.

Lavera napsal:

Ondřej: i já jsem ráda, že jsem mohla poznat člověka, který má tak pozitivní přístup k tomuto žánru.
Pokud jde o toho jediného "Valjeana", logické vysvětlení pro to zřejmě neexistuje.
( Viděla jsem v GOJA také to - jak já říkám - "třetinové představení", kde se vystřídala většina alternantů všech rolí; opravdu strašně moc jsem se snažila o nějaký "objektivní" přístup, ale bohužel či spíše bohudík mě to utvrdilo, že mám-li někomu tu postavu opravdu uvěřit, splňuje pro mne - a to zdůrazňuji, protože co člověk, to názor - všechna kriteria právě jen ten jediný představitel ).
Ale nejde vždy ve všem hledat jen logiku...Navíc ženy se prý často chovají a uvažují "nelogicky". V mé ( a ještě starší ) generaci to zase nebýval tak ojedinělý jev.

Lavera napsal:

veny: kdyby se stal zázrak a já bych zase mohla jít na "ty své" Bídníky do GOJA ( a což teprve na Vinohrady ), asi bych se "zbláznila" radostí. Ovšem v mém věku už by i "šok z radosti" mohl být nebezpečný...
Viděla jsem za těch - no, hodně let celkem dost "slušnou" řádku muzikálů ( i operet a tzv. hudebních her či komedií, ale to je trochu jiná "kapitola" ), něco se mi líbilo více ( klasické muzikály ), něco ( z těch současných ) méně, něco vůbec, ale úplně nahoře, vysoko nad tím vším, pro mne "ční" Les Misérables na Vinohradech a v GOJA.
( Svůj názor ale nikomu nikdy nevnucuji, v oblasti kultury jsem, myslím, tolerantní víc než dost ).

Ondřej Doubrava napsal:

Já Laveru v tomhle také obdivuji, já mám svůj rekord zajít 15x CATS v Miléniu a jednou v Německu /mám ale takové tušení, že rekord bude časem překonán snad ani ne tak Bídníky (5x zatím stačilo, viděl jsem všechny dosud hrající alternace, snad až tak zase za čtvrt roku) jako spíše Sněhurkou, s tím, že by mě také nebavilo chodit pořád jen na jednoho Macecha, když jsou oba dva skvělí, a mimochodem, už mám také snad zkompletováno.../ a také se obávám, že vidět "Bídníky" třeba stokrát, navíc pouze v jednom Valjeanovském obsazení by mi v takovém počtu už nedávalo, vůbec, ale vůbec nic. O to víc, obdivuju ty, kteří to dokážou, ale já spíše opravdu jezdím po republice a snažím se vychytat co nejvíc představení a alternací. Lavero, rád jsem Vás v neděli poznal!

veny napsal:

Lavera: to ani už ti Bídníci po tolika zhlédnutí nemohou bavit a nedivím se, že jsi z brněnské verze zmatená:)))

veny napsal:

oprava: Thénardiérové:))

veny napsal:

No upřímně mně taky asi více zasáhla pražská inscenace, ale v tom smyslu, že jsem neviděla do čeho jdu, že jsem viděla Bídníky poprvé. A teď vlastně vím, co od Bídníků čekat, ale i tak nedám na brněnskou verzi dopustit a vždycky mě dokáží dojmout. Ikdyž mám k ní výtky - dřevěná prkna, smrt Enjolrase a Javerta či Thénardié.

Jiří Kůdela napsal:

Lavera: No, moc pěkná čísla. To já takové ,,štěstí,, neměl.:)

Lavera napsal:

Já jsem opravdu nepsala nějaké "hodnocení", ale jen a jen své pocity, které nemám ještě doteď tak úplně vyjasněné. Budu se asi opakovat, ale jen pro pořádek - "vinohradské" Bídníky o prázdninách r. 1992 jsem viděla sedmatřicetkrát, inscenaci v GOJA v letech 2003 - 2007 jsem "zarovnala"na stovku a to člověka hodně "poznamená". A vedle toho zatím jediné brněnské představení - to snad ani nejde, udělat si hned úplně jednoznačný názor...
Jak píše Pavel, i pro mne jsou Bídníci hodně srdcová záležitost a dodnes - i když je to už hodně let - vzpomínám, jak jsem se z prvního představení ve čtvrtek 25. června 1992 vracela domů úplně jak ve snách a o nějakém spánku nemohla být té noci vůbec řeč. Nového nastudování v GOJA jsem se před první návštěvou tak trochu "bála", ale ten strach zmizel během několika málo okamžiků. Pokud jde o Brno - samotnou by mě zajímalo, jaký bych měla názor třeba po desátém představení, ale to je bohužel asi utopie. V každém případě - jak už jsem psala - jsem nesmírně ráda, že jsem tyto Bídníky ( samozřejmě s tím - pro mne - jediným Valjeanem ) mohla vidět a budu dělat vše pro to, abych se na ně zase ještě dostala.Třeba se pak dostaví i to nezapomenutelně nádherné rozechvění...

Pavel Košatka napsal:

Já tka nějak souhlasím s Laverou... samozřejmě jsem neviděl tolik kusů co ona a ani tolik představení Bídníků co ona (řekl bych tak 1/10 jejích GoJa návštěv). Brněnská inscenace se mi celkem líbila, to je ostatně v recezni, ale souhlasím s ní s tím herectvím nebo prožitkem. Takhle - všichni hráli dobře a z první řady byl znatelný výraz, emoce, prožívání... Ale to představení mě nezasáhlo tak, jako v GoJe. Když umíral Javert, když Marius zpíval Prázdný stůl i židle prázné, když umíral Gavroche a nakonec samozřejmě finále... to všechno ve mě v Brně příliš nezanechalo, kdyžto v Praze bych měl v tu dobu husí kůži nebo přicházjeící slzy do očí. Takže s Laverou plně "soucítím", ale možná to je taky tím, že Bídníci je moje úplně nejvíc srdcová záležitost, a to především GoJa Bídníci a uvidím za pár dní v Londýně, jak to bude vypadat tam... Ale podle mě nikdo nemůže překonat dvojici Uličník+Bartůněk, kteří byli na jevišti nepřekonatelní!

