Nosiče

CD Petra Janů – “Vzpomínky (Film & muzikál)”


Vydávat profilové album zaměřené na muzikálové a filmové melodie není v našich zeměpisných šířkách zrovna nejčastějším jevem, zvláště, když u nás populární zpěvačky spíše jednou za čas nahrají na CD nějaký ten nový původní materiál a muzikál je pro ně v tomto směru pouhou odbočkou.  I proto je příjemné, že vydavatelství Supraphon vydalo kolekci sebraných nahrávek z tohoto žánru právě Petře Janů,  jejíž energický hlas s nenapodobitelnou barvou, skvěle zvládající i romantičtější pasáže, je do tohoto žánru jako stvořený.

Obal CD

Obal CD

K jednotlivým skladbám se netřeba vyjadřovat (beztak to udělal už odborník na slovo vzatý – editor Jan  Adam v bookletu, kde vás detailně seznámí se všemi skladbami a historickými souvislostmi v kariéře), vyberme si jen to, co je pro účel představení nosiče nejzajímavější.

Rozhodně lze pochválit výběr skladeb.  Ten totiž nesází na chronicky známé věci, ač to bývá pravidlem. Naopak, ač žádná z věcí není nahraná dodatečně a není takzvaně novinková, dokáže i pro zkušenějšího posluchače ve svých dvou třetinách nabídnout i něco navíc (skladby nazpívané v angličtině  z filmů „Takoví jsme byli“ a „Kapitán Carey U.S.A.“).

Už jen na záznamech se studia České televize se dá pro vývoj českého muzikálu vyčíst zajímavá věc. V osmdesátých letech minulého století, tenkrát za normalizace neboli „minulého režimu“ se čas od času podařilo udělat jakousi muzikálovou exkurzi a malé seznámení s nějakou tím čerstvým zahraničním divadelním hitem. Tak Hana Zagorová objevila „Cats“ a zanedlouho už Karel Gott zpíval „Memory“ s alternativním textem „Bílá“. Ach, ty alternativní texty. Tenkrát se totiž ze zřejmých důvodů asi nedařilo psát slova kompatibilní alespoň s duchem inscenace, neb tu nebyly k vidění. Vlastně je to tak trochu i případ téhle kompilace. A tak jsou „Vzpomínky“ Petry Janů v textu Eduarda Krečmara spíše skladbou, která líčí krachující milostný vztah. Stejný případ milostně zaměřeného textu je i u megahitu „FAME“ doprovázený dobovými “synth” aranžemi. Ale i v tomto je kouzlo výběru účinné a alespoň uslyšíte známé skladby tak trochu jinak, z doby, kdy nic nenasvědčovalo tomu, že velký muzikál jednou dorazí i k nám. A je to zajímavé poohlédnutí.

Naopak až překvapivě věrně, co do instrumentace i textu zní zpěvaččin duet s Hanou Zagorovou „Já o něm vím své”. Samozřejmě se jedná o v dnešní době již poměrně známý duet „I Know Him So Well“ z muzikálu „Chess“, s nápaditým  textem Zdeňka Borovce. Člověka opět napadne, jak je možné, že se „Šach“ v roce 1985(!) coby novinka do televize vcelku nenápadně dostal, když pojednává o tématu studené války. Asi proto, že se jedná o krásný duet a celé synopse muzikálů se zřejmě pro schválení písní předkládat nemusely a autoři ze skupiny ABBA tenkrát byli stále dost populární. Nicméně se jedná o chválihodný, tenkrát asi i mírně odvážný počin. Mimochodem, nebyla to jediná ukázka z díla, kdo by chtěl vidět víc, nechť se podívá na profilové Supraphonské DVD Vlastimila Harapese „Primo Balerino“, kde tančí na titulní instrumentálku.

