Recenze a reportáže

“Děti ráje” jsou skvělou energickou vzpomínkou na 80. léta


Nový český hit muzikál Sagvana Tofiho “Děti ráje” měl včera premiéru. Muzikál plný mladých nových talentů, tanečních čísel, vzpomínek a hlavně největších hitů Michala Davida ovládl celý prostor GoJa Music Hall a v hledišti bylo téměř davové šílenství. My jsme byli u toho, a tak přinášíme recenzi tohoto nového odvážného díla.

Děti ráje - fotografie jsou z veřejné generálky, obsazení přesně neodpovídá recenzované premiéře

Děti ráje - fotografie jsou z veřejné generálky, obsazení přesně neodpovídá recenzované premiéře

Historie muzikálu “Děti ráje” sahá zhruba tři roky zpět, kdy proběhly první konkurzy. Původní inscenační tým však od nápadu na muzikál složený z nejslavnějších písní hitmakera Michala Davida upustil. Letos smlouvy na uvádění odkoupili producenti Viktor Mráz a Michal Běloušek a začalo se opět od začátku. I přes komplikace s konkurenční produkcí a napadání smluv se v sobotu 14. listopadu 2009 konala slavnostní premiéra, která se setkala s obrovským diváckým ohlasem, stejně jako předcházející předpremiéry.

Braňo Polák "nabaluje" Martinu Cerhovou a Míšu Sejnovou

Braňo Polák "nabaluje" Martinu Cerhovou a Míšu Sejnovou

Samotný námět a scénář napsal Sagvan Tofi a sám ho označil za “českou obdobu Mamma Mia!”. Příběh je celkem jednoduchý, ale poutavý. V první půli sledujeme životní osudy dvou mladých školáků Evy a Michala, kterým se do cesty připletou dva šoumeni, “dýžejové” Tom a Stanley. Za přispění intrik nejlepší kamarádky Evy Kájiny a zahraničních plánů Michalova otce láska mladému páru nevyjde a na dlouhých dvacet let je rozdělí. Po přestávce se právě přesouváme do dnešní doby, kdy se Michal se svým synem Mickym vydává zpět do rodného Česka. Ten potkává Báru, která není nikdo jiný, než dcera Evy. Eva a Michal si alespoň prostřednictvím svých dětí plní svůj vlastní sen.

První půle skvěle vystihuje dobu “céček”, “vitacitů”, šíleného diskotékového třeštění, z dnešního pohledu směšného oblečení a vlastně celé této doby. Vtípky s narážkami právě na tuto dobu plně pochopí a ocení jen ti, kteří ji skutečně zažili. Tím se dostáváme k tomu, že “Děti ráje” mají přesně určenou cílovou diváckou skupinu. Kdo by si nechtěl připomenout krásný konec 80. let? Navíc obsažené hity Michala Davida se skvělými originálními aranžemi Michala Dvořáka zná opravdu každý a diváci po nich doslova šílí. Do “Nonstopu”, “Poupat” a dalších hitů tleskají do rytmu a po každém výstupu následuje obrovský potlesk, pískot a jásot, který v jiných divadlech sotva slyšíme i na děkovačce.

Mladý pár Tomáš Löbl a Michaela Sejnová

Mladý pár Tomáš Löbl a Míša Sejnová

Tofimu se tedy povedlo napsat divácky zcela jistě úspěšný muzikál a producenti si toho byli vědomi. Mohli si tak dovolit obsadit spoustu mladých talentovaných umělců, kteří teprve čekali na svou životní šanci, prosadit se. A jevištní tvar tomu dodal jeden z nejpovolanějších, uznávaný muzikálový režisér Petr Novotný (Bídníci, Miss Saigon, Jesus Christ Superstar). Tentokrát šel opravdu rukou v ruce s choreografkou Petrou Parvoničovou, protože taneční company z jeviště prakticky nesleze. Jestli jsem dobře počítal, tak jen dvě písně se obešly bez tanečního doprovodu, a to za tři a půl hodiny trvání muzikálu (což je na oddechový muzikál poněkud přemrštěná délka, především zkrácení závěrečného přídavku by prospělo, viz. níže).

