Magické „Wicked“ na úspěšné čarovné pouti světem

Prázdniny se blíží ke konci a na jejich samotný závěr jsme si připravili představení amerického muzikálu „Wicked“, inspirovaný „Čarodějem ze země Oz“. Čarovný muzikál se úspěšně hraje již téměř 6 let na Broadwayi, stejné úspěchy sklízí i v Londýně. Úžasné pěvecké výkony, dechberoucí vizuální podívaná i originální hudba dělá z „Wicked“ jedinečnou podívanou, která se řadí mezi světovou muzikálovou špičku.

Logo Wicked
Logo Wicked

Historie vzniku sahá až k roku 1995, kdy spisovateli Gregory Maguire vyšla kniha „Wicked: Život a doba zlé čarodějnice ze západu“, která zaujala hudebního skladatele Stephena Schwartze (můžete ho znát také jako autora muzikálu „Godspell“). V roce 1998 byla podepsána smlouva o právech a muzikál dostal zelenou. Schwartz si na spolupráci přizval scenáristku Winnie Holzman, která román adaptovala do jevištní podoby a Schwartz později napsal kompletní hudbu a texty písní. Dalším důležitým členem týmu byl producent David Stone, který měl jediný úkol – dovést „Wicked“ na broadwayská prkna.

Alexia Khadime (Elphaba)
Alexia Khadime (Elphaba)

Až 10. června 2003 se premiérově „Wicked“ na zkoušku uvádělo v San Francisku. Už tam se představilo legendární obsazení v čele s Kristin Chenoweth a Idinou Menzel. Společně s většinou obsazení pak s velkou slávou vstoupil na broadwayská prkna v premiéře 30. října 2003 v George Gershwin Theatre. Tím se odstartovalo další muzikálové šílenství. Každý chtěl živě vidět v Americe známý čarodějnický příběh a vstupenky se vyprodávají prakticky až dodnes, šest let po premiéře.

Zamotaný příběh začíná na čarodějnické škole Shiz, kam nastoupí Elphaba, která je trochu odlišná od ostatních. Má totiž zelenou kůži. Setkává se tam s půvabnou blondýnou Galindou, která si později zkrátí jméno na Glinda. Společně nejdřív bojují o srdce hezouna Fyiera, pak se s z nich ale stávají kamarádky. Elphaba se vydává za Čarodějem ze země Oz, od kterého se chce naučit čarovat. Ten však není tak hodný, jak se zdá. Elphaba se zmocní jeho čarovné knihy Grimmerie, a stává se Wicked (=zlou). Celá země Oz ji začne pronásledovat, jen Fyiero a Glinda zůstanou při ní. Fyiero jí vyznává lásku a Glinda jim pomůže uniknout ze země Oz a stává se hodnou čarodějnicí (Glinda the Good), kterou uznává celá čarodějnická země (příběh byl samozřejmě zestručněn, pro jazykově zdatné nabízím odkaz na kompletní synopsi na Wikipedii).

Dianne Pilkington (Glinda)
Dianne Pilkington (Glinda)

Příběh o přátelství, lásce, odlišnosti, zlu z donucení a kouzlení si získá zaručeně srdce každého diváka. Režisér Joe Mantello navíc na jevišti společně s celým týmem designérů, kostymérů, scénografů a dalších vytvořil jedinečnou výpravnou podívanou, která učaruje jak malým, tak velkým divákům.

A učarovává už doslova po celém světě! Po americkém turné a uvádění v Chicagu se v roce 2006 představil muzikál v londýnském West Endu, kde se taktéž hraje s obrovským úspěchem dodnes. Dále se „Wicked“ uvádělo v Tokiu, Los Angeles, Melbourne nebo zpět v San Francisku. Letos také začalo druhé americké turné. Nejblíže v současnosti můžete vidět „Wicked“ ve Stuttgartu, kde se zapsal jako jeden z komerčně nejúspěšnějších muzikálů a hraje se od roku 2007. Ne vše trvá věčně a „Wicked“ tam 30. ledna 2010 končí a budou nahrazeny zcela novým nastudováním známého německého muzikálu „Tanz der Vampire“ (o něm třeba někdy příště). 17. března 2010 se ale stejná verze bude hrát v německém Oberhausenu. Chystá se také uvádění v Sydney (převod nastudování z Melbourne) a v japonské Osace (převod tokijského nastudování).

Apollo Victoria Theatre v Londýně
Apollo Victoria Theatre v Londýně

Muzikál je rovněž zaznamenán na CD, a to rovnou několika. Samozřejmostí je originální broadwayská nahrávka, která vyšla v prosinci 2003. Jedná se o téměř kompletní nahrávku chybí jen dva kratší úseky. V roce 2005 získalo album cenu Grammy za nejlepší muzikálovou nahrávku. Slyšet na ní můžete již výše zmiňovaný a oceňovaný pěvecký pár Kristin Chenoweth a Idinu Menzel. Stuttgartské nastudování také nezůstalo pozadu a roku 2007 vyšla taktéž téměř kompletní nahrávka. O rok později vyšla japonská nahrávka s původním obsazením z Tokia. V roce 2008 pak vyšla reedice původního broadwayského alba s ukázkami z německé a japonské verze a dalšími bonusy. Londýnská nahrávka je velice diskutovaná a stále se neví, zda vůbec vyjde.

Právě písně jsou jedním z velkých kladů představení, již první „No-one Mourns The Wicked“ obsahuje hlavní a lehce zapamatovatelný hudební motiv. Divácky vděčnou jsou pak písně „Popular“ nebo závěr první půle „Defying Gravity„. Motivy se často opakují, hudba je typicky muzikálově zabarvená, především popová. Obsahuje hlavně ženské party, ale také velké sborové pasáže. Je na ní znatelná ona „čarovnost“, sami to jistě poznáte na jakékoliv ukázce z muzikálu.

Vstupenky vždy patří k těm dražším, investice však za zážitek stojí (osobně jsem bohužel dal v Londýně přednost jiným titulům, ale druhá část naší výpravy byla nadšená). Další fotografie můžete nalézt například na oficiální americké stránce. Nasměrujeme vás také na londýnské stránky i na Stuttgartskou produkci, kde případně můžete nalézt další potřebné informace.

Autorem fotografií z představení je Tristram Kenton, fotografie laskavě poskytla Anna Dawson z londýnské produkce. Na fotografiích můžete vidět aktuální londýnské obsazení. Autorem fotografie londýnské budovy divadla je Pavel Košatka. Jakékoliv další šíření fotografií bez souhlasu jejich autorů je přísně zakázáno!

Thanks to Anna Dawson for providing photos and public release. Production photo credit: Tristram Kenton


21 komentářů