Praha

Muzikál “Osmý světadíl” překvapil energií a vynalézavostí (+ video)


Očekávaná press show nového muzikálu “Osmý světadíl” je již za námi. Poprvé jsme měli možnost vidět ukázky z muzikálu plného hitů skupiny Elán v režii a choreografii Jána Ďurovčíka, který je společně s Borisem Filanem také autorem scénáře. A vypadalo to velice dobře! Přečtěte si naše dojmy a podívejte se s námi na jednu z ukázek! Nechybí samozřejmě ani exluzivní fotografie…

Všichni účinkující zpívají ústřední píseň "Osmy svetadiel"

Jen pro základní shrnutí – “Osmý světadíl” je novým projektem Jána Ďurovčíka a je postaven na největších hitech skupiny Elán. Světovou premiéru bude mít 8. září 2011 v Divadle Kalich, poté se tvůrčí tým přesouvá do Bratislavy, kde bude na Nové scéně zkoušet slovenskou verzi. Hlavním lákadlem jsou právě nesmrtelné a všem dobře známé hity Elánů, ke kterým přibyly dvě úplně nové písně. Jedna z nich – “Len kým tu si” v těchto dnech vychází jako singl, který nazpívali přímo členové skupiny Elán a bude se hrát v českých i slovenských rádiích. Druhá nová skladba má název “Zajtra“. Obě nové písně se samozřejmě objeví také na soundtracku, který vychází k premiéře.

Děj muzikálu se odehrává v současnosti. Mladá dívka Jana se zřekne rodiči podporovaného vztahu s mužem z lepších kruhů (Erik) a s novým přítelem (Tomáš) se poddává upřímné touze bez ohledu na společenské předsudky, zdraví či důsledky. Jejich milenecká idyla sice dosáhne naplnění, ovšem štěstí může být pomíjivé… Děj muzikálu je volně inspirovaný románem francouzského dramatika Alexandra Dumase ml. “Dáma s kaméliemi“.

Tvůrci muzikálu a skupina Elán na tiskové konferenci

Celé léto je Ján Ďurovčík s českým obsazením zavřený v Divadle Kalich, kde zkouší na české poměry velice náročný titul. Kromě hudebních čísel totiž muzikál obsahuje i mnoho dramatických činoherních scén a náročných choreografií. Tomu odpovídal i výběr účinkujících, který slibuje, že na jevišti uvidíme jen opravdové profesionály, které zvládají všechny disciplíny muzikálového herectví. Vedle ostřílených umělců stanou také i úplně nové tváře, které dostaly první velkou šanci v hlavních rolích, mezi ně patří například Michaela Doubravová, Kateřina Steinerová nebo Roman Tomeš. Ze známých tváří můžeme jmenovat Nelu Pociskovou, Tomáše Savku, Tomáše Löbla, Jana Kříže nebo Zbyňka Frice. “Tolik soustředěného mladého talentu na scéně jsem zažil naposledy na West Side Story, kterou jsem nastudoval před několika lety na Slovensku. Skutečně mám moc dobrý pocit z nadání, profesionality a obrovského pokroku, které u našich herců pozoruji. Ten posun je u některých z nich skoro až neuvěřitelný,” pochvaluje si spolupráci s herci Ján Ďurovčík.

OBSAZENÍ MUZIKÁLU “OSMÝ SVĚTADÍL”

JANA – Michaela Doubravová, Nela Pocisková, Kateřina Steinerová
TOMÁŠ – Tomáš Löbl, Tomáš Savka, Roman Tomeš
ERIK – Zbyněk Fric, Jan Kříž
MATKA – Zuzana Krištofová, Alžběta Stanková, Marie Štěchová
OTEC – Michal Pleskot, Jan Révai
JAKUB – Filip Antonio, Adam Damba Bubák, Denis Klát
Více rolí – Juraj Bernáth, Antonín Moravec

