Recenze a reportáže

Muzikál “Kat Mydlář” – obsáhlá recenze a video sestřih z představení


Premiéra očekávaného (a obávaného) muzikálu “Kat Mydlář” je za námi. “Mydlář” navazuje na dlouhou tradici komerčních muzikálů Divadla Broadway pro běžné diváky, který je plný speciálních (zbytečných) efektů, na chlup stejné hudby, na chlup stejných textů, na chlup stejných interpretů. Takže je dopředu jasné, že diváci ohromeni lasery, LED panely a celebritami, budou nadšení a budou nadávat recenzentům, kteří už ani nečekali žádné hluboké umění, ale stejně si tu kritiku napíší. Zde pro vás máme jednu z nich, viděli jsme tři představení, máme pro vás tedy ucelený pohled na dílo a samozřejmě také exkluzivní video sestřih z premiéry.

Video sestřih z premiéry muzikálu

Přinášíme vám video sestřih z premiéry muzikálu “Kat Mydlář”, ve kterém naleznete několik úryvků z muzikálu. Vidět v nich můžete Daniela Hůlku, Alžbetu Bartošovou, Josefa Vojtka, Petra Koláře, Ilonu Csákovou, Tomáše Trapla, Lucii Černíkovou nebo Tomáše Berouna. Pro Musical.cz natočil a sestříhal Radek Janda.

“Kat Mydlář” nemá na čem stavět

Jan Mydlář, pražský kat, postava zahalená tajemstvím. Mydlář se stal slavným až po popravení 27 pánů na Staroměstském náměstí, ale jeho celý život zajímá historiky dodnes. Muzikál je volně inspirován Mydlářovým životem, obsahuje několik ověřených faktů z oné doby, ale hlavní dějová linka pochází z hlavy autorů Oldřicha Lichtenberga a Libora Vaculíka (a ještě inspirováno romány Josefa Svátka). Asi nebude překvapením, že se jedná předvším o příběh lásky, v tomto případě nešťastné lásky a jejích důsledků. Nechybí ani intriky, abychom měli jasně danou záporačku.

Ve stručnosti děj pojednává o Janu Mydlářovi, který se vzdá studií medicíny a stane se katem, aby mohl být nablízku své milé Dorotky, která má být popravena za údajnou vraždu svého manžela. Tak se také stane. V druhé (delší) půli představení se potkáváme s Mydlářem znovu, nyní je nešťastném novém manželství a má dceru Mandalénku. Jeho žena z nešťastné lásky spáchá sebevraždu, dcera ho zavrhuje pro jeho řemeslo. Mydlář se mstí Žofii za intriky, díky kterým Dorotka zemřela a také popravuje 27 pánů, včetně jeho nejlepšího přítele Jessenia. Sám se pak obětuje, aby zachránil Jesseniova syna, který miluje Mandalénku. Ti pak navštěvují hřbitov a vzpomínají na Mydláře, který se v nebi potkává se svou jedinou láskou Dorotkou.

Daniel Hůlka, Alžbeta Bartošová

Ano, skutečně romantické středověké drama. Když se podíváme na dlouhý seznam tvůrčího týmu muzikálu, najdeme tam spoustu profesí, například aplikace speciálních efektů. Ale základní divadelní profese dramaturga chybí. Zvláště u nového díla je kvalifikovaný odborník potřeba, protože pak by nevzniklo to, že v muzikálu je dvakrát stejná scéna (Mydlář vzpomíná na Dorotku a zpívají spolu jakýsi duet, stejné je i scénické ztvárnění) nebo fakt, že jednotlivé scény na sebe příliš nenavazují (některé úplně postrádají smysl), nebo že o postavě Mydláře se dozvíme nejvíce z úvodních veršů, dále ho necharakterizuje nic, jen prosté romantické písně. Vypravěč je používán příliš často, navíc je ještě špatně zkombinován v dvojroli. Je toho spousta. Diskotékové lasery nebo futuristické kostýmy jsou už jen drobnosti, které by se při dobře vystavěném díle daly přehlédnout. Ale když je dílo o ničem a ještě vám do toho svítí lasery do očí a pod nimi se prochází herci v kostýmech na způsob Lady Gaga nebo Madonny, tak to už naštve.

Hudba Michala Davida je nevýrazná, stále v jedné rovině, postrádá jakoukoliv rychlejší píseň, vše jsou hudební balady nebo romantické duety. Uvědomil si to při psaní někdo? Že v druhé půli není ani jedna rychlá píseň, dynamická scéna, zkrátka něco jiného než uspávající “Davidovky”, které znějí pořád stejně a těžko rozeznáte jednu od druhé? Ani režisér, ani asistent režie, ani autor textů, ani producent, ani dalších “x” profesí, které se na díle podílely, si toho nevšimly? Jako nelze napsat muzikál, kde stále naplno jedou bubny a elektrické kytary, tak nelze téměř tři hodiny poslouchat romantické písně o klavíru a housličkách. Jediný hit představení je “Právo mám“, který zazní v různých variantách minimálně čtyřikrát. Ještě lze zmínit duety “Jít přímo rájem” a “Chvíle, které chválím“, které si po třetím živém poslechu trochu zapamatujete a možná i oblíbíte.

Josef Vojtek

Rozebírat texty Lou Fanánka Hagena nemá cenu, stále jsou to primitivní rýmovačky na úrovni základní školy a pokud mi chcete oponovat že “cestou necestou za svou nevěstou” je originální a povedený rým, tak budiž, ale nepřijde mi to jako profesionální muzikálový text. Najdete tam toho spoustu, ale jediná výhoda – pokud se budete nudit na představeních stejně jako my a zaposloucháte se do textů, tak je to záruka dobré zábavy.

Ukázka z libreta Lou Fanánka Hagena

Prádlo namočím, v peci zatopím jak to má být
Pan mlynář má rád zde řád
Vedu hospodu, k tomu dovedu mlýn čistý mít
A kamna musí vždy hřát
Jak tu tak sloužím, tak toužím
Přestat už cídit a prát
Jak tu tak sloužím, tak toužím
Jednou se zámožnou stát

Režisér a choreograf Libor Vaculík opět nezklamal a máme před sebou opět podobné dílo jako “Tři mušketýři”. Scény jsou realizovány tradičním českým stylem píseň – zatmívačka – přestavba – píseň – zatmívačka…… Choreografie jsou vloženy na nesmyslných místech, nevyjadřují žádné pocity a už jsme je viděli v jiných dílech. Herci nemají co hrát, jen chodí po režisérem určených “cestičkách” od jednoho LED panelu k druhému, předvedou desetitisícový kostým ze všech úhlů a zase odkráčí. Pár zajímavých nápadů – upalování (tedy až na červené podsvícení kostýmu, to už je zase z kategorie těch nepovedených nápadů), oběšení s pádem židle a … to je asi vše. K těm nejvtipnějším nepovedeným nápadům patří závěrečné karaoke nebo dramatická ozvěna posledních slov. Zbytečné a laciné “na efekt” jsou již zmiňované lasery, které jsou nastaveny přesně tak, aby každý divák byl jimi minimálně dvakrát v představení osvícen. Mluvil jsem během těch tří představení asi s 20 známými a nikomu to nebylo příjemné. Třeba právě vám bude, přeji tím pádem hezkou zábavu.

