Filmové muzikály

Americký seriálový fenomén “Glee” od září také na Prima COOL


Muzikálový seriál “Glee” se stal v zahraničí během své první sezóny doslova fenoménem. Komické osudy jednoho středoškolského hudebního kroužku se staly nejsledovanějším novým seriálem amerických televizí a vybojovaly si 19 nominací na prestižní ceny Emmy! Tento úspěch nenechal chladnými ani programové ředitele českých televizí a výsledkem jejich snažení je získání práv na vysílání již nadcházející televizní sezónu, a to na populárním programu pro mladé Prima COOL. Přečtěte si u nás více podrobností o tomto seriálu, který byste si rozhodně neměli nechat ujít!

Promo fotografie všech hlavních postav seriálu

“Glee” se bude vysílat každou neděli v podvečer, pilotní díl uvidíte již 5. září 2010 od 17:35 na Prima COOL!

Hlavní postavy seriálu - Finn, Rachel, Will a Sue

Seriál “Glee” vznikl pod křídly televizní stanice FOX, jejíž seriály český divák zcela jistě zná – ať již populární sarkastický “Dr. House” nebo akční Jack Bauer v seriálu “24 hodin” nebo detektivové ze seriálu “Sběratelé kostí”, to vše se stalo diváckými hity. 19. května 2009 odvysílala stanice pilotní díl nového seriálu “Glee” z prostředí středoškolského hudebního kroužku, který zaznamenal velký divácký ohlas. Pravidelné vysílání pak začalo 9. září 2009 a odvysílalo se prvních 13 epizod. Po čtyřměsíční zimní pauze se od 13. dubna 2010 vysílalo zbylých devět epizod. Z diváckého hlediska se seriál stal nejpopulárnější novinkou všech amerických televizí a ihned byla ohlášena druhá série, která začíná již v září 2010.

Taková je stručná historie seriálu “Glee”. Pro české diváky je nutné vysvětlit samotný pojem glee, kterým se označují hudební kroužky, které mají v Americe dlouhou tradici, vydělávají škole peníze a sboristé svými propracovanými čísly získávají slávu na regionálních i celostátních kolech. O čem ale je seriál “Glee”?

Mladý učitel španělštiny Will Schuester (Matthew Morrison) působí na McKinleyho škole v Ohiu, kde jako student zažil období největší slávy tamního glee klubu. Tehdy patřili sboristé mezi nejpopulárnější žáky, protože byli opravdu dobří zpěváci a tanečníci. Jenže současný glee klub je absolutní propadák. Chybí lidé a schopný sbormistr. Schuester se klubu ujme a čeká ho nelehká cesta. Musí získat kvalitní členy, kteří se zároveň musejí smířit s tím, že podle názoru většiny dětí ve škole jsou sboristé vrcholně trapní.

Finn a jeho těhotná přítelkyně Quinn

Štěstí se na něj usměje v okamžiku, kdy při konkurzu objeví výjimečně talentovanou studentku Rachel (Lea Michele). Ani ostatní adepti na tom s hudebním nadáním nejsou špatně – zženštilý Kurt (Chris Colfer) dokáže vyzpívat neuvěřitelné výšky, korpulentní Mercedes (Amber Riley) dokonale ovládá svůj hlas, vozíčkář Artie (Kevin McHale) skvěle hraje na kytaru a koktající Tina (Jenna Ushkowitz) přestává při zpěvu zadrhávat. Na škole to ale nikdo z nich nemá snadné, téměř bez výjimky jsou terči šikany. Házejí je do popelnice, zavírají do kadibudky, polévají ledovou vodou apod. Není tudíž divu, že se nikdo další do sboru nehrne. Až díky lsti dokáže sbormistr Schuester přilákat kapitána fotbalového mužstva Finna (Cory Monteith), který má přirozený, ale poněkud neotesaný talent (především taneční). První záblesk šance na úspěch nedá spát tělocvikářce a trenérce roztleskávaček Sue Sylvester (Jane Lynch), která je zvyklá, že její kroužek je na škole ten jediný důležitý. Rozbíhá proto ďábelský plán na zničení glee klubu v samotném zárodku…

