Recenze a reportáže

Muzikál “Johanka z Arku” má po obnovené premiéře – Obsáhlá recenze


Muzikál Ondřeje Soukupa, Gabriely Osvaldové a Jiřího Hubače “Johanka z Arku” si 14. 9. 2009 odbyl svou obnovenou premiéru v Divadle Kalich. Nadšený aplaus publika vypovídá sám za sebe, ale jak se líbil muzikál nám? Už teď vám můžeme prozradit, že dle očekávání dopadl dobře, i když samozřejmě nějaké chybičky se však najdou. Srovnání dvou alternací a ucelený pohled na představení naleznete v naší recenzi.

Lucia Šoralová

Lucia Šoralová

Johanka z Arku” měla světovou premiéru v Divadle Ta Fantastika 31. března 2000. Muzikál se tam udržel dlouhé tři roky s 825 reprízami a 350 000 uspokojenými diváky se zařadil mezi nejúspěšnější české kusy. Svůj triumf pak zopakoval na Slovensku a při exkluzivním turné po španělských a portugalských městech. Nyní se slavnostně vrací na česká jeviště, konkrétně do Divadla Kalich.

Hudbu k Johance napsal známý český skladatel Ondřej Soukup. Ta až na jedinou výjimku vznikala na již hotové texty Gabriely Osvaldové. Tou výjimkou byl největší hit “Most přes minulost“, který se v roce 2001 v podání Lucie Bílé (která mimochodem dostala za hlavní roli Johanky cenu Thálie) stal nejhranějším songem českých rádií. Celkově pak spojení výjimečné hudby a originálních textů (i když například u “Elixíru života” se Gabriela Osvaldová kreativně vyřádila více) působí opravdu brilantně a Johanka je tak jedno z hudebně a textově nejpovedenějších a hlavně nejoriginálnějších děl. Jmenovat výrazný hudební moment je opravdu těžké, protože každá píseň má něco “do sebe”. Nejslabší bych vybral celkem snadno, a to první píseň “Johanka“, která na úvod není příliš dynamická a mohla by v divácích evokovat nudu. Naštěstí to hned ta následující spraví a o nudě se rozhodně mluvit nedá (i dle reakcí publika). Kladem také je, že hudba navozuje historickou atmosféru, narozdíl od jiných muzikálů, kde současný popík nemá s dějem pranic společného.

Bára Basiková

Bára Basiková

Opomenout nesmíme práci scénáristy Jiřího Hubače, který tento muzikál na žádost Lucie Bílé před 10 lety napsal. Příběh o známé francouzské hrdince pojal trochu jinak a vykreslil Johanku jako ženu, čímž se více zvýraznila milostná linie Johanka – La Hire a Johanka – Raimond. Muzikál mapuje celý život Johanky, od prvního zaslechnutí hlasů, které jí předurčily osud vojevůdkyně a “Svaté panny” až po její smrt (a vlastně jde ještě o trochu dál). Po příběhu provází “Operátor”, který se v jednotlivých scénách objevuje v mnoha různých rolích.

Než se dostaneme za druhou půlku recenze, kde budeme hodnotit obsazení, porovnáme obě inscenace, tedy spíše vyzdvihneme nové prvky a zavzpomínáme, co z původního konceptu zůstalo. Když se ještě zastavíme u hudby, tak nejvýraznější změnou a posunem k lepšímu je čtyřčlenný živý orchestr, který je kombinovaný s předtočenými nástroji. Výsledek je pak velice dobrý. Úprav se dočkaly i hudební aranže (které taktéž vytvořil Ondřej Soukup), v některých písních není rozdíl téměř poznat, jindy je znatelnější. Především se jedná o bubny, které jsou hrány živě a v hudbě právem vynikají. Ale i miniaturní změny fanoušky díla jistě potěší a poskytují o to zajímavější zážitek.

Když smrt je... (Antonín Moravec, Kamil Střihavka)

Když smrt je... (Antonín Moravec, Kamil Střihavka)

Hned po vstupu do sálu si všimnete zřejmě vizuálně nejzásadnější změny, a to kompletního přepracování scény (až na zachování několika prvků). Byl opuštěn divácky ne příliš kladně přijatý koncept s obrazovkami a různými technickými věcmi a nahrazen klasickou “iluzorní” historickou formou kulis. Jejich výtvarníkem je Martin Hruška, scéna je funkční, jen se nesplnil předpremiérový slib a na strop rotundy není promítáno. Samotné projekce pak doplňují představení po celou dobu trvání, ale nejsou nikterak rušivé, někdy se jen za zpěváky promítají mraky, ale třeba při bojových scénách už tvoří důležitou součást, která dotváří atmosféru. Výpravnější jsou také kostýmy Romana Šolce, který vycházel z původní práce Ludmily Várossové. Malou výtku bych měl místy na nasvícení, které bylo moc barevné (ve scéně upálení na hranici míří snad všechny barvy, které reflektory zvládnou), ale jindy zase bez problémů.

Videoukázky z “Johanky z Arku”

Na našem serveru nově publikujeme ukázky z představení, koncertů a křtů. Novou video rubriku otevřelo právě sedm exkluzivních videí z muzikálu. Uvidíte na nich Báru Basikovou, Lucii Šoralovou, Kamila Střihavku, Jiřího Zonygu, Viléma Čoka, Vladimíra Marka nebo Ondřeje Rumla.