Daniel Hůlka, Petr Kolář

Je mi vytýkáno, že rozebírám v recenzích zbytečné detaily a podrobnosti, právě mi počítadlo ukazuje 800 slov a vše se týká základních chyb u základních složek muzikálového představení. Pokud tyto nedostatky vidí divadelně nevzdělaný fanoušek hudebního divadla, tak je mi s podivem, že vzdělaní lidé, pohybující se desítky let v branži, nedokážou vychytat ani strukturu příběhu a dramaturgii písní. Další podrobnosti tedy nebudu rozebírat, s ohledem na výše uvedené už jsou to prkotiny, které by zlepšením stejně lepší výsledek nepřinesly. Pochválit můžu zajímavý nápad s LED panely, které vypadají dobře, oproti klasickým projekcím je obraz ostrý a herci na něj nevrhají stín. Ale opět se nedotáhlo vše dokonce a promítané projekce jsou většinou odporně kýčovité (kytky, mlýn, draci…). Dobré je nazvučení sálu. Lidé také hojně diskutují o svítících mečích a kostýmech, často bývá muzikál ironicky přejmenováván na “Star Wars“.

Hodnocení alternací a výkonů

Teď již tedy výkony umělců. Za tři představení jsme viděli mnoho různých výkonů, v rámci díla jsou většinou dobré, problém je, že nemají mnohdy co hrát a zpívat. Vezmeme to tedy rychleji než obvykle.

Daniel Hůlka

Titulní úloha Kata Mydláře je spojována především s Danielem Hůlkou, kterému byla psána “na tělo”. Výšky vyzpívává velice dobře, v romantických pomalých duetech se už trochu trápí a není mu příliš rozumět. Spíš bych řekl, že úloha Mydláře je spíš pro tenorový hlas, kterým disponuje kolega Marian Vojtko. Hlasově tedy sedí do role lépe, je to slyšet právě v nižších polohách, výšky samozřejmě vyzpívá stejně dobře jako Hůlka. Herecky si oba pánové nemají co vytýkat, Hůlka nehraje, Vojtko zase přehrává. Celkově byl lepší Marian Vojtko.

V roli Dorotky překvapila Alžbeta Bartošová, nový objev divadla, která vyniká nad kolegy herectvím a má hezky položený čistý hlas. Nevkládá do něj zbytečně mnoho emocí a působí sebejistě a profesionálně. To samé se dá říci o Radce Fišarové, která je profesionálka v oboru, takže to nebylo takové překvapení. Nelze rozhodnout, která z dam byla lepší, rozhodně obě mají co nabídnout.

Alžbeta Bartošová

Jan Jessenius v podání rockerů Petra Koláře a Ladislava Spilky je taktéž vyrovnaný, oba jsou kvalitní interpreti, ale zcela subjektivně lehce upřednostňuji pana Koláře, kvůli vhodnější barvě hlasu pro písně v tomto muzikálu. Jejich synové jsou již zajímavější, každý totiž nabízí něco jiného. Komplexní profesionální výkon odvádí Tomáš Löbl, dobrý zpěv a lehce nejisté plaché herectví nabízí Josef Vágner a Tomáš Beroun je zkrátka Tomáš Beroun. Stále sledujeme jeho kontroverzní pěvecké podání, které je ale v tomto případě docela dobré, ale příliš přehnaná gesta a výrazové prostředky to místy srážejí. Löbl tedy působí nejlépe, ale v globálu ani jeden není špatnou alternací.

V roli Mandalénky se premiérově představila Lucie Černíková. Roli pojímá spíše naivně, křehce. Tomu přizpůsobuje i herectví a zpěv, který u ní příliš negraduje. Místy jí ujede nějaký ten tón, ale celkově nepodává špatný výkon. Kamila Nývltová jde na jeviště s větší energií a má o mnoho silnější a jistější hlas. Celkově tak působí výrazněji, suverénně a tím víc profesionálně. Nebudete zklamáni ani u jedné alternace, ale opět subjektivně preferuji Nývltovou. (Zajímavé bylo i rozložení premiéry, právě Nývltová by se zdála lepší volbou.)

Petr Kolář

Vypravěč / Mistr Eduard Kelly je na jevišti velice často, komentuje děj a vlastně díky němu jsou scény docela srozumitelné. Tady je dost odlišné podání Bohouše Josefa a Josefa Vojtka. Josef s přehledem písně odzpívá, ale chybí nám tam nějaká větší jiskra, navíc ještě místy nebylo rozumět mluvenému slovu. “Pepe” zase přichází se svou energií a zápalem, což nás skutečně na pražských muzikálových prknech těší. Pěvecky to je zase o něco horší, především v první půlce nezvládá některé výšky.

Žofie mají těžký úděl zcela nezajímavých písní, ve kterých si příliš nezazpívají. Viděli jsme Ilonu Csákovou a Kateřinu Brožovou, moc se k tomu napsat nedá, ale obě byly zhruba na stejné úrovni, každá měla lepší i horší místa. Jejich partner Vaňura není také výraznou rolí, ovšem jakákoliv role v podání Tomáše Trapla se stává výraznou, takže jemu určitě patří pochvala. Kolegové Martin Pošta a Vilém Čok zpívají part každý po svém, rozhodně ne špatně. Herecky vyniká Trapl, ale jinak opět vyrovnané alternace.

Petr Kolář, Daniel Hůlka

Pak tu ještě máme malinkou roličku Bětušky, která i přesto dokáže pěkně zatahat za uši. Řeč je seriálové hvězdě Ivaně Jirešové, která pěvecky opravdu nevyniká a je asi jediným interpretem, který se nám vyloženě nelíbil. Naopak velice dobrá je Markéta Procházková (už žádné překvapení, snad s jejím talentem dostane konečně nějakou větší roli) a někde mezi špatným a dobrým stojí třetí alternace Luďka Kuralová. V taneční (ale i okrajově pěvecké) roli se objevují Gloria Fricová a Kristina Kloubková, obě bez výhrad.

Company zde spíše slouží místo kulisáků, jejich častou náplní je pohybování, překlápění a další manipulace s mřížemi, jinak ve svých číslech nemají příliš prostoru vyniknout. Je vidět, že si choreografie musí ještě zažít a lépe sjednotit. Zvláště když jim v ruce červeně svítí meče, tak je moc dobře vidět, kdo dělá něco jiného než ostatní. A výjimkou to skutečně nebylo. Sólové party mají pánové Radek Hub a Jan Tenkrát, jejich krátké pěvecké pasáže jsou na velice dobré úrovni.

Premiérové obsazení

Hypermoderní závěr recenze

Sám producent Oldřich Lichtenberg láká v programu na představení slovy: “…používáme nové jevištní technologie, velmi stylizované kostýmy a hypermoderní rekvizity“. Preferuji, stejně jako každý skutečný milovník muzikálů, spíše hyperdobrý děj, hypermelodickou hudbu, hyperoriginální texty, hyperprofesionální režii a hyperexcelentní výkony. Toto dílo nemá ani jedno, ale jak to tak bývá, českému běžnému divákovi to stačí. Po všech představeních následoval standing ovation a na Facebooku se to hemží pochvalami a doporučeními. Dokážu to pochopit, ne každý byl v zahraničí, viděl nějaký skutečný muzikál, slyšel stovky zahraničních titulů a může srovnávat. Jen je smutné, že z této neznalosti autoři těží a pod pojmem muzikál prezentují písničkovou efektní show (která tentokrát nemá ani ty dobré písně). A raději ani nezmiňovat, že dobrý muzikál by se měl psát minimálně dva roky, nechtějte vědět, jak dlouho autoři tvrdí, že psali tuto “profesionální show”. Za tak krátkou dobu to prostě nelze, aniž by to bylo vidět na výsledku.