Jiří Kůdela napsal:

milka: Mě také přijde MDB úplně jiné než kterékoli divadlo. Nevím proč, ale mám tenhle pocit. Asi to neumím více specifikovat Dříve jsem jezdil většinou do Karlína, spousta věcí bylo úžasných, skvěle zahraných, zazpívaných, ale hlavně prožitých. Některé kusy více, jiné méně. Když jsem se v prosinci minulého roku vypravil do Brna, netušil jsem, co mě tam čeká. Teď u Bídníků opět. Všichni v MDB mě dokázali vtáhnout do děje, asi mi bylo trochu i jedno, jestli zrovna někdo zazpíval něco falešně, nebo dělal to, co dělat neměl. Když sedím v Brně hledišti, z inscenace necítím tam nějaké napětí mezi herci, nevidím za tím dřinu při zkoušení, prostě si to užívám. Každá, i sebemenší role má na jevšti svůj život, je rozdílná atd.
Takové jiné hraní no...

milka napsal:

Docela by mě zajímalo, v jakém slova smyslu "jiné" je brněnské herectví..pokud se to dá nějak specifikovat. Já znám jen to "brněnské", převážně, taky jsem jednou byla třeba v Olomouci. To byl zážitek z herectví! V místním divadle jsem viděla veselohru "Na tý louce zelený". Už je to pár let. No..ale zpátky k brněnským Bídníkům. Mně přijde, že brněnští hrají s minimálně 100% nasazením. Před mnoha lety jsem viděla v Praze Drákulu a v hlavě mi utkvělo, že: měla hrát Lucie Bílá, ale vůbec nehrála, že se mi líbily "krvinky" a že tam zaznělo v textu, že je něco ze second-handu( což mi tehdy přišlo děsně děsný a směšný., jako že mi to do toho nějak vůbec nesedělo). Víc mi v hlavě neutkvělo. Pochopila jsem, že to"brněnské herectví"nepovažuje za špatné, ale za jiné. Jen by mě zajímlo, jeslti se to dá nějak blíž specifikovat.

Lavera napsal:

Tak jsem v neděli odpoledne konečně navštívila brněnské Bídníky. Píši až teď - jednak pro pracovní vytížení, ale hlavně jsem si potřebovala všechno aspoň trochu srovnat, protože snad ještě po žádném představení jsem neměla v hlavě tak neskutečný pocitový zmatek.
Po jednom shlédnutí nové inscenace hry pro mě z jiného nastudování mnohonásobně "nakoukané" je těžké dělat nějaké "objektivní" závěry, to by ostatně bylo dost nefér.Tak tedy dojmy a pocity...
Jiná scéna, nějaké škrty, "převrtaný" text u Konfrontace...na to vše mě zdejší informace upozornily, takže mě vlastně nic z toho nepřekvapilo. Co mě ale "překvapilo", bylo to, že se tak nějak v plné míře nedostavil ten intenzivní pocit nádherného rozechvění, se kterým jsem vždy odcházela před mnoha lety z Vinohrad a donedávna z GOJA.
Jiné, dost rozporuplné dojmy a pocity po první části, jiné, o hodně lepší, po části druhé.
Jedinečný Valjean a zvláště jeho tak lidsky opravdově procítěný Otčenáš, to mě samozřejmě zase dojalo a rozbrečelo... kvůli němu mně rozhodně stálo za to se do Brna vydat !!!
Mám ale nějaký zvláštní osobní "blok".Vždy, když jsem viděla hostovačku MdB, říkala jsem si - je to pěkné, zajímavé představení, ale to herecké pojetí je pro mne takové trochu příliš "jiné". ( Aby mě někdo nepodezíral, že jsem fixovaná jen na Prahu - viděla jsem za ta léta řadu hostovaček mnoha divadel nejen z "Česka", ale i ještě z Československa... ). V hercích samotných to asi není - např. v pražských Bídnících jich hrálo několik a tam jsem ten "zvláštní dojem" vůbec neměla. Ale to je asi opravdu jen můj pocit, který nelze racionálně vysvětlit, není to žádná výtka ani kritika - to pro případné oponenty a Brňáky...
A závěr - jsem strašně moc ráda, že jsem tyto Bídníky mohla vidět a stejně moc a moc doufám, že se na ně do Brna zase ještě dostanu !!! Jsem sama hodně zvědavá, kolik z těch mých "ale" po dalším představení ještě zůstane a kolik jich už vůbec nebude aktuálních...

Lucík napsal:

taky jsme byla včera a Katka Krejčová mě mile překvapila,musím říct že se mi líbila vc jak Martička..=) a dostal mě Štěpi,kterého jsem viděla poprvé,a musím řct že ze všech Javertů se mi v tom líbí nejvíc..:) a v návaznosti na diskuzi o Valjeanech,u mě vede Gazďa..:)

veny napsal:

milka: taky mě to přišlo v jejím podání opravdu odzpívané s lehkostí.

milka napsal:

Včera jsem poprvé slyšela Katku Krejčovou. Musím souhlasit s těmi, kteří tady píšou, že je prapodivné, že není plnohdnotnou alternantkou, protože rozhodně pěvecky strčí své kolegyně do kapsy. Její pěvecký part je vyrovnaný, ani nemáte pocit, že je to obtížně zpívatelné, jako když zpívají její kolegyně, nemáte pocit, že se v některých pasážích trápí. Jsem zvědavá, jak ji ohodnotí Ondřej :)

veny napsal:

Katku Krejčovou jsem měla včera a musím říct, že se mě líbila více než napoprvé Marta. Pěvecky bezchybná, její sytější hlas byl to, co jsem si představovala. Sice možná v herectví by mohla mít o trošku více jiskry, ale i tak jsem byla spokojená. A ještě dnes musím pochválit Kubu Uličníka. Překvapením byla pro mě Katka Halíčková, která zvládla Eponinu bez větších překážek. Je tam sice cítit nevyzrálost, ale i tak pojala roli po svém a kvalitně.
Už můžu porovnat i oba Valjeany a nevím, kdo byl pro mě lepší či kvalitnější. Pan Ježek byl taktéž výborný, jeho Otče nás byl možná lepší než v podání Gazdi, ale je to fakt těžký, protože jsou oba výborní, ale snad trochu dávám přednost Petrovi, pro pana Ježka už je to taková "brnkačka":))). Řekla bych ale, že je Petr o kapánek lepší ve zpěvu a možná i ve výrazovém projevu. Ale i tak má brněnská verze vynikající všechny Valjeany.

Ondřej Doubrava napsal:

Tak to by ovšem bylo luxusní, to bych si i dal tu práci a do článku to ještě začlenil, pod poznámkou.

milka napsal:

Tak, tak...Markétka hraje, pokud se něco nezmění, bude mít Ondřej obsazení kompletní :)

Lucík napsal:

v neděli odpoledne Maki Sedláčková hraje..;-)

Ondřej Doubrava napsal:

Navíc jak znám Brno, tak se VG a premča obsazením moc lišit nebudou.

veny napsal:

hm, to je pravda, že je to málo. V květnu přibyly představení, ale i tak...