Více informací a samotná videa…

Vilém Čok, Vladimír Marek & company

Vilém Čok, Vladimír Marek & company

Samotná režie pak také vychází z originálního představení. Úkolem Ĺubomira Fritze bylo původní koncepci Jozefa Bednárika vzít a vložit ji do nových kulis a vést nové interprety. Povedlo se mu to slušně, jen jsme vzhledem k inovacím ve všech ostatních složkách očekávali větší míru invence a nových nápadů. Některé by mohlo nudit, že 80% představení je na krok stejné, jak původní inscenace. Podobné zůstaly i taneční scény, choreografie se ujal našim čtenářům jistě dobře známý Martin Pešek (nejvýraznější člen company muzikálu “Touha“). Vzhledem k propagování nových šermířských scén bychom také očekávali jejich větší využití, protože nakonec se opravdového boje dočkáme jen v druhé půli při hádce La Hira a Raimonda (ale zase je nutné podotknout, že boj je zpracovaný velice povedeně). V první půlce jen krátce zkříží meče La Hire a velitel Trémuille.

Kamil Střihavka

Kamil Střihavka

Když vezmeme jednotlivé scény bez ohledu na obsazení, tak těmi nejvýraznějšími a nejpovedenějšími jsou bitva o Orleans (“Ať žije král“) a poté scéna procesu a upálení, včetně vložené písně “Ty jsi ten déšť“. Úplným vrcholem je pro mě závěrečná sólová píseň Johanky “Spáso duše mé“. Malou zajímavostí je, že byla prohozena s písní kata a opravdu tedy dělá skvělou tečku za představením.

Pojďme teď přímo na obsazení, které Vás zajímá nejvíce, budeme se mu tedy opět věnovat podrobněji než jiné servery. Abych předešel hádkám, upozorňuji, že hodnocení je čistě subjektivní a každému se může líbit jiný výkon. Začněme samozřejmě u hlavní role Johanky. Na premiéře se představila Bára Basiková, o den později Lucia Šoralová. Hodnotit právě tyto dva výkony je nejtěžší. Každá roli podala trochu po svém, jak herecky, tak i pěvecky. A obě zmíněné složky zvládají obě skvěle. Osobně se mi více zamlouval výkon Báry Basikové, jejíž barva hlasu a podání písní mi připadalo zajímavější a barvitější. I přes svůj věk se mi do role hodila i více typově. Tím ale opravdu nechci říci, že Lucia Šoralová je špatná! V této roli si jsou opravdu obě rovnocenné a koho budete preferovat vy, je jen a jen na vás.

Vilém Čok

Vilém Čok

Podobně složité je hodnotit i výkony kapitánů La Hirů. Kamil Střihavka již tuto roli má tzv. “pod kůží” a dalo se očekávat, že předvede lepší výkon než nováček Jiří Zonyga, jehož největším nepřítelem bylo herectví. Ale i to nedopadlo tak špatně, jak jsme od řidiče kamionu očekávali. Pěvecky byl ovšem skvělý a jeho “Ty jsi ten déšť” patřil k vrcholům večera. O pěveckých dispozicí Kamila Střihavky asi není třeba mluvit, jen už to není co to bývalo a takové krásné výšky jako v “Jesus Christ Superstar” se již asi v Johance nedočkáme. Přesto je jeho pěvecký i herecký výkon na velmi vysoké úrovni a na jevišti působí mnohem jistěji, což je vzhledem k jeho zkušenostem pochopitelné.

Stěžejní je také role Operátora. Premiéru si zcela zaslouženě zahrál Vladimír Marek, který ohromil diváky již před devíti lety a stále má co nabídnout. Jako jeden z mála vložil do role i nové prvky a jen nekopíruje svůj starý výkon. Nevím, zda to tak tehdy bylo, ale tato role je pro něj přímo “na tělo”, i díky pěveckému partu, který skvěle zvládá i činoherním zpěvem. I díky této “předurčenosti” by jako alternace vyhořel kdokoliv. Hodnotit tedy Dalibora Gondíka je opravdu těžké, zvláště když ho vidíte den po Markovi. I přesto mile překvapil a chopil se role po svém, čehož si doopravdy cením. Překvapil také pěvecky, i když žádná sláva to není. Herecky zvládá všechny roličky v rámci Operátora, jen šašek mi v jeho podání přišel příliš vážný.

Vladimír Marek

Vladimír Marek

V roli krále jsem bohužel viděl jen Viléma Čoka. Po malé anketě mezi známými v publiku jsem dostal smíšené reakce. Někomu se líbil, jiným zase ne. Musím se jednoznačně přidat mezi první skupinu, protože mi jeho výkon připadal originální, nápaditý, vtipný… Zkrátka takový, jaký se od této role očekává a směle bude alternovat geniálnímu Janu Apolenářovi z původní inscenace. Stejně rozporuplné bylo i hodnocení Ondřeje Rumla v roli Raimonda. O pěveckém talentu nelze pochybovat, někomu by mohlo vadit, že si písně zpívá “po svém”. Herecky to však mohlo být mnohem lepší. Jan Kříž ve mě po písni “Proklínám” zanechal mírné rozpaky, ve druhé půli to ale pěvecky vytáhl a společně s výborným herectvím zanechal dobrý dojem.

