Nosiče

Recenze nového CD muzikálu “Jack Rozparovač” s bonusovým DVD


Pokud sledujete náš server, jistě víte, že včera vyšlo a bylo pokřtěno nové CD muzikálu “Jack Rozparovač”, které obsahuje všechny písně z muzikálu. Jako bonus je u něj přibaleno DVD s dokumenty, rozhovory, klipy a fotografiemi. Přečtěte si recenzi tohoto balíčku, který udělá radost nejednomu fanouškovi “Jacka Rozparovače”, ale i běžnému muzikálovému nadšenci.

Vydávání kompletních CD muzikálových představení již v dnešní době není příliš obvyklé. Většinou s premiérami muzikálů vychází výběr písní a komplety nahradily záznamy muzikálů na DVD. Proto je kompletní CD “Jacka Rozparovače” v dnešní době takovou malou raritkou a ukázkou, že kompletní studiové nahrávky měly určitě něco do sebe. Následující hodnocení má dvě části – v té první se budeme věnovat přímo CD a v té druhé se zaměříme na bonusové DVD.

Chcete vidět jak se toto CD křtilo? Připravili jsme pro vás fotoreportáž!

.

Kompletní CD “Jacka Rozparovače”

Přední obal nového CD

Když jsme se dozvěděli o vydání nahrávky kompletních písní z muzikálu “Jack Rozparovač”, napadlo nás, o kolik bude CD odlišné. Vždyť na prvním výběrovém CD z roku 2007 jsou prakticky všechny hlavní hity a chybí jen několik málo písní, které bychom mohli směle postrádat. Oproti výběrové nahrávce nalezneme na tomto novém nosiči 25 písní, z čehož jsou některé zcela nové, jiné znovu nahrané a poslední skupinu (bohužel) tvoří písně zcela totožné a známé z výběrového CD. Těch je celkem devět a skutečně se jedná o písně převzaté z původní nahrávky. Když se podíváte na tracklist níže, tak je zřejmě poznáte – “Londýn“, “Proč se prodávám“, “Už nechci“, “Jen se ptám“… Trochu nás to mrzí, jistě by nebylo od věci slyšet i tyto písně v jiných alternacích, například Renáta Podlipská je skvělá Elizabeth a bylo by skvělé ji pro změnu slyšet místo Hany Zagorové.

Nechme však staré CD v minulosti a přistupme k tomu novému s čistou hlavou. Vašo Patejdl napsal pro muzikál líbivou hitovou pop hudbu, kterou místy řízl rockovějšími prvky (“Ty jsi mé zklamání“) nebo tradičními motivy (“Irská“). V muzikálu najdeme několik krásných lyrických pasáží (“Requiem pro Polly“), ale také mrazivých temných melodií (“Už nechci“). Hlavními hity jsou však milostné duety “O něčem sním” a “Už lásku znám“, které jsou typickými muzikálovými slaďáky, bohužel bez špetky invence. Ale hudba Vašo Patejdla se poslouchá moc dobře, škoda jen lacinějších aranží, které zní místy hodně jednoduše až počítačově uměle. Chtěli jsme určit nějaký hudební “vrchol” CD, ale snadnější je napsat, že písně “Lidovka” a “Rozjeďte pátrání” jaksi pokulhávají za ostatními a nejsou natolik výrazné, abyste si je oblíbili. Naopak “Requiem pro Polly” nás zaujala již na první poslech při představení a jsme rádi, že ji konečně máme oficiálně vydanou.

