Nosiče

“Sněhurka” z MdB pokřtila své povedené CD (+ video z představení)


Vánoční čas je již tradičně časem pohádek. Není proto divu, že právě 26. prosince 2009 se Městské divadlo Brno rozhodlo pokřtít dlouho žádané a očekávané CD svého, v této době největšího hitu původní (a navíc zcela domácí) autorské tvorby – bláznivé hudební pohádky Karla Cóna, Stano Slováka, Jana Šotkovského a Petra Štěpána „Sněhurka a sedm trpaslíků“, vydané po úspěšném roce uvádění.

Křest uvedl její režisér a spoluautor Stano Slovák. Dlouho na jevišti sám nezůstal, pozval totiž osoby pro křest naprosto nezbytné – kmotry, těmi se stali další tvůrce libreta Petr Štěpán a herečka Lucie Zedníčková, která publiku sdělila například, jak moc si „Sněhurku“ oblíbila její dcerka Amálka, poděkovala Karlu Cónovi za krásnou hudbu a všem třem libretistům za nadhled a nadsázku, díky níž se u pohádkového příběhu baví jak děti, tak dospělí. A přání pro CD? Přece, aby všem udělalo radost.

Křest CD

Na přípitek se připojil již zmiňovaný autor hudby Karel Cón (ten představení i dirigoval) a Sněhurka Svetlana Slováková. Společně pak všichni vylosovali pět diváků, co si nové cédéčko hned odnesli domů.

A poté už se rozjel kolotoč rozverných melodií, vtípků a stálí diváci určitě byli zvědaví, v čem bude slavnostní repríza jiná, ostatně improvizace jsou povoleny. My jsme neváhali a dovolili jsme si s laskavým svolením MdB během představení natočit krátký sestřih těch nejlepších momentů. Zároveň slouží jako důkaz skvělé atmosféry na jevišti i v hledišti. Ať se vám líbí.

VIDEOSESTŘIH Z PŘEDSTAVENÍ

Více než sedmiminutový exkluzivní sestřih chytlavých písniček a ještě oblíbenějších hlášek ze “Sněhurky” (některé jsou i mimo scénář!). Uvidíte například Svetlanu Slovákovou coby Sněhurku, Jana Apolenáře jako Macechu, trpaslíky Igora Ondříčka, Vojtěcha Blahutu, Jakuba Uličníka, Jakuba Przebindu, Jiřího Macha, Michala Matěje, Prince Aleše Slaninu a krátce i Myslivce Rastislava Gajdoše.

Důležité upozornění: vzhledem k nižšímu rozlišení nahrávky je nutné si kliknutím na bílý obdelník v pravé části okna přehrávání zrušit ořez obrazu, potom uvidíte video tak, jak bylo natočeno! Pro lepší kvalitu si též klikněte na tlačítko HQ.

Kamera: Petr Marek, střih: Ondřej Doubrava

Malým, ničemu nevadícím paradoxem večera zůstalo, že v hlavních rolích vystupovaly tentokrát převážně ty alternace, které na nahrávce přítomny nejsou, ale můžete si pak udělat malé srovnání právě díky videoukázce.

Pojďme si o nově vydaném CD napsat pár slov.

Přebal CD

Už v době příprav nosiče se bylo nač těšit, inscenace se hned po premiéře stala nesmírně úspěšnou jako mezi diváky tak kritikou (superlativy jsme nešetřili ani my, v našem dvojpohledu) populární a poptávka po nosiči byla značná (ostatně MdB mělo ve vydávání nosičů dlouhou pauzu, doufejme, že je toto období již zažehnáno)…

Na jaře loňského roku „utekla“ přímo z autorského týmu informace zhruba tohoto znění: „Rádi bychom „Sněhurku“ udělali ve stylu rozhlasové pohádky pro děti.“ Zdá se to neuvěřitelné, ale jak si tvůrci přáli, záměr do puntíku naplnili. Dokázali scénář zkrátit na 78 minut (čímž využili prakticky celou kapacitu lisovaných CD) a dvacet šest písní, přičemž je představení v podstatě kompletní od usnutí tatínka znaveného četbou, až po utancování Macechy a šťastný happy-end.

Zrcadlo si vybralo novou favoritku...

Detailisti sice namítnou, že chybí jedna píseň s refrénem „Když se ti zdá, že tě život skříp“, ale ta má v představení zhruba minutu. A populární “Kačabu” uslyšíte pouze jednou.