Rozhovory Lucií Šoralovou a Bárou Basikovou

U příležitosti press show k Johance z Arku, která se konala týden před premiérou jsme pro vás pořídili exkluzivní rozhovor s Johankou Lucií Šoralovou a přetiskli oficiální rozhovor s Bárou Basikovou od PR muzikálu.

Odkaz přímo na rozhovory…

Richard Tesařík a Kamil Střihavka

Richard Tesařík a Kamil Střihavka

Premiérový Beaudricourt Petr Dopita zklamal v první písni “Francii čert vzal“, kde nepochopitelně místo svého silného hlasu používal chraplák, který nezněl příliš dobře. Naštěstí si poté jako velitel Trémuille spravil reputaci a jeho sytý hlas se na jevišti skvěle vyjímal. Ale na konci se mu příliš nepovedla píseň kata, která byla v jeho podání nudná. Oproti tomu, co přišlo následující den, byl však jeho výkon skvostný. Richard Tesařík opravdu nezvládá žádnou složku představení, jeho výstupy jsou nejen nudné, ale také k uzoufání špatné. Z celého obsazení Johanky tedy pomyslnou “černou kartu” za nejhorší výkon uděluji jemu. Když jsme u té nudy, musím zmínit statický výkon Petra Opavy, jehož hluboký hlas má jistě skvělý potenciál, ale už v původní Johance jsem jeho výkonem nebyl nadšený. Sice technicky vše zvládá, ale tváří se stále stejně, chodí stále stejně, zkrátka je jeho výkon neměnný, a to nejen po celou dobu trvání představení, ale nezměnil se ani za 9 let od původní premiéry.

Petr Opava

Petr Opava

Hlavní role máme za sebou, teď již jen spíše rychleji. V roli Faráře díky tanečním kreacím působí komicky Michal Pleskot, za to Antonín Moravec předvedl velice slušný výkon. Všichni svatí, jmenovitě František Pytloun, Ladislav Hudec, Radka Špáňová, Ivana Korolová a Renáta Podlipská předvedli taktéž skvělé výkony. U Františka Pytlouna bychom byli zvědaví i na roli La Hira, kterou hraje jako swing. To samé u Radky Špáňové, ke které se ale ještě vrátím. Taneční role bez chyby, alespoň jsem během dvou představení nezahlédl nic, co by se mi nelíbilo, uděluji tedy pochvalu.

Jaký je tedy celkový dojem z obnovené Johanky? Muzikál nabídne vše, co se dá od muzikálu očekávat – skvělou hudbu, nápadité texty, známé tváře (a většinou dobré výkony) a zajímavé vizuální zpracování. Velkým pozitivem je živá hudba a nové aranže. Fanoušci však mohou být mírně zklamaní, že tvůrci nepřišli s nějakými většími originálními nápady na oživení (přece jen by to po devíti letech od premiéry chtělo nějak režijně poupravit a ne jen vyměnit scénu). Hudba Ondřeje Soukupa je skvělá, jen upozorňuji, že se zřejmě nebude zamlouvat každému, protože se snaží více o určitou alternativu než zaběhnutý popový (či poprockový) kabátek.

Jiří Zonyga

Jiří Zonyga

Diváci přijali Johanku velice kladně, na druhé premiéře o trochu lépe, dokonce se konala i standing ovation (i když by si to první představení zasloužilo více). Na premiérách byl při děkovačce i malý bonus – duet dvou Johanek, který již jistě znáte. Upravená verze hitu “Most přes minulost” pro dva hlasy a v novém aranžmá je k poslechnutí na internetu nebo k vidění na našem video kanálu. Na první premiéře ho zazpívaly Bára Basiková a Lucia Šoralová, ale mnohem zajímavější byl včerejší duet Lucie Šoralové a Radky Špáňové, která je novým objevem divadla a kromě role Sv. Markéty hraje i swing Johanky. A po skvělém pěveckém výkonu v duetu nelze konstatovat nic jiného, než že je opravdový talent.

Očekávaná obnovená premiéra je tedy za námi a my vám Johanku doporučujeme. Hraje se v Divadle Kalich v týdenních blocích, ceny vstupenek jsou od 199 do 699 korun, zakoupit je můžete v síti Ticket Art. Brzy by mělo vyjít nové CD, o kterém Vás zamozřejmě budeme informovat.

Vladimír Marek a Vilém Čok

Vladimír Marek a Vilém Čok

Smrt Ivana Beranová

Smrt Ivana Beranová

Bára Basiková a Jiří Zonyga

Bára Basiková a Jiří Zonyga

Lucia Šoralová a Antonín Moravec

Lucia Šoralová a Antonín Moravec

Kamil Střihavka

Kamil Střihavka

Kamil Střihavka, Antonín Moravec a Bára Basiková

Kamil Střihavka, Antonín Moravec a Bára Basiková

Lucia Šoralová a Vilém Čok

Lucia Šoralová, Vilém Čok a Vladimír Marek

Bára Basiková

Bára Basiková

Lucia Šoralová a Kamil Střihavka

Lucia Šoralová a Kamil Střihavka

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Petr Marek. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, ozvěte se nám na email redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno!