Sue - ztělesnění zla a teroru

Na první pohled by se mohlo zdát, že “Glee” je jen napodobenina dětského “Muzikálu ze střední” roztažená na 22 dílů. Ano, i já jsem měl takové obavy, ale po prvních minutách se rozplynuly jak pára nad hrncem. “Glee” není jen o partičce poskakujících zpívajících teenagerů, ale především o diverzitě, problémů školáků, ale také dospělých postav, kterých se v seriálu nachází dostatek. Problémy homosexuality, invalidity, předčasného těhotenství, ale i špatného manželství, to vše se promítá v tomto seriálu. Nejvýraznější postavou je zcela jistě Sue Sylvester, jejíž hlášky jsou opravdové perly (zajímavý je fakt, že tato postava původně v seriálu vůbec nefigurovala a až producenti doporučili autorům připsat nějakou zápornou postavu). Náctileté dívky si samozřejmě také najdou své idoly… “Glee” se zkrátka zaměřuje na široké spektrum diváků. Jeho největším kladem je pozitivita (vždy vám vykouzlí úsměv na tváři) a chytlavost.

Pro nás je zajímavý seriál především z hudebního a uměleckého hlediska. Všechny písně v první sérii (v každém dílu zazní průměrně pět písní) jsou cover verze známých hitů populárních skupin či zpěváků, ale také známých muzikálových hitů. Někdy písně souvisí s dějem, jindy zase slouží jako milá výplň a ukázka práce hudebního kroužku. Klad číslo jedna – všichni zpívají opravdu skvěle a hlasy jsou jedinečné, snadno zapamatovatelné. Klad číslo dva – choreografie čísel je oslňující a jistě je to složka seriálu, která zaujme další skupinu diváků. Jistě se najde mnoho našich čtenářů, kteří sledují broadwayskou muzikálovou scénu. A tento seriál je přímo nabitý tamějšími hvězdami. Vždyť ústřední postava Rachel je hrána Leou Michele, originální představitelkou Wendly z muzikálu “Spring Awakening” a stejně tak v menší roli lze vidět i Jonathana Groffa, který ve stejnojmenném muzikálu hrál Melchiora a společně tvořili úžasný pár (a zde se historie opakuje!). Již jen kvůli těmto dvěma mladým talentovaným umělcům stojí “Glee” za zhlédnutí. A co třeba žena s obrovským zlatem v hrdle – Idina Menzel? Nebo její kolegyně z muzikálu “Wicked” Kristin Chenoweth? Matthew Morrison také není žádným broadwayským nováčkem.

Jedno z mnoha vystoupení klubu

V seriálu se objevují na hostování i další hvězdy, mezi nejvýraznější patří Neil Patrik Harris (Barney ze seriálu “Jak jsem poznal vaši matku”), Josh Groban nebo Olivia Newton-John. Vrcholem začlenění hvězd šoubyznysu  jsou tématické epizody, které zatím odkazovaly na Maddonu a Lady Gaga (dalším speciál bude o Britney Spears). V těchto epizodách zazní jen písně dané ikony, objeví se v nich i jejich kostýmy a uslyšíte jejich výroky a další odkazy.

Hitem číslo jedna se stala píseň “Don’t Stop Believin“, původně od skupiny Journey. Tato píseň zazněla na konci první epizody a taktéž byla zařazena v závěrečné epizodě první řady. Za dva měsíce si ji placeně stáhlo přes půl milionu lidí a píseň se ocitla v TOP 5 americké i britské hitparády. Mezi další úspěšné hity patří “Totale Eclipse Of Heart” nebo “Dream On“. Z velkých muzikálových písní můžete slyšet “I Dreamed a Dream” (Les Misérables), “On My Own“(Les Misérables), “Funny Girl“, “Hair“, “Defying Gravity” (Wicked), “I Could Have Danced All Night” (My Fair Lady), “Tonight” (West Side Story) a další… Během 22 dosud odvysílaných epizod zaznělo 110 písní.