Závěrečné hodnocení je jasné, prakticky kopíruje začátek recenze. Milovníci muzikálů, kritici a nároční diváci budou opět velice rozladění, fanoušci Divadla Broadway, Michala Davida a vůbec nenároční běžní diváci pravděpodobně budou ohromeni hypermoderními kulisami. Z našeho pohledu neshledáváme na muzikálu NIC, co bychom vám mohli doporučit.

Psáno z předpremiér 22. a 23.2.2011, obě od 15 hodin a z premiéry 24.2.2011.

Fotografie pochází z premiéry muzikálu a jejich autory jsou pro Divadlo Broadway Martin J. Polák a
Jiří Herman.
Děkujeme produkci za jejich laskavé poskytnutí.


Recenze a reportáže
Městským divadlem Brno se ozývá “Viva El Zorro” (recenze)
Recenze a reportáže
Kamila Nývltová se premiérově představila jako muzikálová “Angelika” (+ videa)
Praha
RECENZE: Muzikálová parodie 50 ODSTÍNŮ! v Divadle Radka Brzobohatého
 • Léňa

  Nooo tak slečno/paní Jano teď jste mě pobavila :-))) To bych si taky mohla nechat platit za to, že tleskám ne? :-D To nejste ochotna uznat, že se to prostě někomu mohlo líbit? Ne ,nejste náročná, ale podle toho co jste SAMA napsala spíš ignorant ;-)))))
  Dobrou noc :-))))


 • Romča

  Jano, ujišťuju Vás (jste-li tedy Jana), že včera jsem na představení nekoukal:)
  Léňo, máte recht, slečna/paní Jana opravdu není naprosto normální, protože normální by mělo být být tolerantní (nebo je to dnes už vlastnost nenormální?)… Mně teda u Kata přijde hudba (ale i texty) daleko chytlavější než u 3M. Je-li něco ten váš “písničkál”, tak spíš už ti 3M, než Kat. Kat má prostě všechno, co má nádherný muzikál mít. Pro mě určitě. A jsem rád, že krom zdejšího serveru se na tom se mnou shodují už stovky lidí…


 • thenardier

  jistě,kat má všechno co má muzikál mít…třeba tančící zpěváky se super hereckými výkony a hlavně živý orchestr..to jsou bludy tady hlásaný,člověk zírá a žasne..prostě kdyby “divadlo”broadway hrálo ticho tmu a smrad tak některým seto budelíbit,protože kýčovitá produkce je prostě geniální,že?chcete toleranci,ale jste tolerantní i vy,k těm,kterým se tento kočkopes nelíbí?nejste!!


 • Léňa

  thenardier: Tolerantní, jistě že jsme. Já naprosto respektuju, že se to někomu nelíbí, ale vadí mi když někdo vysloveně uráží práci někoho jiného. Chcete živý orchestr? Jděte si do Karlína tam ho máte. Víte, že v Broadwayi se hrálo, hraje a hrát bude hudba z CD a co. Když vám to vadí, tak to řekněte jednou a víckrát už tam nechoďte. Jediný lidi co jsou netolerantní jsou právě ti, kteří dokola opakujou to svoje a umí se jen navážet do práce jiných lidí.


 • thenardier

  ale bez živýho orchestru to neni muzikál,drahá dámo….a mimochodem máte na mysli “výborně odvedenou práci” pana vaculíka?sorry,ale jeho režie opravdu neni prací


 • Fame

  Proboha kam by ten orchestr dali? A spousta muzikálů se i ve světě hraje na halfplayback a ta vaše adorovaná Johanka, Krysař atd. to tak měli taky!
  A jednou provždy se pokuste oprostit od urážek, pan Vaculík ten kus zrežíroval! Je to práce a třeba se vám nelíbí, ale věnoval tomu kus života a dělal to se stoprocentním nasazením, tím si můžeme být jisti! Takže to už trošku přeháníte, pane thenardier. A pokud je pro vás definice muzikálu “živý orchestr” tak fakt nevim.

  Muzikál je syntetický dramatický žánr, jenž spojuje literaturu, hudbu a tanec.
  Slovo muzikál má vícero významů a může označovat též muzikálový film (tj. filmovou adaptaci muzikálu coby dramatického díla) anebo divadelní inscenaci muzikálu, případně též muzikálové divadlo jako druh divadla (vedle činohry, opery a baletu). Všechny tyto významy slova muzikál je nutno rozlišovat.
  O muzikálových hercích platí, že musí být dobří činoherci, zpěváci i tanečníci zároveň. Muzikál může být celozpívaný, nebo se v něm střídají zpěv a mluvené slovo. Stejně tak může být muzikál celotančený (vznikla i představení, jež se více blíží baletu) nebo v něm nemusí být balet obsažen vůbec.
  Slovo muzikál pochází zkrácením anglického slovního spojení musical comedy, které označovalo v 1. pol. 20. století revue s humoristickými a pěveckými čísly, jež mnohdy neměla souvislý děj.


 • Léňa

  Mám na mysli, to že někdo něco dělá!!! je to práce od producentů, přes učinkující, techniky a ž po maskéry a kostiméry. a ano patří mezi to i práce pana Vaculíka! Mimochodem, je zajímavé, že jsem na celém internetu,nenašla ani zmínku o tom, že cituji “bez živýho orchestru to neni muzikál”


 • Jíta

  Viděla jsem představení v neděli a byla jsem jsem na výsost spokojená. Práce všech tvůrců a herců mě uspokojila. Mě nevadí, že tam není orchestr. Hudba líbivá, kterou si člověk zapamatuje a zpívá si jí dlouho po skončení představení. Režie se mi libila i s výbornými nápady – mám ráda když někdo pracuje se symboly. Ráda se půdu s celou rodinou podívat znova. Je to dobré odreagování v dnešní uspěchané době.


 • Jíta

  Až nyní jsem si všimla textu pana thenardiera – já viděla od pana Vaculíka hodně – Piaf, Lucrezia, Čachtická paní, Faust – a si myslím, že to je člověk na správném místě a urážet jeho práci mi přijdé liché. Třeba jeho Edith se hraje ve 4 rech divadlech a v Plzni se hrála něco přes 10 let. Jeho inscenace jsou inteligentí, mají spád a člověk se nenudí.


 • Pavel Košatka

  Proboha kde ve světě se hrají muzikály first class produkcí bez živého orchestru? Snad jen francouzské pop-muzikály, tj. jedna produkce na světě. Úspěšné světové muzikálové produkce si nedovolí hrát bez orchestru. Nereaguji teď na to že v Praze není, s tím už jsem smířený a prostě to tak je, ale psát, že to je v pořádku, protože ve světě to taky nemaj…

  Muzikál samozřejmě může bez problémů existovat i bez něho, ale ubírá to na atmosféře. Je úžasné, když v zahraničí po skončení hraje orchestr odchodnou a diváci/fanoušci jdou přímo k orchestřišti a po odehrání jim ještě extra zatleskají. Všichni jsou za to pak upřímě vděční.