Ondřej Doubrava napsal:

No, Evity jsou stále tři, Che jsou tři a hraje se to moc málo.. nicméně ze dvou představení report bude :-)

veny napsal:

teda, Ondro, ty jsi rychlej:)))) No tak snad ti "zbylé" alterance budou hrát, aby to bylo kompletní:)) A u Evity to bude právě lehčí, když je tam méně alternací nebo ne?:)))

Ondřej Doubrava napsal:

Milka: Vše zařízeno, tak se budu v neděli těšit, na Radka i Katku, pak o nich do komentářů něco připíšu. ;-) A fakt díky za pochvalu, mé logické uvažování v toto případě bylo takovéto: Ano, přesuny Praha - Brno, Brno - Praha budou náročné, ale hrají hodně odpoledne, tak to technicky vymyslíme tak, abychom toho viděli co nejvíc a snad se to nějak prostřídá, ten projekt si to zaslouží, navíc my fakt ctíme pravidlo "Jsme tu pro diváka a ten nemá jistotu, jakou tvář uvidí a premiérové obsazení se mu s největší pravděpodobností fakt nesejde, navíc u Bídníků je těch alternací mnoho, takže mi pouze premiérová návštěva připadala jako naprostá hloupost, protože o spoustě dalších lidí by se čtenář nedozvěděl. Prostřídalo se to nad očekávání, myslel jsem, že to bude menší počet alternací takže jsem za to rád a fakt díky za pochvalu, ceníme si toho. A jak je vidět, snažíme se to tak dělat vždy :-) U Evity to bude těžší, ale 2 představení tam taky máme :-)

milka napsal:

Ondřej: Myslím, že v tu neděli bude hrát i Radek Novotný a jestli i Markétka zjistím....a ano, veeeeeliká pochvala za srovnání téměř všech alternací, protože to, že někdo nehraje premiéru neznamená, že si nezaslouží taky ohodnocení(at je ohodnocení kladné či záporné), a taky to, že nehraje premiéru neznamená, že je méněcennější než ten, kdo premiéru hraje...ale to je snad i zbytečné zdůrazňovat:)

Ondřej Doubrava napsal:

Milka: Díky za tip (pokusím se si to zařídit) a samozřejmě za pochvalu a taktéž pochopení záměru (zvláště když jsme byli jediní, kdo měl čas a hlavně chuť ty alternace porovnat, i za ně přece člověk platí vstupné, chodit hodnotit jen na premiéry je v podstatě nesmysl, premiérové obsazení se pak běžnému divákovi sejde jen málokdy). A myslím, že se to povedlo, chybí jen dvě understudy, Katka Krejčová a Radek Novotný a také Markéta Sedláčková jako Fantine, což vůbec není špatné skóre...

milka napsal:

A ještě.... myslím si, že recenze nebyla nějak pozdě, třeba já osobně docela chápu, že poskládat si informace sám v sobě, hodit to do textu, aby to mělo nějaký"tvar" a smysl, zformulovat své myšlenky- tohle všechno se nedá udělat hned. A ten časový odstup je dobré udělat si sám v sobě. Zjistit, jestli ve mně ten či onen představitel, to či ono dílo zanechalo stejné dojmy, jako 5 minut po spadnutí opony, tohle všechno je třeba nechat chvilinku dozrát. Takže fakt klíííííd!! :)

milka napsal:

Ondřej: Katka Krejčová bude hrát v neděli 15. 3. v 15:00 hod. Jen takový tip, kdybys neměl co dělat a chtěl ji vidět :)

veny napsal:

Jo, všechno je o subjektivním názoru. Mě třeba zpěvem taky Marta neoslnila a Pavle, Tomáše taky nemohu vystát. Ale to sem nepatří, tohle je o Bídnících:)))))

Ondřej Doubrava napsal:

Ale včera Tomáš Beroun v Moně Lise celkem překvapil (ale to je jiná operetka, kterou budu zpracovávat v neděli) :-)

Pavel Košatka napsal:

Já Martu v jiné roli neviděl (možná v Čarodějkách?!), ale za dvě představení jsem si něčeho nevšiml. Ale to je stejně myslím o názoru. Já například nemůžu vystát zpěv Tomáše Berouna, který má mnoho fanoušků a jeho hlas "obdivuje" (neívm jak správně to napsat) jeden z nejlepšíc hlasových poradců u nás Eduard Klezla. A při jeho výkonech mám zase já chuť odejít ze sálu. Takže asi tak - každému se líbí něco jiného a každý zřejmě slyší něco jiného.

Ondřej Doubrava napsal:

Magdalena: O Kateřině Krejčové jsem slyšel jen samou chválu, rád bych ji někdy viděl, nevím, jestli se mi to ale díky "understudy" statusu podaří. Jak jsem poznamenal, u hodnocení tak náročného díla, jakým jsou "Bídnici" bude všechno hrozně subjektivní a moje řádky nemáte brát tak úplně jako bernou minci a zrovna problematicky napsaný part Cosetty se musí hodnotit jako celek. Ano, i já jsem zažil představení, kdy to Martě velmi ujelo, ale myslím si, že o tom věděla. Celkově je ale v té roli opravdu velmi dobrá (viděl jsem ji 3x).

Magdalena napsal:

Přijde mi velmi směšné hovořit o Martě Prokopové coby nejlepší představitelce Cosetty. Viděla (a hlavně slyšela) jsem ji nejednou a vždy jsem vážně uvažovala o tom, že při jejích výstupech opustím hlediště divadla. Pěvecky svou roli opravdu absolutně nezvládá. Je nad její možnosti. A bohužel to není názor pouhého jedince. Takže vážně uvažuji o tom, kde se stala chyba a zdali jsem či nejsem totálně hluchá. Každopádně zkuste se jít podívat i na Kateřinu Krejčovou....S pozdravem, Magdalena.

Ondřej Doubrava napsal:

Fan: Já s těmi názory také nesouhlasím, ale on je každý Javert v něčem odlišný, což je dobře.

Fan napsal:

To není jenom Pavel, setkávám se s těmito názory i v Brně, ale nesouhlasím s nima :) Každopádně Bídníci se mi líbí. Ono je sice fakt, že už to není takové boom, takové nadšení, jako když jsem to viděla úplně poprvé, shodou okolností v Praze, kdy jsem na to jela s tím, že jedinou písničku, kterou jsem znala byla Samotářka a mlhavě Knížka snů.

