Zahraničí

Představujeme muzikál “Memphis”, hit Broadwaye a vítěze letošních cen Tony


Mezi zprávami z české muzikálové scény již tradičně publikujeme také to nejzajímavější ze zahraničí. Vybíráme pro vás ty muzikály, které jsou úspěšné či něčím zajímavé. Při výběru muzikálu na další článek to asi bylo jasné. Současný megahit americké Broadwaye, vítěz ceny Tony 2010 za nejlepší muzikál, energický, pozitivní a roztančený “Memphis”. Pojďte se s námi podívat do zakouřených rock’n’rolových barů 50. let…

J. Bernard Calloway, Montego Glover

Muzikál “Memphis” měl světovou premiéru již v sezóně 2003-04, kdy se hrál v amerických městech Beverly a Mountain View. Originální broadwayská verze měla premiéru na svém zkušebním uvádění (tzv. try-out) La Jolla Playhouse v San Diegu v roce 2008 a na začátku roku 2009 se “Memphis” uváděl ještě v 5th Avenue Theater v Seattlu. Pak se již definitivně přesunul na Broadway. První previews (předpremiéry) se hrály od 23. září 2009, ke slavnostní premiéře došlo 19. října 2009.

Autorem hudby k muzikálu je jeden ze zakládajících členů populární rockové skupiny Bon Jovi, David Bryan. Bryan již také napsal hudbu k rockovému muzikálu “The Toxic Avenger”, který vychází ze stejnojmenného béčkového hororového filmu z roku 1984 (český titul “Toxický mstitel”). “The Toxic Avenger” získal cenu kritiků za nejlepší off-Broadway muzikál roku 2009. Důležité je, že na muzikálu spolupracoval s Joe DiPietrem, který napsal texty (některé společně s Bryanem) a libreto. A stejně tak je Joe DiPietro autorem textů a libreta muzikálu “Memphis”, který se narozdíl od jejich mladšího “toxického” díla dočkal uvedení na Broadwayi. DiPietra můžete znát také jako autora známého komediálního muzikálu “Miluji tě, ale…”. Režie “Memphisu” na Broadwayi se ujal známý Christopher Ashley, mezi jehož nejvýznamější režie patří “Xanadu” a “The Rocky Horror Show”.

Chad Kimball

Muzikál “Memphis” je velice volně inspirován životem memphiského DJe Deweya Phillipse, který byl jedním z prvních bělošských DJů, který hrál černošskou hudbu v 50. letech. Děj nás tedy zavede do undergroundových rock’n’rolových barů, vidíme příběh lásky, zápalu do hudby, inspirace… Hlavními hrdiny je DJ Huey a černošská zpěvačka Felicia, kteří se sblíží na jedné párty a prožívají zakázanou lásku, kterou umocňuje jejich hudební nadání a cítění. Oba se navzájem inspirují, ale osud je krutý a oba milence rozdělí. Dosud hlavní role hraje tzv. Original Broadway Cast, který zahrnuje Chada Kimballa (Huey) a Montego Glover (Felicia), oceněnou dvěmi cenami kritiků (viz. níže).

Jedna z velkých tanečních scén

“Memphis” získal ihned po premiéře veskrze pozitivní ohlasy kritiků, ale pokud se některým z nich něco vyloženě nelíbilo, tak to byl děj. Ano, je to pouhé klišé, které je však zasazené do skvělé hudební koncepce a podpořené vynikajcími tanečními čísly. A to diváky láká, zamilovaný předvídatelný děj, vynikající hudební i taneční show se skvělou atmosférou 50. let. Divácké i odborné nadšení udělalo z “Memphisu” jeden z největších současných hitů Broadwaye a první ocenění na sebe nenechala dlouho čekat.

Především “Memphis” zabodoval na nejprestižnějších Tony Awards 2010, kde proměnil čtyři z osmi nominací a stal tak absolutním vítězem. Zvítězil nejen v nejprestižnější kategorii “Nejlepší muzikál“, ale také získal ocenění za nejlepší hudbu, orchestraci a překvapivě také za scénář a texty písní. Výrazně se prosadil také v prestižních cenách kritiků Outer Critics Circle Awards (4 ceny – nejlepší muzikál, hudba, choreografie a herečka Montego Glover) a Drama Desk Awards (4 ceny – nejlepší muzikál, hudba, orchestrace a herečka Montego Glover).

Promo číslo prezentované na Tony Awards 2010

Číslu předchází minutové představení muzikálu, můžete skočit rovnou na čas 1:00

Více videí můžete nalézt na oficiálním YouTube kanálu muzikálu.

Více než pětset popisných slov řekne video, ve kterém můžete zhlédnout vystoupení “Memphisu” z letošních cen Tony. Pokud tedy máte náhodou cestu do New Yorku, tento letošní žhavý hit by vám neměl uniknout. A pokud máte rádi rock’n’roll, černošskou hudbu a vše co k tomu patří, tak to pro vás samozřejmě platí dvojnásob. Ale jestliže stejně jako v našem případě nemáte na cestu na Broadway potřebné finance, tak se společně modleme, že nový český muzikál “Ať žije rokenrol” nabídne alespoň desetinu kvality tohoto úspěšného titulu.

Montego Glover

(c) Photo by Joan Marcus (The Hartman Group). Thanks for collaboration.


Zahraničí
Připravte se, muzikálová jeviště se chystá ovládnout Addamsova rodina!
Aktuální zprávy
Muzikál FANTOM OPERY on-line a zdarma
Zahraničí
Jan Kříž září v hlavní roli Tanz der Vampire v Berlíně (oficiální fotografie)
 • Petr Maršálek

  Zdá se mi to, nebo je v muzikálu použito minimum kulis a celá scéna je velice jednoduchá a muzikál je založen hlavně na tanci a zpěvu?


 • Pavel Košatka

  Ano, scénografie je dost náznaková, ale vypadá vcelku efektně, kulisy pokrývají celou zadní stěnu, jak lze vidět na druhé fotografii u článku. Především se spoléhá na skvělé nasvícení a prostor vyplňují hojná taneční čísla, kterých je v muzikálu opravdu hodně. Základní konstrukce scény je vidět v tom čísle ve videu. I v muzikálu je kapela umístěna na jevišti (to se stalo nějak oblíbené a je to stále efektní).

  Ale k vaší otázce, ano muzikál je vystaven na těch hudebních číslech ne na efektní scénografii.


 • Pavel Košatka

  Jinak ještě další fotky (+ spoustu dalších informací) můžete nalézt zde:
  http://www.memphisthemusical.com/photos.html


 • Pavel Košatka

  Dnes jsem narazil na informaci, že Oliver Stone chystá filmovou adaptaci muzikálu, premiéra by měla být někdy v roce 2013 a do hlavní role se uvažují Zac Efron nebo Justin Timberlake. Uvidíme, jak to dopadne…