Taneční číslo

Taneční číslo

Režie je vystavěna spíše na živé a komediální složce, “dramatický” milostný příběh se odehrává spíše na pozadí ztřeštěných diskoték. Divácky velmi oblíbenou postavou se stal malý Čusbus (na premiéře ztvárněný Josefem Havrdou) v první půli a samozřejmě velký prostor dostávají “dýžejové” Tom a Stanley, které alternují největší hvězdy muzikálu Sagvan Tofi a Lukáš Vaculík. Role jim naprosto dokonale sedí a davy šílí. Obsadit “kamarády do deště” byl opravdu skvělý tah, jen by měl Sagvan Tofi ještě zapracovat na zpěvu. Choreografie se snaží postihnout určenou dobu, a i když jsem osobně tyto diskotéky nezažil, takhle nějak jsem si je představoval. Mladí nezkušení herci jsou vedeni dobře, nejvíce překvapili mladý pár Tomáš Löbl a Michaela Sejnová, stejně tak Genny Ciatti. S hereckou nejistotou se na premiéře trochu potýkal Michael Foret.

VIDEOKLIP “DĚTI RÁJE”

Tereza Vágnerová a Michael Foret

Tereza Vágnerová a Michael Foret

Velkým překvapením byl Bořek Slezáček, který v některých polohách předvedl i dobrý pěvecký výkon. Jeho celkové pojetí dospělého Michala patřilo mezi nejlepší herecké výkony. Skvěle ztvárnil roli zklamaného muže, který se opět setkává se svou láskou a potýká se i s otcovskými problémy. Michaela Nosková jako dospělá Eva má v představení menší prostor, než se očekávalo, ale i na něm opět předvedla své kvality a dokazuje, že do žánru “muzikál” se hodí. Podobně malý prostor mají mladá i dospělá Kájina (Hana Kubinová a Lucie Pospíšilová), na kterém se nedají kvalitativně příliš posoudit. Hana Kubinová ale má herecké charisma, které se na jevišti nedá přehlédnout.

Zástupci nejstarší generace na premiéře byli Josef Štágr a Barbora Rajnišová, kteří jako ostřílení herci a zpěváci předvedli skvělé výkony. Z taneční company nejvíce vynikala Zdeňka Pijanová, kterou už někteří příznivci Divadla Broadway můžou znát z fanklubáckého nastudování muzikálu “Kleopatra”. Výrazný byl také mladý Ondřej Havel nebo již z jiných produkcí známý David Bouša. Celkově však celá company náročné taneční výstupy zvládla na výbornou a utáhnout tak dlouhé představení v tak vysoké kvalitě, muselo stát hodně úsilí. Ale vyplatilo se to a výsledek se dostavil.

Oslava 800. výročí města a kompletní cast

Oslava 800. výročí města a kompletní cast

Prostor GoJi je obrovský, ale scénograf Ivo Žídek si s ním poradil znamenitě. Sice je nevyužitá hloubka jeviště, ale zase diváci i v postranních sektorech vidí celé dění na jevišti (což u Bídníků nebo Miss Saigonu nebylo samozřejmostí). Naplno je využívaný světelný park, vrcholem je pak obří disko koule při závěrečném medley. U toho bych se na chvíli zastavil, protože třicetiminutový přídavek jsem ještě neviděl. Samotné jeho zpracování pak dle mého názoru umělecky sráží hodnotu celého díla, protože to v GoJe bliká, duní… ale diváci mají příležitost vstát ze židlí a zatančit a zazpívat si společně s herci. Posledním drobným problémem byl místy zvuk, především tedy zpívaná část, podklady hrály čistě. Doufejme, že tento nedostatek se po dalších reprízách spraví.

Celkový názor na muzikál “Děti ráje” je individuální. Já danou dobu nezažil a je mi jasné, že tento muzikál je určen především pro ty, kteří si právě na ten konec 80. let chtějí zavzpomínat. Umělecky je ztvárněn překvapivě dobře, pár klopýtnutí se najde, ale především je to show, ve které se zpívá a tančí a na pozadí se odehrává příběh (neuskutečněné) lásky. Ale rozhodně stojí “Děti ráje” za vidění, ne jen kvůli krásnému prostoru GoJa Music Hall, ale také atmosféře a skvělým výkonům mladých začínajících umělců.

Nejlepší kamarádky Martina Cerhová a Míša Sejnová

Nejlepší kamarádky Martina Cerhová a Míša Sejnová

Josef Štágr se synem Tomášem Loblem

Josef Štágr se synem Tomášem Löblem

Stanley Braňo Polák

Stanley Braňo Polák

Tom Martin Zounar

Tom Martin Zounar

Tomáš Löbl s malým Čusbusem

Tomáš Löbl s malým Čusbusem

Šoumen Honza Hönig

Šoumen Honza Hönig

Honza Kříž

Honza Kříž

Šárka Marková

Šárka Marková

Scéna druhé půle (Jan Kříž a Šárka Marková)

Scéna druhé půle (Jan Kříž a Šárka Marková)

Jedno z výborných tanečních čísel v závěrečném medley

Jedno z výborných tanečních čísel v závěrečném medley

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Petr Marek. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, ozvěte se nám na email redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno! Po domluvě je možné poskytnout i nepublikované fotografie z akce.