Recenze a reportáže
Do Prahy přijela energická West Side Story (expresní dojmy)
Aktuální zprávy
Obsazení muzikálu “RENT” v Divadle Kalich přinese pár nových jmen
Recenze a reportáže
Kráľovná Kleopatra obsadila Pezinský kameňolom
 • Michal

  Děkuji moc za vyčerpávající recenzi ….. Já jdu dneska na Johanku a jsem zvědavej jaká bude … (Hlavně kdo mě bude hrát – i to je důležité….)


 • Tomas

  byl jsem na tom vcera a trosku me to zklamalo,cekal jsem od toho vic…,pominu-li vykony protagonistu meho obsazeni(Bara Basikova,Kamil Strihavka,Vilem Cok,Dalibor Gondik ad…),k cemuz nebylo co vytknout,Bara jako Johanka byla skvela a myslim,ze na ni vubec neni znat,ze od puvodni premiery uplynulo jiz nejakych tech par let,kdy-jak si vetsina lidi mysli…,na tu roli byla tenkrat daleko mladsi a”svezejsi”,naopak bych rekl,ze zraje porad k lepsimu…,jedinej Tesarik byl asi opravdu slabej,jsem nevedel jestli zpiva a nebo si neco mumla pod fousem…,kazdopadne co to podle me zkazilo,je soucasna podoba sceny a kostymu,ktery mi prijdou prilis kycovity a preplacany-to jednak…,navic prostor divadla Kalich je skutecne hodne”komorni”,tudiz docela rozsahle kulisy goticke kaple a prilehlych divadelnich rekvizit,na jeho jevisti zabiraji znacnou cast rozmeru,nacez herec udela tri kroky zprava a razem se ocitne na druhe strane podia…,tenhle muzikal proste potrebuje trosku vic velkoleposti co do obyvaciho prostoru a ne aby mel divak pocit,ze sedi nekde jak v uzkym krouzku,kde na nej klaustrofobie ciha asi tak ze vsech stran…,to za druhy…,a za treti-na to jak je to divadlo malinky a jeste navic vzhledem k jiste vaznosti tematu…,udelali dost blby osvetleni jednotlivych scen pusobici v mnoha pasazich znacne ponure,vydychane a…,proste blbe,ja nevim,tezko to popsat…,zkratka tyto vyse uvedene faktory mi dojem z toho predstaveni celkem zkazily…,kdyz to porovnam s Touhou,tak ta se mi libila vic…,odvazany a rozevlaty tema v malym prostoru,to se tam hodi,ale ta Johanka proste potrebuje trosku vic rozmernosti…,heh,no nic,odbornou kritiku prenecham skutecnym odbornikum,nekomu se to muze libit,nekomu ne,jednoduse na to jdete a presvedcte se sami…:-)


 • Osk@r

  Ahoj lidi,
  tak jsem byl dneska na Johance a musím říci, že mě mile překvapila Lucia Šoralová. Johanku opravdu zvládla precizně.
  K La Hire v podání Kamila není co dodat. Dneska byl výbornej.
  I Raimdndovi v podání Jana Kříže není co vytknout.
  Farář v podání Michala Pleskota mi připadal opravdu komicky.
  Vrcholem komedie, nebo spíš tragikomedie byl Archadněl Michael v podání Laco Hudce. Bože, kdybych nevěděl, že jsem na Johance, myslel bych si, že jsem na nějaký Transvestit show!


 • Tomas

  jeste jsem zapomel dodat…,co do tech video-projekci,tak ty si taky mohli odpustit,valna cast z nich mi prijde naprosto zbytecna a totalne neladici s jevistni atmosferou predstaveni-jako sssry,ale aby tam pousteli Basikovou v civilu nekde na polni ceste jak jakoby kraci cestou do Chinonu,kdyz na prknech zrovna hraje a zpiva v historickym kostymu Johanky totoznou muzikalovou arii…,tak to je trosku des a bes,dalsi podobne vyplody jsem si pro jistotu radeji nezapamatoval,ale bohuzel jich bylo dost…,jsem mel za to,ze Kalich se svou produkci je o dve tridy vejs nez Lichtenberg s nekteryma svyma slataninama v divadlech Broadway a Hybernia,ale tohle me trosku vyvedlo z omylu…,pokud se tim produkce Johanky z Arku hodlala inspirovat,tak je to vcelku politovanihodne…:-(No nic,preju dobrou noc:-)


 • Tomas

  to Oskar:jo,to jsem taky slysel…,je to prej nechutna vykroucena buzna,ktera pusobi znacne-mirne receno komicky…:-)Ja tam mel Igora Kolvu,ten coby tanecnik a baletak je fakt vybornej,napr.jako krvinka v Draculovi nema chybu…:-D:-D


 • Michal

  viděl jsem Johanku ve čtvrtek 17. 9. (bylo to 4. představení….) lucii jsem jako Johanku viděl v Ta Fa a tam mě zklamala – nyní v Kalichu naopak – byl jsem nadšený….. Kamil – klasika zpívá mu to pořád dobře .. Kžíž milé překvapení … smál jsem se když nastoupil Tesařík (nevadí mi v Touze v Tajemství ..) nevěděl jsem jestli mluví, zpívá, mumlá … pro mě nejslabší článek … Gondík překvapil – chopil se role dobře sice na Vl. Marka nikdo nemá !!! ale i tak dobrý. A k tomu Archandělovi – člověk se aspoň zasměje – dojem z představení mě to nezkazilo :) A z videoprojekce jsem byl taky nadšen – mě se líbí.
  Já jsem plus mínus spokojenej, půjdu na ostatní alternace … Hlavně mě zajímá Ruml, Zonyga .. a swingové role Johanky a kapitána …. Za sebe budu muzikál doporučovat dál ….