Promo fotografie

Několik zajímavostí: Obrovský úspěch slavilo celostátní americké turné “Glee Live!“, které přineslo na jeviště amerických divadel a hal program komponovaný z těch nejúspěšnějších čísel ze seriálu a samozřejmě živě odzpívaný hvězdami seriálu. Britská televize Channel 5 chystá na motivy seriálu vlastní talentovou soutěž s názvem “Don’t Stop Believing”, ve které budou (nečekaně) soupeřit proti sobě školní sbory. Scenárista Ian Brennan čerpal ze svých zkušeností člena školního sboru a původně “Glee” napsal jako filmový scénář. V roce 2009 se objevilo v žebříčku Billboard Hot 100 z “Glee” 25 písniček, což je nejvíc z jednoho zdroje od roku 1964, kdy Beatles bodovali s 31 písničkami.

“Glee” má hned po seriálu “Studio 30 Rock” nejvíce nominací na letošní ceny Emmy. Bude se ucházet o ocenění hned v 19 kategoriích. Například nejlepší komediální seriál, režie, scénář, casting, kostýmy, make-up. V hereckých kategoriích jsou nominovaní Matthew Morrison jako nejlepší komediální herec, Lea Michele jako nejlepší komediální herečka, Chris Colfer a Jane Lynch za vedlejší role, Mike O’Malley a Neil Patrick Harris za hostující herce a Kristin Chenoweth jako nejlepší hostující herečka. “Glee” dále získalo letošní Zlatý glóbus za nejlepší muzikál nebo komedii.

Tohle všechno by bylo moc hezké, ale k čemu to českému divákovi je, když jediná možnost, jak sledovat tento seriál, bylo dosud jen ne zcela legální stahování. Jak již víte z nadpisu a začátku článku, práva na tento seriál zakoupila Prima COOL a “Glee” se stane jedním z taháků jejich nadcházející sezóny. Vysílání seriálu podpoří také rozsáhlou mediální kampaní, která by měla vyvrcholit různými doprovodnými akcemi po celé republice. V této době vzniká dabing, na kterém se podílejí zvučná jména jako Lucie Vondráčková, Valerie Zawadská, David Švehlík a další. Dabované samozřejmě budou pouze dialogy, písně zůstanou v originálním znění, a to ve dvou variantách. Dějové písně budou opatřeny českými titulky a písně, které nemají žádnou souvislost s dějem zůstanou bez překladu, aby se diváci mohli soustředit na hudební a vizuální prožitek.

“Glee” se bude vysílat každou neděli v podvečer, pilotní díl uvidíte již 5. září 2010 od 17:35 na Prima COOL!

Glee Video Medley

Na závěr jsme si pro vás připravili video jednoho vystoupení ze seriálu “Glee”, které komponuje tři písně. Tou poslední je již výše zmiňovaný největší hit seriálu “Don’t Stop Believin”. Pokud vás nenavnadil ani celý text článku, zkuste ještě toto video!

A co vy? Zasáhla i vás “Glee” mánie? Plánujete se dívat na tento seriál nebo vás naopak vůbec nezaujal? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem! My vám můžeme jen poradit – nenechte si “Glee” ujít!

V následujících dnech pro vás připravíme další představovací článek k seriálu Glee, který bude tentokrát zaměřen na postavy seriálu a jejich představitele!

Fotografie a další tiskové materiály laskavě dodal Filip Sychra, PR koordinátor Primy COOL. Další informace čerpány z americké Wikipedie, kde naleznete mnoho dalších informací.


