Recenze a reportáže

“Děti ráje” jsou skvělou energickou vzpomínkou na 80. léta


Nový český hit muzikál Sagvana Tofiho “Děti ráje” měl včera premiéru. Muzikál plný mladých nových talentů, tanečních čísel, vzpomínek a hlavně největších hitů Michala Davida ovládl celý prostor GoJa Music Hall a v hledišti bylo téměř davové šílenství. My jsme byli u toho, a tak přinášíme recenzi tohoto nového odvážného díla.

Děti ráje - fotografie jsou z veřejné generálky, obsazení přesně neodpovídá recenzované premiéře

Děti ráje - fotografie jsou z veřejné generálky, obsazení přesně neodpovídá recenzované premiéře

Historie muzikálu “Děti ráje” sahá zhruba tři roky zpět, kdy proběhly první konkurzy. Původní inscenační tým však od nápadu na muzikál složený z nejslavnějších písní hitmakera Michala Davida upustil. Letos smlouvy na uvádění odkoupili producenti Viktor Mráz a Michal Běloušek a začalo se opět od začátku. I přes komplikace s konkurenční produkcí a napadání smluv se v sobotu 14. listopadu 2009 konala slavnostní premiéra, která se setkala s obrovským diváckým ohlasem, stejně jako předcházející předpremiéry.

Braňo Polák "nabaluje" Martinu Cerhovou a Míšu Sejnovou

Braňo Polák "nabaluje" Martinu Cerhovou a Míšu Sejnovou

Samotný námět a scénář napsal Sagvan Tofi a sám ho označil za “českou obdobu Mamma Mia!”. Příběh je celkem jednoduchý, ale poutavý. V první půli sledujeme životní osudy dvou mladých školáků Evy a Michala, kterým se do cesty připletou dva šoumeni, “dýžejové” Tom a Stanley. Za přispění intrik nejlepší kamarádky Evy Kájiny a zahraničních plánů Michalova otce láska mladému páru nevyjde a na dlouhých dvacet let je rozdělí. Po přestávce se právě přesouváme do dnešní doby, kdy se Michal se svým synem Mickym vydává zpět do rodného Česka. Ten potkává Báru, která není nikdo jiný, než dcera Evy. Eva a Michal si alespoň prostřednictvím svých dětí plní svůj vlastní sen.

První půle skvěle vystihuje dobu “céček”, “vitacitů”, šíleného diskotékového třeštění, z dnešního pohledu směšného oblečení a vlastně celé této doby. Vtípky s narážkami právě na tuto dobu plně pochopí a ocení jen ti, kteří ji skutečně zažili. Tím se dostáváme k tomu, že “Děti ráje” mají přesně určenou cílovou diváckou skupinu. Kdo by si nechtěl připomenout krásný konec 80. let? Navíc obsažené hity Michala Davida se skvělými originálními aranžemi Michala Dvořáka zná opravdu každý a diváci po nich doslova šílí. Do “Nonstopu”, “Poupat” a dalších hitů tleskají do rytmu a po každém výstupu následuje obrovský potlesk, pískot a jásot, který v jiných divadlech sotva slyšíme i na děkovačce.

Mladý pár Tomáš Löbl a Michaela Sejnová

Mladý pár Tomáš Löbl a Míša Sejnová

Tofimu se tedy povedlo napsat divácky zcela jistě úspěšný muzikál a producenti si toho byli vědomi. Mohli si tak dovolit obsadit spoustu mladých talentovaných umělců, kteří teprve čekali na svou životní šanci, prosadit se. A jevištní tvar tomu dodal jeden z nejpovolanějších, uznávaný muzikálový režisér Petr Novotný (Bídníci, Miss Saigon, Jesus Christ Superstar). Tentokrát šel opravdu rukou v ruce s choreografkou Petrou Parvoničovou, protože taneční company z jeviště prakticky nesleze. Jestli jsem dobře počítal, tak jen dvě písně se obešly bez tanečního doprovodu, a to za tři a půl hodiny trvání muzikálu (což je na oddechový muzikál poněkud přemrštěná délka, především zkrácení závěrečného přídavku by prospělo, viz. níže).