Tu a tam chybí i nějaký ten momentík, co ale lépe funguje na jevišti, nejsou zde ani některé známé hlášky mimo scénář. Nevadí. Tím, že byly tvůrci odkázáni pouze na zvukový vjem, úprava textu vytvořila hlášky nové typu „Pssst, tiše, poslouchají nás děti!“, která zní v podání Petra Štěpána skutečně kouzelně Skvělým nápadem je použití zkreslujícího vocodéru v momentě, kdy pomine jedna z Macešiných kleteb a trpaslíci už jsou zase malincí. Zkrátka tvůrci nad nahrávkou nemávli jen tak rukou, naopak jim vyšel záměr, aby fungovala naprosto samostatně a přitom obsahuje prakticky všechny divadelní součásti, včetně té nejhlavnější, přenést na posluchače i bez dekorací velkou kopu legrace. Chválíme.

Sněhurka (Svetlana Slováková)

Sněhurka (Svetlana Slováková)

Aby děti bezpečně rozpoznaly jednotlivé postavy, alternace se až na trpaslíka Kejchala nestřídají (poznámka pro nováčky: Zrcadlo zpívá dvojhlasně!) a celé obsazení vypadá následovně.

Sněhurka – Radka Coufalová

Macecha – Milan Němec
Princ – Aleš Slanina
Tatínek a Myslivec – Petr Štěpán
Holčička – Hana Sapáková
Zrcadlo – Tereza Martinková, Karel Škarka
Prófa – Igor Ondříček
Rejpal – Dušan Vitázek
Kejchal – Jakub Uličník nebo Stano Slovák
Dřímal – Lukáš Vlček
Stydlín – Jakub Przebinda
Štístko – Michal Matěj
Šmudla – Vojtěch Blahuta
a sbor

Trochu větší skupinka trpaslíků

Na logickou volbu v rámci možností jednotného obsazení (Kejchala si rozdělili Jakub Uličník a Stano Slovák rozdělili tak, aby každý do charakteru vnesl něco svého) se podle našeho názoru ovšem mohla vztahovat ještě jedna výjimka a sice u postavy Macechy. Když totiž máte po ruce tak odlišné a přesto tak výborné alternanty, jakými jsou Milan Němec a Jan Apolenář, máte asi coby dramaturg a režisér těžkou volbu, protože kdykoliv dáte na CD jenom jednoho, bude rozhodnutí chybou, protože diváci doslova zbožňují oba dva (např. autor článku, ale určitě není sám).

V chaloupce u trpaslíků je vždy veselo...

Zde dostalo přednost, jak už jste si mohli přečíst, do detailu vypilované podání Milana Němce, jehož podání je místy až hororové (ten smích(!!), ta zlost(!!!), to úchvatné komentování deathstepu! Přesto je s jeho „Macechem“ také spousta srandy.

Přesto by se asi dal vymyslet způsob, jak na CD stejně komediální, ale pěvecky právě pro účely nahrávky možná o něco lepší podání Jana Apolenáře dostat. Milan Němec mohl dělat Macechu – Královnu a Jan Apolenář mohl dělat „Babičky“ (pravidelní diváci vědí), zkrátka postava je na chvíli v přestrojení, změna hlasu by tudíž nevadila a snad i malé děti by to braly jako součást převleku. Ale s tímto faktem už nic nenaděláme, pokud máte “Apika” rádi, nebuďte smutní, právě naše video tak trochu funguje i jako jeho “best of”. Zaslouží si ho plnou měrou, protože takto výborné alternace v českém muzikálu nenajdeme snadno.

...tančí se, zpívá se

Jelikož je jinak obsazení díla velmi vyrovnané, další role už si jednotné zastoupení zasloužily a nahrávání herce  evidentně moc bavilo. Díky tomu fungují bezvadně.