Recenze a reportáže
Zorro se rozloučil s Prahou, uvolňuje trůn Antoinettě – královně Francie (+ rozhovor)
Recenze a reportáže
“Lucrezia Borgia” opustila palácové komnaty Hybernie
Recenze a reportáže
“Kleopatra” se loučí, s Gabrielou Gunčíkovou coby královnou (+ video sestřih)
 • Zdeněk

  Představení opravdu končí v pul sedmé a já sem jen rád protože když du na dvojáček tak nemusím dlouho mrznout venku


 • Mirka

  tak to jsem v háji, nejsem schopná pak stihnout autobus.


 • Gorgo

  Už jsem byl na několika muzikálech ale tenhle překonal všechny ať výkonem učinkujicích tak hudbou ale co mě nejvíc dostalo byla reakce diváků,nikdy by mě nenapadlo že na muzikálu diváci vstanou a začnou jásat,zpívat,pískat a tančit v uličkách hlediště.Musím přiznat že jsem měl husí kůži,no podle mě se Děti Ráje stanou nejoblíbenějším muzikálem za posledních 20 let!!!Moc jsem si to užil a tři a půl hodiny uteklo jak nic a rozhodně pujdu znova a všem budu doporučovat.


 • Petra

  Děti Ráje jsem už viděla 4krát a chystám se na ně znova….fakt BOMBA…. :-)


 • Věra Kutheilová

  V sobotu jsme s manželem byli na Dětech ráje, dostali jsme vstupenky od ježíška, manželovi se vůbec nechtělo, ale dárek je dárek.Musím říct, že to bylo nad očekávání nádherný, manžel byl úplně nadšený a protože nejsme nejmladší, tak jsem přesvědčená že tento muzikál musí dostat každou věkovou kategorii, prostě a stručně, jak to půjde vyrazíme na muzikál znovu.Velký dík všem představitelům muzikálu za krásný zážitek a budeme se těšit na další zážitky.Určitě vám budu dělat reklamu a všem vás doporučím…..fakt ÚŽASNÝ.


 • Marie

  Děkuji za fantastický zážitek. Cestovala jsem s kamarádkou až z Moravy, ale nelituji ani na chvíli.
  Jsem nadšená z výkonů všech účinkujících. Zvláště mladá generace mne uchvátila.
  Děkuji přátelé. Marie, 63 roků. • Irena

  Muzikál Děti Ráje je super,super,super.Hlavně představitel Michala,Tomáš Lebl zpíval nádherně.Všem doporučuji Irena


 • Petapitrisek

  http://www.parmesmjiroutem.estranky.cz/clanky/kulturni-zazitky/deti-raje

  Opravdu byl autor recenze z tohoto odkazu na stejném vystoupení jako já???
  Byl jsem již dvakrát a pokaždé to nemělo chybu. Michaele Sejnová je skvělá, Franty Pytloun taktéž.
  Všichni podívají neskutečné výkony. jediné co se dalo vytknout byl zvuk asi tak do první poloviny, kdy mikroporty měli až skoro telefoní přednes.


 • Zdeněk

  Honza Kříž odchází což mě strašně mrzí, ale na druhou starnu se teším aš uvidím Petera Veslára jako Dospělého Michala


 • Marek Zabral

  Byli jsme o tomto víkendu a můžu složit jen samou chválu!
  Žádná slátanina, jak někteří kritici psali, ale příběh, který měl hlavu a patu a každý song byl propojen s dějem hry. Vrcholem byl hlasový projev Tomáše Lobla a Petry Doležalové a komické vystoupení Martina Zounara!
  Kdybych mohl, muzikál navštívím rád znova.
  Krásná vzpomínka na 80.léta!
  Opravdu super zážitek!


 • emanuel

  V nedělí jedeme z Ostravy na muzikál Dětí ráje,moc se těšíme,chci se jenom zeptat co na sebe? Musíme společenský oblek nebo normálka třeba rifle.


 • Pavel Košatka

  Normálka cokoliv ;).


 • Šárka Růžencová

  Včera jsme byli na nejskvělejším muzikálu jaký jsem kdy viděla.Fakt super,všichni herci i tanečníci úžasní no prostě bomba!


 • kaja

  MUZIKÁL JE SKVELEEEEEEEEEJ


 • Sanny

  v sobotu jedu na Děti ráje a mám dotaz na ty, kteří na něm již byli, jaká je celková doba představení včetně přestávky??? plánuji odjezd autobusem a nevím kdy to má končit když to začíná ve 14:00


 • Pavel Košatka

  Tak tři a půl hodiny…


« Starší komentáře