Recenze a reportáže

Rocková opera “Antigona” se vrátila se samopaly v rukách (+ video)


26. října 2010 byl svátek pro všechny příznivce rockových oper. V Metropolitním divadle Praha se odehrálo dvojpředstavení “Odipus Tyranus” a “Antigona”. Ačkoliv jsme rádi navštívili obě rockoopery, nejvíce nás zajímala právě druhá jmenovaná “Antigona”, která si odbyla svou slavnostní obnovenou premiéru. Jak se nové uvedení povedlo můžete číst v recenzi Pavla Košatky, na závěr pak glosující komentář Ondřeje Doubravy. Přinášíme vám také exkluzivní video z premiéry. A o nádherné fotografie se postaral Petr Marek.

Recenze obnovené premiéry rockopery “Antigona”

Rocková opera “Antigona” je již legendou, dalo by se říci, že i průkopníkem v oblasti hudebního divadla. Poprvé spojila prvky živého hard rocku, špičkové opery a ohňové akrobacie, a to celé přivedla na jeviště. Do divadelních sedadel tak autorský tým Milan Steigerwald a Pavla Forest přilákal diváky, kteří by běžně do divadla nešli, a už vůbec ne na nic, co by mohlo připomínat muzikál. Historie “Antigony” je bohatá, od prvních koncertních uvedení, přes festivaly, až do stálého uvádění v Divadle V Dlouhé. Nyní se však “Antigona” přesunula na novou rockoperní domovskou scénu, do Metropolitního divadla Praha (Divadlo Milenium).

Antigona se vrátila se samopaly v ruce

Režie v unikátním arénovém prostoru se ujal Roman Štolpa, který tamtéž režíroval i “Oidipa Tyrana” stejných autorů. S prostorem již má své zkušenosti a ví, jak využívat kompletní škálu možností divadla. Hraje se na schodech mezi diváky, na mohutných dřevěných trámech, dokonce i v bývalé VIP loži. Problémem však není samotné využívání, ale jeho četnost. Je nutné brát v potaz, že když se hraje mezi diváky na schodech, tak třetina sálu nevidí vůbec a pro druhou třetinu je to dosti nepohodlné dívání. Jen ta poslední třetina diváků má výhled bezproblémový. V “Antigoně” je však počet využívání schodů dosti vysoký, Kreon prakticky hraje jen mimo jeviště. Často slyšíme někoho zpívat a musíme se dlouze rozhlížet, kde že vlastně zpěvák stojí a teprve po několika minutách zjistíme, že sedí zastrčený na schodech mezi diváky. Všeho by se mělo využívat s mírou! Nehledě na fakt, že pádů herců na schodech bylo také celkem dost, takže ani pro ně to není jistě příliš pohodlné. Některé pasáže působily neuvěřitelně nedotaženě, účinkující nevěděli, co mají dělat.

Exkluzivní video z premiéry “Antigony” – “Božská píseň”

Přinášíme vám exkluzivní sestřih z obnovené premiéry rockopery “Antigona” na jednu z nejlepších písní “Božská píseň“. Zpívají Jan Toužimský a Bára Zemanová (z vydaného CD “Antigony”). V klipu účinkují Linda Faitová, Viktor Dyk, Daniela Langerová, Pavla Forest, Lukáš Písařík, Petr Opava, Miroslava Časarová, Ian Kodet, Lešek Semelka a další.

Kamera a střih exkluzivně pro Musical.cz Jan Bouša.

Druhým problémem je příliš velký odklon od divadelního pojetí. I kolega Ondřej Doubrava níže podotýká, že jsou rockopery v Metropolitním divadle spíše “scénickými koncerty”. Ono to tak skutečně je, zpěváci se k hraní uchylují jen výjimečně, snad jen kromě Pavly Forest, která zpívá s opravdu s velkými citem a emocemi. Také Viktor Dyk jde do role naplno, sice o velkém herectví nemůže být řeč, ale jeho Kreon je jistě nejlepší postavou z příběhu.