Company páni
Martin Bačkovský, Filip Gröger, Petr Novotný, Tomáš Sloupský, Oldřich Smysl, Jan Tenkrát, Peter Veslár, Petr Šudoma

Company dámy (balet)
Zuzana Herényiová, Zuzana Pokorná, Linda Huňáčková, Gloria Fricová, Zdeňka Pijanová, Barbora Danzerová, Eva Miškovičová, Denisa Kubášová a Kamila Mottlová (swing)

V současné době zkoušky již finišují a jen probíhají tzv. “projížděčky”, kde se pilují poslední detaily v celkovém dojmu představení. A právě uprostřed projížděček sestavil Ján Ďurovčík 12ti minutové medley z muzikálu, které představil 31. srpna 2011 novinářům. Během medley se vystřídaly všechny alternace hlavních rolí a kromě známých písní jsme mohli slyšet právě i nový singl “Len kým tu si“. Nejvíce nás zaujala energie a vynalézavost, která doslova sálala z každé vteřiny vystoupení. Cílem tvůrců totiž bylo představit známé písně v úplně jiné podobě, některé jsou přepsány do duetu, jinde zpívá sbor, někde zazní dvojhlas a uslyšíme dokonce i hip-hopové prvky… Je zkrátka vidět, že si autoři s hudbou pořádně vyhráli. A to jsme slyšeli zatím jen pracovní hudební podklady!

Jan Kříž a "Valiace sa kamene"

Choreografie byly svižné, velice nás také zaujalo taneční sólo Nely Pociskové při písni  Valiace sa kamene“. Stylově jednoznačně převládá moderní tanec a jeho odnože. V rámci medley dále zazněly písně “Kamaráti“, “Koľko a čo za to“, “Královná bielych tenisiek“, “Láska moja“, “Stužková“, “Kamikadze lásky“, “Aj keď bez peňazí” a nechyběl ani samotný “Osmy svetadiel“. Všechny samozřejmě zazní také v muzikálu.

Nejpřekvapivější a zároveň nejzábavnější scénou byla rozhodně “Stužková“, která se odehrává v kuchyni a členové pánské company při ní do rytmu hrají na hrnce, pokličky a pánve. Poté se přidají i dámy se lžícemi a v kombinaci s choreografií vzniká opravdu originální podívaná. Na tuto scénu se můžete podívat v našem videu.

Video: “Stužková” z muzikálu Osmý světadíl

Kamera a úprava – Radek Janda

Kostýmy Zuzany Strakové jsou v drtivé většině klasickým oblečením dnešní mládeže a skvěle korespondují s jednoduchou scénou Martina Černého, která se v podstatě skládá jen ze tří žárovkových panelů (dojem žárovek je jen zdánlivý, použity jsou LED diody), který dokáže efektní světelné proměny prostředí. Vynikající bylo také dynamické nasvícení jednotlivých čísel.

Účinkující se prostřídali prakticky všichni, z krátkých ukázek však nelze moc dobře hodnotit vyrovnanost jednotlivých alternací. Všichni ale byli velice dobří, pěvecky však nejvíce vynikal Tomáš Savka se sólovkou “Láska moja” a Nela Pocisková ohromila svými výškami v nové písni “Let kým tu si“.  Svým pěveckým rozsahem nás překvapila i Michaela Doubravová. A role frajírka Erika skvěle sedí obou alternacím – Janu Křížovi i Zbyňku Fricovi. Již 7. září 2011 uvidíme na předpremiéře (a následných premiérách), jak se jednotlivým účinkujícím bude dařit v celém představení.

Představitelé hlavních rolí Jany a Tomáše

Po press show následovala tisková konference, na jejímž začátku pokřtili členové skupiny Elán nový singl “Len kým tu si” a poté již pokračovala tradiční povídací tiskovka. Zajímavostí je, že Eláni původně vůbec nechtěli muzikál se svými hity, ale Ján Ďurovčík je nakonec přesvědčil. Musel jim ovšem slíbit, že muzikál nedopadne jako “Mamma Mia!”, kterou Eláni nemají rádi a nechtěli by takto své písně prezentovat. Nakonec všichni vyjádřili své nadšení s profesionalitou tvůrčího a hereckého týmu.