  Mimochodem, Johanka z Arku má alespoň část orchestru živě. Touha se jeden čas hrála s živou kapelou (je škoda, že jí zrušili), Tajemství také. Hello Dolly v Hybernii má také živou hudbu. Tak neříkejte, že to nejde ;).


 • Romča

  Ano, Thenardiere, oproti vaší koalici “náročných” diváků zbožšťujících alternativní přístupy jsme skutečně tolerantní. Občas se taky naštvem, ale nikomu nebereme právo na názor. Tedy má-li někdo názor, že k muzikálu (rozuměj operetě, muzikálu a jinému hudebně-dramatickému žánru) není živý orchestr nezbytně nutný, tak napište, že jste jiného názoru, ale nemusíte to hned doplňovat nemístnými arogantními poznámkami o tichu a smradu…
  Mimochodem, o živém orchestru už jsme se tu bavili nejednou. Kdyby Karlín nedostával 90 mega od města, tak ten orchestr nemá taky! Resp. kdyby produkce pana doktora Lichtenberga dostávala nějaké dotace, tak je jistě do živého orchestru vrazí. Každý může investovat jen tolik, na kolik má. A v dnešní době, kdy už žádný muzikál nemůže být ziskový, si sakra rozmyslíte – chcete-li být něčím noví – do čeho ty peníze dáte…


 • thenardier

  jíta:ale my se tu nebavíme o edith,nýbrž o katovi a ten je prostě průserový až na pár drobných režijních nápadů,je to nuda nuda nuda…a když už jsme u výkonů,tak třeba paní brožová,kterou jsem v tom viděl jako opravdu ne…nejen,že neumí zpívat,ale proboha tam se nedá mluvit ani o hraní


 • Jíta – thenardier

  Jen jsem reagovala na to že “režie pana Vaculíka nemusíte”. Tak na ně nechoďte : Když vidíte, že je tam podepsaný on. Když nejím vepřové tak si předce nedám v restauraci řízek .. to je přece jednoduché né ?

  http://www.facebook.com/KatMydlar


 • Mirka

  pravda je, že živý orchestr je živý orchestr, ale při představě, že by to zvedlo cenu vstupenky o 100%, tak bych asi zůstala jen u CD či DVD. Poněvadž představa šíleného vstupného a ceny jízdného z opačného konce republiky, kdy mě nyní vyjde jízdné dráž než nejdražší vstupné, je neúnosná. Prostě dnešní doba je zlá a je vše jen o penězích . Ale pokud se mi představení nelíbí, nepomůže ani živý orchestr. Nejsem odborník, tutíž mi to nevadí, že je to halfplaybyck . Za vcelku rozumné vstupné dostanu to, co od toho očekávám :) a to je pro mě důležité.

  Miloš F. urcite to z me strany nebylo mysleno, jako vypadek, to ne :) jen konstatovani.


 • thenardier

  já si myslím,že spousta lidí by oželelo “hvězdy”,kdyby byl právě živý orchestr…pardon,ale spousta z těch “hvězd”kterými nás pan lichtenberg krmí,nepatří nejen do muzikálu,ale na jeviště vůbec


 • Romča

  A to je přesně Váš problém, Thenardiere. Ale nejen Váš. Napsat o dámě, která už se během studií DAMU dostala do Vinohradského divadla, že neumí ani hrát (podívejte se teď v neděli na Znásilnění), to je prostě úsměvné… Samozřejmě, že to hraje a hraje to sakra dobře. Na zpívající herečku to navíc i velmi obstojně zpívá! Já se přiznám, že zcela uchvácen Davidovou hudbou tu nudu, nudu, nudu režijní teda nepozoruju, resp. i kdyby tam vzdáleně byla, tak nemám čas se v tom rochnit jako Vy – možná právě pro tohle malicherné rochnění v detailech Vám uniká podstata – skvostná hudba…, ale to je jedno. Každopádně větou, že “spousta lidí by oželelo ‘hvězdy’, kdyby byl právě živý orchestr” jste mě pobavil. V ČR by tohle platilo o pár desítkách lidí, ale tisíce a tisíce dají přednost těm výkonům na jevišti, než kdovíkde schovanému orchestru. Jestli myslíte, že tohle producenti nemají sociologicky vymakané, tak jste nebetyčně naivní. Prostě se smiřte s tím, že jste součástí “intelektuální” menšiny:)


 • thenardier

  jako krom záblesků laserů,draků nad sochami z karlova mostu,vzdouvajících se máků je to prostě šed..ale tyhle věci sice zaujmou,jenže bohužel negativně


 • Miloš F.

  Je hezké, že zde pan Romča ve svých předchozích příspěvcích uvádí, že “ne každý tady může číst diskusi o víc jak 200 příspěvcích koldokola” a cituje jistého pána, že “diskuze, která není plodná, vyčerpává”.
  Ovšem zamyslím-li se nad tím, musím se ptát. Kdopak si tady z toho udělal vlastní tzv. “ONE MAN SHOW” pane Romčo.


 • Romča

  Miloši, že byste neuměl počítat? Myslíte, že jsem tu jediný zastánce tolik vámi kamenovaného “nemuzikálu”?! Možná tu mám nejvíc reakcí. Ale to proto, že 1) jsem tu musel reagovat na neadekvátně zle napsanou recenzi, 2) pak na fanklub autora recenze, který mne neadekvátně týden napadal a 3) i nadále reaguji na útoky (již vůči muzikálu samému) zdejší intelektuální lobby, neboť jsem se do Mydláře jako díla (hlavně hudby) zamiloval!


 • Miloš F.

  Romčo, pro Vaši informaci musím zopakovat, jak jsem již psal uživatelce Mirka, že jsem zde nikde neuvedl, zda-li se mě Kat Mydlář líbí či nikoliv! Já tu dílo v žádném případě nekamenuji a zároveň ani nechválím. A o Vašem neustálém “PR”, ať už si udělá každý názor sám… S pozdravem MIloš F.


 • Romča

  Proto píšu vámi s malým v. Kdybych obviňoval Vás osobně, bylo by to s velkým V. Vy jste se tu coby člen fanklubu autora recenze obul jen do mé maličkosti, to je pravda… A jednoduchá rovnice. Čím víc mě tu budete oslovovat, tím více přeromčováno tu bude. Dokud mě tedy případně “někdo” z diskuse nevycenzoruje… Ale mohu Vám slíbit, že až přestanou trapné (čili nekorektní) útoky na Kata, zmizne z této diskuse i Romča. On to není časově nijak jednoduchý (sic DOBROVOLNÝ) monitoring…


 • thenardier

  a co je na kritice nekorektního?my nejsme zaháčkováni v divadle kýče a nemusíme mu tudíž pochlebovat


 • Romča

  Na způsobu kritiky… Když tu píšete nějakou lacinou predikci o tmě, tichu a smradu, tak se sám snižujete na úroveň primitivního bulváru. A např. celá Vaše věta z 19.36 je zcela nekorektní, Thenardiere. Radek Janda tu potvrdil, že ani já nemusím pochlebovat, ostatně nedělal jsem to nikdy. Celý život chodím hlavou proti zdi, za každého režimu, a své názory a priority nadřazuji všemu ostatnímu. Zřejmě uvažujete v duchu Podle sebe soudím tebe…:) Tak hodně štěstí!