Ondřej Doubrava napsal:

Fan: Díky za názor, jak víš, moc si jich cením. Za pěveckého Lukášova Javerta považuje pouze Pavel, ale já zastávám názor, že v první polovině ta postava nemá moc co hrát, v té druhé už je to o něčem jiném a to vímje oba. A ano, správně, já už jsem na generálku usedal s tím, že srovnání s Prahou bude co nejmenší, protože tu už nikdy nikdo nevrátí, leda, kdyby jo, bylo něco výrazného a to je právě to herecké propracování. Navíc pro opravdové srovnání by bylo zapotřebí opravdu vidět všechna tři nastudování.

Mimochodem, musím ověřit jednu zajímavou informaci.

Fan napsal:

Uf, tak jsem dala čas a přečetla si konečně dopodrobna obě recenze a celou diskusi.

Musím poněkud nesouhlasit s tím, že Javerta Lukáše Vlčka považujete pouze za pěveckého. Abych pravdu řekla mně se i po herecké stránce líbil víc jak Štěpán. Javerta si představuju jako zásadového, o dění kolem mírně odtažitého poldu, který by měl herecky excelovat při osobních výpovědích jako Hvězdy a Sebevražda. V tomto směru se mi Lukáš zdá adekvátní a Štěpán histerický. A nemá to nic do činění s tím, že pro Lukáše mám na jevišti slabost a Štěpánovi nemůžu už nějaký ten pátek přijít na jméno (i když sem tam i mě dokáže nadchnout nějakým svým výkonem, ale Javert v tomto seznamu nebude).

Docela jsem se bavila diskusí. Tady mají někteří lidé docela problém rozeznat pojmy "recenze" a "osobní dojmy". Navíc ta lačnost po srovnání Brna a Prahy. Jsem ráda, že jste se toho zdrželi, jelikož mi to přijde celkem zbytečné. Ne, že bych já sama tvrdila jaké představení je lepší, nebo jaké výkony kde měly propracovanější... Podle mě se má inscenace hodnotit jako taková bez těchto návazností, které by čtenáře mohli mást a směřovat psaní jinam. Samozřejmě je nutnost se zmínit, ale vážně, komu by se pak chtěl ten sáhodlouhý příspěvek číst! Recenze by možná - nejsem odborník - měla pouze hodnotit, a ne vsugerovávat názor pisatele. Stejně si na to dílo člověk musí udělat názor sám, jen na základě recenze se může rozhodnout, jestli do divadla na to představení zajít, nebo ne.

Ondřej Doubrava napsal:

Tychi: Díky za tak věrnou čtenářku. Ne, vážně, "Bídníci" nohli být on-line rychleji, třetinu toho článku jsem napsal v autobuse po generálce, to, že jsem pak nedokázal na sebe dojmy nabalit tak rychle, je menší osobní selhání.

Tychi napsal:

Ondro nestresuj, já nepotřebuju všechno hned. Chodím vlastně už jen sem, takže informace mám jen odtud a přijdou mi vždycky tak akorát čerstvé. Takových čtenářů je to určitě víc. Každý ať si najde web, kde mu to vyhovuje.

Ondřej Doubrava napsal:

On se dá Internet používat krásně dvěma způsoby, buď sázet na naprostou aktuálnost, pak ale ty recenze do "druhého dne" nestojí za nic a u 80% novinářů je to šíleně vidět, že to "muselo být rychle" a nejrychleji se recenze píše právě tehdy, kdž se dá něco "strhat", nebo tak, že se budu nípat v nepodstatných detailech, že.... A nebo se dá udělat dlouhodobý archiv hodnotnějších, komplexnějších textů a to by měl být Musical. Zatím na tom, myslím, s aktuálností tak bledě nejsme, ale vím o sobě, že o něco rychleji bych to dokázal, takže se pokusím. Osobně si ale myslím, že přístup "novinky expres, recenze s rozmyslem a komplexní, co se alternací týče + vstup do dalších na první pohled šílených projektů" je správný.. Vy ostatní ale máte pravdu v tom, že "Bídníci" mohli být napsáni rychleji a příště už si pohlídám, abych na recenze měl ten správný čas.

Pavel Košatka napsal:

Vašku ono nejde tak o hvězdičky, ale spíš o to, co třeba paní Machalická napsala o Touze nebo Draculovi. Teda spíše jak to napsala. Já zastávám názor, že i negativní názor se dá napsat slušně. Když hudbu Karla Svobody označí jako cajdáky středního produdu, texty Zdeňka Borovce za prostinké rýmovačky, pak celý tým označí jako bandu plagiátorů, první nastudování jako výprodej................. A konec, kde uráží všechny, kterým se Dracula líbil je opravdu "profesionální". Chápu, že paní nemá ráda 98% muzikálů, ale nechápu, proč právě ona píše na ně recenze do celkem slušného tisku. Snad s jediným mohu souhlasit - a to s kritikou prostoru Divadla Hybernia.
Ono Ondro, já ti to říkám pořád a mně se divíš - většina lidí není příliš dychtivá po kvalitě, odbornosti, přesnosti, dokonalosti... ale spíše po aktuálnosti. Já si včerejší noviny také nepřečtu. Ovšem názor od dívenky/slečny/paní, která zaměňuje "v" za "w" bych vůbec nebral vážně a spíše se pousmál :-). Mimochodem, na 5 "v" jste zapomněla...

Ondřej Doubrava napsal:

Monika: Díky za připomínku, vidíš to, já mám tentýž problém s profesionálními kritiky, po nich opravdu nevím, co si užili a co ne a s Bídníky snad takový problém není. S rychlostí se zkusím polepšit, je na čem pracovat, tak slibuju, že Mona Lisa bude rychleji, alespoň to zkusím (holt se nevyspím), ale opravdu si myslím, že se recenze musí psát s mírným odstupem, to je otázka přístupu, ale mírně zrychlit se určitě ještě dá a beru si to k srdci, nicméně recenze do dvou - tří dnů nečekejte, výsledek většinou nestojí za nic, ale schválně to na té Mona Lise vyzkoušíme, jelikož máme druhý den Adélu z Uherského Hradiště v Pardubicích. Mimochodem, to W je fakt děsně COOL :-D

Vašek napsal:

Paní Machalická a Vojtěch Rynda (hlavní recenzenti) jsou hlavní ostudou LN. Nezlobte se na mě, ale dát Benjaminu Buttonovi dvě hvězdy z pěti (V. Rynda) a Drákulovi 2 z 5 (p. Machalická) a takových předmětů mnoho, to se na mě nezlobte. :) P.S. Ještě, že aspoň Bídníkům dala 4... :-D

monika napsal:

PK: Díwenku jsem viděla jinou, ale přece jen bych s dowolením víc věřila paní Machalické.
Má obrowský dar popsat něco dwěma odstawci. NECHCI rýpat, ale tady na Ondrowo článcích mi vadí že je to šíleně dlouhé a přitom z toho moc nepoznám jestli je to dobré nebo ne. A taky jeho tempem psát Fučík, tak na tý oprátce visí doteďka :)

Jiří Kůdela napsal:

No nezbývá než držet palce.