Tracklist

Písně prvního aktu
1)
Londýn 1888 – company
2) Proč se prodávám – S. Laurinová
3) Už nechci – J. Langmajer
4) Jen pojď – Z. Podhůrský, R. Říčař
5) Jsem ďábel – Z. Podhůrský
6) Tanec smrti – instrumentálka
7) Requiem za Polly – company
8) Jen se ptám – D. Šinkorová
9) Prostitutky (Irská) – company
10) Nebeský chór – Z. Krištofová-Kolářová
11) O něčem sním – S. Laurinová, R. Vojtek
12) Jack Rozparovač – F. Blažek, V. Marek
13) Rozjeďte pátrání – J. Laufer
14) Já ty oči znám – H. Zagorová
Písně druhého aktu
15) Děsivá noc – R. Tesařík, J. Urban, V. Patejdl, company
16) Už lásku znám – S. Laurinová, R. Vojtek
17) Lidovka – R. Tesařík
18) Ty jsi mé zklamání – R. Vojtek
19) Žádám, Bože náš – H. Zagorová
20) Valčík v hospodě / Nebeský chór – company
21) Láska má žije dál – L. Machálková
22) Finále 1 / Budí se den – company
23) Finále 2 / Už lásku znám – M. Kuklová, R. Vojtek, company
24) Londýn – company
Bonus
25) O něčem sním (Hit Radio Version) – D. Šinkorová, V. Patejdl

Na CD samozřejmě nechybí ani nový hit “Láska má žije dál” v podání Leony Machálkové. Mnozí z vás jí jistě má staženou z internetu, kam byla legálně umístěna (stáhnout si ji můžete třeba i u nás), ale na CD zazní její prodloužená a upravená verze. Škoda jen, že to je jediná píseň Machálkové, která by třeba mohla hezky nahradit Danielu Šinkorovou v písni “Jen se ptám“, která je neúměrně dlouhá a nudí již po první minutě. Na CD můžeme slyšet také Zdeňka Podhůrského, který je v roli Ďábla velice kritizovaný. Když ale nevidíme jeho grimasy a snahu o herectví, dá se jeho hlas poslouchat. Raději však zůstaneme u písní v podání Vašo Patejdla z výběrového CD. Naštěstí se do písně “Jack Rozparovač” prosadil i druhý Ďábel Vladimír Marek, který sice není velký zpěvák, ale má ve svém hlasu velkou dramatičnost a do této písně se skvěle hodí. Dobrý pěvecký výkon podává Zuzana Krištofová – Kolářová v písni “Nebeský chór“. Naopak výkon Romana Říčaře v duetu “Jen pojď” nás zcela vyléčil z litování, že jsme ho v “Jackovi” neviděli – nezajímavé a neslané. Jako bonus nalezneme na CD radiovou verzi hitu “O něčem sním” v podání Daniely Šinkorové a Vašo Patejdla, kterou však opět můžete nalézt i na starém výběrovém CD. Vynikající je práce company, která je slyšet v mnoha sborových písních, mezi kterými vynikají “Děsivá noc” a “Londýn“.

Jaké je tedy závěrečné hodnocení? Kompletní CD “Jacka Rozparovače” se poslouchá velice dobře, až na výjimky jsou výkony interpretů dobré a mnoho písní vám nenávratně uvízne v paměti. Pokud vlastníte staré CD s výběrem písní, stojíte před zajímavým dilema. Pokud se vám “Jack” hodně líbí, asi byste neměli váhat i kvůli přiloženému DVD, ale pokud jste takovým “obyčejným posluchačem”, jedno CD vám zajisté stačit bude, protože to nové toho paradoxně zase tolik nového nepřináší. Pokud nevlastníte ani jedno CD, tak je tento komplet jasnou volbou. K sehnání je zatím jenom na pokladně Divadla Kalich a na představeních “Jacka Rozparovače”.

Ukázka z vložené brožurky, ve které naleznete pouze fotografie

.

Bonusové DVD

CD jsme již podrobně rozebrali a teď je řada na přiloženém bonusovém DVD. Hlavní položkou v ne příliš graficky povedeném menu je dokument “Jak se dělal muzikál”, který je prostřihem zkoušek a rozhovorů s tvůrci a několika herci. Na dnešní dobu je dokument v zastaralém formátu 4:3, občas se objeví některé záběry z představení v širokoúhlém formátu. Buď o muzikálu toho vím příliš, ale žádná informace z něho mi nepřišla nijak zajímavá nebo překvapivá. Zajímavý byl pouze pohled na zkoušky (a současně práci Petra Novotného), rozhovory byly vedeny tradičním způsobem a když si všimnete všech českých muzikálových dokumentů z DVD, tak všechny rozhovory jsou vedeny stejným stylem. Tvůrci říkají, jak jsou prací nadšení, stejně tak herci. Dokument je dlouhý téměř 20 minut.