 • thenardier

  já nechápu,proč romča hází kamenem do všech,kterým se kat nelíbí…opravdu to vypadá jako PR,hlavně je z toho cítit snaha přesvědčit všechny o tom,že je to veledílo


 • Malea

  Prosím Vás, už toho nechte a pokuste se být k sobě trochu tolerantní.

  Recenzi jsem si pečlivě přečetla 2x a neshledala jsem v ní nic tak hrozně urážlivého, že by pak autorovi mělo být spíláno, jak tomu zde je. A označovat za lháře jen proto, že nemá na dílo kladný názor mi přijde ubohé.
  To že Vám, Romčo, přijde hudba naprosto geniální (potažmo skladatel sám) neznamená, že to musí být pravda a každý kdo, třeba napíše, že je hudba “nevýrazná, stále v jedné rovině” je lhář.
  Mně většina té hudby přijde taková taky (mohu-li soudit z CD a z videoukázky) a navíc často typově podobná 3M a Angelice – jsem snad podle vás lhářka, když tohle napíšu? Že bych to psala ze strachu, že budu považována za nenáročného diváka? Chápu, že máte hudbu Michala Davida velmi rád a nelíbí se Vám, když ji někdo haní, ale na svůj názor má právo i jeho odpůrce.

  Dále, co se tu dělá z pojmu “nenáročný divák” je taky něco k počtení. .
  Být nenáročným divákem neznamená být přece blbým idiotem, jak si někteří myslí. Myslím, že tento pojem pořádně definovat nelze (nebo alespoň já to nesvedu), takže si pod ním každý můžeme představit něco jiného, může to být divák (a nemusí), který v dejme tomu DB (když se bavíme o KM) má už své oblíbené hvězdy, kterého potěší je jednou za čas vidět a slyšet, může se pak o nich pobavit se známými, překvapí ho nová moderní technika, kterou jinde neuvidí a obecně nepotřebuje, aby bylo divadlo kvalitní po všech stránkách (k spokojenosti mu postačí, že interpret zazpívá opravdu skvěle, ale herecky je takřka na bodu mrazu, hudba je melodická, ale málo odlišná od hudby autorových dřívějších děl, sice zajímavý příběh, ve kterém se ale objeví jakési vložené části, které s ním nemají nic moc co dělat, jen mají diváka pobavit, případně je příběh pouze ve slovech písní, ale nehýbe se co se týče hereckého ztvárnění- nebo hýbe tak leda z kouta do kouta atp. atp.). Všechny složky divadla proň prostě nemusí být naplněny, stačí 1 či více těch, které ho zajímají. (Samozřejmě k “hodnocení náročnosti” diváka” může patřit i výběr různě hlubokého tématu (a “náročnost diváka” můžeme zase soudit jen podle něj) a spousta jiných věcí, a pohledů, kdo už je (ne)náročným divákem a kdo ne může být milion)

  Existence děl Michala Davida mi absolutně nevadí, ať mají klidně i své fanoušky, ale nepřijde mi správné, aby byla brána jakou nějaký standard a a aby si lidi pod pojmem “muzikál” představili nejdříve třeba “Angeliku” nebo nedej bože “Je třeba zabít Davida”.

  Všem, kterým se Kat líbí přeji, ať jim dělá radost i nadále a doufám, že tu popíšou i jak se jim to líbilo, kdo jim hrál a tak podobně;) Já se na něj pravděpodobně nevypravím, myslím, že by to skutečně nebylo pro mě.

  Hudba mi přijde příliš podobná hudbě minulých děl MD, z Fanánkových textů nadšená taky nejsem, často se mi zdají tak nějak nepřirozeně poskládané, jen aby se rýmovaly (nevím, jak přesně mám pocity z jeho textů popsat, ale prostě můj cit pro češtinu výstražně bliká, že z nich moc nadšená být nemám a já mu věřím. Mám z těch textů prostě občas pocit, že jsou takové upachtěné, ztěžklé, chybí mi v nich nějaká lehkost, třeba i trocha hraní se slovy či třeba nějaké metafory,něco, u čeho bych si mohla říct, jak krásně to bylo vymyšleno a že nějaká třeba vtipná spojitost mezi tím a tím by mě nikdy nenapadla) .
  Obecně mám taky spíše radši pevné kulisy + projekce pouze na dokreslení(můj osobní problém, vím), srdíčka a draci na LEDkách by mi asi moc dobře nedělali (stejně jako laser, už jsem jím na 1 představení dostala do oka a příjemně mi moc nebylo).

  Každopádně ještě jednou vyzývám k toleranci, každý máme svůj názor, často snad i svou pravdu, tak neurážejme ostatní, kteří to vidí jinak. Když někdo napíše, že se mu představení líbilo, tak mu za to nenadávejme a když někdo napíše, že u DB je divadlo samé až na 2. koleji a na té 1. jsou prostě efekty a známá jména, tak z něho nedělejme lháře a snoba, na názor má právo každý.

  P.S. thenardier se tu zmiňuje o paní Brožové, která dle něj zpívat neumí. Já jsem ji tedy naživo zatím nikdy neviděla, ale na všech záznamech se mi zatím docela líbila. Jak herecky, tak i pěvecky. Samozřejmě, skoro vždycky je co zlepšovat, ale obecně bych její výkony za špatné opravdu neoznačila.

  P.P.S. Mezi opravdu vtipné věci z diskuze patří, jak tu někteří diskutující (ne autor!) vymysleli pro sebe označení “kulturní barbar” a další diskutující pak z takového označování právě autora vinili a uráželi se kvůli němu.
  Psát recenze je fakt nevděčná práce a já děkuji autorovi, že tady tuhle napsal, i když předem věděl, že ho za ni někteří budou kamenovat. Díky!


 • Lenka

  Co se takhle dohodnout, že se nedohodneme a už všichni necháme planých debat, které nikam nevedou a jen tu jitří vášně?
  Každý máme svůj názor a snaha přesvědčit druhého o své pravdě obvykle nikam nevede.
  Já bych si osobně ráda v této diskuzi přečetla různé postřehy z muzikálu jako takového a ne tu pořád dokola četla výpady zastánců a odpůrců tvorby Divadla Broadway.