Štolpa přinesl několik svěžích nápadů, tím nejviditelnějším je prolnutí časů, strážci v “Antigoně” jsou po zuby ozbrojení samopaly a puškami. Na první pohled to působilo trochu tristně, ale do kontextu díla se to hodí a mají svůj symbolický smysl. Přibylo také několik scén, díky většímu prostoru než v Divadle V Dlouhé se může na jevišti odehrávat daleko barvitější akce. Neodmyslitelně k “Antigoně” patří také ohňová akrobacie, která je opět hojně zastoupena. Během představení se však objevilo několik kiksů, které skeptiky jistě utvrdí v tom, že oheň na divadelní prkna v takové míře nepatří. Je smutné, když při nejlepší závěrečné písni “Slzy nedojmou” zaujme více než charismatický Dyk hořící jeviště a inspicient s hasičákem. Sice ohňové akrobacie vypadají efektně, ale na “Antigoně” vypadaly dosti improvizovaně, tato nebezpečná složka by se jistě měla zkoušet o něco déle (ostatně i celé představení!).

Démonický Kreon Viktor Dyk

Stejně improvizovaně vypadalo i nasvícení, které nám přišlo více méně náhodné, bez jakéhokoliv řádu a smyslu. Dosti často stáli účinkující mimo světla (dvě bodovky bohužel samy vše neutáhnou), celek však nepůsobil až tak zle. Jistě by se ale nemělo na svícení zapomínat a trochu si s ním pohrát, vizuální výsledek je pak o mnoho větší. Často vytýkaný zvuk byl u “Antigony” velice dobrý, textům bylo rozumět a vše více méně hrálo tak, jak mělo. Živá kapela odvedla skvělou práci.

Velkým problémem je když hlavní postava, po které je dílo pojmenované a která je prakticky neustále na jevišti, je obsazena zpěvačkou, která na part nestačí a trápí všechny kolem sebe. Řeč je Lindě Faitové, která v nižších polohách není vůbec slyšet, ve vyšších je zase neuvěřitelně ukřičená a falešná. Navíc se snaží o jakýsi herecký výraz, který nás dlouho bude strašit ve snech. Opravdu, snažili jsme se najít něco pozitivního, ale toto je trefa vedle. Pokud znáte ještě podání Žántí, tak je to veliké zklamání. Možná že paní Faitová je v nějaké své kapele mnohem lepší, ale hlavní velká role pro ni nikdy nebude! Stejně nedivadelní je Josef Šutara, který se naštěstí v “Antigoně” příliš neobjevuje. Velice dobří pěvecky jsou v hlavních rolích Daniela Langerová i Lukáš Písařík. O operní složku se postarala půvabná zpěvačka Miroslava Časarová. Nejlépe hodnotíme již výše zmiňovaného Viktora Dyka a Pavlu Forest.

Linda Faitová a Daniela Langerová

Nová verze “Antigony” je tedy jakýmsi vrcholem, který zatím pod produkcí “rockoper” vznikl. Vynikající hudba Milana Steigerwalda (o mnoho lepší než u novějšího “Oidipa”), většinově dobré pěvecké výkony a odvaha spojená s nadšením všech zapojených osob tvoří unikátní celek. Ten trochu narušují hořící kulisy, vyloženě špatní umělci a přílišné využívání schodů k nepohodlí diváků. Také je vidět, že zkoušky byly jen symbolické a krátké, “Antigona” by si zasloužila lepší péči. Přesto můžeme “Antigonu” doporučit, zvláště pro fanoušky dobré rockové muziky, nepočítejte však s hlubokým divadelním zážitkem.

A poznámka na závěr, je sice hezké vědět, že Milan Steigerwald zná všechny své spolupracovníky jménem a má ke každému nějakou historku či komentář, který rád ventiluje, ale taková 30minutová představovací děkovačka je vždy nejhorší a nejnudnější částí večera. Proč kazit dobře naladěným divákům po finálovém čísle náladu něčím tak zbytečným a dlouhým? Toto se skutečně hodí jen na slavnostní premiéry, ne na běžná představení! (Psáno obecně o představeních rockových oper.)

