Nosiče

Recenze CD “Carmen” – kvalitní, ale krátké


Hudební divadlo Karlín po delší době vydává svůj muzikál na CD. Dle očekávání se jím stala světová “Carmen” od Franka Wildhorna, která měla premiéru letos v říjnu. Jak se nahrávka povedla a jaké písně na ní naleznete se dozvíte v naší recenzi.

Přední obal CD

Přední obal CD

Posledním vydaným CD Hudebního divadla Karlín byl Jekyll & Hyde (vydáno v roce 2005), shodou okolností od stejného autora jako právě vydaná “Carmen“. Americký skladatel Frank Wildhorn opravdu svými díly dokazuje, že je jedním z nejvšestrannějších skladatelů současnosti a každý jeho muzikál je hudebně jiný, originální. Jekyll & Hyde je tajemný a ponurý, Civil War disponuje poněkud alternativnější hudbou, Dracula sází na pompézní orchestrální pasáže a nová Carmen je také zcela odlišná.

Míchá překrásné milostné písně, popově laděné songy s nádechem španělských rytmů, ale i ráznější rockové skladby. Nezapomíná se ani na klasické muzikálové árie. Rozmanitost hudby můžete slyšet i na této nahrávce, která je velice kvalitně nahraná a po technické stránce není co vytknout. Hudbu nahrál Symfonický orchestr Hudebního divadla Karlín pod vedením Oty Balage.

Problém však tkví v jiném aspektu nahrávky, a to její délce. Na CD se vešlo pouhých 13 písní s celkovou délku kolem 42 minut, které utečou neuvěřitelně rychle. Navíc pět písní jsou sólovky Lucie Bílé a ještě jednu zpívá s Václavem Noidem Bártou. Zajímavostí je, že i přes mnohé sborové scény obsažené v muzikálu, zazní sbory na CD jen ve třech písních.

První španělská lidová píseň Sevillana sice navodí tu správnou španělskou atmosféru, ale v kontextu nahrávky vyznívá spíše hluše a zbytečně. Hned poté ji následují vynikající písně Cesty osudu od famózní Athiny Lagoské a milostný duet Dashy a Roberta Jíchy Já věrnost ti přísahám. Tím však milostné duety končí, i přesto že jich představení obsahuje mnoho a jsou opravdu povedené, proč se na CD objevil pouze jeden, je nám záhadou.

Za zmínku stojí povedená píseň Taková ženská, kterou zpívají Robert Jícha, Jiří Korn, Tomáš Trapl a Ivo Hrbáč. Stejnou energií na nás působí i duet Lucie Bílé a Noida Patříš mně, která je spíše pro příznivce rockovějších písní. V rytmu španělských rytmů se budete “kroutit” při písních Symbol žen, Tak kráčí ženská a Viva, všechny tři od Lucie Bílé s doplňujícím sborem. Vrcholem CD jsou pak muzikálové árie Kéž sílu mám (Lucie Bílá) a Svatá Terezo (Dasha). Svou píseň tu má i alternace Roberta Jíchy Peter Strenáčik, který zpívá píseň Cizinec – můj stín. Markéty Poulíčkové se však její příznivci na CD nedočkají.

Závěrem – CD Carmen je technicky kvalitní nahrávkou, s vynikající rozličnou hudbou, skvělými interprety (ač převažuje Lucie Bílá nad ostatními), bohužel však skončí dříve než bychom chtěli. Přidání pár písní by rozhodně neuškodilo, klidně i na úkor prvního songu či nějaké sólovky Lucie Bílé. I přes délku je však CD zábavné a návykové a písně vám utkvějí dlouho v paměti. Všem fanouškům muzikálů a Franka Wildhorna ho mohu rozhodně doporučit! Pro ostatní to bude milá vzpomínka na představení.

.


.