Press show tedy zvýšila ještě i tak naše vysoká očekávání, můžeme čekat moderní energickou show plnou známých písní skupiny Elán v podání profesionálních účinkujících. Tvůrci k tomu ale slibují dramatický velký příběh, který nenechá jedno oko suché. Uvidíme, zda Ján Ďurovčík překoná vysoce nastavenou laťku muzikálem “Robin Hood”, nebo se mu alespoň vyrovná. Slavnostní premiéra proběhne 8. září 2011 a my samozřejmě budeme u toho. Můžete se opět těšit na velkou recenzi se srovnáním všech alternací!

Tomáš Löbl a jeho "Kamaráti"

Zbyněk Fric s písní "Koľko a čo za to"

Michaela Doubravová je "Královná bielych tenisiek"

Taneční sólo Nely Pociskové

Tomáš Savka ("Láska moja")

"Stužková"

Nováčci Roman Tomeš a Kateřina Steinerová

Nela Pocisková s novou písní "Len kým tu si"

Na závěr hromadná fotka všech účinkujících a tvůrčího týmu

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Petr Marek. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, ozvěte se nám na e-mail redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!


Aktuální zprávy
TOP 3 muzikály sezóny 2022/2023 podle Musical.cz
Aktuální zprávy
Muzikál MUŽ Z LA MANCHY poprvé v Čechách v anglickém originále
Nosiče
Dvoj CD muzikálu KRYSAŘ bylo pokřtěno (+ video)
 • Briseis

  Vypadá to velmi dobře, ale nemůžu si pomoct – Elán mi nikdy k srdci nepřirostl, takže mě to vůbec neláká, ale jako fan muzikálů a hlavně těch z Kalichu, si určitě zajdu.


 • Zdeněk

  čekal sem víc ukázek ale i tak se těšim


 • Pavel Košatka

  Bohužel autorská práva na písničky Elánů více ukázek neumožňují, snažili jsme se :(.


 • Jiří K.

  Choreografie je na tuzemský muzikál vážně hodně dobrá


 • Pavel Košatka

  To tam byly lepší kousky z choreografie! Na tu se vážně můžete těšit!


 • Míra

  Super, konečně se někdo pustil do názoru na muzikál, byť jen na tu medley. Zatím byly k přečtení pouze suchý zprávy. To tam ti lidi vůbec nemuseli chodit a mohli to napsat od stolu. Takže chválim musical.cz. ;-)


 • veny

  Choreografie vypadá fakt moc dobře. Ján konečně do českých muzikálů přináší kvalitní choreografii.


 • Roman

  Originální český muzíkál poskládaný z písní Elánu a inspirovaný Dámou s kaméliemi??? Tak co je na tom originálního… To už vyschla skladatelů a autorům studna, že stále musejí uměle lepit staré věci?? Rebelové, Oplympic aneb jak se lítá vzhůru, Je třeba zabít Davida, Děti ráje, Vánoční zázrak… Nějak mi nepřijde vtipné, když současní “pubescenti” hopsají s hrncem v současné době na pomalu 30 let starou Stužkovou…


 • Alea

  Ze všech dostupných fotek a videí i na jiných odkazech mi přijde, že to bude naprosto skvělý muzikál – nejen hudebně, ale i dějově. Choreografie jsou nápadité, mají šmrnc a na účinkujících je vidět, jak si to užívají.
  Myslím, že si při představení většina diváků bude klepat nohou do taktu a možná nenápadně zpívat se zpěváky. Už teď z toho sálá neuvěřitelné množství energie. Jinak si myslím, že Elán má co říct nejen starší generaci, ale právě i těm mladým. A v úpravách v muzikálu si myslím, že leckoho určitě jejich hudba nadchne. Díky za článek i ukázku!


