Filmové muzikály

Divadelní “Dobře placená procházka” na filmovém plátně – vyplatila se?


Těžko říci, zdali to je tradice či náhoda, ale ani o divadelních prázdninách nemusí muzikáloví nadšenci zůstávat na „suchu“. Možností je mnoho, jednou z nich, aktuální alespoň pro dnešní článek, je vyměnit divadelní sál za přítmí kina. Vcelku příjemnou příležitost k tomu skýtá filmový záznam velmi populární inscenace Národního divadla v Praze – nového nastudování jazzové opery dvojice Suchý – Šlitr „Dobře placená procházka“, pocházející přímo ze zlatého věku divadla Semafor.

Milión – přímo zázračné to slovo, zvláště, co se financí týká. Ať už se jedná o ty naše české “kačky”, či v tomto případě dokonce o libry. Dokáže opravdové divy, umí lidi rozdělit a zase spojit. Stačí, aby liverpoolská teta (Tereza Hálová) odkázala nenarozenému, ba ještě nepočatému dítěti své neteře Vanilky odkázala právě takové zakulacené jmění. Vanilka (Dáša Zázvůrková) se tak rychle snaží urovnat svůj právě rozvedený vztah s Ulim (Petr Stach), načež Advokát (Petr Píša), nadšený propagátor rozvodů, se snaží Vanilku svést a dodává, že je lhostejné, kdo bude otcem dítěte. Na oplátku se tedy Vanilka snaží svést Listonoše (Jiří Suchý), který se tím vším doposud příjemně bavil a navíc umí tahat z brašny nové dopisy, znamenající obrat v už tak dost “crazy” situacích, které fungují bez problémů i dnes a možná právě proto si nové nastudování vysloužilo superlativní kritiky i solidní diváckou přízeň.

Teta z Liverpoolu (Tereza Hálová)

Teta z Liverpoolu (Tereza Hálová)

Přiznám se, že Dobře placenou procházku v Národním divadle jsem nestihl, o to zvědavější jsem byl na filmový výsledek, neboť první, televizní, verzi (obě verze režíroval Miloš Forman) této buffo opery můžeme znát spíše jako nic moc neříkající, přesto ale dost oblíbené fragmenty zábavných pořadů z archivu. V nich si ale nelze nepovšimnout například rozkošného  Jiřího Šlitra v roli Advokáta, kterak zpívá možná nejslavnější píseň „Ty jsi švarná“. Pojďme ale do současnosti.

Jak dopadne převod kouzla divadla na celuloid, pokud je vděčný a záslužný projekt, jak po divadelní, tak teď i  barevné, „remakové“ filmové podobě zaštítěn režisérem světové proslulosti? Inu, docela dobře, v rámci omezených možností se snaží udržet divadelní atmosféru. V záměru pomáhají časté prostřihy na orchestr, dirigentské umění Libora Peška a reakce publika (včetně VIP hostů). Celkově se ale záznam moc neodlišuje, až na pár filmařských “fíglů” využívaných pomálu (například v momentě, kdy se opilému Ulimu točí hlava), například od záznamů pro televizi. Je to ale logické a pokud budete na tento fakt připraveni, nebudete v něm s největší pravděpodobností hledat překážky. Stejně tak si ale zřejmě občas řeknete, že “milostné laškování” mezi postavami asi mnohem lépe fungovalo živě na jevišti.

Listonoš (Jiří Suchý) a ženský chór

Listonoš (Jiří Suchý) a ženský chór

Hodně diváků (i těch potencionálních) řeší problém pro natáčení vybraného obsazení, mohlo prý být daleko lepší. Já jakožto divák představení doposud neznalý, jsem byl spokojen, ač je jasné, že některá populární muzikálová jména coby alternace mohla mít parádní zářez do oficiální filmografie.
Dáša Zázvůrková s Petrem Stachem jsou coby Vanilka a Uli brilantní, navíc neskutečně sympatičtí, přesto jim krizi ve vztahu věříte. Jiří Suchý do role Listonoše obsazen být MUSEL. V tomto případě, oblíbenci – neoblíbenci, musí každý uznat, že autorská duše Semaforu by alespoň podvědomě scházela. U Advokáta Petra Píši rozpustilá, nadmíru zábavná, herecká stránka o dost bodů převyšuje tu pěveckou. Lze to bez problémů odpustit, jelikož zde ale v tomto případě roli alternovali i dva vynikající zpěváci (Lukáš Kumpricht a Tomáš Trapl), věřme, že si vaši oblíbenci v jakékoli roli najdou cestičku alespoň do bonusů na DVD (i když se na to nemůžeme upínat).

