CD Petra Janů – „Vzpomínky (Film & muzikál)“

Vydávat profilové album zaměřené na muzikálové a filmové melodie není v našich zeměpisných šířkách zrovna nejčastějším jevem, zvláště, když u nás populární zpěvačky spíše jednou za čas nahrají na CD nějaký ten nový původní materiál a muzikál je pro ně v tomto směru pouhou odbočkou.  I proto je příjemné, že vydavatelství Supraphon vydalo kolekci sebraných nahrávek z tohoto žánru právě Petře Janů,  jejíž energický hlas s nenapodobitelnou barvou, skvěle zvládající i romantičtější pasáže, je do tohoto žánru jako stvořený.

Obal CD
Obal CD

K jednotlivým skladbám se netřeba vyjadřovat (beztak to udělal už odborník na slovo vzatý – editor Jan  Adam v bookletu, kde vás detailně seznámí se všemi skladbami a historickými souvislostmi v kariéře), vyberme si jen to, co je pro účel představení nosiče nejzajímavější.

Rozhodně lze pochválit výběr skladeb.  Ten totiž nesází na chronicky známé věci, ač to bývá pravidlem. Naopak, ač žádná z věcí není nahraná dodatečně a není takzvaně novinková, dokáže i pro zkušenějšího posluchače ve svých dvou třetinách nabídnout i něco navíc (skladby nazpívané v angličtině  z filmů „Takoví jsme byli“ a „Kapitán Carey U.S.A.“).

Už jen na záznamech se studia České televize se dá pro vývoj českého muzikálu vyčíst zajímavá věc. V osmdesátých letech minulého století, tenkrát za normalizace neboli „minulého režimu“ se čas od času podařilo udělat jakousi muzikálovou exkurzi a malé seznámení s nějakou tím čerstvým zahraničním divadelním hitem. Tak Hana Zagorová objevila „Cats“ a zanedlouho už Karel Gott zpíval „Memory“ s alternativním textem „Bílá“. Ach, ty alternativní texty. Tenkrát se totiž ze zřejmých důvodů asi nedařilo psát slova kompatibilní alespoň s duchem inscenace, neb tu nebyly k vidění. Vlastně je to tak trochu i případ téhle kompilace. A tak jsou „Vzpomínky“ Petry Janů v textu Eduarda Krečmara spíše skladbou, která líčí krachující milostný vztah. Stejný případ milostně zaměřeného textu je i u megahitu „FAME“ doprovázený dobovými „synth“ aranžemi. Ale i v tomto je kouzlo výběru účinné a alespoň uslyšíte známé skladby tak trochu jinak, z doby, kdy nic nenasvědčovalo tomu, že velký muzikál jednou dorazí i k nám. A je to zajímavé poohlédnutí.

Naopak až překvapivě věrně, co do instrumentace i textu zní zpěvaččin duet s Hanou Zagorovou „Já o něm vím své“. Samozřejmě se jedná o v dnešní době již poměrně známý duet „I Know Him So Well“ z muzikálu „Chess“, s nápaditým  textem Zdeňka Borovce. Člověka opět napadne, jak je možné, že se „Šach“ v roce 1985(!) coby novinka do televize vcelku nenápadně dostal, když pojednává o tématu studené války. Asi proto, že se jedná o krásný duet a celé synopse muzikálů se zřejmě pro schválení písní předkládat nemusely a autoři ze skupiny ABBA tenkrát byli stále dost populární. Nicméně se jedná o chválihodný, tenkrát asi i mírně odvážný počin. Mimochodem, nebyla to jediná ukázka z díla, kdo by chtěl vidět víc, nechť se podívá na profilové Supraphonské DVD Vlastimila Harapese „Primo Balerino“, kde tančí na titulní instrumentálku.

Opravdový bonbónek kompletu není třeba spatřovat jen v doposud nevydané skladbě “ Gen“, což je duet s Michaelem Kocábem z filmu „Můj hříšný muž“ a osobité ženské interpretaci Gershwinovy „I’ve Got Plenty Of Nothing“ z opery „Porgy a Bess“, ale hlavně u tracku číslo 2 – „Mých tisíc bratří“ z LP desky „Titanic“ z roku 1976. Jedná se o scénicky nerealizovaný muzikál Bohuslava Ondráčka, Zdeňka Borovce a Juraje Herze. Bylo by skvělé, kdyby se Supraphon v brzké době odhodlal nahrávku remasterovat na CD, jelikož by se mohlo jednat o zajímavé setkání s původní pop-rockovou (či chcete-li bigbítovou) operou (kdyby tuto domněnku nějaký pamětník v diskusi potvrdil, bylo by to výborné), navíc s Ondráčkovým nezaměnitelným kompozičním stylem.

Posledních pět položek disku (skladby 12 – 16) už je bohužel jakousi „povinnou jízdou“, provázející nás účinkováním Petry Janů v novodobých původních českých muzikálech Janka Ledeckého, Daniela Landy, Karla Svobody a Michala Davida, zkrátka od „Hamleta“ až po „Golema“.  Je jasné, že nosič tyto písně musí díky nesmírné masové popularitě všech děl obsahovat, ale sběratel žánru už  tyto hity minimálně na CD nebo DVD jednotlivých titulů má (příznivci interpretky možná též) a tak vyznívají pro tuto skupinu zájemců mírně zbytečně, i když si je v rámci celku jistě rádi poslechnou. Za sebe bych možná do této části doporučil coby bonbónek nově nahrát ještě píseň Titánie ze „Snů svatojánských nocí“ Zdenka Merty a Stanislava Moši, kde se nejen jedná o velmi působivou skladbu, ale hlavně na oficiální nahrávce „Snů“ chybí a tímto by byl dluh smazán. Lze to brát třeba jako nápad pro příště.  Nicméně první část  CD je skutečně sběratelskou zajímavostí a smysl kompilace se tím díky nepodbízivé dramaturgii naprosto obhájil.

Za poskytnutí nosiče děkujeme společnosti Supraphon.

P. S.: CD bude jako milé zpestření brzy přidáno do našeho Radia Musical.

Tracklist:

1. Vzpomínky (z muzikálu „Cats – Kočky“)
2. Mých tisíc bratří (z muzikálu „Titanic“)
3. Evergreen (z hudebního filmu „A Star Is Born – Zrodila se hvězda“)
4. Stůj (z filmu „FAME“)
5. The Way We Were (z filmu „The Way We Were – Takoví jsme byli“)
6. Mona Lisa (z filmu „Captain Carey U.S.A. – Kapitán Carey U.S.A.“)
7. Já o něm vím své (z muzikálu „Chess – Šach“)
8. Gen (z filmu „Můj hříšný muž“)
9. Dávat, brát a žít (z filmu „Můj hříšný muž“)
10. I Got Plenty Of Nothing (z muzikálu „Porgy a Bess“)
11. Nádhernej (z muzikálu „Funny Face“)
12. Nevěrná (z muzikálu „Hamlet“)
13. Nenávistná (z muzikálu „Krysař“)
14. Víra (z muzikálu „Galileo“)
15. Bůh ví, zda se rána dožijem (z muzikálu „Golem“)
16. Ráda mám (z muzikálu „Tři mušketýři“)


8 komentářů