Opravdový bonbónek kompletu není třeba spatřovat jen v doposud nevydané skladbě ” Gen”, což je duet s Michaelem Kocábem z filmu „Můj hříšný muž” a osobité ženské interpretaci Gershwinovy „I’ve Got Plenty Of Nothing” z opery “Porgy a Bess”, ale hlavně u tracku číslo 2 – „Mých tisíc bratří“ z LP desky „Titanic“ z roku 1976. Jedná se o scénicky nerealizovaný muzikál Bohuslava Ondráčka, Zdeňka Borovce a Juraje Herze. Bylo by skvělé, kdyby se Supraphon v brzké době odhodlal nahrávku remasterovat na CD, jelikož by se mohlo jednat o zajímavé setkání s původní pop-rockovou (či chcete-li bigbítovou) operou (kdyby tuto domněnku nějaký pamětník v diskusi potvrdil, bylo by to výborné), navíc s Ondráčkovým nezaměnitelným kompozičním stylem.

Posledních pět položek disku (skladby 12 – 16) už je bohužel jakousi „povinnou jízdou“, provázející nás účinkováním Petry Janů v novodobých původních českých muzikálech Janka Ledeckého, Daniela Landy, Karla Svobody a Michala Davida, zkrátka od „Hamleta“ až po „Golema“.  Je jasné, že nosič tyto písně musí díky nesmírné masové popularitě všech děl obsahovat, ale sběratel žánru už  tyto hity minimálně na CD nebo DVD jednotlivých titulů má (příznivci interpretky možná též) a tak vyznívají pro tuto skupinu zájemců mírně zbytečně, i když si je v rámci celku jistě rádi poslechnou. Za sebe bych možná do této části doporučil coby bonbónek nově nahrát ještě píseň Titánie ze „Snů svatojánských nocí“ Zdenka Merty a Stanislava Moši, kde se nejen jedná o velmi působivou skladbu, ale hlavně na oficiální nahrávce „Snů“ chybí a tímto by byl dluh smazán. Lze to brát třeba jako nápad pro příště.  Nicméně první část  CD je skutečně sběratelskou zajímavostí a smysl kompilace se tím díky nepodbízivé dramaturgii naprosto obhájil.

Za poskytnutí nosiče děkujeme společnosti Supraphon.

P. S.: CD bude jako milé zpestření brzy přidáno do našeho Radia Musical.

Tracklist:

1. Vzpomínky (z muzikálu “Cats – Kočky”)
2. Mých tisíc bratří (z muzikálu “Titanic”)
3. Evergreen (z hudebního filmu “A Star Is Born – Zrodila se hvězda”)
4. Stůj (z filmu “FAME”)
5. The Way We Were (z filmu “The Way We Were – Takoví jsme byli”)
6. Mona Lisa (z filmu “Captain Carey U.S.A. – Kapitán Carey U.S.A.”)
7. Já o něm vím své (z muzikálu “Chess – Šach”)
8. Gen (z filmu “Můj hříšný muž”)
9. Dávat, brát a žít (z filmu “Můj hříšný muž”)
10. I Got Plenty Of Nothing (z muzikálu “Porgy a Bess”)
11. Nádhernej (z muzikálu “Funny Face”)
12. Nevěrná (z muzikálu “Hamlet”)
13. Nenávistná (z muzikálu “Krysař”)
14. Víra (z muzikálu “Galileo”)
15. Bůh ví, zda se rána dožijem (z muzikálu “Golem”)
16. Ráda mám (z muzikálu “Tři mušketýři”)


Nosiče
“Love Never Dies” – recenze sběratelské edice CD
Nosiče
Divadlo Kalich vydalo CD muzikálu Voda (a krev) nad vodou
Nosiče
Vyšlo CD muzikálu ELEFANTAZIE
 • JAK

  Chtěl bych jen reagovat na výše zmiňovaný Titanic od B. Ondráčka. Dříve jsem o tomto díle nic nevěděl, stejně jako o jeho muzikálu Gentlemani. Naštěstí jsem objevil skvělé Gentlermany na Cd, od kterých jsem se pak dostal k Titanicu. Možná se málo ví, že Sony Music v r. 1998 vydalo Titanic znovu, na Mc.


 • Ondřej Doubrava

  JAK: Díky za info, já sám vím jen o Gentlemanech coby televizním záznamu, ale bylo mi jasné, že audio někde taky bude. O tom “Titanicu” ví asi skutečně málokdo, všude na aukcích se objevuje vinyl, MC coby již téměř zanilý nosič nikoliv. Dají se alespoň ti Gentlemani na CD sehnat v originále ještě v nějakém obchodě? Za kterýkoli tip bude mé srdce sběratele a dramaturga internetového rádia nesmírně vděčné.


