Zahraničí

GREASE LIVE: Televizní přenos Pomády pobláznil Ameriku


Vypadá to, že v Americe muzikálům začíná nová éra. Kromě klasického divadelního zážitku totiž tamější producenti přišli s konceptem živých televizních přenosů populárních muzikálů. V neděli 31. ledna odvysílala televize FOX živý přenos jednoho z celosvětově nejpopulárnějších muzikálů, Pomádu. U realizace tohoto projektu se sešli renomovaní tvůrci a hvězdné obsazení v čele s miláčkem publika Aaronem Tveitem jako Dannym. Grease Live sledovalo více než 12 milionů diváků a stalo se nejsledovanějším programem večera.

Na úvod je nutné podotknout, že Grease Live není prvním projektem, který se v Americe realizoval. Televize NBC má za sebou již tři podobné přenosy. Dosud nejúspěšnějším televizním přenosem byl The Sound of Music Live! (Za zvuků hudby), který v prosinci 2013 sledovalo přes 18 milionů diváků. Navázat na tento úspěch se o rok později pokusila muzikálová adaptace Petera Pana, diváků ale bylo jen něco málo přes 9 milionů. V prosinci loňského roku pak diváky nadchlo nové spektakulární zpracování u nás v podstatě neznámého muzikálu The Wiz, který přilákal k obrazovkám 11,5 milionů diváků.

Pojďme ale zpátky k Pomádě, která díky televizním záznamu opět pobláznila Ameriku. Celý projekt má na svědomí producentská společnost Paramount Television a věhlasný producent Marc Platt, který produkoval jeden z nejúspěšnějších muzikálů současnosti Wicked nebo filmovou verzi Into the Woods (v české distribuci pod názvem Čarovný les). O režijní dohled se postaral Thomas Kail, nejskloňovanější jméno současné Broadwaye díky veleúspěšnému uvedení muzikálu Hamilton.

Do hlavních rolí producenti obsadili více i méně známé tváře. Hlavním lákadlem byl především Aaron Tveit, kterého můžete znát například z filmových Bídníků (role Enjolrase) nebo z televizního seriálu Graceland. Na Broadwayi je známý především díky rolím v muzikálech Next to Normal a Catch Me If You Can (Chyť mě, když to dokážeš).

Ukázka z přenosu: Náš auťák (Grease Lightning)

V roli Sandy se představila Julianne Hough, dvojnásobná vítězka americké verze Stardance. Znát ji můžete také z filmových adaptací muzikálů Footlose (2011) nebo Rock of Ages (2012).

Hodně diskutované bylo obsazení Vanessy Hudgens, která se proslavila filmovou sérií High School Musical (Muzikál ze střední), kde společně se Zacem Efronem ztvárnili ústřední dvojici. Od té doby se ale změnila k nepoznání a loni na Broadwayi zazářila v muzikálu Gigi. V Grease Live ztvárnila roli Rizzo. Na den 31. ledna však nikdy nezapomene, noc před živým přenosem jí totiž zemřel otec na rakovinu. Přesto svou roli odehrála a dočkala se velkého uznání od mnoha kolegů i diváků.

Samotný příběh Pomády zůstal nezměněn, i když došlo na několik škrtů a změn, především kvůli dodržení dvou hodinové stopáže. Pro roli Frenchy, kterou ztvárnila zpěvačka Carly Rae Jepsen, byla dopsána zcela nová píseň “All I Need Is An Angel” od autorů muzikálu Next to Normal. Cameo si střihla také skupina Joe Jonase DNCE, která na plesu mj. zahrála také svůj debutový singl “Cake by the Ocean“. Oproti české divadelní verzi chyběly písně “Svit luny”, “Šejkuj celej školní rok” nebo “Královna mejdanů”.

Zmínku si pak zaslouží samotné zpracování. Původně jsem očekával, že půjde o živý záznam nově vytvořené divadelní inscenace, speciálně pro televizní účely (jako v případě prosincového The Wiz Live). Realita ovšem byla jiná – ve studiích Warner Bros. postavili kompletní Rydellskou střední, včetně chodeb a velké tělocvičny. Natáčelo se také v exteriérech, vzniklo prostranství před školou a nechyběla ani ikonická závěrečná pouť. Živý přenos byl tak nesmírně náročný pro všechny členy štábu i herce, kteří stále se museli přesouvat mezi jednotlivými místnostmi ve studiu a ještě stíhat převleky. Na přenosu se podílelo 44 zpěváků a tanečníků, 60 komparzistů, 200 členů štábu a 600 diváků, kteří se starali o dobrou atmosféru.

Pohled na celkovou rozlohu studia Grease Live nabídla úvodní scéna “Grease Is The Word” v podání zpěvačky Jessie J. Po vizuální stránce jde o poctu filmové verzi z roku 1978.

Ukázka z přenosu: závěrečná Parta správná (We Go Together)

Na většinu scén z Grease Live se můžete podívat na oficiálním YouTube kanálu televize FOX. Ke dni přenosu vyšlo také studiově nahrané CD a v březnu vychází záznam na DVD a BluRay.

Američtí muzikáloví fanoušci teď spekulují v tom, který další muzikál ovládne televizní obrazovky. NBC již oznámilo, že dalším jejich projektem bude přenos muzikálu Hairspray, předběžné datum vysílání je stanoveno na prosince. Po úspěchu Pomády a předchozích přenosů se však očekává, že podobných produkcí bude více a více.

Co říkáte na tyto televizní přenosy vy? Patří muzikál striktně do divadla nebo i na televizní obrazovky?


Aktuální zprávy
Předprodej vstupenek na muzikály Divadla Kalich pro podzim a zimu 2020 zahájen. Vrací se Horečka sobotní noci
Zahraničí
Na Olivierových cenách bodovaly muzikály Dreamgirls, Jesus Christ Superstar a Groundhog Day
Zahraničí
Připravte se, muzikálová jeviště se chystá ovládnout Addamsova rodina!