Filmové muzikály
“Repo! Genetická opera” – filmový muzikál pro otrlé
Filmové muzikály
„Princezna a žabák“ – Disneyho příjemný návrat k dvojrozměrně animovaným muzikálům
Filmové muzikály
Barevní a originální Beatles v “Across the Universe”
 • Ondřej Doubrava

  Bůh žehnej Primě COOL za zřejmě nejvíc brzké uvedení seriálového megahitu v historii (jsem přesvědčen, že nakoupili, co nejdříve to šlo)! Jestlipak se rozhoupe i nějaká česká pobočka vydavatele a dotáhnou sem ty soundtracky na CD. :-D


 • Míša

  Hurá!:-) Těším se jak malé dítě – vždyť tam bude moje oblíbená Kristin Chenoweth.:-)))))


 • Jiří K.

  Míša: Na Kristin Chenoweth se taky MOC těším :)


 • Briseis

  Já se přiznám, že jsem kolem sebe slyšela na tenhle seriál samou chválu… mám za sebou tři díly a nijak úžasné mi to nepřipadá. Uvidíme…


 • Ondřej Doubrava

  Přiznejme si, hlavním tahákem na “Glee” jsou skutečně spíš ty předělávky hitů (a guest stars), které z toho, co jsem měl možnost ve fragmentech slyšet, jsou slušné, sice by se dalo i mírně nesouhlasit ve stylizaci coby “muzikálovém seriálu”. I když proti novému remaku FAME, u kterého jsem po zhlédnutí zakoupeného DVD usoudil, že si tu ani nezaslouží recenzi, to muzikálový seriál asi je. :-) Jsem zvědav a na písničky se těším, s dějem to bude asi horší a jak se znám, tak mě bude šíleně iritovat ta postava vozíčkáře (jo, ač jím jsem, tak jsem v tomto velmi zvláštní, a co jsem četl, tak je opravdu spíše “účelová”) :-) Ale těším se a jistě pak do sbírky dám i DVD vydání.


 • Pavel Košatka

  Děj tam celkově není prakticky žádný, prostě to je o sboru a lidech v nich a okolo nich. Ale nemůžou souhlasit, že největším tahákem jsou písně. Ale to je asi na každém, hlavně bych asi nehodnotil před zhlédnutím ;).


 • Briseis

  Je pravda, že jsem si teď poslechla písničky z dílu, který je “poctou Madonně” a přesvědčilo mě to, že tomu ještě dám šanci.


 • Briseis

  btw – a popravdě, ty písničky nejsou moc předělané. Některé ano, ale hudební aranžmá je většinou stejné.
  Ano, postavy jsou účelové (otloukánek, černoška od rány (typ Effie z Dreamgirls) a fotbalista , co si uvědomí, co pro něj je v životě vlastně důležité :D) , jediné, co snad vybočuje je hlavní hrdinka, která je sice v kolektivu nula a každý se jí směje, ale v podstatě moc dobře ví, že má talent za zpěv a chová se podle toho. Takže ne taková ta křehká květinka plná skromnosti, co se časem vyloupne.


 • Ondřej Doubrava

  Tak soundtracky ke Glee jdou i do české distribuce: http://shop.sonymusic.cz/objednat/ost/glee-the-music-volume-1/2919,15421


 • Jiří K.

  Ondra D.: Už bylo na čase :)
  Jsem zvědav, jak dopadne Glee u nás…


 • Jirka.H

  Už aby tu byla 2. série ;-)


 • iva

  Je to pekne na prt ze to jede enom v nedelu :-(


 • Ondřej Doubrava

  Jede to i v pondělí odpoledne (repríza)…


 • Jiří K.