Ondřej Doubrava napsal:

Na úkor jiných nahrávek to asi nebude, jde jen o to, aby se MdB v tomto směru po více než roce zase nastartovalo, údajně už se na CDčka nebude čekat dlouho, ale Sněhurka ani Bídníci v té první vlně nejsou.

Jiří Kůdela napsal:

Za mdb Bídníky budu rád, ale jestli by to mělo být na úkor jiných nahrávek...

Ondřej Doubrava napsal:

No, zrovna Bídníci mají tu (ne)výhodu, že ač jsou hrozně hlídaní, CD vychází ke každé významnější inscenaci, snad všude na světě. Takže asi bude i třetí české nastudování. Mám ale chuť uspořádat anketu, jestli ho pak budete chtít do rádia. Ale to už doufám bude v rádiu hrát i spoustu dalších věcí, tak by to nemělo tak vadit! Hlavně ale MUSÍ vycházet, to je hlavní. ;) Lobbing za vydání Josefa byl jen o něco méně výrazný, než za Sněhurku a tenkrát jsme neuspěli, už to asi nemá smysl zkoušet znova...

Jiří Kůdela napsal:

Já myslím, že určitě divadlo bude chtít vydat alespoň jednu z těch věcí v nové sezoně...
Mě by teď uspokojila Zahrada (protože bych ji rád slyšel) a Sněhurka (protože je úžasná). Třetí Bídníci mi přijdou až moc na ČR a bez Šumaře bych se ještě chvíli obešel, zatím mi stačí CD z Fidlovačky. Ještě kdyby se jim povedl Josef...

veny napsal:

on je rozdíl, co vše chtějí za CD fanoušci a co chce vydat divadlo:))) Já bych byla moc ráda za hodně nových CD z MdB, ale doufám, že aspoň vyjde v brzké době ta Sněhurka.

Jiří Kůdela napsal:

Kdyby tohle všechno vydali, bylo by to super. Ale mám takový dojem, že se vše nepodaří. Ale moc bych jim to přál.
Pak budou chtít vydat Mozarta, Jaro a co víme ještě. Kdy to chtějí stihnout? :)

Ondřej Doubrava napsal:

Slyšte, slyšte, oficiální informace ohledně nových CD MdB!! V prvním plánu by se měly vydat tituly ZAHRADA DIVŮ a ŠUMAŘ NA STŘEŠE (že bychom se po třech letech dočkali?), rádi by vydali i SNĚHURKU a skutečně třetí české CD BÍDNÍKŮ, ale to nebude hned. Data nejsou určena, jakmile je budeme vědět, dáme je do samostatného článku.

Pavel Košatka napsal:

Paní Machalická kritizuje úplně všechno :-))).

Vašek napsal:

Díky moc za info o CD... Jo David Žák je přímo perfektní, téměř král jeviště... :-D Aj ta malá dívenka nevím jak se jmenuje, měla krásný hlásek a i když to byla jen hra, bylo mi jí i tak líto, fakt perfektně vybrané dětské role, enom nechápu proč paní Machalická z LN kritizovala jejich intonaci. :-/ Díval sem se a v dubnu bo květnu pudu znova. Hrajů to skoro každý den.

Ondřej Doubrava napsal:

Přesné termíny zjišťuji, hned jak se je dozvíme, tak tu samozřejmě okamžitě budou. U "Pekla" ale jednu informaci mám, oficiální, dokonce už staršího data: Šance tu je, k uskutečnění chybí ředitelský "štempl".

Glorie napsal:

Ahojky,omlouvam se,ale nepisu moc k tematu,nevite aspon priblizny termin vydani nejakeho CD z MdB?? Dekuji. PS: O Snehurce a Zahrade vim,myslite,ze ma aspon nakou sanci na nahrani Peklo?? Dekuji moc za odpoved.

Ondřej Doubrava napsal:

Tychi: Ano, obzvláště Gavroche David Žák je prostě úžasný!!

Ondřej Doubrava napsal:

Tychi: Díky moc, tohleto jsem opravdu přehlédl, můj mozek má tu vlastnost, že si bohužel automaticky domýšlí.

Tychi napsal:

Ondro, měla jsem na mysli jinou část té druhé věty..a to hned tu první:
Pokud by takovouto možnost herecky vypilovat své výstupy Jiří Korn s Hanou Křížkovou i všichni ostatní účinkující
Asi tam chybí někde "měli"

Pavle, tobě tam zase pro změnu chybí ch .. dvou pražských nastudování. Nebo ne? Nejsem češtinář, jen mi to tak bodle večer do oka a ještě to z něj nevylezlo.

Tím končím moje rejpání do jazykové stránky recenzí(o:

A ještě dotaz budu mít. Gavroche tedy konečně našli klučičího podobně úžasného jako byla v Praze Helenka?

Ondřej Doubrava napsal:

Janninna: Tak doufejme, že to vyjde, že je něco nahrané totiž neznamená všechno: určitě je nahraná i už zderniérovaná Zahrada divů a ještě není na světě, stejně tak už před pár lety byla oficiální informace, že se nahrává Šumař na střeše. Ale prověřím to...

Janninna napsal:

Ptali jsme se na nahrávku v divadle, prý už je nahraná. Taky by měli vydat na CD Sněhurku.

Ondřej Doubrava napsal:

Jo, máte pravdu, díky!

Pavel Košatka napsal:

Ondro v té první větě, na kterou Tychi upozorňovala ti skutečně chybí nějaké slovo, zřejmě "představit".

Ondřej Doubrava napsal:

První i druhá česká verze jsou v našem rádiu a zatím hrají VELMI často, pokud by se vám nechtělo kupovat zajíce v pytli. První česká verze se sehnat dá, ale už velmi obtížně, ta druhá kompletní bez problémů za sympatické peníze.

Ondřej Doubrava napsal:

Tychi: První věta je větou kompletní, pokračuje normálně o řádek níže... do té druhé tedy ještě nějaké slovíčko přidám, ale také to není úplně nutné.

Vašek: No, teď mají v MdB zrovna s vydáváním nosičů docela dlouhou pauzičku a od FAME a operetního dvojCD před víc než rokem se nic nového nevydalo, ale mělo by se to změnit. U "Bídníků" bych se třetím českým CD už moc nepočítal (to by byl silný nadstandard, ale jelikož CDček tohoto představení vychází docela dost, tak se díky nadstandartním vztahům s agenturou Camerona Mackintoshe můžeme nechat jen překvapit). Ale nepočítal bych s tím, už jsou dvě české nahrávky, jedna dokonce kompletní.

veny napsal:

3CD komplet jsem si nedávno kupovala a stálo tuším 264 Kč (plus minus 1Kč:-))

Jiří Kůdela napsal:

Je pouze CD z prvního pražského uvedení, to nevím, jestli se dá ještě sehnat, a pak 3 CD Komplet a jeho cena se pohybuje od 260 do 290 Kč.

veny napsal:

Jestli myslíš CD Bídníků v podání MdB, tak to není.

