Zahraničí

Frank Wildhorn a jeho muzikály (3. část)


Dnes uzavíráme seriál o muzikálové tvorbě známého amerického skladatele Franka Wildhorna. Minulou tvorbu máme již skoro za sebou, přichází na řadu velice mladé projekty a plánovaná představení. Samozřejmě nechybí všem jistě známá Carmen nebo nové adaptace Hraběte Monte Crista či Alenky v říši divů.

wildhorn_serial

.

uwe_A1 V2.inddZačněme dnes zapomenutým projektem Franka Wildhorna, Jacka Murphyho (texty písní) a Shuichiro Koika (scénář a režie) Mitsuko. Pojednává o ženě jménem Mitsuko Aoyama, která se jako první Japonka vdala za muže ze západu, velvyslance Rakousko-Uherska, hraběte Heinricha Coudenhove-Kalergiho. 9. prosince 2005 se muzikál poprvé představil ve Vídni na show s názvem Mitsuko in Concert, kde kromě nových písní právě z tohoto díla zazněly i starší písně z Wildhornovy tvorby. Hlavní party zazpívali Uwe Kröger, Maki Ichiro a Yoshio Inoue. Většina písní byla přeložena do němčiny, některé zazněly v originále. Pro Mitsuko to bylo první a poslední “představení”. Později, v lednu roku 2007 zařadil Yoka Wao píseň Love Crosses All Borders do svého sólového koncertu, který byl vydán na DVD.

neversayV roce 2006 napsal Frank Wildhorn opravdu specifický muzikál. Never Say Goodbye (Nikdy neříkej sbohem) vzniklo speciálně pro ženské japonské divadlo Takarazuka Revue, scénář a texty napsal Shûichirô Koike, který také muzikál později režíroval. Příběh se odehrává v době španělské občanské války (1936-1939), kde se setkává dramatička Katherine McGregor a židovský fotograf Georges Malraux. Zamilují se do sebe, stejně tak jako do boje proti fašismu. Autoři si hrají s myšlenkou, jestli “láska dokáže přivolat mír?”. Premiéra se konala 24. března 2006 v již výše zmíněném divadle v režii Koika. Na začátku května 2006 tato produkce skončila a 26. května se uskutečnila premiéra v Tokyu, kde se Never Say Goodbye hrálo do 2. července 2006. Frank Wildhorn se stal prvním zahraničním skladatelem, který napsal muzikál pro tuto známou japonskou produkci (v současnosti uvádí v Tokyu původní německý muzikál Elisabeth). K muzikálu vyšlo nejen kompletní 2CD a DVD, ale také karaoke album, cover verze písní hraná na piáno a nebo klavírní zápis písní.

carmenPo dvouleté tvůrčí pauze měl v České republice světovou premiéru nový a dlouho očekávaný projekt Franka Wildhorna, Jacka Murphyho (texty písní), Normana Allena (scénář), Egona Kulhánka a Adama Nováka (námět) Carmen. Wildhorn psal muzikál přímo na míru pro Hudební divadlo Karlín a představitelku hlavní role, známou českou zpěvačku Lucii Bílou. Natolik se mu líbilo české nastudování jeho dřívějšího muzikálu Jekyll & Hyde, že poprvé v historii svěřil českému divadlu světovou premiéru amerického muzikálu. Carmen vzbudila rozruch a zvědavost již dlouho před premiérou, napínala diváky až do poslední chvíle, především s neustále odkládanou tiskovou konferencí, na které bylo odhaleno kompletní obsazení. Lucie Bílá původně měla hrát Carmen bez alternace, oficiálně se však k ní přidala původní understudy a představitelka role Kataríny Dasha. Světové premiéry se konaly 2. a 3. října 2008 v Hudebním divadle Karlín. Příběh není zcela původní, je pouze “Carmen” inspirovaný, pro muzikál je důležité cirkusové prostředí (na jevišti se objevují i živá zvířata). carmen_czechPremiéra vzbudila rozličné ohlasy, a to jak u kritiky, tak i běžných diváků. Někteří odsuzovali přílišnou kýčovitost a sázku na efekt (velkolepá výprava je skutečně efektní), jiní zase chválili skvělou hudební stránku (která je opravdu taktéž povedená) a nevšední podívanou. Opravdu, koprodukcí s Divadlem Ta Fantastika se podařilo vytvořit skutečně ojedinělou muzikálovou show, které v českých podmínkách mohli velkolepostí konkurovat jen Bídníci a Miss Saigon. Ty se ale již dávno nehrají, takže Carmen má cestu pro diváky otevřenou. Navzdory různým reakcím, je to jediná možnost vidět velkolepý broadwayský muzikál u nás. Prodej vstupenek překonává všechna očekávání a Carmen je velice upřednostňována před ostatním repertoárem karlínského divadla (další bod, do kterého se kritici opírají). K představení vyšlo také poněkud chudé CD s výběrem písní. Mnoho reakcí a vášnivých debat proběhlo i pod naší recenzí. Náš server Carmen všeobecně přijímá kladně a těšíme se na další projekty Franka Wildhorna v Praze (údajně se již jedná o dalším díle).

