Zahraničí

Tony Awards 2013: “Kinky Boots” nejlepším novým muzikálem Broadwaye


V neděli 9. června 2013 byly rozdány prestižní divadelní ceny Tony pro nejlepší broadwayské muzikály. Letošním vítězem se stal nový komediální muzikál “Kinky Boots” (“Sexy botky”) autorů Cyndi Lauper a Harveyho Fiersteina. S celkovými 6 cenami tak předhonil favorizovanou “Matildu“, která nakonec proměnila jen 4 z 11 nominací.

Vizuál muzikálu "Kinky Boots"

Muzikál “Kinky Boots” vznikl podle stejnojmenné komedie režiséra Julian Jarrolda, která je u nás v podstatě neznámá. Tématem muzikálu je otázka, jak daleko je člověk schopen zajít pro záchranu rodinného podniku. Charlie Price zdědí po otci velký podnik na výrobu bot, který se však nachází ve větší krizi, než si všichni mysleli. Price pak náhoda spojí s travesti umělkyní Lolou a zdá se, že jedinou cestou z krize je spojit síly a vyrábět extravagantní boty pro travestity.

Na rozdíl od filmu si muzikálová adaptace Harveyho Fiersteina s originálními písněmi americké zpěvačky Cyndi Lauper ihned získala srdce diváků a od své slavnostní premiéry 4. dubna 2013 patří k největším hitům současné Broadwaye. Kromě nejprestižnější ceny Tony za nejlepší nový muzikál získal ocenění za hudbu a texty, hlavní mužskou roli (Billy Porter), choreografii, hudební nastudování a zvukový design.

S velkými nadějemi do souboje o ceny Tony šel také kritikou i diváky milovaný rodinný muzikál “Matilda” podle oblíbené knihy Roalda Dahla. Muzikál získal v roce 2012 rekordní počet (7 z 10) nejprestižnějších britských Olivierových cen, jeho broadwayské uvedení se však muselo spokojit pouze se čtyřmi cenami – za nejlepší libreto (Dennis Kelly), herec ve vedlejší roli (Gabriel Ebert), scénografii a světelný design.

Nejlepším broadwayským revivalem se stal klasický muzikál “Pippin” Stephena Schwartze (mj. autor muzikálů “Wicked” a “Godspell”). Muzikál plný tanečních, akrobatických a artistických čísel získal dále ocenění za nejlepší režii (Diane Paulus), pro herečku v hlavní roli (Patina Miller) a stejně tak herečku ve vedlejší roli (Andrea Martin).

Kompletní přehled vítězů 67th Tony Awards (jen muzikály)

Nejlepší nový muzikál – Kinky Boots
Nejlepší libreto – Matilda (Dennis Kelly)
Nejlepší hudba a texty – Kinky Boots (Cyndi Lauper)
Nejlepší revival – Pippin
Nejlepší herec v hlavní roli – Kinky Boots (Billy Porter)
Nejlepší herečka v hlavní roli – Pippin (Patina Miller)
Nejlepší herec ve vedlejší roli – Matilda (Gabriel Ebert)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli – Pippin (Andrea Martin)
Nejlepší režie – Pippin (Diane Paulus)
Nejlepší choreografie – Kinky Boots (Jerry Mitchell)
Nejlepší hudební nastudování – Kinky Boots (Stephen Oremus)
Nejlepší scénografie – Matilda (Rob Howell)
Nejlepší kostýmy – Rodgers + Hammerstein’s Cinderella (William Ivey Long)
Nejlepší světelný design – Matidla (Hugh Vanstone)
Nejlepší zvukový design – Kinky Boots (John Shivers)


Aktuální zprávy
Muzikál FANTOM OPERY on-line a zdarma
Zahraničí
Studentský “Ples upírov” v Nitře by mohl směle konkurovat profesionálním produkcím
Aktuální zprávy
Koncert Disney on Broadway živě
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!