Vašek napsal:

Nevíte prosím kolik stojí CD Bídníků? Myslím, že MDB má každou inscenaci naharnou na CD a moc rád bych si znovu alespoň na CD tento perfektní muzikál poslechl, na youtube bylo pár ukázek aj ze zkoušky, ae ten uživatel to včera odstranil... :-/

Tychi napsal:

Chtěla jsem příklady uvést už večer, ale už jsem neměla oči otevřené. Tak tedy

Začněme otázkou: Dovedeme si vůbec některé české nastudování bez operetního pěvce Jana Ježka v roli Jeana Valjeana? Asi těžko,

Zkrátka a dobře: Pokud by takovouto možnost herecky vypilovat své výstupy Jiří Korn s Hanou Křížkovou i všichni ostatní, mohla být už tak výborná inscenace Petra Novotného v GoJa Music Hall ještě o řád lepší, v tomto směru ale slízává po právu smetanu provedení Mošovo.

Možná jich tam ani víc není, možná je. Kdoví. Večer mi to vadilo víc, asi jsem fakt byla nepřipravena číst tak dlouhý text(o:

Pavel Košatka napsal:

Já korekturu mám :-). Ale asi ani ona není dokonalá.

Ondřej Doubrava napsal:

Tychi: Uveď. prosím, příklad, já jsem celý článek, vlastně oba, několikrát před vydáním kontroloval a občas i po vydání.

Tychi napsal:

Skutečně dlouhé recenze. Díky za ně. V hlavě mi teď zní Uličníkův Valjeanovský Otčenáš a doufám, že do snu vstoupí i jiné vzpomínky spojené s tímto muzikálem, byť GoJaovým.
Jen bych se přimlouvala za nějakého korektora, dneska vám tam chybí sem tam slova, která si sice automaticky domýšlím, ale vždycky se při čtení zdržím jejich hledáním a nenalezením.

veny napsal:

Ondro: to je pravda, že záleží, jak je kterej herec v pohodě a nejde o to, jestli zpívá Otče náš nebo Soud. Ale to je všechno na vkusu člověka, jak kdo se komu líbí.

Ondřej Doubrava napsal:

V "Otčenáších" a třeba v pasáži u soudu se člověk pitvat nemůže, jelikož tam opravdu záleží na tom, jak se ten který interpret zrovna vyspí a pokud byl třeba Gazďa na premiéře podle všech názorů výbornej a druhej den (nebo když jsem ho viděl, to má na hraně, tak se to klidně může stát, proč ho znevýhodňovat. Proto bych také třeba ještě jednou chtěl vidět Dušana, jelikož to mohla být klidně chřipka na té generálce. Jak jsem napsal v článku, v Bídnících budou všechny výkony posuzovány hodně subjektivně, hlavně se na to nesmí zapomenout. Ale nemůžu si pomoct, v "Mejzyho" podání Hlava mazaná nic ze své hitovosti neztratila (už jen proto, že to je geniální píseň) a v pohodě na ní stačí a je tak napsaná, že jí klidně může i odrecitovat.

Minochodem, v našem rádiu přeci jen náhrávky "Bídníků" odlišené jsou, sice trochu zvláštně, ale ano. Tam, kde je napsáno "Les Misérables", tak to jsou Vinohrady 1992, když je tam i přívlastek "Bídníci", jedná se o GoJu 2003, ta asi bude hrát častěji, neboť jde o nahrávku kompletní.

veny napsal:

Ad recenze na rozhlase: já s ním ohledně Mejzyho souhlasím. Mě přijde, že ani někdy nezpívá, ale spíše recituje. Chápu, je to činoherec, ale v takovém muzikálu je to škoda. A co se týče Gazdi, tak právě mě na jeho výkonu trochu zklamal jeho Otče náš. Pro mě zatím vede Otče náš v podání Davida Uličníka.

veny napsal:

Ondra: jo takhle. No tak to je snad u každého, když sedíš vzadu, tak tu mimiku tak dobře nevidíš, jako když sedíš vpředu. Ale je pravda, že někdo nezaujme ani z té první řady:))

Pavel Košatka napsal:

Mně jakékoliv zkracování fungujícího díla (naopak v některých představeních by proškrtání nějakých scén bylo k prospěchu - viz. třeba nový Kaplan v ABC) připadá naprosto zbytečné. Já se tam bez těch pasáží obejdu, kdybych ten muzikál dříve neznal, tak to vůbec nevadí, ale proč zbytečně diváka ochuzovat o části hotového díla? To mi vadí míň to přetetování Konfrontace.

A Sagi byl naprosto dokonalej, i z poslední řady jsem si ho se Zuzkou zamiloval. Inu, co člověk to názor...

A veny, objektivněji už jsem to napsat nemohl, vážně. Díky za opravu. A s velikostí barikády souhlasím, ale vzhledem k tomu, že je to celé takové minimalistické, tak docela dobře zapadá.

Ondřej Doubrava napsal:

Je pravda, že Brňáci mají poněkud nevýhodu v tom, že z Prahy 2003 existuje kompletní nahrávka, takže příznivci zkrátka poznají jakoukoli změnu, pokud by tomu tak nebylo, tak by se i přetextování Konfrontace bralo lépe, takhle to ti co chtějí, mají naposlouchané, i když ty miniaturní změny samozřejmě ničemu nevadí.

Ondřej Doubrava napsal:

veny: Volná ruka byla i v Praze a tam zas byly škrty podle aktuální londýnské verze, já sám jsem brněnské úpravy označil za velmi vhodné (holt se nefixuju na tu a tu pasáž, pokud se nejedná o nic zásadního), ale tu Konfrontaci opravdu přetextovávat netřeba. Ale jinak to skutečně beru jako novou inscenaci, GoJu a Vinohrady 1992 už nikdo nikdy nevrátí a stutečně, máš pravdu, srovnávat netřeba.