montecristoS Jackem Murphym napsal další historický muzikál podle stejnojmenné předlohy Alexandra Dumase The Count of Monte Cristo (Hrabě Monte Cristo). Oproti původní předloze lze najít v muzikálové podobě poměrně mnoho odchylek, zatímco Karel Svoboda se při zpracování tohoto díla více držel originálu. Poprvé se Wildhornův Monte Cristo představil v listopadu 2008 v New Yorku na workshopu s Brandi Burkhardt, Jamesem Barbourem, Natalií Toro a dalšími oblíbenými zpěváky Franka Wildhorna. 12. prosince 2008 vyšla demo nahrávka písní v anglickém jazyce s Thomasem Borchetem a Brandi Burkhardt v hlavních rolích. Světová divadelní premiéra v režii Andrease Gergena byla 14. března 2009 v švýcarském St. Gallen, které znáte z minulého povídání o Wildhornově muzikálu Dracula. 13. června skončila muzikálu první úspěšná sezóna a od 3. listopadu 2009 se bude opět uvádět, a to až do dubna 2010. V hlavní roli můžete vidět Thomase Borcheta, který nazpíval již výše zmíněnou demo nahrávku.

wonderlandPo úspěšném tažení světem se Frank Wildhorn vrací do rodné Ameriky, pro kterou vzniká nový muzikál Wonderland: Alice’s New Musical Adventure (Říše divů: Nové Alenčino muzikálové dobrodružství), inspirovaný knihou Lewise Carrolla Alenka v říši divů. Texty písní a scénář píše opět Jack Murphy. 20. března 2009 se poprvé muzikál představil na recitálu v New Yorku v hlavní roli s Lauren Kennedy. V dubnu 2009 proběhly castingy na obsazení připravované premiéry. Světová premiéra proběhne 5. prosince 2009 v Tampě na Floridě a poté je plánovaný přesun do Houstonu v Texasu, kde se bude hrát od 9. ledna 2010. Podle ohlasů se pak počítá s převodem představení na Broadway nebo uspořádáním celostátního turné. Režie se ujme Gregory Boyd, který dříve režíroval například muzikály Jekyll & Hyde, Svengali nebo Civil War. Před premiérou se plánuje vydání demo nahrávky, první termín byl v létě 2009, zatím to však vypadá až na zimu 2009, tedy opravdu těsně před premiérou. Pár hudebních ukázek a další informace lze nalézt na oficiálním webu muzikálu. Sólovou píseň Anything Can Happen vložila Linda Eder na své sólové CD It’s No Secret Anymore. Tento projekt vypadá opravdu zajímavě a nadějně.

bonnie-clydeZajímavý je další vznikající muzikál Bonnie & Clyde, založený na životech známé gangsterské dvojice Bonnie Parker a Clyde Barrow, se kterou jste se mohli setkat ve známém stejnojmenném filmu Arthura Penna z roku 1967. Wildhorn muzikál píše s Donem Blackem (texty písní), se kterým spolupracoval již na Draculovi a také s Ivanem Menchellem (scénář). V únoru 2009 proběhlo první představení na recitálu, kde se v hlavních rolích představili Laura Osnes a Star Sands, kteří by měli taktéž hrát hlavní role ve světové premiéře na podzim tohoto roku. Hudbu Frank Wildhorn označuje za velice netradiční, kombinující rock, blues a gospelovou hudbu. Světová premiéra bude 10. listopadu 2009 v San Diegu v La Jolla Playhouse.

Minulou středu se konečně odhalily detaily ohledně muzikálu Havana, který je inspirovaný městem s legendárními tropickými slunečnými dny a nočními bouřemi. Příběh se pak zaměřuje na ambiciózní severoamerickou spisovatelku Natalii, která nedávno po své tetě zdědila noční klub a bohaté sídlo. Odjíždí na Kubu s cílem prodat tyto nemovitosti, ale odolá kouzlu Havany a nové lásky na obzoru? Scénář napsal držitel Pulitzerovy ceny Nilo Cruz a texty písní opět kmenový textař Wildhornových děl Jack Murphy. Premiéra byla oznámená na druhou polovinu roku 2010, přičemž předpremiéry (které v Americe trvají i měsíce) začínají v červnu. Hrát se bude v Pasadena Playhouse v Kalifornii.