Finále "Antigony" v čele s Viktorem Dykem

Rockoperní glosa Ondřeje Doubravy

Metropolitní divadlo, jehož prostory v pražské holešovické tržnici prochází během let prakticky neustálou (a nutno říci doposud nepříliš stabilní) resuscitací, se snad konečně nadechne z plných plic. Ač se to tak na první pohled nemusí zdát úplně patrné, rock-opery dua Milan Steigerwald Pavla Forest našly pro toto útočiště v dramaturgii hudebního divadla u nás jednu malou skulinku. A tou jsou scénické koncerty. Nerad bych, aby autoři či realizační tým představení vzali mé řádky nějak špatně, přeci jen, na plakátech slibují plnokrevné divadelní nastudování pod režijním vedením Romana Štolpy. Jenže i scénické koncerty (ve světě celkem oblíbená a častá disciplína) potřebují režiséra a přiznejme si, celek k něčemu jinému, než k milé, díky kostýmům, pár dekoracím, a časté, byť občas nevyzpytatelné taneční pyro-show, trochu noblesnější koncertní podobě nesměřuje.

Bůh podsvětí Hádes Petr Opava

Ze všeho totiž v prvním plánu čiší z rockových adaptací Sofoklových dramat neformálnost a čirá radost z muzikanství, však se podívejte na autora hudby Milana Steigerwalda, s jakou energií řídí kapelu a jeho povely a občas i nějakou tu hlášku zřetelně uslyšíte až do hlediště.

Když jsem byl přítomen na prvotní koncertní verzi “Oidipa Tyrana“, bohužel nebylo rozumět ani jedinému slovu, jelikož představení dodržuje i tradice ozvučení rockového koncertu, je to zkrátka pořádný, občas až metalový nářez. Nyní již vše bylo znatelně lepší a srozumitelnost byla ucházející na úrovni 80% textu. Ale o příběh zde jde skutečně až ve druhé linii. (Tento fakt vám dojde, když pár dnů po akci vidíte v Městském divadle Brno premiéru původního Sofoklova “Oidipa krále” v přebásnění Jana Skácela a v příběhu si rázem uděláte jasno.)

Ohňová akrobacie

Do hlavy se zároveň vkrádá i jedna zábavná myšlenka. V současnosti jsou tyto projekty možná jedinou možností, jak dostat do divadla skutečně pravověrného rockera. V jednotlivých písních jsou totiž zakódovány snad všechny odnože žánru, od hard-rocku, přes metal, baladu, až po jazz-rockové a ethno vsuvky, zkrátka vyznavači by měli být plně uspokojeni. Kapela jede na 200%. A když přijdou hlavní stars, kterými jsou dle mého soudu Viktor Dyk jako nedostižný záporák Kreon a spoluautorka Pavla Forest, i mráz vám po zádech přeběhne, hostujícího Kamila Střihavku coby stálici už ani nemusíme počítat, je příjemnou jistotou.

Dokument z natáčení videoklipu k písni “Chci pravdu”

Před několika dny se dotočil materiál pro videoklip k ústřednímu hitu “Oidipa Tyrana” “Chci pravdu” od Kamila Střihavky a Honzy Toužimského. Klip se právě zpracovává v postprodukci, ale již teď se můžete podívat na dokument z natáčení klipu. Hezkou zábavu.

Kamera a střih Jan Bouša.

Jedna věc je nicméně zřejmá, tento téměř arénový prostor by si zasloužil stálé zabydlení a mnohem častější a lépe propagované performance. (I když oficiální Facebookové stránky “Oidipa Tyrana”, “Antigony“, i listopadové premiéry “Bardo Thödol” jsou aktivní přímo neuvěřitelně, což lze jen chválit.) Pak by se lépe předcházelo i častým technickým a logistickým problémům, které provázely zejména první Oidipovskou část večera. Ve zmiňovaném koncertním módu jsou pouze důvodem k pobavení (publikum si atmosféru soudě podle frenetických potlesků na obou dvou akcích zkazit nenechalo a při kiksech se bavilo značně), pokud bychom se chtě nechtě přepnuli do divadelního, už bychom zdaleka tak shovívaví být nemohli, zvláště pokud se přihlédne k faktu, že by “Oidipus Tyranus” už měl být, vzhledem k době uvádění, představením zajetým.