Taneční číslo

Taneční číslo

Režie je vystavěna spíše na živé a komediální složce, “dramatický” milostný příběh se odehrává spíše na pozadí ztřeštěných diskoték. Divácky velmi oblíbenou postavou se stal malý Čusbus (na premiéře ztvárněný Josefem Havrdou) v první půli a samozřejmě velký prostor dostávají “dýžejové” Tom a Stanley, které alternují největší hvězdy muzikálu Sagvan Tofi a Lukáš Vaculík. Role jim naprosto dokonale sedí a davy šílí. Obsadit “kamarády do deště” byl opravdu skvělý tah, jen by měl Sagvan Tofi ještě zapracovat na zpěvu. Choreografie se snaží postihnout určenou dobu, a i když jsem osobně tyto diskotéky nezažil, takhle nějak jsem si je představoval. Mladí nezkušení herci jsou vedeni dobře, nejvíce překvapili mladý pár Tomáš Löbl a Michaela Sejnová, stejně tak Genny Ciatti. S hereckou nejistotou se na premiéře trochu potýkal Michael Foret.

VIDEOKLIP “DĚTI RÁJE”

Tereza Vágnerová a Michael Foret

Tereza Vágnerová a Michael Foret

Velkým překvapením byl Bořek Slezáček, který v některých polohách předvedl i dobrý pěvecký výkon. Jeho celkové pojetí dospělého Michala patřilo mezi nejlepší herecké výkony. Skvěle ztvárnil roli zklamaného muže, který se opět setkává se svou láskou a potýká se i s otcovskými problémy. Michaela Nosková jako dospělá Eva má v představení menší prostor, než se očekávalo, ale i na něm opět předvedla své kvality a dokazuje, že do žánru “muzikál” se hodí. Podobně malý prostor mají mladá i dospělá Kájina (Hana Kubinová a Lucie Pospíšilová), na kterém se nedají kvalitativně příliš posoudit. Hana Kubinová ale má herecké charisma, které se na jevišti nedá přehlédnout.

Zástupci nejstarší generace na premiéře byli Josef Štágr a Barbora Rajnišová, kteří jako ostřílení herci a zpěváci předvedli skvělé výkony. Z taneční company nejvíce vynikala Zdeňka Pijanová, kterou už někteří příznivci Divadla Broadway můžou znát z fanklubáckého nastudování muzikálu “Kleopatra”. Výrazný byl také mladý Ondřej Havel nebo již z jiných produkcí známý David Bouša. Celkově však celá company náročné taneční výstupy zvládla na výbornou a utáhnout tak dlouhé představení v tak vysoké kvalitě, muselo stát hodně úsilí. Ale vyplatilo se to a výsledek se dostavil.

Oslava 800. výročí města a kompletní cast

Oslava 800. výročí města a kompletní cast

Prostor GoJi je obrovský, ale scénograf Ivo Žídek si s ním poradil znamenitě. Sice je nevyužitá hloubka jeviště, ale zase diváci i v postranních sektorech vidí celé dění na jevišti (což u Bídníků nebo Miss Saigonu nebylo samozřejmostí). Naplno je využívaný světelný park, vrcholem je pak obří disko koule při závěrečném medley. U toho bych se na chvíli zastavil, protože třicetiminutový přídavek jsem ještě neviděl. Samotné jeho zpracování pak dle mého názoru umělecky sráží hodnotu celého díla, protože to v GoJe bliká, duní… ale diváci mají příležitost vstát ze židlí a zatančit a zazpívat si společně s herci. Posledním drobným problémem byl místy zvuk, především tedy zpívaná část, podklady hrály čistě. Doufejme, že tento nedostatek se po dalších reprízách spraví.

Celkový názor na muzikál “Děti ráje” je individuální. Já danou dobu nezažil a je mi jasné, že tento muzikál je určen především pro ty, kteří si právě na ten konec 80. let chtějí zavzpomínat. Umělecky je ztvárněn překvapivě dobře, pár klopýtnutí se najde, ale především je to show, ve které se zpívá a tančí a na pozadí se odehrává příběh (neuskutečněné) lásky. Ale rozhodně stojí “Děti ráje” za vidění, ne jen kvůli krásnému prostoru GoJa Music Hall, ale také atmosféře a skvělým výkonům mladých začínajících umělců.

