Praha

„Kudykam“ Hapky a Horáčka vybraným novinářům odhalil svou scénografii


Na Štědrý den jsme vás poprvé informovali o zajímavém díle připravovaném hudebně-divadelním projektu „Kudykam“ oblíbené autorské dvojice Petr Hapka – Michal Horáček, o délce symbolických 2009 veršů s předpokládanou délkou kolem tří hodin  a částečně se bude dotýkat i jejich předchozí tvorby. Dva měsíce uběhly jako voda a jsme tu s informacemi novými, tentokrát ze setkání konaného 11. února pouze pro vybrané – spřátelené – novináře a prodejce vstupenek.

Michaela Hořejší představuje své návrhy scény

MgA. Michaela Hořejší představuje své návrhy scény

Hlavní náplní byla malá prezentace scénografie, jejíž autorkou je MgA. Michaela Hořejší. Některé z návrhů si můžete prohlédnout v rámci článku. Scénické pojetí bude rozděleno do dvou částí. První polovina bude situována do jakéhosi výtahu. Dejme slovo autorce: „Byla jsem u zrodu, takže jsem se mohla přímo podílet na vytváření situací, obrazů i nálad. Postupně jsme se dostávali do logické souvislosti, sledovali hrdinův výstup z pátého suterénu Penziónu Svět až kamsi nezměrně vysoko, do přízemí… a pak, možná, ještě výš.“

Druhá část představení bude patřit několika segmentům, (ty se dají obydlet), které v úplném závěru splynou v jeden celek – spokojeně relaxující mužskou hlavu. Scéna mnoha podněty rozhodně dopomůže divákům k domyšlení souvislostí mezi verši.

Michaela Hořejší k tomu dodává: „Takto myšlenkově  hlubokému textu by nejvíce uškodil falešně realistický dokres. Naopak, musí nastat kontrast, který text v určité asociaci doplní, aby mohl vzniknout svět, který z textů  Michala Horáčka známe a který tak láká – svět plný představivosti a svobody, propojení vyzpytatelného s nevyzpytatelným, všedního s jedinečným. Jeho kouzlo vidím v tom, že každý divák  se může stát spolutvůrcem, najít si své vlastní významy a na základě své vlastní životní zkušenosti a osobnosti domýšlet souvislosti. Kudykam nenabízí řešení, nepoučuje, ale zve na cestu. Je to ta nejdráždivější cesta, po které se člověk může vydat.“

Ondřejové Ruml a Brzobohatý si připravili hudební ukázku

Ondřejové Ruml a Brzobohatý si připravili hudební ukázku

Možná ještě poutavější část středečního setkání byla prezentace dvou “Kudykamovských“ písní, „Havrani“ a „Přišlo mi to vhod“. pochopitelně ještě v pracovní verzi. Zazpíval je další, již potvrzený účinkující, Ondřej Ruml za doprovodu aranžéra představení Ondřeje Brzobohatého. A zde přichází malá perlička: jelikož je druhá jmenovaná skladba milostným duetem, zhostil se Ondřej Brzobohatý s roztomilou nadsázkou ženského partu. Teď podle těchto „live – demo snímků“ lze samozřejmě tyto skladby hodnotit jen velice subjektivně, jsou ale typicky „Hapkovsky“ melodické, melancholicko – romantické a s poměrně velkým potenciálem, žít si svým vlastním životem i mimo představení. Ostatně, píseň „Havrani“ si můžete poslechnout v mírně „experimentálním“ podání Vojtěcha Dyka poslechnout na, v tuto chvíli stále rozpracovaném, přesto obsáhlém a nesmírně zajímavém oficiálním webu, kde o díle najdete i další zajímavosti. „Kudykam“ je snad prvním projektem, který svým případným divákům prozrazuje co možná nejvíce, ostatně již na jaře bude knižně vycházet kompletní libreto…

Souběžně se též pracuje na nahrávce písní z „Kudykama“. Na pulty obchodů se sice dostane až v průběhu října, ale potěšitelné je, že celá příprava je nesmírně pečlivá, jednotlivé písně stále hledají svou pravou tvář a sami tvůrci nevědí, kdo jakou píseň nakonec bude na CD zpívat… Inu, nechme se překvapit a těšme se na další náhled pod pokličku.

Michal Horáček

Michal Horáček

Ondřej Brzobohatý, Michal Horáček a Onřej Ruml

Ondřej Brzobohatý, Michal Horáček a Ondřej Ruml

Ondřej Brzobohatý a Michal Horáček si hrají

Ondřej Brzobohatý a Michal Horáček si hrají

Producent Oldřich Lichtenberg s MgA. Michaelou Hořejší

Producent Oldřich Lichtenberg s MgA. Michaelou Hořejší

Ondřej Ruml

Ondřej Ruml

Ondřej Brzobohatý

Ondřej Brzobohatý

NÁVRHY SCÉNY:

U věštkyně - MgA. Michaela Hořejší

U věštkyně - MgA. Michaela Hořejší

Tělocvična - tančírna - MgA. Michaela Hořejší

Tělocvična - tančírna - MgA. Michaela Hořejší

Štěstí je krásná věc - MgA. Michaela Hořejší

Štěstí je krásná věc - MgA. Michaela Hořejší

Šumichrásti se baví - MgA. Michaela Hořejší

Šumichrásti se baví - MgA. Michaela Hořejší

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Petr Marek. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, ozvěte se nám na email redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!

V článku použity citace z oficiální tiskové zprávy, návrhy scény jsou převzaty z oficiálního webu inscenace.


Aktuální zprávy
Návrat muzikálu LÁSKA JE LÁSKA do Divadla Lucie Bílé (+ obsazení)
Praha
Druhý ročník Hvězdného léta pod žižkovskou věží Divadla Kalich. Celkem 40 inscenací a 6 koncertů
Praha
Nový muzikál DOKTOR FAUST předčil očekávání. Vyhrajte vstupenky
  • Michal Horáček

    Milí přátelé Kudykama na musical, cz: nejnovější zpráva (z 24.2.) je ta, že album vyjde 29. září, na svatomichalský den.

    Michal Horáček


  • Ondřej Doubrava

    Michal Horáček: Velmi děkujeme za informaci.