Recenze a reportáže

Muzikál “Kat Mydlář” – obsáhlá recenze a video sestřih z představení


Premiéra očekávaného (a obávaného) muzikálu “Kat Mydlář” je za námi. “Mydlář” navazuje na dlouhou tradici komerčních muzikálů Divadla Broadway pro běžné diváky, který je plný speciálních (zbytečných) efektů, na chlup stejné hudby, na chlup stejných textů, na chlup stejných interpretů. Takže je dopředu jasné, že diváci ohromeni lasery, LED panely a celebritami, budou nadšení a budou nadávat recenzentům, kteří už ani nečekali žádné hluboké umění, ale stejně si tu kritiku napíší. Zde pro vás máme jednu z nich, viděli jsme tři představení, máme pro vás tedy ucelený pohled na dílo a samozřejmě také exkluzivní video sestřih z premiéry.

Video sestřih z premiéry muzikálu

Přinášíme vám video sestřih z premiéry muzikálu “Kat Mydlář”, ve kterém naleznete několik úryvků z muzikálu. Vidět v nich můžete Daniela Hůlku, Alžbetu Bartošovou, Josefa Vojtka, Petra Koláře, Ilonu Csákovou, Tomáše Trapla, Lucii Černíkovou nebo Tomáše Berouna. Pro Musical.cz natočil a sestříhal Radek Janda.

“Kat Mydlář” nemá na čem stavět

Jan Mydlář, pražský kat, postava zahalená tajemstvím. Mydlář se stal slavným až po popravení 27 pánů na Staroměstském náměstí, ale jeho celý život zajímá historiky dodnes. Muzikál je volně inspirován Mydlářovým životem, obsahuje několik ověřených faktů z oné doby, ale hlavní dějová linka pochází z hlavy autorů Oldřicha Lichtenberga a Libora Vaculíka (a ještě inspirováno romány Josefa Svátka). Asi nebude překvapením, že se jedná předvším o příběh lásky, v tomto případě nešťastné lásky a jejích důsledků. Nechybí ani intriky, abychom měli jasně danou záporačku.

Ve stručnosti děj pojednává o Janu Mydlářovi, který se vzdá studií medicíny a stane se katem, aby mohl být nablízku své milé Dorotky, která má být popravena za údajnou vraždu svého manžela. Tak se také stane. V druhé (delší) půli představení se potkáváme s Mydlářem znovu, nyní je nešťastném novém manželství a má dceru Mandalénku. Jeho žena z nešťastné lásky spáchá sebevraždu, dcera ho zavrhuje pro jeho řemeslo. Mydlář se mstí Žofii za intriky, díky kterým Dorotka zemřela a také popravuje 27 pánů, včetně jeho nejlepšího přítele Jessenia. Sám se pak obětuje, aby zachránil Jesseniova syna, který miluje Mandalénku. Ti pak navštěvují hřbitov a vzpomínají na Mydláře, který se v nebi potkává se svou jedinou láskou Dorotkou.

Daniel Hůlka, Alžbeta Bartošová

Ano, skutečně romantické středověké drama. Když se podíváme na dlouhý seznam tvůrčího týmu muzikálu, najdeme tam spoustu profesí, například aplikace speciálních efektů. Ale základní divadelní profese dramaturga chybí. Zvláště u nového díla je kvalifikovaný odborník potřeba, protože pak by nevzniklo to, že v muzikálu je dvakrát stejná scéna (Mydlář vzpomíná na Dorotku a zpívají spolu jakýsi duet, stejné je i scénické ztvárnění) nebo fakt, že jednotlivé scény na sebe příliš nenavazují (některé úplně postrádají smysl), nebo že o postavě Mydláře se dozvíme nejvíce z úvodních veršů, dále ho necharakterizuje nic, jen prosté romantické písně. Vypravěč je používán příliš často, navíc je ještě špatně zkombinován v dvojroli. Je toho spousta. Diskotékové lasery nebo futuristické kostýmy jsou už jen drobnosti, které by se při dobře vystavěném díle daly přehlédnout. Ale když je dílo o ničem a ještě vám do toho svítí lasery do očí a pod nimi se prochází herci v kostýmech na způsob Lady Gaga nebo Madonny, tak to už naštve.