Názor Ondřeje Doubravy

Hudební a písničkovou stránku včetně osazenstva dostatečně zhodnotil kolega Pavel a tyto řádky podepisuji. Dovolte, abych se zastavil hlavně u stránky dramaturgické, neboť je zde pár zajímavých faktů a ty zde krátce shrnu:

Nejen že třináct písní není občas chronologicky seřazeno za sebou, ale z celku si absolutně neuděláte přehled o dějové lince, což je nevýhoda pro ty, kteří si CD sice zakoupí, ale na představení se díky vzdálenosti (ne každý rád cestuje) a zdravotním důvodům nikdy nedostanou. V bookletu CD je spousta krásných fotek (je to taková skromnější verze programu k inscenaci) ale synopse představení žádná… Ostatně mohla být přítomna i v angličtině, nosič má jasný potenciál odbytu v zahraničí (alespoň pár výlisků a mimochodem, CD je k sehnání i na jednom prestižním německém e-shopu). Kdyby se nebálo divadlo či vydavatelství oslovit pár nadšenců, kteří by zdarma či za poděkování synopse napsali (a že by se našli), dala by se, pokud by byla dobrá vůle,  tato chybička napravit v jednom z příštích dolisů, kam by se stručná synopse vložila coby lísteček. Opravdu citelně chybí.

Jinak se dá s výběrem písní v zásadě souhlasit, lze sice litovat, že na CD není zmíněn hudební charakter postavy tety Inéz, ale důraz je kladen na stylovou celistvost a tak by její skladby ve výsledku díky operetnější náladě působily spíše rušivě. Proč se ale zapomnělo na energické finále první poloviny a poměrně zásadní dvouskladbu Můj svět, která navíc disponuje chytlavostí vhodnou do rádií, se lze jen domnívat. A ještě na něco…

Jistě si všichni vzpomínáte i na to, jak Hudební divadlo Karlín lákalo na cirkusové prostředí a jak moc na něj byli autoři pyšní. Ale na CD po něm není ani památky. Že by se producenti domnívali, že bez vizuální stránky nevynikne? Dovolím si tvrdit, že se mýlí, „cirkusová“ píseň je velice silná a určitě je z díla nejchytlavější a v tracklistu by fungovala více než dobře. Zkrátka všechny zmiňované písně by byly skvělým obohacením, bohužel tomu tak není. Škoda, bez problémů by se vešly, stopáž ani není zdaleka využita.

Ač mé řádky vyznívají spíše kriticky, CD se přes tyto chybičky povedlo, poslouchá se velice příjemně a je dobře, že v době, kdy místo vzestupu v podstatě automatického vydávání nahrávek (kde že devadesátá léta jsou) panuje spíše období nejistoty, je na světě další nosič do sbírky, byť je ve výsledku skutečně jen ochutnávkou a záminkou k „povinné“ návštěvě show. To kvůli té dějové lince.

.

Tracklist
01 – ÚVOD Sevillana – Stanislav Kohútek – 1.12
02 – Cesty osudu – Athina Langoská – 2.00
03 – Já věrnost ti přísahám – Dasha, Robert Jícha – 2.56
04 – Symbol žen – Lucie Bílá, company – 3.30
05 – Každý jsme sám – Lucie Bílá – 2.51
06 – Taková ženská – Robert Jícha, Jiří Korn, Tomáš Trapl, Ivo Hrbáč – 3.06
07 – Tak kráčí ženská – Lucie Bílá, company – 3.29
08 – Patříš mně – Lucie Bílá, Václav Noid Bárta – 3.47
09 – Cizinec – můj stín – Peter Strenáčik – 3.48
10 – Kéž sílu mám – Lucie Bílá – 4.09
11 – Svatá Terezo – Dasha – 3.35
12 – Jde vo kejhák– Václav Noid Bárta – 2.31
13 – Viva – Lucie Bílá, company – 5.24

CD k recenzi laskavě poskytlo Hudební divadlo Karlín. Děkujeme.


Aktuální zprávy
V Karlíně se jako Ježíš představí Václav Noid Bárta
Recenze a reportáže
CARMEN: Světová premiéra amerického muzikálu v Praze dopadla na výbornou
Aktuální zprávy
Muzikál ČAS RŮŽÍ s hity Karla Gotta představil obsazení (+ video)
 • tom

  Dík za zmínku o Markétě Poulíčkové. Myslím, že je dobře, že tam není. Alespoň je tato recenze s výborným vyzněním. CD jsem slyšel a líbí se mi. Markéta si asi bude muset nechat zdát o takovéto výsadě – být na CD z muzikálu. Děkuji za velice pěknou recenzi. Pavle, nepřeháněj to příště s množným číslem -“…příznivci Markéty Poulíčkové…”. Vypadá to, že jsem jenom jeden.