 • Romča

  Lenko, opravdu s Vámi souhlasím a opravdu to za sebe rád utnu, ale čekal bych, že tu druhá strana přestane překrucovat a vlastní přístupy podsouvat nejen mé maličkosti, resp. jako bonus předhazovat něco, co jsem nikdy nenapsal.
  Tady opravdu nejde o velmi vtipný pojem kulturní barbar a nějaké urážení se kvůli němu – spíš o ten pojem “nenáročný divák”, který se v kontextu záštiplné recenze opravdu dá pochopit jako “debil”… Jinak se mi rozbor onoho pojmu od Maley líbí, ačkoli si nemyslím, že by ten, kdo naprosto čistě zazpívá musel a priori hrát jako poleno. To nám “kulturním barbarům” samozřejmě také vadí, také máme rádi naplnění toho muzikálového základu, tj. kvalitního zpěvu, hraní i pohybu, takže si nemyslíme, že bychom byli nenáročnými diváky. Pravda, šťourat se v režijních detailech či nějaké subjektivně nastavené absenci dramaturgie už mně osobně přijde jako nadstandard, ani ten živý orchestr ke štěstí nepotřebuju. Pokud po něm toužím, zajdu si na operu nebo na nějaké symfonické dílo.
  PS: A názor Maley budu plně respektovat až poté, co překoná vlastní blokaci a na Kata zajde. Protože dělat hotové závěry jen na základě pár ukázek či sestřihů je neprofesionální, Pak samoazřejmě nemůže hodnotit ani celou zdejší recenzi. Tu má plné právo tak či onak hodnotit jen ten, kdo dílo viděl live! Znovu opakuji. “Kamenuju” snad pány Kábrta a Špuláka za jejich negativní recenze Kata? Ne. Plně respektuju jejich názor, protože své recenze psali bez jakékoli předpojatosti. Dokonce i pak Kábrt – což je u něj pokrok!
  PPS: Je třeba zabít Davida je dílo, které nikdy neaspirovalo na to být prototypem muzikálu jako žánru. Je to crazymuzikálová parodie. A Angeliku klidně můžete zařadit do šuplíku jiný hudebně-dramatický žánr, pokud se Vám k ní termín muzikál nehodí… Jak prosté. Stačí jen být tolerantní:)
  Hezký den všem. Byl bych kromobyčejně rád, aby tato moje už asi 45. reakce na výpady protistrany mohla být tou definitivně poslední.


 • Romča

  Omlouvám překlepy z rychlopsaní (samozřejme, pan Kábrt atp.).


 • Malea

  “ačkoli si nemyslím, že by ten, kdo naprosto čistě zazpívá musel a priori hrát jako poleno”

  To byl pouze takový příklad toho, když 1 složka naplněna je a jiná není (a samozřejmě je to vyhnané do extrému).
  Těch faktorů, podle kterých můžeme soudit kdo je (ne)náročný divák je strašně moc a každý to může cítit jinak. Nemyslím si, že autor pod pojmem “nenáročný divák” myslel opravdu “debil”, ale to, že to já z jeho recenze cítím takto, Vás asi nepřesvědčí a názor nezměníte:)

  A můj názor plně respektovat nemusíte / a nejspíš ani nikdy nebudete, protože se na Kata nevypravím proto, abych mohla hodnotit tuto recenzi. Mám to do Prahy opravdu daleko, takže by mě už samotné jízdné stálo dost peněz a lístek na představení zadarmo taky není. A když mě do teď nezaujala hudba ani texty a obecně mi tvorba MD není blízká, tak šance, že mě dílo chytne a vyváží tak finanční ztrátu není dostatečně vysoká. Každopádně kdyby se mi někdy naskytla příležitost se tam dostat za malý peníz, tak toho ráda využiju;)

  A o celém dílu jsem soudy nevynášela, hudbu a texty mám možnost hodnotit (ač je to třeba neprofesionální), když už existuje CD – pochybuju, že na CD dali to nejhorší z muzikálu a to geniální uslyší jen ti, co přijdou do divadla….

  Jinak docela příjemně mě překvapilo, že se v dílu dle všech informací, které se ke mně dostaly, nevyskytují nějaká ta dvě podivná individua, která kecají rádobyvtipné hlouposti, jako tomu bylo třeba právě v Angelice (mám podezření, že tento kus nesnáším především kvůli nim, viděla jsem ji pouze na DVD a naživo bych na to šla leda zadarmo a to kvůli některým účinkujícím, které mám ráda:) kvůli už ostatnímu nee, hudba mi většinou moc blízká taky nebyla a obecně to prostě nebylo nic pro mě).
  Jestli Angelika ponese název muzikál nebo ne je mi jedno, na něčem takovém nebazíruju.
  Jen ať se to nebere jako rovnou ukázkový příklad muzikálu, což se bojím, že někteří diváci to už tak berou. (toto není myšleno jako útok na ničí osobu, aby bylo jasné)


 • John McQuack

  pro Romča: Vy jste jako kafemlejnek, doporučuju se do DB rovnou přestěhovat! :-)


 • Katovka

  To Malea: Odhalila jste “jádro pudla” – pochopení slov z recenze PK……cituji Vás:…”Vás asi nepřesvědčí a NÁZOR NEZMĚNÍTE”


 • Katovka

  ….jakoby šlo o to měnit názory jiných….

  Tak mám pocit, že tuto kritiku psal vlastně pouze pro své věrné a ne pro všechny…..

  To Romča: připadá mi úsměvné Vaše ocejchování” od PK “zuby nehty”. Protože v tomto případě i jeho reakce jsou jaksi “zuby nehty”
  Ale nic si z toho nedělejte, mě označil za “mluvčí utlačovaných”. Milé, úsměvné, ale trefa vedle. Pokud bych snad přijala roli mluvčí, tak pouze za lidi kterým nevadilo, že se jemu Kat nelíbí, ale vadila jim forma, jakou to “poslal do světa”…Asi jsme moc “nároční” :)


 • Miloš F.

  Ach jo, Romčo, Romčo, s Vámi už to opravdu nemá cenu, to už je snad do nebe volající ta Vaše zatvrzelá paličatost a neustálé omílání dokonala vašich pravd. Nezkusil jste vyhledat nějakého specialistu, nepřemýšlíte o návštěvě?

  Dále tvrdíte, že nemáte rád, je-li Vám něco podsouváno. Tím pádem Vás žádám, nepodsouvejte Vy zas něco mě! Reaguji na toto Vaše tvrzení “Vy jste se tu coby člen fanklubu autora recenze obul jen do mé maličkosti, to je pravda”. V žádném (ať již třeba pomyslném) fanklubu autora a ani v žádném jakémkoliv jiném fanklubu jsem nikdy nebyl, nejsem a nebudu! To jen zas něco vykvetlo ve Vaší bujaré hlavě, ostatně, není to zde poprvé.

  A ohledně pojmu “kutlurní barar” se snad už nemá opravdu cenu ani vyjadřovat. Jestli si myslíte, že to je recesní, či vtipné, tak není, je už to z Vaší strany docela trapné. Toto označení nevniklo z hlavy autora a jen Vy, na základě domněnky, že vás autor výrazem “nenáročný divák” označil za “debila”, tu pořád opakujete jednu a tu samou písničku dokola. I přes všechna různá vysvětlí chováte vůči autorovi zášť a není nic, co by Vás dokázalo přimět k opaku. K tomu asi mohu dodat jen to, že toho “debila” děláte ze sebe sám a já tomu pomalu začínám věřit. Já jsem zde nestál na ničí straně, jen se snažil o trochu objektivity. Ale čeho je moc, toho je příliš.

  A pokud máte alespoň trochu soudnosti, nereagujte prosím na tento můj příspěvek, protože na 99% tuším, co bych si od Vás “nového” dozvěděl. Přeji Vám plno krásných zážitků u Kata Mydláře…


 • Malea

  Katovce: Přiznám se, že úplně nerozumím a nechápu, proč tu z mého příspěvku vytahujete
  to “Vás asi nepřesvědčí a NÁZOR NEZMĚNÍTE” a k tomu později připisujete “….jakoby šlo o to měnit názory jiných..”