Viktor Dyk, Ian Kodet a Linda Faitová

Přejme ale rockoperám jejich další úspěšný rozvoj, zejména v dosavadní správně zvolené rovině, plnohodnotná inscenace by se sice dala vytvořit, ale možná by projektu až tak neslušela, neboť by nemohla sázet jen na rockovou atmosféru, ale celé pojetí by muselo snést ještě větší a o dost srozumitelnější dramatizaci, která teď více méně chybí (a ne každý má Sofokla načteného), ale zato má každá z oper svou “hitovku jako blázen”, Oidipus zvolání “Chci pravdu” u “Antigony” vás zase “Slzy nedojmou”. Cílové skupině to zdá se stačí a lze jim dát za pravdu.

Když přijde dlooooouháá představovací děkovačka, opět na vás dýchne neformálnost spřízněné party a vědomí, že jde o projekt víceméně zdravě nadšenecký a se zdravými ambicemi. Bude to však stačit na oživení scény, která se v žertu mezi veřejností nazývá “zakletou”?

Miroslava Časarová s božskými drápy

Lukáš Písařík

Linda Faitová

Lukáš Písařík prosí svého otce Viktora Dyka

Daniela Langerová

Linda Faitová a Pavla Forest

Lešek Semelka

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Petr Marek. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, ozvěte se nám na email redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!


Recenze a reportáže
“Casanova” se rozloučil s Hlubokou, v obnovené premiéře se vrátí “Romeo a Julie”
Brno
Brněnský RENT – Je tady! Je tu teď! (recenze)
Recenze a reportáže
FREDDIE je muzikálová show nabitá emocemi a neskutečnou energií
  • WYBOO

    Jeeeee…konečně děkuji za negativní kritiku Lindy Faitové…už jsem totiž začal pochybovat o mém hudebním sluchu a vkusu:D Nechápu proč tahle “dívenka” hraje hlavní roli, když mnohdy ve sboru rockopera skýtá velké talenty, stačilo jít na koncert k otevření Metropolitního divadla…doufám, že dojde k přeobsazení role…


  • Bídník

    Dekuji za hezke clanky, souhlasim tak nejak se vsim, jenom tomu Oidipovi jsem vubec nerozumel, Antigoniny texty uz znam, tak tem jo. Jinak to bylo podle me prezvucene, dva dny po akci jsem malem neslysel. Na Oidipa jsem sedel vepredu, na antigonu jsem si musel uz sednout dozadu. Ale uprimne me to mirne zklamalo, mi to neprislo o moc divadelnejsi nez koncertni provedeni. Hrani v hledisti mam rad, prijde mi to zajimave, ale souhlasim s tim, ze tady to bylo prehnane. Idealni to bylo treba ve stare dobre Miss Saigon:) Antigona zpivala opravdu falesne, mrzelo me to predevsim u duetu se “sestrou”. Jinak jakozto obrovsky fanousek klasice opery se nestacim divit, ze se vsude porad uvadi, ze jde o spojeni spicek rocku a opery, protoze jedina operni spicka, ktera tu kdyz vystupovala byla Eva Urbanova. Livia Venossova je moje nocni mura pri navsteve Narodniho divadla, kde sice v operach hraje pidi rolicky, ale i tak dokaze predstaveni zkazit, a Miroslava Cesarova byla jeste horsi. V rockoperach toto sice bohate staci, nicmene to neni duvod, proc to nazyvat spickou opery. Jinak souhlasim i s tim, ze Antigona je mnohhem povedenejsi nez Oidipus, ale obema rockoperam (i te nove treti) fandim, protoze se mi libi, s jakou vervou a zapalem se do toho vsichni opiraji:)