Mary Shelley’s Frankenstein je dalším chystaným dílem, na kterém spolupracuje opět s Jackem Murphym a režisérem Gregory Boydem. Jak název napovídá, půjde o muzikálovou adaptaci slavného románu Mary Shelley. Plánuje se vydání demo nahrávky, žádné konkrétní data premiér ani vydání nejsou známé. Podobně jsou na tom i ostatní připravované muzikály, které jsou zatím zahaleny tajemstvím. Názvy jsou zatím pouze pracovní a práce na projektech se mohou kdykoliv přerušit, proto jen stručně: Tears from Heaven (Phoebe Hwang) a pro nás celkem zajímavá nová adaptace Excaliburu (Jim Steinman & Gregory Boyd).

.

Co napsat na závěr? Frank Wildhorn napsal mnoho děl. Některá povedená a úspěšná, jiná povedená a bohužel zapomenutá, některá úplně odstrčená a neznámá. Přiblížili jsme Vám ve zkratce úplně všechny muzikály (pokud jsme na některé zapomněli, naservírujte nám to do komentářů a my to napravíme), nejlépe uděláte, když budete následovat poznámky o nahrávkách či umístěných písní a poslechnete si práci tohoto nadaného skladatele. Některá jeho díla můžete slyšet i v našem rádiu. Pokud Vás tento exkluzivní seriál oslovil, máte nějaké připomínky nebo dotazy, neváhejte napsat do komentářů. Přejeme Vám pěkný zbytek léta a zůstaňte s námi!

Sledujte dále tvorbu Franka Wildhorna na jeho oficiálních stránkách nebo navštivte bohatý web Jacka Murphyho.

.

Další části:

(1) Frank Wildhorn, Jekyll & Hyde, Svengali, Victor/Victoria, Scarlet Pimpernel a Civil War

(2) Camille Claudel, Dracula, Waiting for the Moon, Cyrano de Bergerac a Rudolf – The Last Kiss


Fotoreportáže a galerie
Fotoreportáž: Carmen vyzvala Mýdlového prince na souboj
Zahraničí
Ve Vídni na začátku roku 2013 potkáte “Pravou blondýnku”
Zahraničí
Vídeňská výroční inscenace muzikálu “Elisabeth” odhalila mezinárodní obsazení
 • Naiseen

  Chtela bych se zeptat zda jsou jiz nejake novejsi informace o muzikalu Tears from Heaven. Velmi rada bych jej videla.


 • Ondřej Doubrava

  Něco málo je například v této diskuzi, režis=r je dobře známý i pražským divákům, leč premiéra bude v Jižní Korei: http://offbroadway.broadwayworld.com/board/readmessage.php?thread=1025763


 • Naiseen

  Diky… Jsem zvedava kdy se se dostane k nam jak vetsina reklam rika… Doufam, ze se k nam uzasny zpevak jako je Xiah Junsu taky dostane… :-(


 • Pavel Košatka

  Docela doporučuji si sehnat konceptové album Tears from Heaven v angličtině, Wildhorn se zase jednou pochlapil. Má to lehce podobnou hudební atmosféru jako Miss Saigon, ale okořeněné v poslední době jeho oblíbenými elektrickými kytarami. Zní to hodně slibně, snad se to někdy dočká Broadwaye, nebo ještě lépe Londýna nebo Prahy :). A kdo má rád Wildhornův rukopis jako já, tak by neměl váhat ;). I když tam slyšíte jeho různé díla, třeba v písničce Who Can I Trust se nemůžu zbavit toho, že to místy zní jako Dracula (Wildhornův samozřejmě).

  Album je kdyžtak k dispizici i na Sound of Music:
  http://www.soundofmusic-shop.de/s04.php?sp=en&pp=aa&bnr=15675&ag=1&partner=76


 • jehy

  Ano, Tears of Heaven je super, navíc pro mně veliké plus – můj oblíbený úžasný James Barbour o:).

  Jen mě mrzí, že chybí texty. Takže, máte-li někdo možnost mi v tom pomoci, budu neskonale šťastná.


 • jehy

  V červenci by konečně měl po všem tom dlouhém a nekonečném čekání vyjít Wildhornův Dracula – anglický koncept. Ani tomu nemůžu uvěřit, že je to pravda.


 • Jiří K.

  jehy: Prosím Vás, objednáváte si někdy něco z Soundofmusic.de?


 • jehy

  Já osobně ne, objednává mi to kamarád.


 • Jakub

  Dovolím si opravit chybu u představení Mitsuko, vámi zmińovaný Wao Yoka totiž není muž ale žena. :-D Je to bývalá členka známé japonské Takarazuka revue v nichž jsou všechny role ztvárňovány ženami, a zrovna Wao Yoka se specializovala na mužské role, tak asi došlo k téhle chybě :D Je to poměrně známá japonská celebrita, hrála například Franze-Josepha a Rudolfa v Elisabeth nebo titulní roli v Yestonově Phantomovi. S Wildhornem dále přišla do styku například v muzikálu Never say goodbye, kde hrála titulní mužskou roli a v poslední době také hrála v jeho Draculovi.