Zahraničí

“Billy Elliot” – představujeme letošního vítěze cen Tony


V letních měsících jsme se rozhodli Vám představovat zásadní zahraniční muzikály, o kterých byste jako správní fanoušci hudebního divadla měli vědět. Souběžně se seriálem o muzikálech Franka Wildhorna dnes představíme muzikál Eltona Johna “Billy Elliot“, který letos získal 10 Tony Awards, včetně nejlepšího muzikálu. Podrobnosti o muzikálu podle stejnojmenného filmu z roku 2000 se dozvíte v našem článku.

Originální plakát k muzikálu (Londýn)

Originální plakát k muzikálu (Londýn)

Billy Elliot je jedenáctiletý chlapec z hornického městečka, kde probíhá stávka horníků (skutečná událost ve Velké Británii během let 1984 až 85). Billy vyrůstá jen s otcem a starším bratrem, jeho matka zemřela. Otec Jackie i bratr Tony jsou oba horníci a aktivně se účastní stávky. Jackie nutí Billyho chodit na hodiny boxu, on ale rád tančí. Po jedné hodině boxu se náhodou připlete do hodiny baletu, kde si ho všimne poněkud rázná a prostořeká učitelka paní Wilkinsová. Objeví v Billym talent, ale jeho rodina o tom nechce ani slyšet. Přes všechny nástrahy a potíže se nakonec Billy skutečně stává profesionálním tanečníkem v londýnském baletu.

Tento příběh přivedl na filmová plátna v roce 2000 režisér Stephen Daldry a scénárista Lee Hall. V hlavní roli Billyho se poprvé představil dnes již populární herec Jamie Bell. V dalších rolích můžete vidět Garyho Lewise (Jackie Elliot), Julii Walters (paní Wilkinsová) nebo Jamieho Dravena (Tony Elliot). Film získal mnoho cen, bohužel na nejprestižnější Oscary i přes tři nominace nedosáhl. U diváků se však setkal s velkým ohlasem.

Joe Caffrey (otec) a Brad Wilson (Billy) - foto Alistair Muir

Joe Caffrey (otec) a Brad Wilson (Billy) - foto Alistair Muir

Není divu, že silný příběh chlapce, který si i přes výsměch a odpor celého svého okolí splní svůj sen a stane se tanečníkem, zaujal muzikálové tvůrce. Elton John se chopil hudby a jako další dvě opory muzikálu si vybral tvůrce původního filmu – Lee Halla (scénář a texty písní) a Stephena Daldryho (režie). Důležitou osobou v týmu byl zkušený choreograf Peter Darling, který taktéž spolupracoval na filmu.

Práce začaly prakticky ihned po premiéře filmu na festivalu v Cannes, kde si Elton John film doslova zamiloval. Velice náročné byly konkurzy na obsazení hlavní role Billyho, ze kterých nakonec vzešli tři představitelé – Liam Mower, James Lomas a George Maguire. Náklady se vyšplhaly do astronomické výše 5,5 milionů liber, což bylo o půl milionu více než celý filmový rozpočet. V březnu 2005 pak měl světovou premiéru v divadle Victoria Palace v Londýně, kde se hraje dodnes.

Tom Holland (Billy Elliot) a dívčí taneční company - foto David Scheinmann

Tom Holland (Billy Elliot) a dívčí taneční company - foto David Scheinmann

Muzikál měl obrovský ohlas jak u diváků, tak odborné kritiky, která nešetřila chválou a některé deníky dokonce označily Billy Elliota jako nejlepší britský muzikál všech dob. Velice oblíbení se stali původní i noví představitelé Billyho, s ústřední písní “Electricity” postupně vystoupili prakticky ve všech britských televizních pořadech (na You Tube jich naleznete desítky). Následující rok pak vyšla dosud jediná nahrávka se všemi písněmi z představení.

První zahraniční zastávkou byla Austrálie, kde se hrál od září 2007 v Sydney a pak od prosince 2008 v Melbourne. Obě tyto produkce se taktéž setkaly s velikým ohlasem, bohužel jsou obě uzavřené, o dalším uvádění v Melbourne se jedná. Nastudování bylo prakticky totožné, podílel se na něm stejný tvůrčí tým.

Brad Wilson (Billy Elliot) při závěru první půle "Angry Dance" - foto Alistair Muir

Brad Wilson (Billy Elliot) při závěru první půle "Angry Dance" - foto Alistair Muir

Na Broadway se Billy Elliot dostal poprvé v září 2008. Opět ve stejném nastudování a opět s ohromným úspěchem, jak komerčním, tak u odborné kritiky. To dokazují i letošní prestižní divadelní ceny Tony. Těch získal Billy Elliot deset z patnácti nominací, kterými vyrovnal nominační rekord Producentů. Kromě nejprestižnějšího ocenění za nejlepší muzikál byly oceněny: režie, všichni hlavní představitelé Billyho (Trent Kowalik, David Alvarez a Kiril Kulish), Gregory Jbara za roli otce Billyho, scénář a texty, choreografie, sound design, scénické zpracování, nasvícení a orchestrace. Za neúspěch lze označil jen prohru v kategorii nejelšpí hudba, kde Eltona Johna porazil Tom Kitt se svým muzikálem “Next To Normal” (celekm 3 ceny Tony).