  • Bídník

    Jeste jedna poznamka, ze mi prijde, ze Viktor Dyk (ktery byl mimochodem fakt vybornej, jak pevecky, tak herecky) moc rval i tam kde nemel. Nemyslim jeho part, ale ten rev, co tam provozoval mimo nej, obcas i do zpevu nekoho jineho. Ale jinak byl fakt super:)


  • Ivana

    Pro autora: Chápu, že máte svůj názor a upozorňuje na drobné chybky v představení. Leč na gramatiku nelze tuto názorovou volnost uplatňovat. Proto by bylo dobré vyvarovat se chyb gramatických ve Vašem textu. Např ve větě ” dvě bodovky bohužel sami vše neutáhnou” … ojojoj!!! … ale jsou tu i další :o))


  • Ondřej Doubrava

    Ivano, díky za upozornění, čtenáři, buďte prosím trochu tolerantní, jsme sami sobě korektory a často se i mojí osobě stane, že ačkoliv čtu text před vydáním 5x – 6x, téměř vždy tam něco zůstane a opravuji to průběžně. :-)


  • Luboš

    Teda Pavle, s tím hasičákem jsem tam nebyl coby inspicient, ale pouze jako (snad) pohotový divák! :-)


  • Andrea

    Naprostý souhlas víceméně se vším, co bylo napsáno. Zejména s tím, že Linda Faitová fakt není moc dobrá Antigona a že ty půlhodinový děkovačky fakt nejsou dobrej nápad (zvlášť když už je 23,30 a většina diváků se snaží stihnout poslední spoje…).


  • Jan

    Tak si čtu recenzi na něco, na čem jsem byl a mám pocit, že jsem viděl a hlavně prožil něco úplně jiného. Nesnáším, když někdo hledá mouchy na jednotlivých detailech a nevidí celek. Já jsem byl naprosto vtažen do podstaty díla, uchvácen živostí až živelností a polapen nadšením účinkujících – a i publika. Konečně lidi, kteří nepředvádějí, co si pilně nacvičili při dlouhých zkouškách, ale doopravdy dílem žijí. Každá postava měla svůj charakter daný typem toho kterého rockera. A jaká že byla Antigona pro mne a mnoho dalších? Pamatuji se na bouřlivý potlesk obecenstva při její děkovačce. Pro mě to byla drsná holka, punkačka, která si stojí za svým názorem. A její hlas i projev tomu odpovídal. Drsnej, drzej, provokativní až hrubej, to k punku patří. Stejně jako kontroverznost a to, že každému nesedne. Nesedla ani strýci Kreontovi :-) . Mě ale jo a moc…


  • Libor

    Souhlasím s Janem. A celkovej dojem byl super, úžasná hudba jak na Oidipovi, tak na Antigoně. To potvrzuje i recenze. A hity neskutečný. Co se týče těch drobností, jako že technik blbě podá tanečnici hořící poj a ta pomůcka leží a hoří na podlaze, aniž by tím něco způsobila (tam přece nemá co hořet :-), možná jedině kabely od zesíků) – tomu bych říkal nepozornost technika. Nicméně druhej to vzápětí “napravil” hasičákem. Určitě by stačil mokrej hadr. Ale aspoň to byl zajímavej kouřovej efekt! K účinkujícím: Muselo to bejt děsný vypětí všech při představě, že dáte naplno jedno představení Oidipa a pak hned vzápětí premiéru Antigony. To smekám klobouk před výkony. S recenzí souhlasím v tom, že je to víc pro rockery. My totiž potřebujeme muziku fakt procítit, užít si jí. A to jen tak každej muzikálovej nebo klasicky divadelní fanoušek asi nezkousne 8oD !


  • Alena

    Tenhle recenzent mi připomíná dítě, které rozdrobí bábovku, aby zjistilo, jak je udělaná, a když má chuť si do ní kousnout, není už do čeho. Já viděla krásné představení, slyšela výborné nebo alespoň velmi dobré zpěváky a herce. Neviděla jsem hořet žádné kulisy, ale odcházela jsem s nádherným pocitem, že se i u nás dělají nádherné věci naplno a dobře. Nevěřte všemu, co se píše. Není nad vlastní zkušenost. Já půjdu určitě zase, tak jako jsem byla v Dlouhé i v kongresovém centru. Prostě jsem si ty rockery zamilovala.