Nejlepší kamarádky Martina Cerhová a Míša Sejnová

Nejlepší kamarádky Martina Cerhová a Míša Sejnová

Josef Štágr se synem Tomášem Loblem

Josef Štágr se synem Tomášem Löblem

Stanley Braňo Polák

Stanley Braňo Polák

Tom Martin Zounar

Tom Martin Zounar

Tomáš Löbl s malým Čusbusem

Tomáš Löbl s malým Čusbusem

Šoumen Honza Hönig

Šoumen Honza Hönig

Honza Kříž

Honza Kříž

Šárka Marková

Šárka Marková

Scéna druhé půle (Jan Kříž a Šárka Marková)

Scéna druhé půle (Jan Kříž a Šárka Marková)

Jedno z výborných tanečních čísel v závěrečném medley

Jedno z výborných tanečních čísel v závěrečném medley

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Petr Marek. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, ozvěte se nám na email redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno! Po domluvě je možné poskytnout i nepublikované fotografie z akce.


Aktuální zprávy
“Děti ráje” přidávají představení (+ netradiční fotogalerie)
Brno
Brněnské kolo se na Biskupském dvoře roztočilo na plné obrátky (miniglosa)
Aktuální zprávy
Brněnská premiéra muzikálu Děti ráje se nezadržitelně blíží (+ obsazení)
 • Zdeněk

  Kluci bude nějaký video


 • Ondřej Doubrava

  Pokud se domluví, tak určitě. A pokud se domluví, měl bych jít na Děti i já, ale teď se budu zaměřovat na Spring Awakening maratón :-)


 • Pavel Košatka

  Domlouvám, domlouvám… Aspoň je vidět, že tu o to máte zájem :)


 • Lavera

  Na “Děti ráje” mám jít koncem listopadu a jsem moc zvědavá, jaký to na mne – “pamětnici” let nejen osmdesátých – udělá dojem…


 • Zdeněk

  já sem z nich uplně nadšenej hlavně z první pulky a to sem od nich absolutně nic nesliboval řekl sem si jednou a dost a uš sem je viděl 4


 • Zdeněk

  Konec rozhodně nezkracovat a Míša Sejnová a Tomáš Lebl tak i Franta Pytloun sou skvělí


 • Osk@r

  Zdravím,
  muzikál docela ušel, ikdyž chápu, že se najde plno odpůrců, co by na něj NIKDY nešlo.
  Jediná příšernost, která tam byla byl pokus o zpěv v podání Martina Zounara.
  Větší trapárnu jsem od Kladiva na čarodějnice, kdy se tam “pokoušel” zpívat Lukáš Vaculík neslyšel!


 • Jiří Dvořák

  “Krásný konec 80. let”: člověče, víte, o čem píšete?


 • Adam Smutný

  Tedy, větší hrůzu jsem neviděl. Příběh úplně padlý na hlavu. Starší hraje syna mladšímu, o pár let starší zpěvačka než druhá hrají matku a dceru. Příšerné aranže. Pokud vím slibovali nějaké rockové kabáty a kdo ví co. A je to nejhorší popík z dob normalizace, jaký jen mohl být.
  Pěvecké výkony na nule, kromě Kříže, Noskové a pár výjimek. No, nelíbil se mi Kudykam, ale proti tomuhle je to alespoň umění. Tady jen cinká kasa za nic.


 • paní Draculová

  Hele bacha na to, toto veledílo se zde nesmí kritizovat, nebo se opět stane nějaký “nečekaný” výpadek a všechny nelichotivé komentáře zmizí, jak se to stalo mě právě 17.listopadu:):):)Už jen očekávám “muzikály” na téma Major Zeman nebo kapitán Minařík, autor samozřejmě Michal David.


 • JAK

  paní Dráculová:
  Existuje na Vás nějaký kontakt, když už není forum?


 • paní Draculová

  Chcete mi nadávat nebo chválit?,:):):):)


 • JAK

  paní Draculová: Na starém foru jsem objevil Váš příspěvek z r. 2005 ohledně Draculy, ve kterém mimo jiné píšete, že máte ještě někde schováné texty z anglické verze. Máte je ještě? Byl bych moc rád.

  To jsem nedávno psal k recenzi Draculovského cd, těď se omlouvám, že to k Dětem ráje nepatří


 • HUGO

  paní Draculová: jestli si myslíte, že byl výpadek zaviněn úmyslně, jste krutě na omylu!
  Jediné, co mohu doporučit je, napsat sem Vaše příspěvky znovu, budete-li mít chuť :-)


 • Pavel Košatka

  Paní Draculová, myslíte, že kvůli negativním příspěvkům budeme na 8 hodin odstavovat web a předstírat výpadek? To bychom to tu rovnou mohli zavřít :). Opravdu mě ale mrzí, že si tohle někdo může myslet… Ale budiž….