 • Terka

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jak dlouho se plánuje že se muzikál bude hrát?bude se hrát i v příštím roce?Předem děkuji za odpověď


 • Pavel Košatka

  Určitě se bude hrát… ;) Kalich je repertoárové divadlo, takže životnost muzikálů je tam docela velká.


 • vanilly

  viděla jsem v úterý na živo … jsem zklamaná upřímně … ještě je tam hodně k dopilování. zpěvají mají dost problém udýchat současně s tancem zpěv … podium je jim malé, ale to není chybou herců … slečna steinerova je mladá pěkná herečka, ale NIKDY by neměla zpivat výšky … při asi její poslední písničce jí hlas ve výškách tak skákal, že si toho i sama byla vědoma … i délka mě upřímně překvapila …


 • Zdeněk

  jak je to dlouhý


 • Ondřej Doubrava

  Kolem 3 hodin…


 • vanilly

  první půlka trvala skoro dvě hodiny. druhou uz jsem nevnimala. byla jsem dost ubita zpevem a tancem …


 • janule

  Muzikál jsem viděla včera a přiznám se, že z něj mám hodně rozporuplné pocity…
  Elán je prostě Elán a když má člověk naposlouchané písničky od Ráže a Patejdla, tak se těžko “skousává” jejich úprava – někdy podle mě až zbytečně “dotvrda” :-)
  Míša Doubravová i Roman Tomeš byli skvělí, myslím, že oba před sebou mají skvělou budoucnost… u Láska moja jsem měla přímo zimomriavky… Prostě bomba :-) Skvělý byl i Honza Kříž jako Valiaci se kamen :-) V té scéně je perfektní – kde jsou ty časy, kdy se v show pro RH neuměl vůbec hýbat – zato romantickou Čakám ťa láska jsem měla hodně problémy mu uvěřit…
  No a teď ty negativy :-) Taky mi to přišlo docela dlouhé, především první část (hodina a půl), kdy se toho vlastně až tak moc nestalo… S tím souvisí přestavby scény po každé písničce, které mi hodně, ale opravdu hodně vadily… Tři minuty písnička a minuta přestavba :-( Kde jsou ty časy, kdy ve Spirále stačil jeden kruh a bylo vše rychle :-) I vinou těch přestaveb mi první část přišla silně utahaná :-(( I když světelné panely byl dobrý nápad – jen (protože se určitě vyráběly na míru) mohly být svítící LED umístěny na boku a ne dopředu do hlediště…
  Na jevišti mi dost vadila Linda z company – přišlo mi, že má problémy s textem, zpívala snad každé druhé slovo nebo jen refrény a hlavně její pohyb nebyl tak přirozený, působil hodně naučeně a v malém rozsahu… Vyniklo to zvláště, pokud vedle ní tančila Kamila Mottlová, která se pohybuje velmi přirozeně…
  A co mi vadilo ze všeho nejvíc? Kouření na jevišti!!!! Opět někoho přesvědčujeme, že parta je parta a pořádní kluci jsou pořádní kluci, jen když kouří????


 • Alea

  Chci se zeptat – bude z premiéry, nebo i z následujících dnů nějaký videosestřih, který byste zde uveřejnili?


 • Pavel Košatka

  Bude dnes rozsáhlá recenze se srovnáním téměř všech alternací (chybí jen dvě malé), včetně fotografií, ale stejně jako u press show autorská práva na písně Elánů sestřih neumožňují, s tím se bohužel nedá nic dělat :(.


