Rozhovory

Rozhovor s Michalem Kocourkem k uvedení muzikálu “Jack Rozparovač” v Soulu


V pátek má v jihokorejském Soulu premiéru původní muzikál “Jack Rozparovač”. Kromě dalších informací o této významné premiéře přinášíme také rozhovor s producentem a ředitelem Divadla Kalich Michalem Kocourkem. Povídali jsme si nejen o “Jackovi”, ale také dalších plánech Divadla Kalich do budoucna, novém muzikálu “Robin Hood” a také o Vás, čtenářích našeho serveru.

Rozparovači Filip Blažek a Jiří Langmajer se svým korejským kolegou

Rozparovači Filip Blažek a Jiří Langmajer se svým korejským kolegou

V pátek 13. listopadu 2009 se uskuteční v jihokorejské metropoli Soulu premiéra původního muzikálu z produkce pražského Divadla Kalich “Jack Rozparovač“. Inscenace s hudbou hitmakera Vašo Patejdla byla v Praze uváděna od února 2007 a odehrála přes 200 repríz. Do Divadla Kalich se vrátí opět 8. března 2010 s několika výraznými změnami oproti původní verzi. Také publikum v Soulu uvidí trochu jiné představení, než na jaké byli zvyklí diváci v Praze.

Muzikál “Jack Rozparovač” v Soulu uvádí divadlo Universal Arts Center s kapacitou 1300 míst. V první vlně je naplánováno 65 repríz v termínech od 13. 11. do 13. 12. 2009 a od 3. 1. do 3. 2. 2010. „Poté se bude Jack Rozparovač opakovaně vracet v měsíčních blocích, jak je to na tamní muzikálové scéně zvykem. Stejným způsobem je v Soulu uváděn muzikál Hamlet,“ říká o jednom z největších muzikálových trhů na světě ředitel Divadla Kalich Michal Kocourek.

Muzikál Janka Ledeckého “Hamlet” je prvním titulem z produkce pražského Kalichu, který je v Soulu s úspěchem uváděn. Premiéru tu měl před 2 lety rovněž v divadle Universal Arts Center a zatím odehrál přes 300 představení. Setkává se tu s velkým zájmem publika i s nadšenými recenzemi. Také do inscenace “Jacka Rozparovače”, pod níž je podepsán režisér Wang Young Bum, vkládají její producenti velké ambice. Do titulní role obsadili jednu z největších hvězd jihokorejského muzikálového nebe. V Soulu se také uváděly muzikály “Dracula” a “Kleopatra”, taktéž s velkým ohlasem.

Páteční premiéře budou vedle Michala Kocourka přítomni také autoři Vašo Patejdl, Ivan Hejna a Martin Hrdinka.

Oficiální stránky korejského nastudování – www.jacktheripper.co.kr

.

Rozhovor s Michalem Kocourkem

Michal Kocourek

Michal Kocourek

Zahraniční uvádění českých muzikálů je prý pro každého producenta jako splněný sen, a Vám se do Soulu dostal po Hamletovi již druhý muzikál. Máte radost?

To je přece jasné.  Ta radost je o to větší, že muzikálový trh v Soulu je jeden z největších na světě. A do třetice mě ještě jedna věc neobyčejně těší: že v porovnání s hereckou špičkou, kterou tamní divadla nabízejí, herci našeho divadla neprohrávají, naopak! Už  zkrátka i u nás dospěla generace muzikálových profíků, kteří drží krok se světem. Přičemž se to netýká čistě  jen herecké profese.

Proč si myslíte, že české muzikály sklízí v Soulu takový úspěch? Začalo to Draculou, Hamlet se stal ihned nejoblíbenějším titulem z velké nabídky tamější scény a konkurenční produkce s Kleopatrou také uspěla. Myslíte, že Jack Rozparovač bude ve „vítězné sérii“ pokračovat?

Tamní publikum muzikály prostě miluje a čeští autoři pro ně navíc mají příchuť exotiky. O rozdílech mezi vkusem jihokorejského a českého publika bychom se mohli bavit dlouhé hodiny, je to opravdu zajímavá zkušenost, nicméně nakonec diváka strhne to samé, ať už sedí v hledišti v Soulu nebo v Praze.

Plánují se v Soulu v Rozparovači nějaké změny? Jak všichni víme, tak například Hamlet se tam hrál v „broadwayské“ verzi, která se později uvedla i u nás s Petrem Bendem v hlavní roli. Bude tedy také korejské nastudování odlišné nebo půjde spíš ve šlépějích českého originálu?

Jihokorejští producenti představení prodloužili, což se stalo už u Hamleta. Jejich publikum zřejmě vydrží víc než to naše. (smích)

V TV spotu na korejské nastudování hraje známý hit „Voda, čo mě drží nad vodou“. Zakomponovali jste tuto píseň do muzikálu?

Vašo Patejdl dodal do muzikálu 4 písně navíc. Nechal Korejce vybrat ze své přeplněné autorské dílny, co se jim líbí, a asi nikoho nepřekvapí, že jednou z vybraných skladeb je i Voda, čo ma drží nad vodou. Takže ta v Soulu v muzikálu skutečně zazní.

Michal Kocourek na tiskové konferenci "Johanky z Arku"

Michal Kocourek na tiskové konferenci "Johanky z Arku"

Teď se samozřejmě věnujete především Jacku Rozparovači, ale když se podíváte více do budoucna, chystáte v Soulu uvedení dalších muzikálů z vaší produkce?

Ano, jednáme dál.

V poslední otázce bych odbočil od zahraničí a zeptal bych se, co chystáte v Divadle Kalich pro české muzikálové publikum?

Začátkem března se na náš repertoár k muzikálům Johanka z Arku a Touha vrátí právě Jack Rozparovač. Určité změny v něm chystáme i v Praze, ale o tom třeba zase někdy příště.  V novém roce jsme naplánovali také velmi omezený počet repríz muzikálů Krysař a Tajemství, třebaže jsme oba tituly odderniérovali. Ale stále si o ně diváci píšou, tak se snažíme vyjít tomuto zájmu vstříc. K tomu nejdůležitějšímu dojde v září 2010. To mluvím o premiéře nového muzikálu Robin Hood. Hudba: Ondřej Soukup, texty: Gabriela Osvaldová, režie a choreografie: Ján Ďurovčík. Prostě tým snů! Nechci předbíhat, ale něco mi říká, že o tomto muzikálu ještě hodně uslyšíte…

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů v Soulu.

Já děkuji za přání a jestli na závěr můžu, rád bych pozdravil všechny muzikálové fanoušky. Nemyslete si, že nesledujeme vaše názory – třeba i na fóru tohoto webu – a že o nich na poradách nediskutujeme a nenasloucháme vám. Doufám, že je to na naší práci vidět.

.

První část napsána s využití tiskových materiálů od PR Divadla Kalich Jaroslava Panenky. Autorem rozhovoru je Pavel Košatka. Fotografii ze Soulu pořídil Richard Kocourek, další fotografie k rozhovoru jsou od našeho fotografa Petra Marka.


Rozhovory
Jiří Škorpík: Malý, velký muž
Fotoreportáže a galerie
Fotoreportáž: Křest CD muzikálu “Touha”
Fotoreportáže a galerie
Fotoreportáž ze křtu nového CD muzikálu “Jack Rozparovač” a předání Zlaté desky