 • Honza

  Tak ten nečekaný “výpadek” mě fakt rozesmál…:)


 • paní Draculová

  JAK: dejte mi na sebe nějaký kontakt, po těch anglických textech se podívám.


 • Tomas

  Jak je to teda vlastne s tim Antabusem(Iveta Bartosova),hraje v tom nakonec a nebo i z tohohle ji nakonec vystipali…?:-D


 • Pavel Košatka

  Bude hrát, jenom kvůli tomu, že přerušila zkoušky, tak teď zkouší ještě za pochodu a bude mít zvlášť premiéru.


 • Novotný

  Tento muzikál nemá chybu. Je perfektní. Doporučuji ho každému. Je to kus naši historie.Má fantastický úspěch u diváku. Gratuluji všem umělcům co v něm hrají.


 • Jana Strnadová

  V pátek 20.11,jsem byla s dcerou(25) na muzikálu Děti ráje byly jsme obě překvapené jak se muzikál vydařil skvěle jsme se bavily jako většina diváků!!Sagvan byl perfektní i všichni ostatní!Vše nasvědčuje závěrečné děkovačce kdy lidé tleskali vestoje!Děkujem že jsme se tak dobře bavily a všem mohu jen doporučit!!!


 • Zdeněk

  jj v Pátek to bylo fakt povedený a s tou děkovačkou souhlasim ta byla fakt ohromná zatím byla skoro vždy ve stoje


 • JAK

  paní Draculová: Děkuji. můj mail – d.otaznik@seznam.cz


 • Romča

  Musím říct, že mě Pavel mile překvapil. Na to, že seděl na premče vedle človíčka, který to celé nekompromisně (generačně) sepsul, uchoval si nadhled. Ano, Děti ráje jsou neskutečným zážitkem, třeba včerejší 2,5x standing ovation je v českých podmínkách opravdu nevídaná záležitost. Přitom zcela zasloužená. A vedle nás třicátníků si Děti získávají hlavně děti, což je taky moc dobře.
  Určitě doporučuju musicalu, aby se zašel podívat i na jiné alternace – hlavně byste měli vidět fenomenálního Honzu Kříže. Naopak Braňo Polák mi včera potvrdil, že mu to ve dvojici se Sagim kupodivu sedne víc, než Lukáši Vaculíkovi. Ten by opravdu měl hlasově (v činoherních pasážích) ubrat – překřičet všechny není to hlavní umění – ani pro formát, jako jsou Děti ráje.
  Ale musím potvrdit, že jako celek jsou Děti nevídaný zážitek. A věřím, že to ocení každý, kdo dobrému muzikálu opravdu fandí – napříč generacemi!


 • Romča

  Jinak co se týče premči, kromě Míši Noskový byli nervózní trošičku všichni, ale Míša Foret mě naopak neustále dostává tím, že upa stejný hlas jako mladej Míša David – no senza…
  Jo a Pavle, ty hity nemají jen jednoho autora – třeba Nonstop je Zdeněk Barták – ten samý, co skládá Mariánovi a chystá Barona Prášila:)


 • Romča

  Lído, fakt si myslíže, že to s tim Minaříkem a Zemanem bylo vtipný? Zklamu Vás, Michal připravuje Kata Mydláře:)


 • Romča

  Jo, ještě jeden návrat k Dětem. Při pohledu na obří poprsí Míši Sejnové si myslím, že by stálo doporučit Sagimu a Zounarovi, aby na diskotéce byli trochu vynalézavější a nemluvili – hraje-li Míša – o prsech po tatínkovi… Scénář, nescénář:)


 • paní Draculová

  Romčo, to bohužel vůbec nebylo myšleno jako vtip, je to naopak velice smutné, zvláště přesně 20 let po listopadových událostech. Tak zatím aspoň ten kat Mydlář, tam se ty dějiny moc zk..vit nedají:)


 • Pavel Košatka

  Romane, já to mohl taky generačně sepsout, protože poslouchám úplně jiný styl hudby a tyhle písničky jsem nikdy neměl moc rád. Takže jsem hudbu tak nějak ignoroval, ocenil jsem nové aranže, ale jinak to neni opravdu špatný. To, že na to asi znovu nepůjdu je věc jiná, protože tři hodiny dobrovolně poslouchat Michala Davida opravdu není můj šálek kávy. Za těch pár let jsem se už naučil psát alespoň trochu objektivně a nenapsat rovnou, že to je “shit”, jen pro to, že poslouchám jinou hudbu. Novotný umí. A v GoJe snad nejde udělat špatný muzikál :).