Myslivec, jehož krok znamená díky zakletí Macechy jeden rok (Rastislav Gajdoš)

Příjemným bonusem k CD je v bookletu přítomný nesmírně roztomilý komiks (na obalu psáno „komix“) Petra Hlouška, který nám detailněji představí situaci, kterak Macecha zvětšila oblíbené trpaslíky. Pár hezkých fórů těm několika stránkám sluší a jsou přesně v duchu představení. Jak Stano Slovák poznamenal, patří přesně do kategorie: „Co se na jeviště nevešlo.“

"Kdo dá sbohem polštáři, kdo snídani uvaří?" (Stydlín Jakub Przebinda)

Princ a Myslivec (Aleš Slanina a Rastislav Gajdoš)

Šťastné setkání s princem

Domnělá nejkrásnější paní kraje (Jan Apolenář) a její nápadník Opruz z Mindrákova (Vladimír Volečko)

Trpaslíci jsou po zlomení kletby zase krásně malincí!!

Šťastný konec, jak už to tak v pohádkách bývá...

Rok dlouhé čekání se vyplatilo. Snad vás toto povídání, ale třeba i náš videosestřih přemluví si nejen zakoupit vydařené CD, ale třeba i „Sněhurku a sedm trpaslíků“ na vlastní oči vidět, u ní totiž platí dvojnásob, že jednotlivá představení jsou unikátem. Do hlavy se však taktéž usazuje nápad k úvaze, nechtělo by MdB některá svá původní díla vydat též na DVD (jak zřejmě velí nová móda), aby přišla do ještě širšího povědomí? Navíc zrovna vizuální podoba „Sněhurky“ je nesmírně vydařená.

Tracklist CD

1. Prolog – Tatínek a Holčička

2. Šťastné království

3. Macecha a Zrcadlo

4. Sněhurka u akátu

5. Myslivec a Sněhurka v lese

6. Strašidelný les

7. Trpaslíci

8. Bývali jsme krásně malincí

9. Jaro léto podzim zima

10. Myslivec zpět na zámku

11. Macešina kletba

12. Cesta do práce I.

13. Šál

14. Myslivec bloudí lesem I.

15. Záchrana a vztek I.

16. Myslivec bloudí lesem II. + Cesta do práce II.

17. Jehlice

18. Princ v lese

19. Záchrana a vztek II.

20. Myslivec a Princ

21. Tak je krásná

22. Jablko

23. Setkání nad mrtvou Sněhurkou

24. Umělé dýchání

25. Ples na zámku

26. Láska jako trám

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Petr Marek. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, ozvěte se nám na email redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!

Obal CD poskytlo Městské divadlo Brno.


Recenze a reportáže
Smyslná CARMEN se vrátila na jeviště Hudebního divadla Karlín
Brno
Konkurz na mužské role do muzikálu DEAR EVAN HANSEN
Recenze a reportáže
Cyrano úspěšně odhazuje širák v Českých Budějovicích
 • veny

  tak ukázka mě tak navnadila, že v březnu si Sněhurku ujít nenechám:))
  Jinak CD je moc milý.


 • Ondřej Doubrava

  Pro všechny, kteří čekají na vyhlášení soutěže o Sněhurčino CD mám informaci, že díky tomu, že byl tento týden docela nabitý (a mělo by se to odrazit na jednom updatu) se k vyhodnocení a vyhlášení dostanu až na konci týdne. Rád prozradím, že účast byla doslova rekordní, díky za to!


 • Verunka

  musím říct, že sněhurka je jedno z nejlepších předstvení, které jsem v mdb viděla :) a CD mám a poslouchám často, některé forky jsou prostě nesmrtelné :D


 • tom2410

  V sobotu jsem byl poprvé v MdB, a opravdu souhlasím, že strčí (téměř) celou Prahu do kapsy. Sněhurka je neskutečná, CD je moc povedený, ale na živo mnohokrát lepší.


 • Zdeněk

  Jj v sobotu to bylo naprosto strhující a Milan Němec na sebe strhával všechnu pozornost a opravdu se mu to dařilo. Když Macech nebízí Sněhy šál z pravého hedvábí tak sem dostal takový záchvat smíchu, že sem byl rád, že následovala přestávka jinak bych umřel smíchy a ještě mě naprosto dostal Alan Novotný jeho Kucíííííííí si zapamatuju na hodně dlouhou dobu.


 • jakal

  Na Snehurku sme boli v Prešove….hlavne kvoli deťom, myslel som že to bude ” obyčajná Snehulienka ” ale bol som velmi milo prekvapený…a nielen ja. Lepšie predstavenie som ešte nevidel, bolo to fakt super. Klobúk dole a vďaka všetkým za hlbokýýýýý umelecký zážitok. Išiel by som ešte raz.