Sagiho jsem viděl poprvé z poslední, podruhé z první řady a byl to nebetyčný rozdíl, jak nebyly vidět detaily, je Sagi takový normální, méně výrazný a druhý den jsem pak v první řadě koukal, co tam všechno vyvádí a najednou to byl taky ten správný Thé. Což je docela zajímavý, nevěděl jsem, jak to napsat.

veny napsal:

No konečně je tady shrnutí:)) No já recenze hodnotit nebudu, v něčem s nimi souhlasím, v něčem ne. Ale na Pavlově recenzi je hodně znát, že je hodně fixovaný na Prahu, v tomto případě si myslím, že by měl být objektivnější.
Na úvod bych řekla, že Bídníci v Brně mají jednu nevýhodu, a to že všichni, kdo viděli pražskou verzi, je budou srovnávat s ní. Podle mě není důvod to srovnávat. Každá inscenace je jiná a tak je důležité se zaměřit na každou z nich a hodnotit klady a zápory.
Brno mělo "volnou ruku" při zpracování, a proto bych moc neřešila, že tohle změnili, tohle změnili.
Já jsem Bídníky zatím viděla jen jednou, takže srovnávat nemohu, ale v některých názorech na kvalitu výkonů souhlasím a v některých ne. Já jsem třeba moc nadšená nebyla z Marty, neoslovil mě Kuba, Vlado je jako Enjolras hodně slabý (to si myslím, že si ho, Ondro, ještě dost pochválil). Pavle: Lenka je Janíková a ne Jelínková:))) a mě osobně pěvecky nadchla.
Ondro: prosím Tě, moc nerozumím tomu srovnání Mejzyho a Sagiho:)) Co se týče company, když jsem byla já, tak byla absolutně skvělá.
Zatím co bych trochu Bídníkům vytkla, někdy ty projekce mě nějak moc neoslovily, barikáda by mohla být větší.

Lavera napsal:

Omlouvám se za tu "pokroucenou" češtinu...

Jiří Kůdela napsal:

Ondra: Jo, to mají. Kéž by jim to Vyšlo...

Lavera napsal:

Jsem čím dál víc zvědavá, nakolik mě to bude - byť třeba jen v podvědomí - "nutit srovnávat" pražskou a brněnskou inscenaci, ( až se snad někdy do Brna dostanu ).
Přemýšlím, zda toho vůbec budu schopna po těch 37 představení v r. 1992 na Vinohradech a rovné stovky v letech 2003 - 2007 v GOJA ???

Ondřej Doubrava napsal:

Ruda: Jasně, i takovýhle článek se dal udělat, ale má to jeden zásadní nedostatek, bohužel dobový. Inscenaci v roce 1992 jsem bohužel neviděl, byl jsem malé děcko a srovnání GoJi a Brna se nám dělat nechtělo, byl by v tom zmatek, to bych musel vzpomenout ještě i na Davida Uličníka asi nejlepšího českého Valjeana po pěvecké stránce. Ale proč to dělat, David Uličník brněnské hostování odmítl, brněnská inscenace je jasně dělaná s cílem "Bídníci jsou tady a teď", tak proč se vracet do minulosti a srovnávat. To je možná nejsilnější impuls, který mě velmi zasáhl, minulost už se nevrátí přítomnost si můžeme užívat. To co bylo hlavní, to srovnáno bylo a to propracování hereckých akcí je snad to jediné, co se srov nat dá. Jinak to zkrátka nejde. Je pravda, že Pavel je na tu pražskou verzi fixován asi trochu více, ale já jsem si vždycky v GoJe říkal, "tam by se dalo vymyslet takových věcí" a hle, ony byly domyšleny v Brně. Já se snažím se na inscenace nefixovat, čili ani moc nesrovnávám (viz. Jesus ve Spirále a v Brně - proč to srovnávat, není co....), pouze si řeknu, jo, tohle bylo lepší, tohle zase horší. Až budu psát Chicago z Pardubic, tak s Plzní taky nebudu moc srovnávat, ale tady předešlu, že Pardubice mají tu inscenaci parádní!

Pavel Košatka napsal:

Rudo, máte pravdu, ale bohužel jako někdo začínal u pražského Jesuse a není příliš spokojen s tou Brněnskou, u mě to je to samé s Bídníky. I když jsem předtím pár muzikálů viděl, slyšel... tak Bídníci v GoJe mě naprosto uchvátili a byl to za těch cca 10 zhlédnutí můj nejoblíbenější muzikál. Nedá se to porovnávat s verzí v Brně, jen mě prostě štve, když se dělají takové zbytečné změny. A jak píšete - závěr také nevyzní tak silně. A zase nemůžu s Vámi souhlasit - v Brně mám radši Čarodějky než Bídníky. A proto jsem taky nesrovnával, bylo by to totiž hodně subjektivní, a tak jsem se při psaní "recenze" od pražské verze na chvíli úplně odprostil.

Ruda napsal:

Mimo misku: No a ted ctu, ze pristi rok bude Hello Dolly! Kde vezmou Armstronga? ;)

Ruda napsal:

To Ondrej: Mate pravdu, ale tady http://www.musical-opereta.cz/index.php?id=193 se alespon trosku pokusili....

Ondřej Doubrava napsal:

Ruda: Ono také proč srovnávat nesrovnatelné, okamžitě jsme se s Pavlem shodli, že to nejde a když si všimnete, tak se tak vlastně nestalo nikde. A jisté varování, že je potřeba se od Prahy odpoutat, tam je, prvních 20 minut na generálce jsem měl celkem problém, ale pak mě to pohltilo.

Ruda napsal:

To Monika: jak jsem psal, vsichni cekali srovnani a proto maji z teto recenze dojem jiste nedostatecnosti. Je velice korektni na vsechny strany, coz lze pochopit.

Proste je to skvele predstaveni, na ktere jde, ale spousta lidi s ocekavanimi zalozenymi na znalosti Prazske verze a ono je to vlastne neco uplne jineho. Clovek sedne, koukne na hodinky, zacnou Bidnici a za 3 hodiny ho divadlo vyplyvne s tim jako by ty 3 hodiny byl nekde mimo cas a prostor. Jen tomu trosku schazi gradace. Je to totiz tak propracovane, ze kazdy obraz je hlavni a na konci prdstaveni jako by finale bylo jen jeden z tech obrazu. Zustava jakoby v ocekavani dalsi hodky predstaveni. Silu predstaveni jsem si uvedomil nejlepe az druhy, treti i ctvrty den po, nemohl jsme to uplne vyhnat z hlavy. To se mi rozhodne u Draculy (no to je hodne chabe srovnani, uznavam) nebo Carodejek nestalo... Nakonec proto jsem nakonec nasel i tenhle server, protoze me zajimalo zdali to ostatni vnimaji stejne.