 • Libor

  to Tomas: myslím, žes to s přirovnáním k Lichtenbergovým kýčům krapet přehnal, projekce na Johance jsou opravdu o něčem jiném a jinak využívané. Jsou vkusný a slouží pouze jako výtvarný doplněk, já z nich byl taky poměrně dost nadsenej – i když jsem se jich dopředu trochu obával (právě kvůli všem těm “vyvedeným” kouskům z Broadwaye)
  takže nadšenej, nadšenej, nadšenej – z celý inscenace – Bára je prostě nedostižná!!!! půjdu určitě ještě párkrát


 • Tomas

  Ruml je dobrej,ja ho tam mel…,zprvu jsem byl zklamanej,ze neuvidim Bohuse,kterej z toho na posledni chvili vypadl kvuli malymu honorari,ale ten Ondra nezklamal a zazpival i zahral to dobre,byl jsem k nemu nepravem trochu skeptickej…,a na Zonygu jsem taky zvedavej,jdu jeste jednou v nedeli,udajne by tam mel byt tak uvidime…,a Johanku bych chtel Soralovou-ciste pro porovnani…:-)S tema projekcema mi to ale nikdo nevymluvi,podle me jsou stejne prehnany a kycovity jako kostymy nekterych postav…,navic to byla docela sranda,kdyz se jim tam pri obrazovym prepinani objevovala menu-nabidka a ten smudla sedici nekde ve 14-te rade za mixaznim pultem nevedel co s tim,nekteri divaci nebyli schopni zakryt znacny vytlem…:-D:-D


 • Pavel

  No, tak nezbývá než poděkovat za tuto recenzi.


 • Martin

  Já byl na Johance včera. Bára Basiková – úúúúúžasná, nejsilnější článek celého muzikálu. Za zmínku též stojí Renáta Podlipská, která nikdy nezklame. Dále bych rád vyzdvihl Michala Štípu jako “smrt”. Naprosto otřesný výkon je vystoupení Richarda Tesaříka. Johanka je velmi pěkný muzikál. Kamil Střihavka, Láďa Marek – zaručené kvality. Příjemným překvapením byl Raimond Honzy Kříže – super od první scény.


 • Andrea

  Pro Tomáše a Oskara: Igora Kolvu v roli Smrti (a Anděla) nealternuje Laco Hudec, který hraje archanděla Michaela, ale Michal Štípa. Viděla jsem ho dneska a do Igora měl daleko, ale ty Vaše vulgární poznámky nechápu. A už vůbec je nechápu, pokud opravdu byly míněny směrem k Lacovi…

  Pro mě je Johančin návrat příjemným překvapením (které jsem teda očekávala již po uveřejněných videoukázkách). Pro mě tam není nic zásadně špatně nebo zkaženýho. Sice nevím, proč je napadlo obsadit Michaela Kubečku a když už je to napadlo, proč ho aspoň nenaučili mluvit (jak ráda bych bývala viděla statického Opavu :-)) a Richarda Tesaříka (které jsem naštěstí neviděla, ale žel si ho umím velmi živě představit).


 • Andrea

  …jsem nějak nedokončila myšlenku :-). Takže až na zmíněné dva (podle mého názoru) úlety v obsazení nemám co vytknout. Ani ten Podhůra mi to nějak nezkazil, jen jsem mu to občas nevěřila.
  Bára byla úžasná, zpívá jí to snad ještě líp než před těhotenstvím, úžasný byl i Honza Kříž, pěvecky i herecky. Jirka Zonyga neni herec a nikdy nebude, ale možná právě proto se mi na La Hire nějak hodí :-). Až na podivné chrčení, které (dle mého názoru zbytečně) vydává v některých polohách, se mi hodně líbil!
  Co se týče změn, bez některých věcí, asi hlavně bez některých projekcí by se to podle mě obešlo i nadále, když se to bez nich obešlo v TaFa, ale nevadily mi ani nemůžu říct, že by se mi nelíbily.
  Celkově se mi to moc líbilo a určitě se vrátím víckrát, nejen “posbírat alternace” :-).

  (Akorát by mě zajímalo, jestli teď večer už La Hire našel a hlavně přines černý růže :-D.)