 • Pavel Košatka

  Určitě jich má víc… ;-)
  Jenom nechápu, že když si její fanoušek, tak proč je dobře, že tam není? Asi mi něco takhle k večeru uniká.


 • Jitka

  Pavle, která píseň Ti na CD chybí nejvíc?? mně duet Carmen a Catariny, ten si myslím, že by stál za uméstění na CD… :)


 • AlaWa

  S duetem Carmen a Kataríny naprosto souhlasím a ještě mi chybí (a to zcela) teta Inéz . Po dvou shlédnutích , zatím si další nevybavuju. Je to opravdu škoda, že cd je tak krátké , moc se mi líbí !


 • Jiří Kůdela

  Mohli by časem vydat nějakou rozšířenou verzi:)


 • Pavel Košatka

  Mě asi první duet Carmen a Josého. Ale chybí mi tam prakticky jakákoliv další píseň, všechny jsou v Carmen hezký…


 • HUGO

  ano ano – hezké jsou, ale pak už se většinou opakuje hudební motiv, ale i tak bych byl pro rozšíření, minimálně o tetu Inéz.


 • Hanka

  CD je živé, plné energie s melodickými písničkami. Škoda jen, že jich z tak bohatého muzikálu vybrali tak málo. A ještě větší škoda je, že Cizince zpívá Strenáčik. Vždyť neumí intonovat a důraz dává na úplně jiné slabiky, než je v češtině obvyklé. Tuhle jedinou písničku musím vždycky přeskočit, protože se doopravdy v jeho podání nepovedla. Takže vlastně mám cédéčko ještě o jednu zkrácené :-(


 • Romča

  Já jsem taky fanda Markéty Poulíčkové, ale uznávám, že z hlediska čistoty zpěvu to dává Dasha líp. Mně naopak chybí aspoň 1 sólovka Carmen na CD v podání Dashy – bylo by to korektní – když to šlo před lety takto rozdělit mezi Hůlku a Mariána, teď by to taky nebylo od věci. A argument, že Dasha je jen swing, neberu. Po poslední sérii Dashiných výkonů v titulní roli při Bílé onemocnění myslím každého přesvědčila, že je plnohodnotnou Carmen, ne-li právě tou lepší! A jak to tak u paní Lucie bývá, stejně časem nebude zvládat a Dasha bude zpívat bezmála 50 % titulní role. Nemyslím si ani, že by to mělo být nějak kdovíjak za dlouho… R.


 • Jiří Kůdela

  A to mě se Cizinec v jeho podání líbí…


 • Jiří

  Mě se v Carmen taky víc líbila Dasha!


 • Romča

  Jako je pravda, že Bílá je v tý roli dobrá (zatím), je jí jakoby šitá na tělo, ale málo platný, věk nezastavíš a ty její zdravotní komplikace (čím dál častější) jí taky nepomohou. Už proto měla být sebekritická a přijmout hned na začátku zkoušek Dashu jako legitimní alternaci. R.


 • Pavel Košatka

  Jen pro informaci – Dasha je již na webových stránkách HDK uvedena jako plnohodnotná alternace.


 • Romča

  O to větší je skandál, že není na CD i jako Carmen! R.


 • Honza

  Romčo, sám´s to ale napsal, “jak znám L.Bílou”- v tom asi je právě ten problém, Lucka si každé “ohrožení” žárlivě hlídá a nedá šanci, vždy s konkurencí těžce zatočí a nesnese ji,jen ji využije a vlastně zneužije.To už se o ní moc dobře ví z TF, tam to udělala párkrát opravdu hodně hnusně a ublížila.Škoda,že neví, že velikost je ve velkorysosti, to co dělá on, je malé:(.
  A máš pravdu, roky letí.Až bude padat dolů, setká se s těmi, které zastavovala,zbytečně,protože talent se stejně prosadí.Dasha ale podle mě neměla s tak potupnou účastí (jen swing,když přitom každý věděl,jak to je) souhlasit.