  Zkopíruji tady celou větu, ve které jsem to použila, aby bylo jasné, o čem jsem psala:

  “Nemyslím si, že autor pod pojmem “nenáročný divák” myslel opravdu “debil”, ale to, že to já z jeho recenze cítím takto, Vás asi nepřesvědčí a názor nezměníte:)”

  Tím, co jsem napsala, jsem chtěla dát najevo, že diskuze o tom, jestli autor použil výraz “nenáročný divák” jako krytí pro slovo debil, je nejspíš zbytečná a že je to zase jednou věc cítění, a já i autor a dalších 1000 lidí klidně můžeme omílat, že tomu tak není, ale pro Romču a další fandy KM bude mít nenáročný divák a debil mezi sebou rovnítko v této recenzi stále a že si někdo jiný myslí, že tam to rovnítko není, jejich názor (na to rovnítko) nezmění.
  Změna názoru se měla týkat pouze toho, co znamená v této recenzi nenáročný divák, názor na dílo nikomu neberu.

  A tato recenze přece taky nikoho nenutí měnit názor na dílo nebo souhlasit s autorem, který si dovolil dílo pouze zkritizovat a neobjevil na něm nic, kvůli čemu by se vyplatilo do divadla chodit.

  Jinak já už s diskuzí končím, nemám k tomu už moc co napsat a mlátím prázdnou slámu, možná sem napíšu, pokud někdy dílo uvidím, o čemž pochybuju z důvodů, které jsem už popisovala výše. Takže všem, co se dílo líbí, přeji, ať jim dělá stálou takovou radost a ať se u něj dobře baví. Nazdar.


 • Katovka

  To Malea: Díky! Ani vy jste mě nezklamala (rozumět a chápat prostě nemůžete), ale i když útočíte na pozici Johna Mc…, tak se Vám ji nepodařilo v mém pomyslném žebříčku obsadit… On je prostě lepší. Zkuste to znovu, třeba to vyjde….

  PS: Romčo: Nestálo by za pokus seznámit se a ” nenáročně ” si pokecat třeba u piva, kafe?


 • Ladik

  Miloš F. má můj obdiv! =)))


 • Martin K.

  A kdo by chtěl na kafe, nebo pivo se mnou? :-))) PS: Sakra lidi, proberte se, o čem to tady je? Jeden útočíte na druhého, kdo nesouhlasí; lezete do zadku třetímu, kdo souhlasí a myslím, že spoustu čtenářů to už otravuje, včetně mě. Já si chci přečíst o zprávách z představení, komu se co líbilo, kdo v jaké alternaci byl, nebo nebyl dobrý, atd. Běžte si dát někam do držky, roztrhejte si občanky, ale netahejte to sem! Já mám taky svůj názor; napsal jsem, že Kata beru jako muzikál Michala Davida, který nepřekvapí ani neurazí a je to pouze na názoru každého jedince. Ale jsem osobně rád, že tu Michala Davida i divadla Broadway i Hybernii máme; rád si do nich zajdu na pěkný kousek, pokud se mi líbí a když se mi nelíbí, prostě na něj jdu jen jednou a víckrát ne; stejně tak jdu rád jinam a pokud se mi líbí zase tam, jdu na to opakovaně, atd. A souhlasím s tím, že kdo chce chodit na Michala Davida a jeho muzikály se mu líbí, je to naprosto v pořádku, stejně tak jako když se někomu líbí třeba muzikály, kde hudbu složil Karel Svoboda, atd. Někomu se líbí třeba Ordinace v růžové zahradě, jiný ji nesnáší, atd. Tak o čem, sakra, tady to dohadování a snažení se o to, kdo bude lepší? Nikdy nebude 100% lidí, kdo bude s něčím jednomyslně souhlasit a naopak. Mě se také líbí více jiné muzikály, než KM, ale cpu to někomu do hlavy? Pouze konstatuju, ale rozhodně si tvrdošyjně nestojím za tím, že prostě to tak je a kdo nesouhlasí, je vůl! Máme demokracii a můžeme si každý svobodně říct, co chce – bez nějakého strachu, že bude někým osočen, ale jde to i bez urážek a vulgarismů. Ať se každý nad tím zamyslí a zamete si před vlastním prahem! Za všechny otrávené čtenáře Martin


 • Romča

  Ale milá Katovko, my se přece známe, ne? Možná že od vidění fakt i jo:) Tak se třeba někdy představíme na Katovi, až si budem vychutnávat těch plno krásných zážitků z něj:)
  Jinak na “zcela nestranného” a “zcela nezaujatého”, resp. “zcela objektivního” Miloše F. mám zakázáno reagovat – ono konečně na ty prázdné výpady opravdu už ani není co psát, takže všichni, co nemáte rádi mé PR, otvírejte šampáňo, “tapety” došly:) Ať žije Kat, jeho (podle pár stovek lidí, s nimiž jsme se na tom už shodli) úchvatná srdceryvná a dechberoucí hudba a těším se na všechny, s nimiž si přítě zase u druhého přídavku zazpívám a dojetím popláču. Krásný slunný den!


 • Katovka

  Martinu K.(8.3. 20.17)- :) díky za to, že jste se nenechal strhnout (jako někteří z nás) k okomentování ostatních a držíte se KM :) :) :) Jste skvělý příklad….:)

  To Romča: Skvělá zábava…..:):):) taky se mi bude stýskat:)!

  PS: To šampaňské dvákrát, prosím! :)


 • Dan

  Nic moc muzikál. Je to nudný,málem jsem usnul.


 • Ondřej Doubrava

  Upozornění pro Romču a pro čtenáře taktéž: Už v praxi jsem, moc a moc mě to baví a naplňuje, za několik dní se titul snad už dozvíte oficiálně (já to chci opravdu nechat spíše jako překvapení, i když už jsem odhalil díky této diskusi víc než jsem chtěl), ale musel jsem se předpřipravit, to je jasné, takže jsem s náhradou počítal, mým plnokrevným “záskokem”. který pak v týmu zůstane, je Petra Hlubučková, od které si tu můžete přečíst recenze na We Will Rock You a Drábkovy Ještěry. Tak tu na ní buďte hodní, žádné hádky, hezky nám jí v listopadu přihrál osud. Bez ní bych si sice svůj výlet do praxe nerozmyslel, ale s ní to bude lepší, i díky ženskému elementu a navíc chce následně divadlo dělat i prakticky.


 • Romča

  Teď nevím, Ondro, jak si mám to vydělení od čtenářů vysvětlit:) Ne, já razím zásadu, že ženu ani květinou neuhodíš, takže na všechny ženy (které jsou hodné na mě) hodný jsem. Buď v klidu a hodně zdaru v Tvém konání!