 • Mirka

  Musím se přidat k Andree, nevím kterého ze dvou jste mysleli, jestli L. Hudce nebo M. Štípu (ale bylo by dobré je nemíchat dohromady), ale ani jeden tam nepůsobí komicky, podle vás jako travesti.
  Jinak k dnešnímu představení, pro mě je Johanka srdeční záležitost a tak jsem ráda, že její podobu téměř zachovali, ikdyž původní inscenace pro mě měla větší kouzlo.
  Báře to snad zpívá lépe, než za původní Johanky a už se těším na Lucku, která Johankou žije a je skvělá. Jinak moc chválím Honzu Kříže, z něho něco bude, moc hezky to hraje a zpěv je také dobrý. S jistým M.Kubečkou souhlasím s Andreou, to bylo naprostý neštěstí. Zonyga mě moc nezaujal, zazpívá to a něco i hezky, ale pro mě z něho nic nevychází a zbytečně křičí a bohužel chrčí, což třeba u Ty jsi ten déšt, bylo až nepříjemné a bohužel tuto scénu i v nové inscenaci zcela zkazili.
  Dále musím za dnešní představení vyzdvihnout roli války, arcibiskupa A. Moravce a sv. Kateřinu R. Podlipské a velice děkuji za Petra Dopitu, vidět Tesaříka, tak to tam nevydržim.


 • Zuza

  Na Johance jsem byla dneska odpoledne. Protože je Johanka moje srdeční záležitost, trochu jsem se toho bála. Ale musim říct, že se to povedlo. Chybí mi tam některé věci, které byly v TaFa. Celkově to neni asi tak efektivní. Ale celkově dobrý a jsem ráda, že se Johanka vrátila.
  Zklamání pro mě byl Jiří Zonyga, přiznávám, že jsem byla už předem trochu zaujatá, protože pro mě je La Hire prostě Kamil Střihavka. Ale Zonyga byl ještě horší než jsem čekala. Pěvecky i herecky.
  Naopak se mi moc líbil Jan Kříž jako Raimond byl úžasnej. Pro mě byl asi to nejlepší z dnešního představení. Samozřejmě s Bárou Basikouvou, která je skvělá.
  Byla jsem ráda za Petra Dopitu, který se mi líbil už v původní Johance. Písničku kata zpívá pořád krásně. A ještě navíc alternuje s Tesaříkem, kterého si bohužel umim představit a doufám, že mě to naživo nepotká.
  Král byl Vilda Čok, tahle role mu sedne, je dobrej, ale těšila jsem se na Apika, kterej je nedostižnej. Tak snad příště.
  Jinak mě příjemně překvapil Antonín Moravec jako farář. A líbila se mi válka, ale bohužel si nepamatuju, kdo nám jí hrál.


 • Zuza

  Jinak co se týče arcibiskupa, tak jak už psaly holky přede mnou, taky radši viděla statického a pořád stejného Petra Opavu :-)
  A s tou scénou u Ty jsi ten déšť souhlas, to se teda nepovedlo…


 • Honza Kříž

  Pro Zuzu: Děkuju… ;-)


 • Mirka

  opravuji se, že Tonda Moravec hrál samozřejmě faráře :-)


 • Osk@r

  to Andrea:
  Tak zaprvé nauč se číst, abys věděla koho a v jaký roli jsem citovat.
  Za druhé nevím co vulgárního je na pojmu “Transvestit show”


 • Andrea

  Oskare, neoslovola jsem jen Tebe, ale i Tomáše, který obě role zjevně smíchal a ještě k tomu měl podle mě poznámku, která byla podle mě nepřiměřená, i kdyby některý z nich měl pohyby, ze kterých by byla sexuální orientace poznat, notabene, když ani jednoho neviděl. Mezi tanečníky je hodně homosexuálů, nikdy mi nikdo z nich nepřišel “jako vykroucená buzna”. Navíc teda tady opravdu nechápu ani travesti show, tomu opravdu nerozumím, nepřišel mi Lacův výkon ani komický, ani travesti. Pokud jsem se ohradila nepřiměřeně, tak se Ti (Tomášovi ne, tam to bylo přiměřený) omlouvám, ale takovýhle řeči mě můžou vždycky akorát naštvat. Netvrdím, že se musí všichni líbit všem, ale na některý výlev y jsem trochu alergická a tak jsem Vás hodila šmahem do jednoho pytle. Budu ráda, když mi napíšeš, ve které konkrétně scéně Ti Laco připadal komický nebo travesti. Netvrdím, že to byl nějaký dokonalý výkon, to snad ani není týden po premiéře možné, ale podle mě to byl standardní výkon hodný slušné muzikálové company. Tím Ti neberu Tvůj názor, jen vysvětluju svůj.


 • Tomas

  to Andrea:jsem taky na kluky a v tom prostredi se pohybuju,takze leckoho znam a ta nase komunita je uplne na stejny bazi jako v soubyznysu,nehlede na to,ze ho tvori tech gayu minimalne 60 procent…,kazdej tam vi o kazdym,kolikrat jsem se musel skoro stipnout do tvare,kdyz jsem se o sobe dozvedel pomluvy od nekoho,koho vubec neznam,ale to je jedno…,byl jsem na tom pak jeste podruhe s jinyma alternacema,nevim cim to bylo,jestli lepsi den nebo co…,tentokrat se mi to libilo uz vic,v roli Johanky sice opet Bara,takze me trochu zklamalo,ze jsem nemel moznost porovnani s Luckou,Bara je uzasna…,ale hodne me prekvapil Honza Kriz jako Raimond,podal naprostej profi-vykon,kam se na nej hrabal Ondra Ruml…,a Zonyga byl temer srovnatelnej se Strihavkou,je to typicky priklad hesla”Nesudte,dokud se nepresvedcite…”,operator Podhursky mi prisel taky lepsi nez Gondik a Petr Dopita v roli Beaudricourta se samozrejme s Tesarikem neda srovnavat…,proste napodruhy jsem byl uz spokojenej,o tom obsazeni je to skutecne hodne…-D


 • Tomas

  to Zuza:jo,tak to jsme byli spolu ve stejny den v nedeli od 14.30…,me se ale naopak Zonyga libil:-)


 • Andrea

  No, Tomáši, nevim, co na to říct, z Tvýho upřímnýho popisu Tvýho života jsem stejně nepochopila, co Ti na Lacovi vadilo. Oskar se taky neozval, tak to necháme bejt. Howgh.