V pořadím druhým bonusem je záznam písně “Děsivá noc”, který je opravdu bonusem pouze pro skalní fanoušky. Opět je v poměru 4:3, navíc je ještě opatřen hrůzným šikmým orámováním. Audio i video je spíše průměrné a pokud by takto mělo vypadat DVD se záznamem celého představení, tak je dobře, že vychází pouze toto bonusové. Dále nalezneme na DVD kompletní rozhovory s tvůrci, které jsou prostříhané v prvním dokumentu. Konkrétně nám o tvorbě “Jacka Rozparovače” povypráví Michal Kocourek, Vašo Patejdl, Martin Hrdinka, Ivan Hejna, Eduard Krečmar a Petr Novotný. Jak již bylo výše řečeno, rozhovory nejsou nijak extra kvalitní a ničím nás nezaujaly.

Následuje ukázka ze 100. reprízy v Divadle Kalich. Kdo by čekal (jako my) záběry z představení, byl by zklamán. Uvidíme pouze děkovačku, na kterou byli pozvání tvůrci představení a řekli několik málo slov. Na závěr je ještě Vašu Patejdlovi popřáno k narozeninám. Dostáváme se k nejzajímavějšímu dokumentu, a to 12 minutám záběrů ze zkoušek na jevišti s Petrem Novotným. Vidíme rozbory textů, zkoušení, pobízení Petra Novotného, zkrátka něco, co bychom chtěli vidět a jako smrtelníci nemůžeme. Posledním video bonusem je neznámý videoklip k písni “O něčem sním” k rádiové verzi s Danielou Šinkorovou a Vašo Patejdlem. Videoklip je pouhými sestříhanými záběry z představení (které jsou kvalitativně nejlepší než na celém tomto DVD) a několika záběry ze studia, kdy oba interpreti zpívají do mikrofonu. Poslední položkou v menu je fotogalerie, pod kterou se skrývá prezentace podivně roztažených a rozmazaných fotografií na písně “Londýn” a “Irská”.

Celkově se tedy jedná pouze o bonusové DVD, které by samostatně nemělo příliš úspěchů na prodej. Dokument může být pro fanoušky zajímavý, záběry ze zkoušek jsou povedené a klidně jich mohlo být více na úkor zbytečných položek, jako vyloženě zpackané fotogalerie nebo podivného záznamu “Děsivé noci”. Technické zpracování i prostředí výběru kapitol je na dnešní dobu podprůměrné.


Pozvánky a konkurzy
Konkurz na taneční role do muzikálu Daniela Landy KRYSAŘ v Divadle Kalich
Nosiče
„Mam’zelle Nitouche“ – fonografický bonbónek pro milovníky operetek a hudebních komedií
Praha
Landův muzikál Tajemství přidává reprízy
 • Sukie

  Tak tady přišlo očekávané zklamání…. muzikál se mi velmi líbí, ale po přečtení recenze soudím, že si jej nekoupím. Mrzí mě hlavně výběr interpretů na CD, kdyby to obměnili udělali by lépe. Třeba i píseň “Láska má žije dál” tam mohli dát v jiném podání… čekala, jsem to a stalo se, postrádám tam Henricha Šišku jako Jacka a Renatu Podlipskou jako Elizabeth…bohužel mě trošku zklamali :-(


 • Jiří K.

  No, škoda. Kdyby se víc snažili, mohlo to být fajn.
  Ale k záznamu, nevíte, je pravda, že by Jacka měla natáčet a následně odvysílat ČT?


