Na jevišti Městského divadla Kladno ožije slavný muzikál o králi Artušovi, rytířích kulatého stolu a věčném hledání Svatého grálu “Monty Python´s SPAMALOT“.
Předobrazem muzikálu Monty Python´s Spamalot byl slavný film Monty Python a Svatý Grál z roku 1974 o rytířích kulatého stolu, bájném Artušovi, věčném spojování rozdrobené Británie a neúnavném hledání Svatého grálu. Ale taky o tom, že se všechno odehrálo úplně jinak, než jak se nám snaží namluvit slovutní historici.
Do divadelní podoby pak celý příběh po více jak dvaceti letech přepsal jeden ze členů slavné recesistické skupiny Eric Idle, spolu s hudebním skladatelem Johnem Du Prezem.
Slavná broadwayská premiéra se uskutečnila v březnu 2005, tedy více jak dvacet let po natočení filmové předlohy a dílo přineslo svým autorům tři Ceny Tony – včetně té hlavní za nejlepší muzikál sezony 2004/2005.
V Česku se hraje muzikál od roku 2010. Jako první ho uvedl režisér Roman Meluzín v plzeňském Divadle J. K. Tyla, o čtyři roky později následovalo Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, tentokrát pod režijní taktovkou Petra Palouše. Následovalo Městské divadlo Brno, kde muzikál v roce 2018 nastudoval Stanislav Slovák.
A nyní si slavný muzikál nachází cestu i na jeviště Městského divadla Kladno pod režijní taktovkou Jiřího Š. Hájka v překladu Adama Nováka. Scénu a kostýmy vytvořil Jozef Hugo Čačko a choreografie má na svědomí Michal Heriban. O živý hudební doprovod se postará Štěpán Eliáš & Dream Orchestra.
“Představení ve skvělém překladu Adama Nováka a režii Jiřího Š. Hájka slibuje svým pojetím skutečně montypythonovskou podívanou. A tak přijměte pozvání na velkolepé představení, které nepostrádá nádhernou barevnost, fantazii, skvělý humor i vynikající herecké výkony. A k tomu všemu i živý orchestr, umocňující dojem z perfektní choreografie,” pobízí k návštěvě dramaturg Marek Hladký.
Premiéra se uskuteční 23. června 2020 od 19 hod. v Městském divadle Kladno.
OBSAZENÍ
Monty Python´s SPAMALOT
Král Artuš – Zbyněk Fric
Sir Robin – Michal Necpál
Sir Lancelot – Peter Strenáčik
Patsy – Tomáš V. Hron
Sir Galahad – Jakub Hubert
Sir Bedevere: Jakub Šafránek
Jezerní dáma – Barbora Hron Vovsíková
Historik, Princ Herbert etc. – Viktor Zavadil
Černý rytíř etc. – Miroslav Večerka
Hanáci, Mniši, Mrtvoly, Jezerní dívky, Rytíři, Strážní, Pěvci etc.:
Kateřina Zapletalová, Barbora Janatková, Kristina Sitková, Adéla Rausová, Jan Olexa, Michal Kuboušek, Vladimír Bastl
Orchestr
Štěpán Eliáš & Dream Orchestra
AUTORSKÝ A TVŮRČÍ TÝM
Scénář a původní texty: Eric Idle
Hudba: John Du Prez, Eric Idle
Režie: Jiří Š. Hájek
Překlad a české texty: Adam Novák
Dramaturgie: Marek Hladký
Scéna a kostýmy: Jozef Hugo Čačko
Choreografie: Michal Heriban
Dirigent: Štěpán Eliáš
Korepetice: Robert Fuchs
Inspice: Zuzana Fricová, Iveta Arnaudovová
Nápověda: Iveta Arnaudovová
Original Broadway Production Produced by Boyett Ostar Production, The Shubert Organization, Arielle Tepper Madover, Stephanie McClelland / Lawrence Horowitz, Elan V McAllister / Allan S. Gordon, Independent Presenters Network, Roy Furman, GRS Associates, Jam Theatricals, TGA Entertainment, Live Nation
„MONTY PYTHON´S SPAMALOT je uváděn na základě výhradní dohody s Theatrical Rights Worldwide
Veškerá práva k uvádění pro Českou republiku zastupuje ABG Pictures International, spol. s r.o.
Tři otázky pro režiséra Jiřího Š. Hájka aneb KDY, KDO a CO?
KDY jste se poprvé setkal s poetikou a humorem britské skupiny Monty Python?
Bylo to na gymnáziu, když se v televizi objevil seriál Monty Pythonův létající cirkus, který od samého počátku zbožňuju. Bylo a je to něco, dosud nepřekonaného! Nejen ve „švihlém“ humoru, ale taky ve struktuře seriálu, propojování jednotlivých skečů, z čehož vznikl neobyčejný a kompaktní celek.
KDO z této legendární skupiny je Vám nejbližší?
Vždycky mě nejvíce bavil John Cleese. Možná to souvisí s jeho výškou. Ale třeba Terry Gilliam se stal jedním z mých nejoblíbenějších režisérů. Ale je to zkrátka kompakt, nikoho nevyjímaje. Ani ty mrtvé, jen škoda, že už v množném čísle…
CO je pro Vás hlavním tématem divadelního muzikálu Spamalot, který jste režíroval?
Chtělo by se říct hledání své cesty v životě, hledání Svatého grálu, jenže tématem je spíš „ne-téma“. A taky svobodomyslnost, láska k nonsensu a humor bez hranic.
Komentáře