  Pondělí odpoledně je ještě pitomější čas…


 • PK

  PKPK

  Autor Odpovědět

  Tak jsem si pustil 10 dílů. Nápad dobrý, ale je to totálně bez děje, buď se neděje nic, nebo v dalším díle popřou to co dělali v minulém. A co je nejhorší – je to FAKE!!!
  Obsazené to je jako ty naše “písničkály”, lidi sice nějak vypadají, ale nikdo z nich neumí zpívat.
  Proč je absolutně každý zpěv elektronicky dolaďovaný? A slyšitelně! To už ani v USA nenajdou lidi, kteří se jim hodí typově a zároveň umí zpívat? Jedině ještě tak Rachel má aspoň nějaký výraz…

  Pro mě to teda žádná bomba není, když zůstanu o tohohle žánru, tak je High School Musical u třídu výš.


 • Jirka.H

  PK: Tak to máme každý jinej hudební vkus, protože mně se zdá že všichni co v seriálu zpívali, zpívat uměj. Asi to bude otázka vkusu, ale 80% “Glee” písniček se mi líbí víc než originál.
  K HSM – Byl první a glee si z něho vybral to nejlepší a posunul tak tenhle žánr o stupínek dál /osobní názor/


 • Briseis

  Tak vzhledem k tomu, že většina herců z Glee hrála na Broadwayi, tak já osobně si myslím, že všichni zpívají velmi, velmi dobře.
  Nicméně souhlasím se vším, co napsal Jirka.H


 • Pavel Košatka

  Právě, navíc se hrají živé koncerty, kde zpívají herci také dobře, neříkám tím, že to není elektronicky dolaďováno (což určitě je), ale netvrdil bych, že herci neumí zpívat.


 • Jirka.H

  2. serie je stejně dobrá jako první!!!


 • Briseis

  Pro mě 2. série zatím zklamání. Díl věnovaný Britney Spears rozhodně nedosáhnul kvalit jako “pocta Madonně” v 1. sérii a celkový výběr písniček nestál za nic. Celkově to byla spíš “parodie na Britney” než pocta. Ne, že by mi to vadilo, rozhodně bych dala přednost dílu “pocta Jacksonovi”, snad je to napadne.
  Avizovali, že Brittany dostane víc prostoru, ale nic moc “navíc” to tedy nebylo.


 • Denie

  wow,děkuju Primě,že Glee začla dávat…Seriál mě dostal hned prvním dílem..Hudba,choreografie..Perfektní..A navíc se mi moc líbí i to,že je v seriálu ukázaná realita,která je i ve skutečném životě!!Jasně,ne všude,ale je..Navíc..Souhlasím s Jirkou H. Hudba se mi moc líbí a herci mají ve většině hlasy perfektní..Nu a mile mi překvapila Rachel…čekala jsem nějakou husičku,když jsem ji viděla v prvních dílech,ale nakonec se z ní vyloupla správná holka,která ví co chce!!=)


 • aneet

  nesnáším ho :((


 • Terka

  Rozhodně to vypadá dobře i když zpěváci nejsou zrovna profíci…nebo se mýlím?


 • Jiří K.

  Terka: Mýlíš :) Až na pár vyjímek jsou všichni profíci. A jací.


 • avatar26

  no, pokud se jedna o vystoupeni v tom videu, nemeli by nahodou mit mikrofony? to by je v tom sale asi tezko slyseli.


 • kač

  ano měli by mít mikrofony, jelikož toje ale serial chcou tam mít kvalitní písně a kvůli tomu jsou naspívané ve studiu…
  jinak 3 serie je podle mně stejně dobrá joko ty předešlé a jen doufám že na primě dostanou rozum a přestanou serial dabovat hruza…


 • milanzitka

  Doporučuji nový seriál Smash – “Muzikální drama z pozadí Broadwayského divadla, plného snílků a intrik, kteří mají jedno společné – Všichni chtějí vyniknout.”

  V USA byl tento týden odvysílán pilotní díl, zdá se to moc dobré ;-)
  Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=5mwHDfl_GIE


 • Jiří K.

  Milan Z.: Děkuji za upozornění, tohle vypadá opravdu zajímavě…. :) • milanzitka

  Není vůbec za co, byla by škoda se nepodělit ;)