 • HUGO

  Romčo, ty máš teda nápady s tou Míšou :-)))))


 • Zdeněk

  Pavle opravdu by si to měl skusit ještě jednou s jinýma alternacema třeba Honza Kříž, Petra Doležalová, Šárka Marková a hlavně Franta Pytloun ti sou naprosto užasní, ale jak cheš já Michala Davida taky neposlouchám, ale ted ty písničky mám staršně rád a uš se těším aš my příjde cd


 • tom2410

  to už ho máš objednatý nebo co??….mmj nemáte někdo čistě náhodou k dispozici lístek na sobotu od 15??


 • HUGO

  tom2410: to je vyprodáno nebo co?


 • tom2410

  není :-)…ale skoro…jsem se jen ptal :-)


 • Zdeněk

  Tome mám uš týden jen doufám že to bude ono a ne neco jiného


 • Pavel Košatka

  Já věřím, že jsou dobří, ale asi na to zajdu až s odstupem…


 • Romča

  Líbí se mi, jak i ti, co Michala neposlouchají, nakonec chca nechca musejí uznat, že je to borec, protože ty písničky se nezaujatému jedinci opravdu musí dříve či později dostat pod kůži. To samé Barták, Janeček a spol. Takových Pár přátel je opravdu pro mě domácí hit desetiletí (myšleno v tomto případě 90. léta)! A to ve vší úctě k několika božským hitům, které v té době napsal např. Karel Svoboda…
  Ano, Pavle, to, že sis uchovat odstup a nadhled, právě oceňuju. Ale v jednom nesouhlasím. V GoJa MH se špatný muzikál udělat dá. Miss Saigon ve finále jinak než jako špatný muzikál (i když tam pár světlých momentů bylo) označit nemohu. Ale s kvalitami Novotného zcela souhlas!


 • Ivi

  Vcera jsem na muzikal prisla, videla a zvitezila. Zvitezil tedy muzikal nade mnou a jeste celou noc, vlastne az do rana mi v usich znely ty naprosto skvele pisne. Dej muzikalu je ve srovnani s aranzma a pisnemi uplne podradny a jen se prolina tim naprosto skvelym tanecnim a peveckym zazitkem.
  Nikomu muj nazor nevnucuji, jen jsem proste musela napsat, co napsat, vykricet, jak moc semi to libilo.


 • tom2410

  Dneska super!!…Tom Lobl je dokonalej..hlavně toho prostoru, Genny Cianti, Míša Nosková, Michal Foret, a Bořek na to že poprvý zpívá a hraje divadlo tak je vážně dobrej, navíc to hraje asi 14 dní…takže časem bude ještě lepší…..a Sagvan a Lukáš…není co dodat


 • HUGO

  Je super, jak je vidět, jak si to samotní účinkující naprosto užívají!
  Jen proboha, zda-li to někdo čte z divadla, ten ZVUK! Už to je o hodně lepší, jen v první půli do céček, je zvuk z mikroportů úděsný, poté je vše OK.


 • Romča

  Jj, naprostý souhlas s Ivi. I s Tomem – teda až na toho Lukáše – ten mě zklamal – nechápu, proč tak řve, když mluví. Braňo Polák je daleko hlasově klidnější a přitom stejně akční!


 • tom2410

  Mám dotaz…hrajou v dětech Petr Kutheil a Michal Hudček?


 • Pavel Košatka

  Hudček ne (místo něj je Poláček), Kutheil by měl snad nastoupit příští rok.


 • JAK

  K Hudčekovi – Nevíte někdo, jestli Hudček, ten co účinkoval v Pomádě na Kompletu Pomády zpívá duet Svit luny, je ten Hudček, co byl v Superstar?


 • tom2410

  Ja myslím že jsem někde četl že jo….ale nevim to jistě


 • Romča

  Samo, že to měl bejt ten SuperStarovej…


 • Jana

  Dne 5.12.09 jsem byla na muzikálu Děti Ráje a byla jsem unešená jak z muzikálu tak hlavně také z atmosféry prostě super.Mohlo by vyjít i dvd hned bych si ho koupila.Všem přeji hodně hudebních úspěchů a veselé vánoce přeje JANA


 • Mirka

  chci se jen zeptat, víte někdo v kolik končí představení, když je od 15h?


 • Pavel Košatka

  Měl by to trvat cca 3 hodiny a 10 minut po zkrácení.


 • HUGO

  i s přestávkou zhruba v 18:30


Novější komentáře »