Z vlastní zkušenosti musím zahraniční pozitivní odezvy potvrdit. Billy Elliot je opravdu jedním z nejkvalitnějších muzikálů současnosti a o jeho budoucnost se není třeba bát. Jevištní zpracování dává příběhu mnohem větší emoce a například “Angry Dance“, který uzavírá první půli, je naprosto famózní. Bohužel musím konstatovat, že Billy Elliot se do naší domoviny zřejmě nepodívá. A to z prostého důvodu – nedostatku mladých talentů, kteří by zvádli ohromné nároky na hlavní roli.

Brad Wilson (Billy) a Barnaby Meredith (starší Billy) při slavné taneční scéně z Labutího jezera - foto Alistair Muir

Brad Wilson (Billy) a Barnaby Meredith (starší Billy) při slavné taneční scéně z Labutího jezera - foto Alistair Muir

Tímto postesknutím bych ukončil povídání o tomto muzikálovém skvostu. Doporučuji všem fanouškům hudebního divadla zhlédnout nějaké ukázky na You Tube, poslechnout si CD a pokud se Vám naskytne možnost navštívit Londýn, neměli byste tuto produkci minout! Společně s “Fantomem Opery” a originálními “Bídníky” to patří k základním kamenům West Endu, kde například nepřežil ani úspěšný “Sping Awakening”, kterého se brzy dočkáme v Městském divadle Brno pod názvem “Procitnutí jara”. Neodbíhejme však již více od tématu, naposledy ještě krátký bezvýznamný vzkaz autorům – “Děkuji a gratuluji!

Pokud byste si chtěli udělat výlet do Londýna, tak Billy Elliot se hraje ve Victoria Palace Theatre, velice blízko centra. Ceny vstupenek jsou v rozmezí od 25 do 62,50 liber, což je v přepočtu zhruba 750 až 1 875 korun (od prosince 2009 dochází k mírnému zdražení). Na program si schovejte 5 liber, ostatní běžné suvenýry se dají sehnat také do těch pěti. Vstupenky jsem sehnal i v den představení (samozřejmě předprodeje jsou jistota), dobře vidět je i z nejlevnějších míst (poslední řada na druhém balkoně). V případě dotazů se na nás obraťte na email nebo zde v komentářích.

Pár odkazů na závěr, vše v anglickém jazyce:

Oficiální stránky muzikálu – http://www.billyelliotthemusical.com/
Oficiální filmové stránky – http://www.billyelliot.com/
Billy Elliot na Wikipedii – http://en.wikipedia.org/wiki/Billy_Elliot_the_Musical
Fan stránka na Facebooku – http://www.facebook.com/BillyElliotMusical

Fotografie laskavě poskytla londýnská PR muzikálu (Premier PR), jejich autoři jsou uvedeni přímo u fotografií. Na snímcích je zachycené aktuální londýnské obsazení. Jakékoliv šíření fotografií bez vědomí zahraniční produkce je přísně zakázáno!

Thanks Premier PR for collaboration.

.

Velice bychom ocenili, kdybyste v komentářích dali vědět, jak se Vám dnešní článek líbil, jaké informace Vám popřípadě chyběly a jaké naopak byly zbytečné. Chtěli bychom do budoucna přinášet kvalitní články o zahraničních muzikálech, tak nám pomozte, děláme to pro Vás. Budeme rádi také za návrhy na další články. Děkujeme.


Zahraničí
Sunset Boulevard, londýnská divadelní událost roku 2016 aneb Glenn Close je znovu připravena na svůj „close-up“!
Zahraničí
Tony Awards 2013: “Kinky Boots” nejlepším novým muzikálem Broadwaye
Zahraničí
Další zastávkou muzikálové bomby “Sister Act” bude Vídeň!
  • Hahabimbi

    Viděla jsem Billyho v dubnu na Broadwayi a opravdu to byl skvělý zážitek. Ti kluci nemají chybu. Mně hrál Billyho David Alvarez a byla radost se na něj koukat. Broadway prostě člověka zasáhne svojí profesionálností, všechno je přesné a čisté. Doporučuji si na Youtube pustit dokument o tom, jak z tisíců kluků vybírali Billyho. Tady je první část
    http://www.youtube.com/watch?v=7YlAYI4W8uI&feature=related


  • Vladimír Mařík

    Dnes jsme navštívili s manželkou toto představení ve Victoria Palace v Londýně.Odešli jsme před Angry Dance-tedy před polovinou.Do našeho odchodu jsme měli dojem že sledujeme dětské vánoční představení s naším příspěvkem více než 4000 k.č. na charitu.Film se nám velmi líbil u tohoto představení to bylo úplně naopak.


  • Adam

    To mne velmi mrzi, ze se Vam to nelibilo. Ja byl ve Victoria Palace nekolikrat a pokazde jsem odchazel nadseny. Je to samozrejme subjektivni, ale myslim si, ze hodnotit to jako detske vanocni predstaveni je velmi pres caru. Videl jsem velmi mnoho predstaveni u nas i v zahranici a Billy Elliot v Londyne se nema vubec zac stydet. Ostatne delka uvadeni a reakce publika je vice nez vypovidajici. Preji Billymu jeste mnoho uspesnych let, vzdy se rad vratim a take mu preji, aby se u nas v CR nikdy nehral. Dopadlo by to jeste katastroficteji nez ceska verze Mamma Mia.


  • Jana

    Tisic bodu pro Adama (y)