Uli a Advokát (Petr Stach a Petr Píša)

Uli a Advokát (Petr Stach a Petr Píša)

Podstatná věc, o níž je nutno se zmínit, už vlastně nemá nic společného s kvalitou samotného filmu. Jak naši čtenáři jistě vědí, záznam byl primárně pořizován pro vydání na DVD a ten byl docela s nadšením očekáván. Nyní už je jasné proč, navíc novodobé inscenace už se zaznamenávají na filmový materiál jen zřídkakdy, (televizní technika většinou naprosto postačuje), takže o to větší radost umí udělat. Zdá se ale, že film jako takový samostatně oslovuje jen malou skupinu “fajnšmekrů” a promítání je spíše limitovanou záležitostí, alespoň v Praze prakticky bez lukrativnějších večerních časů. Při mé návštěvě (neděle odpoledne) ve zhruba devadesátimístném kinosále bylo sedm diváků celkem. Z toho dva odešli poměrně velmi brzy po začátku promítání. Ptáte se po důvodu? Jeden je nasnadě. Pokud někde narazíte na plakát, všimněte si, že z něj není zas tak úplně patrné, že se jedná o záznam divadelního představení, tudíž část ne zcela informovaného obecenstva půjde “na nového Formana” v domnění, že půjde o filmovou adaptaci (je to něco jiného než čirý záznam) a v tom případě se asi dostaví zklamání. Ani manévrovací divácký prostor není nijak velký. Určitou skupinu utvoří příznivci Semaforu a pár muzikálových fanoušků, těšících se už pár měsíců, až si nosič s titulem zakoupí do sbírky.

Uli s Vanilkou (Petr Stach, Dáša Zázvůrková)

Uli s Vanilkou (Petr Stach, Dáša Zázvůrková)

Rozsáhlý odstavec má jednoduché vyústění. DVD (třeba i úplně holé, bez bonusů) mělo spíše vyjít současně s uvedením do kin, které by tak jako tak zůstalo jako okrajová alternativa. Takhle si sběratelé, poměrně nelogicky, ještě minimálně pár měsíců počkají. Pokud ale máte v plánu “Dobře placenou procházku” na velkém plátně navštívit (a díky článku jste snad trochu připraveni), neměli byste váhat, pobavíte se dobře. Snad i v situaci, kdy neuslyšíte ani náznak reakce na vtípky a narážky. Je smutné, bavit se sám. To však jen potvrzuje jedno nepsané pravidlo. Někdy zkrátka je dobré vědět, na co se za kulturou tentokrát vlastně vypravíme…

Fotografie z filmu jsou převzaty z internetových stránek distribuční společnosti Falcon.


Filmové muzikály
Filmová Mamma Mia! s Meryl Streep bude mít pokračování
Nosiče
Supraphon vydá DVD se Semaforskými unikáty a nové 2CD
Filmové muzikály
“Carmen 3D” – recenze filmu
 • tom2410

  Film jsem ještě neviděl…ale divadelní verze byla skvělá…..ale zajdu si na to abych viděl trochu odlišný obsazení, a hlavně jak to provedli


 • Pavel Košatka

  Já musím ještě přidat svůj krátký názor – Dobře placená procházka je bezesporu kvalitní, ve své staré recenzi jsem prakticky nic nevytkl, ale představení si mě nezískalo. Viděl jsemto dvakrát, abych poznal, že mi to dílo skutečně nic neříká, jak hudebně, tak i stylem humoru.

  Když ke mě dorazila zpráva, že se DPP bude vysílat v kině, byl jsem opravdu překvapen. Ještě o to víc, když na plakátě není jasně uvedeno, že se jedná o záznam divadelního představení. Je to nefér. A za chvíli budeme na divadelní představení chodit do kina? “Dnes dávají Tři mušketýry, zítra tu máme Tajemství.” DVD mám rád jakou milou vzpomínku na zderniérované představení, které si jednou do roka rád zkouknu. Kina by měla nadále vysílat filmy a divadla nadále hrát divadelní představení.

  Přeji pěkný filmový zážitek…


 • Ondřej Doubrava

  tom2410: Tak to doporučuji vyrazit co nejdříve (tento týden), koukal jsem, že opět omezili představení, hrají to asi ve čtyřech kinech v docela špatných časech (ale pokud máš prázdniny vadit ti to nebude), jsem zvědav, jak dlouho to v té distirbuci vydrží. Já vyrazil raději hned ten první, abych měl jistotu, neb se začínám řídit heslem “Když chci něco vydět v kině, musím jít hned, občas je za 14 dní pozdě” A jsem také zvědav, jak dlouho ještě budeme čekat na DVD. Ještě mě napadl takový manévr, že si chtějí dát záležet a nemaj to hotový, tak tohle pustili jako předkrm. A pak se taky může stát, že žádná edice s bonusy nebude (sice se to už moc nestává, ale kdo ví) Osobně jsem si vysnil deluxe edici, kde by byly obě dvě verze “Procházky”, ale to se nestane, každá ta verze má určitě jiného majitele práv a to domlouvání občas není lehké. Ale hezké by to bylo. Taktéž se přidávám s přáním hezkého zážitku, užij si to. Já si to užil, ale kolem mě bylo mrtvolné ticho (a jedna malá asi sedmiletá holčička z toho nemohla mít nic), což ten článek značně ovlivnilo, ale aspoň je to takové hezké koření té recenze. :-)