 • Pavel Košatka

  V jednom slovenském deníku psali, že by měl být odvysílán televizní záznam. Zkusím někdy dopátrat více… A Sukie, Láska má žije dál je píseň vyloženě pro Leonu Machálkovou, nikdo jiný ji v muzikálu nezpívá, myslím, že tedy je dobře, že jí zpívá na CD. Ale třeba za ne tu Renátu bych se taky přimlouval. Prostě těch 9 písniček ze starého alba bych obměnil alternacemi.


 • Ondra

  tak to mě moc taky nepotěšili …a kolik že to stojí ? :)


 • Vera

  Výberové CD mám. Nové CD by som kúpila kvôli “Requiem pro Polly”, keby som vedela že v company spieva Renata Podlipská v úlohe Baby. Pekne prosím o info.


 • Pavel Košatka

  Bohužel, Athina Langoská…


 • Andrea

  Já bych chtěla jen poznamenat, že kdo neviděl Romana Říčaře jako Jacka, tak je čeho litovat, byl naprosto excelentní, herecky i pěvecky, ale chápu, že zejména to herectví se na CD se to těžko pozná (předpokládám, že je to studiovka a ne živák). Mě naopak příjemně překvapilo, že se tam vůbec vyskytuje, to jsem ani nečekala. Celej Jack stál za vidění – pro mě – pokud hrál Roman Jacka a Vláďa Marek Ďábla, to pak byl hereckej koncert. Ale musím se teda přiznat, že jsem jinýho Jacka neviděla a naprosto věřím, že Filip Blažek byl taky výborný.


 • Michal

  Mě teda recenze zklama dost. Je to nové obsazení a Leona na CD není, kromě písničky, kterou už sme si mohli všichni poslechnout. Fakt sem naštvaná. Těšila sem se, ale rozhodně nekoupim.


 • Alena

  Tak to mě taky zklamali. Namísto toho, aby původní CD doplnili o alternace, včetně ukázek na DVD, tak je tam víc starých verzí – koho dnes např. zajímá duet s D. Šinkorovou? Chybí ukázky se Zbyňkem Fricem, Renatou Podlipskou, H. Šiškou, atd. Prostě jedna velká škoda křtít něco v takové podobě… Kéž by se ještě mohly natočit videoukázky z 3. nebo 6.6. 2010.


 • Radka

  A kdy bude v prodeji?


 • Pavel Košatka

  V divadle by mělo být v prodeji již od křtu…


 • Michal

  kompletní CD mám a líbí se mi .. je pravda že mohli obměnit obsazení z původní verze – poslouchalo by se někdy i lépe:) Jinak včera (3.6.) jsem byl na Jackovi jen kvůli Leoně a nakonec nevystupovala – zaskakovala Jana Fabiánová … :-(( ani po třetí mě to nevyšlo:-( Jinak Jack vše doporučuji – za sebe doufám, že se brzy vrátí do Kalichu.


 • Pavlína

  Moc sem se těšila, až se vydá nové CD. Bohužel mě zklamalo, že se na něm Leona objevuje jen jednou. Určitě by posluchače více zaujali písně Jen se ptám, Už lásku znám a O něčem sním, v jejím podání, než v podání Daniely Šinkorové. Naivně jsem se taky těšila, že muzikál vyjde na DVD jako všechny ostatní, tedy kompletní záznam z představení + bonusy. Jsem z toho velmi zklamaná a doufám, že se Jack Rozparovač zase jednou vrátí do Kalichu a poté budu vydáno kvalitní DVD s celým zázname.


 • Katka

  Zajímalo by mě, jestli je nějaká šance, že tento muzikál vyjde na DVD (záznam z představení) či se bude vysílat v televizi?


 • Pavel Košatka

  Katko, za sebe bych řekl, že ani jedno není pravděpodobné.


 • Kačka

  Dalo by se koupit i někde mimo divadlo?


 • Pavel Košatka

  Nikde v eShopu jsem na něj nenarazil. Zkuste napsat do pokladny divadla, kdysi nabízeli zasílání poštou, takže by vám to třeba mohli na dobírku poslat ;).


 • Lennie

  teda ta nová písnička nic moc, připadá mi jako by ani do muzikálu nepatřila…