 • Romča

  Honzo, nemám co dodat, o tom, co se dělo v TaFa, něco “málo” vím a od Té doby přiznávám, že nemám LB rád (pominu-li některé její politické výstřelky na místech, kde se to absolutně nehodilo, jako např. při vyhlašování Slavíků). Přesto se snažím být objektivní, proto jsem přiznal, že je v roli Carmen zatím dobrá.
  Nicméně přece jeden nesouhlas, pro Dashu je tahle role příležitost a i ona si jistě uměla spočítat, že to nebude tak dlouho trvat a tou plnohodnotnou alternací se brzy stane:) Ale toho CD je v tomhle směru škoda. R.


 • Pavel Košatka

  Nicméně, buďme rádi, že CD vůbec vyšlo, i když se pan Kulhánek prohlašoval, že žádná CD vydávat nebude, u Carmen logicky udělal vyjímku, protože v rámci světové premiéry se CD očekává, a to nejen u nás, ale i fanoušků díla Franka Wildhorna (kterých není málo) ve světě.
  Je spousta CD, která jsou “nespravedlivá”, Romčo jen z tvé “blízkosti” se podívej na obsazení CD Angeliky, konkétně Pepeho do všech písní Peyraca, to už se ale dávno řešilo, zde je to podobné.
  Já proti Lucii nic nemám – nemám jí vyloženě rád, ani jí nenávidím, její zpěv se mi líbí, herectví už je poněkud slabší (stále nechápu proč dostala Thálii za Johanku), a tak jsem za její většinovou přítomnost na CD rád (spíš bych místo jedný její sólovky dal přednost jiným písním, ale to už je zase o něčem jiném), Dasha tam alespoň je jako Katarína, což mi připadá fér.
  Spíš bych se pozastavil nad tím, proč na CD není Poulíčková, prostor by tam pro ní jistě byl i v současné skladbě písniček. José tam má také oba představitele.


 • Jiří Kůdela

  No, škoda, že Carmen je výjimka ve vydávání CD, vím, říkalo se to tu milionkrát, ale vždyť i jiná divadla (Fidlovačka, Pardubice, Liberec,…) vydávají záznamy na CD, a to nemluvím o tom, jak je na tom Brno. V tomhle směru mi je to trochu líto.


 • Romča

  Pavle, nesrovnával bych podmínky komerčních divadel a HDK… A když už chceš, Pepa, nePepa, v titulních rolích dostávali i v DB a DH prostor vždycky všichni! R.


 • Ondřej Doubrava

  Tak jsem i já připojil svůj krátký názor na CD “Carmen”.


 • Tereza Nováková

  Seděla jsem na Carmen ve 3. řadě vlevo na 15. sedadle a moc se mi to libilo…Lucka zpívala krásně stejně tak i Dasha :) Tento muzikál se mi moc líbil a to mi je 13 let :-)


 • Tom

  Na fb stránce Carmen proběhla informace, že v lednu se bude natáčet, pujde do kin, a následně na dvd :)


 • Ondřej Doubrava

  Víme, o tom, sami jsme to dali na náš FB, ale zatím je ohledně toho ohlášeno informační embargo (nevyplatí se vydávat jeden řádek krátké zprávy, sám už dlouho apeluju na kluky, že na tyto jednořádkové bleskovky nic nemáme), až umlkne, osobně se ujmu článku. Mimochodem, tipnu si, že ve hře bude u Carmen vydání i na 3D Blu-Ray, jelikož V Peřině tak vyšlo a Carmen se má natáčet 3D, takže je možné, že nebude jen DVD. Ale asi se uvidí podle úspěšnosti v kinech. Sám bych v tomto byl opatrnější a dal to do kin jen limitovaně pro fajnšmekry, protože přiznejme si, kinozáznam Dobře placené procházky, původně určený na DVD, nikdo dodnes není schopen vydat, ani ve limitovaném malém nákladu.


 • Jiří K.

  Ondřej: Což je škoda, protože to bylo skvělé zpracování. Vlastně mě mrzí, že už jsem to nestihl ani naživo v Národním… :/


 • Ondřej Doubrava

  Vůbec všem čtenářům, co mají Facebook, doporučujeme, aby se stali našimi fanoušky, takzvané “bleskovky” do deseti vět budu dávat právě tam.