 • Ondřej Doubrava

  Romčo, vydělení si neber vůbec osobně, to mě jen tak napadlo během psaní vzkazu, že má trochu širší působnost a že by to mohlo třeba někoho zajímat. :-) • Danča

  S recencenzí naprosto nesouhlasím! Myslím, že je zaujatá a pouze jednostranná. Byla jsem na muzikálu a byla jsem naprosto uchvácena a to se nepovažuji za podprůměrného diváka co by mu jen tak něco stačilo. Mydlář má velice silný příběh lásky a kdo tento romantický žánr nemá rád, nebude ho asi zajímat a ať tam tedy nechodí. My jsme měli kata v podání Bohuše Matuše, který tu zmiňovaný není a byl naprosto excelentní a v porovnání s Hůlkou budí silnější a uvěřitelnější dojem. Kateřina Brožová mě velice mile překvapila.Celkový dojem velice dobrý a nemám opravdu co vytknout. Jednoduché texty jsou alespoň lépe srozumitelnější takže tam také nevidím mínus a Michala Davida zbožňuju.


 • Lavera

  Tak už jsem také konečně Kata Mydláře viděla a “dovolím” si tedy napsat svoje dojmy a pocity z tohoto díla.
  Pro případné oponenty předem zdůrazňuji, že nejde o žádnou kritiku či recenzi, ale právě jen o můj osobní pohled.
  K hudbě M. Davida mám naprosto neutrální vztah, ale tady se mně poslouchala docela příjemně; pro mé ucho byla vcelku melodická.
  Pěvecká složka – celkem v pohodě ( k mé radosti se to poměrně obešlo bez nadměrného “chraptění” ), jen si občas trochu více “zařádili” zvukaři a v některých momentech “proměnili” zpěv v nesrozumitelný řev; to ovšem nebyla vina interpretů.
  Herecká složka mě nepřekvapila v žádném směru, bylo to přesně to, na co jsem z produkce divadla Broadway ( bohužel ) zvyklá.
  Světelné a jiné efekty – promítání na jeviště nebylo celkem špatné, na začátku hry se mně přímo líbilo, dále jsem ho brala většinou jako jev, který nerušil, ale nebyl vždy nezbytně nutný; pokud šlo o docela ostré světelné záblesky do hlediště, ( dle mého názoru zbytečné ), stačilo v ty okamžiky zavřít oči…
  Děkovačka – po přečtení řady zdejších příspěvků jsem byla docela zvědavá, jak bude “probíhat”; měla jsem přístavek zhruba uprostřed hlediště, takže jsem dobře viděla na minimálně tři čtvrtiny přízemí, ale žádné “ovace vestoje” se tentokrát nekonaly.
  Celkový názor – toto dílo mě ani neohromilo ani neotrávilo, mé dojmy a pocity asi nejpřesněji vystihuje slovo – NEUTRÁLNÍ…


 • pepek

  Ahojky já jsem byl včera na Katovi v 14h děkovačka byla ve stoje ….
  Můj dojem bylo to pěkné jedině co bych vytknul co mě rozčilovalo,
  že po každé písničce lidi tleskaly a nejvíc jak tam věšely Dorotku pak se tleskalo
  to se mi zdálo trošku nevhodné ???? Nevím , ale můj názor potlesk
  ,až po skončení části děje. …. Jak to bylo na Jesus Christ Superstár co jsem
  byl v pátek …No stalo se mi to ted poprvé na Broadway .
  Nikde jiné se mi to ještě nestalo…v žádném divadle . Asi nový trend snad
  se to nebude šířit ??….Jinak obsazení super Marian Vojtko,Zbyněk Fric, Bohouš Josef, Ilona Csáková, Radka Fišarová, Tomáš Trapl, Lucie Černíková, Daniel Barták, Markéta Procházková, Kristina Kloubková, Jan Tenkrát..všichni super díky ….


 • Fame

  Dnes odpoledne opět a naprostá paráda! Matuš,Josef,Bartošová,Fricová,Procházková,Nývltová,Tenkrát,Barták prostě všichni super!
  Děkuju vám!


 • Radek Janda

  Něco o nedělním odpoledni z mého pohledu. Nebudu zde psát názor na dílo jako takové, abych zde náhodou opět nerozvířil snad již utichlou “velmi náruživou” debatu. Takže jen něco “málo” k interpretům (ty snad bez emocí může vidět každý “objektivně” jinak), kteří mě svým způsobem “zaujali” a nebo jsem viděl prvně.
  – Bohuš Matuš: Nemám asi nic, co bych vytkl. Některé písně si sice Bohuš nepatrně rytmicky upravil, ale vůbec to není na škodu. Jediné, kde bych mohl jen trochu polemizovat, je jeho pojetí tzv. “drsňáckých” momentů, kdy jeho změna barvy hlasu se může zdát být nepřirozená. Celkově ovšem hodnotím velmi kladně. Po herecké stránce si troufám říci, že odvádí nejlepší kus práce v roli Jana Mydláře.
  – Alžbeta Bartošová: Žena dvou polovin (tedy pouze tuto neděli). V první půli krapet nevýrazný projev oproti premiéře či generálce a bohužel i nějaký ten tón nebyl úplně v pořádku. Rovněž tam “ulítlo” i nějaké to slovenské slovíčko (nemyslím akcent!, ten Betka piluje skoro k dokonalosti). Nicméně v druhé půli bylo vše “zažehnáno” a viděl jsem výkon, na který jsem byl zvyklí.
  – Zbyněk Fric: Byl jsem zvědavý, jak Zbyněk Fric bude působit oproti svým rockovým “alternantům”. A nezklamal. Pěvecky výtečné, herecky už takový “Frico” stereotyp, ovšem i přesto hodnotím jeho podání kladně.
  – Ilona Csáková: Oproti generálkám a premiéře neskutečné zlepšení!

  Pár otázek (glos) závěrem (nejen, i když převážně pro tvůrce):
  – Kostým Dorotky během upalování již nesvítí (nebliká) standardně nebo se jednalo jen o ojedinělý jev?
  – Rád bych se zeptal pana režiséra Libora Vaculíka, jestli si během příprav či zkoušek muzikálu vyzkoušel shlédnout dílo i z krajních míst předních řad (a ne jen ze středového režijního pultu)?
  – Nemám nic proti tomu, že je nová přední lávka na manuální pohon a její vizuální pohyb během jednotlivých čísel, kdy je použita, je trhaný, ovšem “TO VELMI SLYŠITELNÉ VRZÁNÍ JE OPRAVDU ÚDĚSNÉ”
  – Téměř do třetiny písně “Jít přímo rájem” není rovněž (i když “skoro neviditelně” za LED panelem) “montování-utahování mříže” uchu zrovna příjemné.
  – Nešel by použít molton mezi jednotlivými spáry při vytahovaní kruhové mříže nad Dorotkou?


 • Romča

  Lavero, díky za názor, těšil jsem se na něj. Škoda, že máte k Michalově hudbě neutrální vztah, jinak si myslím, že by Vás nejpozději sólová scéna Bětušky, finále + oba přídavky musely strhnout…
  Pepku, nemůžete divákům nařizovat, aby tleskali jen v určitých momentech. U Ježíše možná není tolik tleskat čemu, nevím…, ale naopak v Itálii na opeře se tleská prakticky non stop celé představení. A není to potlesk ze slušnosti, ale jsou to nadšené ovace skutečných fandů žánru – a o to přece jde, ne? Dotváří to atmosféru kvalitního díla! Mohu Vás ujistit, že na Broadwayi je to jev poměrně běžný po celých 9 let tamních produkcí! A i to o lecčem svědčí!


« Starší komentáře Novější komentáře »