Zahraničí

Muzikál MAMMA MIA! má dnes premiéru v Bratislavě


Divadlo Nová scéna uvede ve dnech 10. a 11. listopadu 2017 slovenskou premiéru muzikálu MAMMA MIA!, jednoho z nejúspěšnějších a nejhranějších muzikálů, který se od londýnské premiéry v dubnu 1999 uvádí po celém světě.

MAMMA MIA! je doslova zahraničním fenoménem. Uvedl se ve více než 270 městech po celém světě, vidělo ho 56 miliónů diváků a vydělal přes 2 miliardy dolarů. Každý den se po celém světě odehraje minimálně sedm představení na nejméně třech kontinentech.

Velký úspěch oslavila také filmová verze z roku 2008, ve které hrály ty největší filmové hvězdy jako Meryl Streep, Pierce Brosnan, Colin Firth, Stellan Skarsgard, Amanda Seyfried nebo Julie Walters. Film je také historicky nejprodávanějším titulem na DVD. Úspěch slavila také česká verze, kterou v Kongresovém centru Praha vidělo přes 280 000 diváků.

Příběh vypráví o životě na malém řeckém ostrově. V předvečer své svatby pozve Sophie, v touze poznat svého pravého otce, tři muže, kteří se před 20 lety mihli životem její matky. Toto nečekané setkání po letech přinese nejednu komickou situaci…

Slovenská verze muzikálu Mamma Mia! se bude hrát v překladu Alexandry Ruppeldtové, o slovenské překlady písní skupiny ABBA se postaral Martin Sarvaš. “Pro mě to byla bezpochyby největší tvůrčí výzva, a to ani ne počtem 25 textů, ale tím, že lidé mají v paměti originální anglické texty, ale i české a slovenské verze. Jen korektury druhé části muzikálu mám uložené v sedmi postupně vylepšovaných souborech. A když už bylo zdánlivě vše hotové, přišly na řadu úpravy podle návrhů a poznámek autorů, resp. majitelů licence, kvůli špatnému překladu slovenských textů do angličtiny. Práce trvaly od konce března až do října, ale výsledek určitě stojí za zhlédnutí a poslechnutí.

Režisérem představení je Svetozár Sprušanský, který muzikál nabídl Nové scéně a který v oceňuje jeho pozitivní energii: „Muzikál Mamma Mia! je titul, který rozdává divákům hravost, svěžest, relax, romantiku a humor. Je to příběh o lásce, mezigeneračních vztazích, o nenaplněných láskách, ale i šťastných koncích, které nám dnes tak velmi chybějí. A my tímto představením chceme lidem v této složité době přinést trochu porozumění, vtipu a zábavy, spolu s nestárnoucími hity skupiny ABBA, na kterých naše generace vyrůstala a nové, nové generace se k nim vracejí.

Ľubomír Dolný, který má na starosti hudební nastudování titulu i dirigování živé kapely, též nešetří superlativy: „Nemůže být nic příjemnějšího než pracovat na ověřeném titulu. Není potřeba nikoho přesvědčovat, že to bude dobrá inscenace s dobrou hudbou, i proto je obsazení kapely špičkové. Mohu za všechny herce i hudebníky říci, že je fascinující interpretovat roky ověřené hity a na vlastní pocítit zpětnou vazbu diváckého ohlasu.

V hlavní roli Donny se budou alternovat Katarína Hasprová a Soňa Norisová, mladičkou Sofii ztvární Romana Dang Van nebo Miroslava Drínová. V dalších rolích můžete vidět stálice Nové scény, jako například Sisu Sklovskou, Martina Kaprálika, Dáriuse Kočího, Patrika Vyskočila, Lukáše Pištu, Vladislava Plevčíka a mnoho dalších.

Slavnostní premiéry se uskuteční 10. a 11. listopadu 2017, další představení do konce roku jsou již beznadějně vyprodány, v prodeji jsou již vstupenky na leden 2018.

Tvůrčí tým

autoři hudby a textu: Benny Anderson a Björn Ulvaeus
režie: Svetozár Sprušanský
překlad: Alexandra Ruppeldtová
texty písní: Martin Sarvaš
hudební nastudování a dirigent: Ľubomír Dolný
sbormistr, korepetice: Iveta Weis Viskupová
choreografie: Silvia Beláková
výtvarná supervize: Alexandra Grusková
kostýmy a scéna: Diana Strauszová
asistent režie: Marcel Mondočko

Herecké obsazení

Donna: Katarína Hasprová, Soňa Norisová
Sofia: Romana Dang Van, Miroslava Drínová
Tanja: Jana Hubinská, Sisa Sklovska
Rosie: Jeanette Švoňavská, Zuzana Vačková
Sam: Marcel Ochránek, Róbert Halák
Harry: Martin Kaprálik
Bill: Peter Kočiš, Pavol Plevčík
Sky: Dárius Koči, Patrik Vyskočil
Ali: Martina Dolná
Lisa: Lenka Machciníková, Barbora Hlinková
Eddie: Vladislav Plevčík
Feferón: Lukáš Pišta
Farár: Dušan Kaprálik
Aikateriné: Katarína Čillíková, Eudokia Danuša Pelcrová

a company


Aktuální zprávy
Hvězdně obsazený muzikál Hairspray v rámci on-line projektu The Shows Must Go On
Zahraničí
“Billy Elliot” – představujeme letošního vítěze cen Tony
Zahraničí
Nejvíce cen Tony letos posbíraly muzikály Dear Evan Hansen a Hello Dolly!