 • HUGO

  Musím oponovat Pavlovi, mě divadelní DPP chytla za srdce okamžitě a moc rád jsem vždy na ní zašel znovu. Viděl jsem všechny alternace a ty filmové jsou bohužel pro mě “horší” (všechny samozřejmě ne). Jak třeba Ondro uvádíš, Petr Píša je skutečně vtipný, ale role advokáta v podání Tomáše Trapla je daleko vtipnější, o pěvecké stránce nemluvě (jeho podávání dává představení úplně jiný náboj).
  Skutečně mě obsazení v kině mrzí, DVD si samozřejmě pořídím, ale toť asi vše …
  btw. co je pravdy na zprávě, že DPP se kvůli filmové verzi na 2 roky v divadle odmlčí?


 • Pavel Košatka

  Nevím co je pravdy, že se kvůli filmové verzi na dva roky odmlčí, nicméně 28. června byla oficiální derniéra představení v Národním divadle.


 • Ondřej Doubrava

  Hugo: Právě proto to uvádím, je to znát. :-) Jinak já jsem také slyšel o derniéře (i když na stránkách Národního je pořád v repertoáru), tak trochu to připomíná osud první “Procházky”, kterou podle knížky, kterou vlastním, stáhli, protože to všichni viděli v televizi.


 • tom2410

  Ondro určitě vyrazím – u nás v Jihlavě to začínají hrát ve čtvrtek tak uvidim


 • HUGO

  Děkuji za odpovědi, s tou derniérou je to asi bohužel pravda (podle toho, jak píšete), i když škoda, že nebyla až tak moc veřejně oficiálnií :-(


 • Bídník

  Procházka je skvělá věc, viděl sem ji 5x v divadle a hrozně mě zaujal Lukáš Kumpricht, fakt byl geniálně slizkej:-) o to vic me zklamal v tez roli Tomas Trapl, kteryho mam jinak rad. Film se mi libil moc, taky sem musel zajit 4x:-) a musim rict, ze ackoli Petr Pisa (jak je spravne uvedeno v recencnzi) púevecky zrovna nevynika, tak je naprosto brilantni herecky a ostatni protagoniste jsou taky uzasni:-) samozrejme vcetne orchestru. Uz se tesim na dvd:-)


 • Pavel Košatka

  Včera jsem čekal na tramvaj a zase jsem dokonce dvakrát viděl na projíždějících tramvají reklamu na “nový film Miloše Formana”. Ani čárka o tom, že by to byl pouhý záznam divadelního představení. Mně to prostě přijde nefér. To je jak kdyby lidi chodili na “nový film Filipa Renče Golem” a pak by tam pouštěli záznam muzikálu.


 • Ondřej Doubrava

  On je ten nápis matoucí ještě více, tam je “Podle divadelního představení”, to ale evokuje něco naprosto jiného, než divadelní záznam. :-D


 • Pavel Košatka

  Na tý tramvaji se slovo “divadlo” nevyskytlo ani jednou.


 • veny

  Pavel: naprosto s Tebou souhlasím. Taky mě to vadí.


 • Ondřej Doubrava

  Tak jsem také viděl tramvaj v pátek a slovo divadlo se na poutači skutečně nevyskytuje, dost zvláštní přístup. Nemyslím si totiž, že běžný divák a zájemce bude o záznamu divadelní inscenace informován.


 • Ondřej Doubrava

  Hola hola, přináším zprávu, (jako bych to trochu předvídal), že pod křídly Supraphonu se skutečně pracuje na vydání DVD ČERNOBÍLÉ TELEVIZNÍ VERZE “Dobře placené procházky” se Suchým, Šlitrem a Evou Pilarovou v hlavních rolích, K dispozici tedy budou pro sběratele časem verze obě. Až budu vědět více, samozřejmě o tom napíšu samostatnou zprávu, která by měla těch nových Semaforských titulů představit snad i víc.


 • Bídník

  Fakt??? Tyjo! No to se tesim! To mi udelalo radost jupiii!:-) Diky!


 • Ondřej Doubrava

  Tak to mám v mailu od Supraphonu černé na bílém! Televizní černobílá verze Dobře placené procházky vychází jako bonus na novém DVD “Semafor: Unikáty” a to již 25. září!! Tak se těšme.


 • tom2410

  Nevíte někdo jak se to má s tím vydáním na DVD?


 • JAK

  zrovna jsem se chtěl taky zeptat…ale nevím, nevím, jak jsem zjistil, v některých kinech to mělo teprve na začátku prosince premiéru…