Zahraničí

Ceny Tony ovládl muzikálový fenomén HAMILTON, získal 11 cen


Nejslavnější divadelní ceny na světě, Tony Awards, znají své vítěze. Slavnostní předávání jubilejního 70. ročníku v neděli 12. června 2016 zcela dle očekávání ovládl hiphopový muzikál HAMILTON, který z rekordních 16 nominacích proměnil 11 cen. Dvě ceny si odnesl revival muzikálu The Color Purple a za scénografii bylo odměněno She Loves Me.

Hamilton – muzikál 21. století

Pokud alespoň trochu sledujete dění okolo zahraničních muzikálů a Broadwaye, museli jste za poslední rok slyšel o muzikálu Hamilton. Jak správně uvádíme v titulku, Hamilton je fenoménem, který na Broadwayi dlouho nebyl. Situace okolo shánění vstupenek by se dala přirovnat k šílenství – na rok dopředu je beznadějně vyprodáno a vstupenky se předprodávají za tisíce dolarů, běžně se pohybují od 1000 do 6000 dolarů. Opravdu, lidé jsou ochotní zaplatit v přepočtu 145 000 korun za jednu vstupenku!

Za celým muzikálem stojí jeden muž – Lin-Manuel Miranda, který spojil na první pohled nemožné. Moderní hiphopovou hudbu s příběhem jednoho ze zakládajících otců Ameriky a prvního ministra financí, Alexandra Hamiltona. Zní to šíleně, ale výsledek je naprosto uchvacující. Propracovaná moderní hudba, kterou bych provázaností motivů přirovnal třeba Bídníkům, nadchne i ty, kteří běžně hiphop neposlouchají. Samozřejmě není celý muzikál jen o hiphopu a rapu, hudebních stylů a vlivů je v něm opravdu mnoho, včetně klasických muzikálových čísel.

Do divadla tak míří generace, která broadwayské muzikály běžně míjí. Lidé se opět začínají zajímat o historii Ameriky, dokonce kvůli popularitě muzikálu byl smeten ze stolu návrh o nahrazení Alexandra Hamiltona na desetidolarové bankovce. Muzikál se také těší velké podpoře od prezidenta Baracka Obamy a jeho ženy. Právě v Bílém domě před 6 lety zazpíval Lin-Manuel Miranda demo z nejdříve uvažovaného alba (na vystoupení se můžete podívat na YouTube)

Producent Jeffrey Seller a další členové týmu Hamiltona přebírají cenu za nejlepší muzikál

Producent Jeffrey Seller a další členové týmu Hamiltona přebírají cenu za nejlepší muzikál

Lin-Manuel Miranda letos za muzikál získal Pulitzerovu cenu, vydané album s písněmi z muzikálu získalo cenu Grammy. Originální Off-Broadwayské uvedení v Public Theatre získalo přes 20 různých divadelních cen.

Muzikál byl nominovaný na rekordní počet 16 cen Tony, ze kterých proměnil 11. Zůstal tak jednu cenu za dosavadním rekordmanem, kterým jsou Producenti. Kromě ceny za nejlepší muzikál byl odměněn v kategoriích: nejlepší libreto, hudba, herec v hlavní roli (Leslie Odom, Jr. hrající Hamiltonova kamaráda později úhlavního nepřítele Aarona Burra), herec ve vedlejší roli (Daveed Diggs), herečka ve vedlejší roli (Renée Elise Goldsberry), kostýmy, světelný design, režie, choreografie a orchestrace.

O muzikálu samotném by se dalo napsat desítky stránek a těžko by se hledala nějaká kritika. Pro nás Evropany je ještě zajímavé oficiální potvrzení uvedení muzikálu v Londýně. Ve spolupráci s producentem Cameron Mackintoshem se bude uvádět od října 2017 v nově zrekonstruovaném Victoria Palace Theatre (bývalý domov muzikálu Billy Elliot).

Ti další…

Celé předávání cen Tony, které letos moderoval skvělý James Corden, se stejně jako tento článek nesl především ve znamení Hamiltona.

Dvě sošky si odnesl revival černošského muzikálu The Color Purple, a to za nejlepší revival a hlavní ženský výkon (famózní Cynthia Erivo). Poslední zbývající sošku za nejlepší scénografii získal taktéž revival, a to muzikálu She Loves Me, který se donedávna uváděl také v Liberci.

Vystoupení The Color Purple

Vystoupení The Color Purple

Součástí večera byly samozřejmě také živé výstupy nominovaných muzikálů. Z těch nejvýraznějších (kromě Hamiltona) můžeme jmenovat vystoupení nejnovějšího muzikálu Andrew Lloyd Webbera Škola rocku (School of Rock), hudebně fenomenální The Color Purple nebo ukázku z unikátního uvedení Probuzení jara (Spring Awakening), simultánně provedeného ve znakové řeči a klasickém zpěvu. Kvůli vysílacím právům americké stanice CBS bohužel nejsou ukázky nikde oficiálně dostupné.

Ceremoniálu se samozřejmě dotklo tragické střílení v Orlandu, mnoho prezentujících celebrit vzdávalo hold obětem a pozůstalým. Moderátor James Corden v úvodu show zdůraznil, že divadlo je místo, kde se lidé k sobě chovají s úctou, nehledě na rasu, vyznání, pohlaví nebo sexuální orientaci. Jako symbolickou účtu k obětem muzikál Hamilton ze svého hudebního čísla odstranil zbraně.

Letošní ročník v televizi sledoval největší počet diváků od roku 2001. Oproti loňském ročníku přenos sledovalo o více než 30 % více diváků, což opět experti přisuzují boomu kolem Hamiltona.

Vystoupení muzikálu She Loves Me

Vystoupení muzikálu She Loves Me

Fotografie převzaty z oficiálních facebookových stránek Tony Awards.

Podívejte se na úvodní číslo moderátora Jamese Cordena


Zahraničí
“Love Never Dies” aneb pokračování nejznámějšího muzikálu světa
Zahraničí
Nejvíce cen Tony letos posbíraly muzikály Dear Evan Hansen a Hello Dolly!
Zahraničí
JESUS CHRIST SUPERSTAR v Bratislavě zaujme moderním zpracováním i světovými výkony