  • Abigail

    Tak já zase musím souhlasit s recenzentem.
    Antigonu znám, CD mám doma a slyšela jsem ho dobře stokrát, tu hudbu miluju, a musím souhlasit s tím, že Antigona byla proti Oidipovi výrazně lepší, možná i tím, že ji znám a znám texty. Bylo jí rozumět. Respektive bylo rozumět všem vyjma Antigony. To je u RockOpery Antigona poměrně smutný fakt. A je to tak, že nemůžu ani minimálně hodnotit zpěv hlavní hrdinky, protože jsem ji vážně slyšela a rozuměla jen, pokud s ní zpívala sestra, která mě přesvědčila daleko víc. V Antigoně byla spousta skvělých scén, spousta skvělé hudby a Viktor Dyk, Pavla Forest, Petr Opava i Lukáš Písařík a Daniela Langerová byli perfektní, výrazně to kazil pouze fakt, že víc než polovinu představení z nich vždy minimálně jeden nebyl vidět, protože posedával a hrál na té straně divadla (schody), kde jsme seděli i my.
    Oidipa bych hodnotila výrazně hůř. Hudba OK, perfektní, ale (a teď fakt nevím, čím to je, jestli blbě nazvučeným divadlem, nebo blbým místem (a Bídníku, my jsme neseděli vepředu, ale cca v polovině na boku, takže to možná nebylo úplně místem), nebo blbým zvukařem) bohužel byla tak hlasitá, že jsme rozuměli tak 20% textů a to možná hodně přidávám, (z písniček jsem rozuměla tak nějak plně asi třem, a to Zprávě z hvězd, kterou už tak půl roku pravidelně poslouchám, Chci pravdu a jedné další, jejíž název bohužel netuším), protože ve chvíli, kdy stál Petr Dopita o dvě řady pode mnou, tak jsme ho stejně neslyšeli. Vypadávající mikrofony, (opravte mě, pokud to nebyl vypadnutý mikrofon, ale mikrofonem zběsile mávající Viktor Dyk mi přišlo jako vypadnutý mikrofon), blbě přidělané mikrofony (problém, co jsem si všimla spíš u Antigony) a tudíž neslyšené texty mě vážně mrzí.
    Antigonu jsem četla, Oidipa pouze znám, takže to bylo na “plnokrevné divadelní nastudování” málo. Na rockový koncert by to ovšem zřejmě stačilo (i když i tak bych chtěla účinkující slyšet).
    Ale vážně by mě zajímalo, jestli byl někdo, kdo Oidipa viděl poprvé (tím víc právě tenhle večer) a rozuměl. Zatím jsem bohužel osobně měla tu čest pouze s několika jedinci a ti na tom byli podobně jako já.
    Nicméně jsem našla pár dalších ukázek a možná, pokud vyjde čas, zkusím Oidipa znovu, třeba to napodruhé bude s texty lepší…


  • Ondřej Doubrava

    Abigail: Já jsem napoprvé u Oidipa (opravdu první koncertní verze, sektor 1 asi uprostřed, byl jsem tam vynesen taky nerozuměl ani slovo, nicméně v sektoru 1 v první řadě, (nikde jinde vzhledem k svému handicapu v Metropolitním sedět nemůžu) a opravdu bylo rozumět docela dost…