 • JAK

  Když jsem poprvé slyšel věci z Gentlemanů na internetu, rozhodl jsem se, že CD musím mít. Hledal jsem a po dlouhé době jsem narazil na internetový obchod, kde měli poslední kus, který jsem koupil. Pokud bych mohl ale poradit, nedávno jsem byl v Brně a objevil jsem skvělý obchod, název nevím přesně, myslím že Antiqua Musica (blízko divadelní fakulty, v ulici směr náměstí). Jsou zde k dostání LP, MC, CD, DVD, noty, odborná literatura apod. na téma hudba (všechny žánry)…Jsou zde věci sie antikvarijní, ale některé takřka netknuté. Hned jsem tam narazil na skoro nové CD s Broadwayskou nahrávkou Chicaga (1996) za 115,-. Je tam velmi milý prodavač, který, jak říká, rád se zeotá, rád sežene. Možná by stálo za to, zeptat se tam, třeba by se zadařilo.
  Ještě k záznamu Gentlemanů z Karlína – je zajímavé dívat se, jak se děal muzikál kdysi. Tak jsem si říkal, že by nebylo odvěci, kdyby některé divadlo zkusilo udělat představení tímto způspbem, aby diváci měli představu.
  A když už jsme u těch muzikálovýc CD – Já bych byl zase velmi rád, kdyby se mi podařilo sehnat pražskou nahrávku muzikálu Jeptišky (H. Křířková, H. Janků, V. peterková, i. Andrlová a další) z r. 1999. stáhnul jsem si ji z internetu a tedy, bohudík za to. Už dlouho jsem neslyšel něco tak skvěle zazpívaného, navíc od srdce. Nikde se však o Cd nic nepíše. Vyšlo tedy vůbec? Nedostalo se na internet jen ,,náhodou,,? Později jsem dostal zprávu, že Cd bylo určeno k prodeji při představení. Protože byl však nějaký problém s producentkou, která neplatila, přestaly se Jeptišky hrát, ale i prodávat na CD. Nevěděl byste Ondřeji, kde sehnat Jeptišky? Popř. si je pokuste sehnat do rádia :)


 • Ondřej Doubrava

  JAK: Jeptišky jsem bohužel neviděl, vlastně ani nikdy neslyšel, krom toho od roku 1999 jsem měl zhruba čtyřletou nucenou zdravotní muzikálovou pauzu a unikla mi toho spousta. Ale je to tak, že v 90. letech, co se natočilo, to se taky vydalo (teď už to tak úplně neplatí) a o představení byla občas jediná možnost, jak nosič sehnat. Sám takhle sháním pár nahrávek – například skvělý dětský muzikál Kocour v botách s hudbou Jana Neckáře na CD. Mám jen MC a mám takový pocit, že zašmodrchanou. :-D Snažím se, aby v dramaturgii rádia byly kromě chronicky známých a populárních (a teď mám hlavní cíl jich hodně doplnit – musíme trochu zvednout poslechovost, pak tam dám zase něco ze světa), také nějaké ty bonbónky, třeba právě takové, o kterých se tu bavíme, takže pídění po nahrávkách bude pokračovat.

  Za tip na obchod vřelé díky, jakmile budu na delší čas v Brně, udělám si výlet a teď se zeptám na detail, jsou u vchodu schody, popř. kolik? :-)


 • Filip

  Muzikál Titanic je opravdu pop-rocková opera/muzikál, který jsem měl tu čest slyšet ještě jako malé dítě. Dnes je to velmi raritní deska, takřka nesehnatelná.


 • veny

  Ondra: Myslím, že to bude tohle – http://www.antikvariatmusica.wz.cz/
  Jsou tam schody nahoru.


 • Ondřej Doubrava

  Díky, já jen abych věděl. :-)


 • Honza

  Ondřej Doubrava, JAK, … :
  Zájemci o záznam muzikálu Titanic (eventuelně i Gentlemani) se mi mohou ozvat na mail jun.fialajan@seznam.cz , mám možnost tyto nahrávky obstarat, resp. mám je v digitálním formátu k dispozici. ;-)