 • janule

  Jo a ještě jsem chtěla dodat – trochu pokulhává příběh :-))) Jak se Tomáš dozvěděl o Janě a její rodině v nemocnici? A mafiáni vyplácející peníze předem jsou taky hezká pohádka :-))


 • Alea

  Nevadí, i tak se těším na recenzi a fotky. A 14. 9. si na vlastní kůži budu moct porovnat dojmy. :-)


 • Jana

  Podľa mňa je to najhorší muzikál aký som kedy videla. Veľmi slaboduchý príbeh, ktorý sa vôbec nehodí k Elánistom, podľa mňa príbeh mal byť o nich samotných, nie o trápnej láske v štýle tureckej telenovely. Neverím, že sa toto páči Rážovi a spol. Spev bol veľmi slabý, herecké výkony ani nehovoriac, všetko na mňa pôsobilo neskutočne gýčovito, chýbali mi tam emócie, poriadne grády a šťava. Je to proste horší než jsme doufali.


 • Jana

  Reakcia na komentar od Jany > fuha, nebudem sa ti snazim vyvracat tvoj osobny nazor, ale hodnotit tento muzikal ako najhorsi, aky si kedy videla mi pride prinajmensom velmi prehnane – neda mi to nereagovat. Neber moj nazor ako bernnu mincu ale ludi ako Gotta ktory povedal ze predstavenie je na svetovej urovni, herecky kumst Nely ho dokonca dojali k slzam, dojati bol dokonca aj Balaz a Jozo Raz nema problem pred kamerou uprimne povedat co a kto sa mu nepaci (zkritizoval Savka ale muzikal ako taky pochvalil). A ludia na premiere dali skoro 30 mimutovy standing ovation – divadlo skoro padlo !!! To sme tam boli vsetci slepi, hluchi a sprosti? To hadam nie! Mozno zalezi aj od obsadenia ktory mas moznost vidiet – na premiere bol Kriz, Savka a Pociskova a toto trio slapalo paradne ako hodinky! Posledny komentar, hit muzikaly nikdy nemaju pribeh danej kapely, pozri sa na Mama mia (pesnicky od abby a pribeh je o nastavajucej neveste ktora hlada svojho otaca) atd pricom v neposlednom rade ak ocakavas komplexny pribeh tak si si asi pomylila predstavenie a asi si chcela povodne ist na divadelnu dramu :)


 • KM.

  Kvalitné obsadenie už vopred sľubujúce príjemnú zábavu i kultúrny pôžitok opäť nesklamalo. Kde sa skĺbi legendárna hudba s už tradične výbornou choreografiou (neprajníci Ďurovčíka pokojne nesúhlaste-žili mi to nepotrhá) a skvelými spevákmi/hercami, tam nemôže chýbať nadšenie publika, ktoré len reálne odráža atmosféru z javiska. Ako celok pôsobilo predstavenie čarovne, príhodné zapracovanie tradičných Elánoviek do deja reprezentované krásnymi neopočúvanými hlasmi talentovaných mladých ľudí (odpusťte ten sentiment, ale nedá mi nevyzdvihnúť Nelyne prednosti-spievala úchvatne), zábavno-tragický príbeh, herci prezentujúci fenomenálny scénar (ktorí tiež zostavili ľudia zvučných mien osvedčení v tejto brandži už tisíci raz)a spievajúci s elánom (doslova?:) ) a entuziazmom… rozhodne odporúčam! (a to či už priaznivcom skupiny Elán alebo všetkým generáciám a ľuďom, čo radi snívajú, či aspoň snívať zvykli, realistom, pacifistom i tým, čo sa radi zasmejú, započúvajú, prípadne si radi zaspievajú…) …P.S.: Kritizujte koľko chcete a na koľko sa cítite, faktom však ostáva, že Jožo Ráž skandoval najviac (a podľa môjho dodatku: mal prečo) … P.P.S.: Ostaňte kultúrni!


 • HONZA

  BYL JSEM TAM VČERA A MŮŽU ŘÍCT, ŽE JE TO FAKT SUPER. VIDĚL JSEM PÁR MUZIKÁLŮ,ALE TENHLE JE NA PRVNÍM MÍSTĚ.VŠEM DOPORUČUJI.


 • DANA

  Nezabudnuteľný zážitok ,niečo nádherné odporúčam každému- fakt bolo to super