 • Luky

  Neznate nahodou nekdo obsazeni na zitrek 29.a patek 30.10?Na klubovych strankach Kalichu to jeste neni,tak kdyby nekdo,dejte pls.echo:-)


 • Abigail

  Tak jsem Johanku viděla včera večer (31.10. – 19:00).
  Lucia jako Johanka byla perfektní, od Lucky Bílé, kterou znám z DVD se poměrně dost liší, ale líbila se mi moc, hlavně naživo je to úplně o něčem jiném než z přehrávače, a ona působila… velmi “Johankovsky” prostě dívčina z vesnice, která se sebere a přesto že pořád neví jak a co jde, Lucka mi z toho DVD přijde daleko víc odhodlaná a rozhodnutá – ta “Jana z Arku”… nevím, jak jinak to popsat, zkrátka jsem to Lucii Šoralové herecky naprosto všechno věřila a pěvecky byla rovněž skvělá.
  Překvapil mě Dalibor Gondík. Poprvé už v Touze, podruhé a znovu včera v Johance. Vladimír Marek je perfektní a k tomu není co dodat, ale Daliborovi se také nedalo téměř nic vytknout. Velký zpěvák není ani jeden z nich, ale Dalibor se mi prostě líbil.
  A ještě větší a daleko lepší překvapení pro mě byl Ondřej Ruml jakožto Raimond. Po veškerých recenzích jsem neočekávala nic extra, ale krom Johanky byl pro mě za celý večer asi nejlepší. Nikdy předtím jsem ho zpívat neslyšela a hrát neviděla, ale nevím, buď se významně zepšil, měl dobrý večer, nebo nevím… Dostal mě pěvecky a zamilovaného Raimonda jsem mu věřila daleko víc než kdysi Petru Mukovi.
  Jiří Zonyga mě tolik nepřesvědčil, překvapivě ani pěvecky ani herecky, stejně mi nepřišel nijak výrazně dobrý Petr Dopita, rozhodně si dovedu představit, že je lepší než Tesařík, ale nevím… nějak mi nesedl jeho projev. Může to být subjektivní, ale moc se mi nelíbil.
  Jan Apolenář v roli krále byl fajn, některé chvilky mi přišly přehrané, ale celkově velmi dobrý dojem. Škoda že ta role není víc zpívající, chtěla bych ho slyšet víc zpívat zatím jsem neměla tu čest.
  Z ostatních mě nikdo nijak víc nenadchnul ani nerozhodil, jen snad, netuším kdo tančil anděla, smrt a prostě tu mužskou postavu, v programu jsem toho člověka nenašla, a teď u sebe nemám foťák, abych se podívala na obsazení, kde byl napsaný, ale jeho pohyby mi přišly… lehce zvláštní… nedotažené, jakoby nedocvičené…
  JInak z Johanky mám velice dobrý dojem. Starou verzi znám jen z DVD a to se prostě nedá srovnat. Je to rozodně jedno z těch lepších představení, které jsem viděla.


 • elik

  včera jsem shlédla Johanku a musím říci že mě naprosto odzbrojil Ondra Ruml!!!!při jeho písních se mi tajil dech a celou dobu (ačkoliv jsem věděla jak to dopadne) jsem si přála aby získal srdce Johanky zpět…..jinak Lucia bravurní…..jirka zonyga no co dodat…pro mě je nejlepším la hirem petr kolář a jirka mě nepřesvědčil o schpnostech jeho hraní ačkoliv zpěvu se nedá nic vytknout snad jen ty jsi ten déšť v jeho podání se mi vůbec nelíbilo!!! vilda čok jako král byl úžaasný i jeho vtipy které nepatřili evidentně do scénáře ( ,,jsem rád když poddaní tleskají když po písničce díváci zatleskali čímž odzbrojil královnu podlibskou i vláďu marka) mě bavili….a vladimír marek je prostě bravurní…co k tomu dodat ostatní byli skvělý…….!!!


 • Bídník

  Tak sem videl Johanku a bylo to uplne super! Fakt nadhera=)


 • HUGO

  Zajímavě se obsazení vyvíjí:
  v úterý 8.12. Honza Kříž jako La Hire a František Pytloun jako Raimond
  a POZOR!!!! — konečně ;)
  10.12. premiérově v ČR: Radka Špáňová v roli Johanky


 • tom2410

  Radka Špánová ještě u nás nehrála??…mě někdo myslim něco říkal že na generálkách hrála…


 • HUGO

  dnes byla skutečně Radky česká premiéra v této roli (genarálka je trochu něco jiného ;)


 • tom2410

  nojo….ale prostě už u nás hrála ;)


 • Michal

  a jaká byla Radka v roli Johanky ??? Vychytám si až budu hrát a přijdu se podívat…. Respektive počkám, až Kalich aktualizuje obsazení na jednotlivé dny ….