    Milí nespokojenci, přečtěte si naše texty pořádně a zjistíte, že jsou tam místa, kdy projektu svými výtkami chceme pomoci (tím se myslím lišíme od profesionálních novinářů, kteří pomáhat prostě nechtějí), protože tam cítíme potenciál a radíme, jak ho třeba využít a víme, že je tam chuť se rozvíjet, narozdíl od inscenací standardních… a ten prostor máme rádi, já sám k němu mám velmi citový vztah, takže se ze všech sil snažím, aby v Metropolitním divadle bylo kam plnohodnotně usadit vozíčkáře, zejména naprosto imobilní, protože zatím to vlastně nejde ani PROVIZORNĚ, aneb v tomto směru je to nejhůře vybavená žánrová scéna v Praze a velmi by mě zajímalo, na co pan architekt Pizinger myslel, že nedokázal z postranních sektorů okrojit 2-3 židle, teď už se s tím bohužel asi nic moc neudělá, ale je chuť to řešit, bohužel asi není jak to vyřešit. A pro rockery: hudba je jen jedna, to žánrové kouzlo dělá pouze aranžování :-D


  • Gigi

    Tahle recenze se mi nelíbí. Nechápu, proč ten člověk o tom tak píše. Že by měl nějaký problém?
    Já jsem se totiž celý večer nejen skvěle bavil, ale docela dobře jsem rozuměl a navíc na mě byla ta hudba docela potichu. Ale chápu, že jsou lidi, kterým hlasitá hudba vadí a chtějí slyšet hlavně zpěvy. Mě to ale co se týče srozumitelnosti dost vyhovovalo a rád se nechám unést i zvukem kapely. Byla to skvělá show, silný příběhy, běhal mi mráz po zádech. Myslím, že tyhle projekty mají svůj smysl a je třeba je podporovat a hýčkat a podporovat! Bylo to prostě skvělý, doteď mě to nabíjí.


  • Ivka

    Volba obsazení Antigony: Linda Faitová je zajímavá bytost, “naturščik”. Chopila se role s přirozeností svého naturelu, s náporem energie, který kdekdo neunese. Pro mě to je netradiční pojetí a originální volba. Byla prostě dobrá.


  • pepino

    Antigona byla supr divoká kočka. Asi jsem se zamiloval :-)…Představení mělo obrovskej ksicht…nádhera


  • Ian Kodet

    Tak dnes se zase totalita stala skutecnosti. Po te co sem se vyjadril verejne na FB ke kritice na nase predstaveni Antigona a Oidipus,my bylo sdeleno Milanem Staigerwaldem, ne moc hezkym zpusobem, ze sem byl vyhozen! Vzhledem k tomu, ze v jinych divadlech bych dokonce platil velkou pokutu, ale s tim rozdilem, ze ty danna divadla sou vice mene zabehle sceny, kde krome intrik a pomluv, vse vicemene funguje i cetnost predstaveni je podstatne vyssi nez v rock opere. Hlavni duvod proc sem se k te kritice vyjadril je ten, ze tomu velmi fandim!!! Jinak bych tam nevystupoval. A kvuli penezum to rozhdne nedelam. Obe predstaveni maji velky potencial, pokud bude vule autoru. Take mezi nami nebyly udelane zadne smlouvy, kde by bylo vyslovne uvedeno, ze sdelovat interni informace je zakazano pod hrozbou vyhazovu a pokut. A na zaver se domnivam, ze zijeme ve svobodne spolecnosti, kde se objektivni kritika cenni, ale asi se pletu… Ian Kodet


  • Ian Kodet

    Tak spor s Milanem urovman. A valecna sekyra byla zakopana a prispevek beru zpet.!!!!!


  • Jarmila

    Vážení, včera jsem byla na představení rockové opery Antigona a musím poděkovat za nádherné představení. Především bych ráda vyzdvihla neotřelý a dravý projev Antigony v podání Lindy Faitové, skvělého Viktora Dyka, herectví a zpěv plný prožitků Daniely Langerové (zdá se, že rodina Langerů má v zásobě plno talentů), ohromující hlas Pavly Forest atd… bylo by to dlouhé jako ta neuvěřitelně životná děkovačka, na kterou jsem byla velmi zvědavá a opravdu mě rozradostnila – nic takového jsem nikde nezažila :-). Takže díky všem zúčastněným, výbornému zvuku (- bylo velmi dobře rozumnět všem hlasům), ohnivému nasazení všech a také hlavně díky podařenému propojení antiky se soudobou rockovou muzikou dávám palec nahoru! Těším se na Oidipa!