Ondřej Doubrava napsal:

Monika: Je to možné a uznávám, že ta moje část není kdovíjak originální, ale alternace jinde srovnané jistě nejsou, alespoň ne v oficiálním článku - recenzi, což by býti mělo, a je mi líto, že to musí dělat nadšenci. Ale zároveň je to dobrý důkaz tohho, že kdo chce, informace si najde sám a tak je to taky dobře :-)

Monika napsal:

Hm, tak dlouhé čekání, šíleně dlouhý článek, ale nedočetla jsem se vůbec nic co už bych nečetla před týdnem jinde nebo v programu. Asi vyjimka, kdy když je něco dlouhé, tak to není zároven lepší....:)

Jiří Kůdela napsal:

No, zajímavý článek...

Ruda napsal:

To Ondra: OK, a dekuji za to, ze jste si s tim tu praci dal. Tyhle stranky jsem neznal, ale myslim, ze nejsem sam, kdo cekal jake se vyroji reakce zrovna na tento muzikal a stranky tak objevil. Dobrou noc...

Ruda napsal:

To Pavel: OK, a i kdyz si myslim, ze jste dost zatizen predchozi verzi, uz toho necham ;)

Ondřej Doubrava napsal:

Ruda: V pohodě, dík za názor, ale ono taky, co do těch článků pořád vymýšlet, i ti novináři dost vaří z vody, zkusil jsem to tedy ozvláštnit tím, jak já třeba vnímám Bídníky v rámci světového muzikálu a toho, jak jsem vnímal to, když bylo ohlášeno, že se hrají v Brně.. Korna jsem zbožňoval a byl geniální, ale fakt mi v Brně nechybí, Mazák to zvládá, jinak, ale též skvěle. A také jsem na Korna zavzpomínal v tom, že si také zasloužil to mít ještě více propracované. A ano, druhá půlka je silná stránka Lukáše Vlčka, ono v té první ani není moc co hrát. Jinak největší "chyba" na brněnské inscenaci Bídníků je právě přetextování Konfrontace, odborníky to bohužel nechává zcela klidné až chladné a nikdo se nepozastaví nad takhle výraznou změnou v závažné scéně, asi to nemají pod kůží. Já jsem si zvyknul, ale skutečně by si to Valjeanové mohli aspoň sjednotit.

Pavel Košatka napsal:

Nejde o aranže, ale o vyříznutí pár scén, který mám rád nebo ušmiknutí slok. Třeba setkání malé Cosetty a Valjeana je vynikající scéna, nebo závěr první půlky, kdy Cosseta Vajleanovi přinesla jeho kufr před dveře byl rozhodně silnější, než v Brně, kde tahle část úplně chybí. Nebo třeba na barikádách Javert nezpívá svou část "Je mi fuk zda dnešek...".
Úpravy textů nezavrhuji, ty drobné mi nevadí, jak jsem napsal v mé části textu - strašné je přetextování Konfrontace. Změny ano, ale k lepšímu.
A nikde nebylo psáno, že byla company špatná, jen jsem několikrát viděl a nesčetněkrát slyšel lepší. Co se týče celkového zážitku je dobrá.
Jinak hlavní výkony byly skvělé, scéna také, hudba dokonalá... nevím jak vám mám vysvětlit, že se mi to představení líbilo. Mohlo by být lepší, ale to neznamená že je špatné.

Ruda napsal:

To Ondrej: Predstaveni MDB jsem zatim videl jen jednou, takze nemohu hodnotit vykony vsech. Mozna jsem cekal od te recenze, vzhledem k tomu, ze byla avizovana tak dlouho, trochu vice a to se pak odrazilo v mem komentari. Za to se omlouvam. Srovnani se neubranite tak jako tak, proste se k tomu stejne dojde. Z prvnich Prazskych Bidniku znam jen par scen co se po ruznu natocily v ruzne kvalite, takze nevim, ale druhe jsem videl a souhlasim s tim radiem v tom, ze Korn byl proste skvely. Coz je ale tak jedine pozitivum oproti MDB. Jak jste napsal v tomhle predstaveni je hodne srdce, takze je to velice silny zazitek. Rovnez jsem videl Vlcka a jeho vykon povazuji predevsim v druhe pulce za mimoradny, sebevrazda pak, a to i pokud srovnavam s DVD s Londynskou inscenaci, je v jeho podani skvostna (lze li to o takove scene rici). Pred tim jsem ho neznal, ted si myslim, ze o nem velice rychle a hodle uslysime.

To Pavel: OK, beru to jako nazor. Ale nemyslim si, ze clovek, ktery zavrhuje upravy textu, hudebni aranze a casti ansablu muze s klidem rici, ze byl spokojen.

Pavel Košatka napsal:

Co jsem viděl já, tak takové ty sólové pasáže company byly znatelně lepší v Praze - třeba biskup, nebo ten důstojník co volá na vzbouřence na barikádách. A já spokojen byl, co se mi nelíbilo jsem napsal - škrty, přebásnění konforntace a některé výkony.

Ondřej Doubrava napsal:

Ruda: Já se srovnání nebál (ale přiznám se, nechtěl jsem to moc praktikovat, nebylo by to totiž fér) a to co mi přišlo nejzásadnější, to jsem srovnal. A to to, že v Praze prostě nebyly některé situace tak rozpracované a nešla tak po tématu, možná kvůli tou megajevišti, jinak jsem měl tu inscenaci také moc rád. Rozhlas fajn, ale nesouhlasím s hodnocením Mazáka (Korn mi vůbec nechybí) a nemuseli by pořád opakovat tu volnou licenci - to je u nás skoro povinnost a GoJa ji měla také. Repliky představení jsou u nás v tuto chvíli finančně nezrealizovatelné. A já nevím, mě prostě vadí, že pokud je možnost vidět představení vícekrát, tak novináři toho pro účely recenze nevyužívají a u tak velkých událostí by mohli, občas jsou ty rozdíly v alternacích dost zásadní. U té company dost záleží na alternacích a na tom jaký mají den, ale většinou mi s Prahou přišla srovnatelná.

Ruda napsal:

Mno, tak na to, ze se na tu recenzi cekalo tyden toho v ni mnoho noveho neni. Jeden recenzent byl zjevne spokojen, ale boji se srovnani, druhy spokojen nebyl, ale zase se boji hanit. To se pak tezko pise, kdyz neni odvaha napsat recenzi naplno. Po fakticke strance bych k tomu ani nic nemel, snad az konstatovani, ze company v MDB je pevecky slabsi nez ta prazska. To je dle meho skromneho nazoru blud jehoz vysvetleni je mozna pouze absenci hudebniho sluchu recenzentova, nebo i v clanku zminovanou chripkovou epidemii. Kdo chce recenzi tak prosim zde a se zvukem http://www.rozhlas.cz/mozaika/recenze/_zprava/550029.