 • Honza Kříž

  Byla moc šikovná. Já ji viděl


 • HUGO

  Michale: Radku si opravdu “vychytej”, byla skvělá!!!
  Honzo: a nejen viděl, že ;)


 • Abigail

  Také jsem koukala, že se obsazení zajímavě vyvinulo, byla jsem v pátek (11.12.) večer a chytila právě obsazení:
  Honza Kříž jako La Hire a František Pytloun jako Raimond a musím říct, že se mi moc líbilo. Pravda Ondra Ruml mě jako Raimond přesvědčil asi víc, ale La Hire se mi líbil víc zase tentokrát. Jirka Zonyga mě tolik nepřesvědčil a řekla bych že ani Petr Kolář (znám ho ale pouze z DVD) se mi nelíbil tolik.


 • Michal

  až budu vědět jak kdo hraje tak určitě přijdu …… jojo Hugo vychytám .. Honzo – dobrá “hláška” :)))) mějte se …… M.


 • osk@r

  Dobry den Oskare,

  vase reakce ktera je uz delsi dobu (17.9.09) na netu ma prekvapila. nevim proc mate pocit ze jste byl na TRAVESTY show… kdyz jste videl Laco Hudce jako Archandela? Vetsina lidi si mysli ze role Archandela je role smrti. Role Archandela v Johance neni tanecnik ale klasika company. A jako Archandel se zjevuje jedine na zacatku. Pak pokracuje jako vojak a pod. Je mozne ze jste si ty role zmylil a je pravda ze liceni role Smrti Vam pripominat TRAVESTY SHOW muze. Mejte se hezky.


 • Klára

  Neporadil by mi někdo, jak získat termíny Báry Basikové? Dosud jsem na ní jako Johanku neměla štěstí :-(


 • HUGO

  Zkus se přihlásit do Klubu přátel divadla Kalich, tam někdy obsazení bývá. Vše podstatné nalezneš na webu Kalichu.


 • Ondřej Doubrava

  Tak jsem včera dohnal jeden restík a vypravil jsem se na Kalichovskou Johanku. Remake je to velmi příjemný, zdá se mi, že šel i víc po příběhu (a to já rád), člověku dojde, že Jiří Hubač si byl sám sobě skvělým dramaturgem a skutečně žádná scéna není zbytečná, všechny i menší postavy mají svůj jasný prostor (tato dramaturgická kontrola třeba trochu chybí v Robinovi) a roli v příběhu. Že bych si třeba odpustil několika násobné opakování refrénů jen proto, aby měla píseň tři a půl minuty je věc jiná, tohle mi zkrátka na Johance vadí už léta, raději bych ještě nějakou sločku…

  Obsazení povedené (až na “tradičního” Richarda Tesaříka, užíval jsem si každé gesto každou větu Vladimíra Marka, i Kamil Střihavka potěšil, přišel mi mérně nemocný, ale třeba se jen šetřil, přeci jen Jesus už jde před lidi. Ale třeba by vás mohlo zajímat, jaký je Honza Kříž jako Dauphin (Král), přeci jen ho nehraje tak často. Jeho pojetí není priimárně v tom, že by byl komická postava, ano, on jí je, ale ne za každou cenu. S postupujícím dějem zjistíte, že by vlastně dost dobře svou hloupost mohl lehce předstírat a využít jí k tomu, aby byl taková pěkná “sviňka” jdoucí po kariéře. (Honza odpustí, jiný výraz jsem nenašel).

  Také bych ale uvítal trochu větší odchýlení se od originálu, ale v zásadě na poli remaku dobré. Hodně mě rušily některé projekce, zejména ta, kdy jede Johanka (Lucia Šoralová na koni) a celé to vypadá, jako by byla její fotografie namapována laicky “přilepena”, na nějakou jinou tvář….

  Ale byl to moc fajn večer….

  BTW: Myslel jsem, že mi budou chybět computery, nechyběly, přijal jsem i dirigenta…


 • Kristýna

  Já jsem byla na Johance a Obsazení jsem měla: Rumla, Basikovou a Zonygu. Sice hezky odzpívané, ale pořád mě trochu Basiková bije do očí, protože v porovnání s Rumlem je už přece jen v pokročilém věku a že by vypadala na sedmnáctiletou pannu orleánskou se říci nedá. Nic proti ní, herecky i pěvecky bylo představení úžasný, ale zkrátka už by se mohli v divadle Kalich naučit obsazovat do rolí mladých dívek skutečně mladé dívky


 • Mana

  Včera jsem cca po páte viděla Johanku. Opět hluboký zážitek! Viděla jsem různé alternace. Lucia Šoralová skvělá, Honza Kříž také. Lehce byl asi indisponován? Kamil Střihavka – La Hire. Balet perfektní, Podhůrský v normě, jen kat se nějak nepovedl –
  Dopita. Určitě si dám repete. A také mě zaujalo obecenstvo – veškeré věkové skupiny.


 • fiona1310

  Dnes ve 20.20 na ČT ART dávají Johanku, s Luckou Bílou.