Hudba Michala Davida je nevýrazná, stále v jedné rovině, postrádá jakoukoliv rychlejší píseň, vše jsou hudební balady nebo romantické duety. Uvědomil si to při psaní někdo? Že v druhé půli není ani jedna rychlá píseň, dynamická scéna, zkrátka něco jiného než uspávající “Davidovky”, které znějí pořád stejně a těžko rozeznáte jednu od druhé? Ani režisér, ani asistent režie, ani autor textů, ani producent, ani dalších “x” profesí, které se na díle podílely, si toho nevšimly? Jako nelze napsat muzikál, kde stále naplno jedou bubny a elektrické kytary, tak nelze téměř tři hodiny poslouchat romantické písně o klavíru a housličkách. Jediný hit představení je “Právo mám“, který zazní v různých variantách minimálně čtyřikrát. Ještě lze zmínit duety “Jít přímo rájem” a “Chvíle, které chválím“, které si po třetím živém poslechu trochu zapamatujete a možná i oblíbíte.

Josef Vojtek

Rozebírat texty Lou Fanánka Hagena nemá cenu, stále jsou to primitivní rýmovačky na úrovni základní školy a pokud mi chcete oponovat že “cestou necestou za svou nevěstou” je originální a povedený rým, tak budiž, ale nepřijde mi to jako profesionální muzikálový text. Najdete tam toho spoustu, ale jediná výhoda – pokud se budete nudit na představeních stejně jako my a zaposloucháte se do textů, tak je to záruka dobré zábavy.

Ukázka z libreta Lou Fanánka Hagena

Prádlo namočím, v peci zatopím jak to má být
Pan mlynář má rád zde řád
Vedu hospodu, k tomu dovedu mlýn čistý mít
A kamna musí vždy hřát
Jak tu tak sloužím, tak toužím
Přestat už cídit a prát
Jak tu tak sloužím, tak toužím
Jednou se zámožnou stát

Režisér a choreograf Libor Vaculík opět nezklamal a máme před sebou opět podobné dílo jako “Tři mušketýři”. Scény jsou realizovány tradičním českým stylem píseň – zatmívačka – přestavba – píseň – zatmívačka…… Choreografie jsou vloženy na nesmyslných místech, nevyjadřují žádné pocity a už jsme je viděli v jiných dílech. Herci nemají co hrát, jen chodí po režisérem určených “cestičkách” od jednoho LED panelu k druhému, předvedou desetitisícový kostým ze všech úhlů a zase odkráčí. Pár zajímavých nápadů – upalování (tedy až na červené podsvícení kostýmu, to už je zase z kategorie těch nepovedených nápadů), oběšení s pádem židle a … to je asi vše. K těm nejvtipnějším nepovedeným nápadům patří závěrečné karaoke nebo dramatická ozvěna posledních slov. Zbytečné a laciné “na efekt” jsou již zmiňované lasery, které jsou nastaveny přesně tak, aby každý divák byl jimi minimálně dvakrát v představení osvícen. Mluvil jsem během těch tří představení asi s 20 známými a nikomu to nebylo příjemné. Třeba právě vám bude, přeji tím pádem hezkou zábavu.

Daniel Hůlka, Petr Kolář

Je mi vytýkáno, že rozebírám v recenzích zbytečné detaily a podrobnosti, právě mi počítadlo ukazuje 800 slov a vše se týká základních chyb u základních složek muzikálového představení. Pokud tyto nedostatky vidí divadelně nevzdělaný fanoušek hudebního divadla, tak je mi s podivem, že vzdělaní lidé, pohybující se desítky let v branži, nedokážou vychytat ani strukturu příběhu a dramaturgii písní. Další podrobnosti tedy nebudu rozebírat, s ohledem na výše uvedené už jsou to prkotiny, které by zlepšením stejně lepší výsledek nepřinesly. Pochválit můžu zajímavý nápad s LED panely, které vypadají dobře, oproti klasickým projekcím je obraz ostrý a herci na něj nevrhají stín. Ale opět se nedotáhlo vše dokonce a promítané projekce jsou většinou odporně kýčovité (kytky, mlýn, draci…). Dobré je nazvučení sálu. Lidé také hojně diskutují o svítících mečích a kostýmech, často bývá muzikál ironicky přejmenováván na “Star Wars“.

Hodnocení alternací a výkonů

Teď již tedy výkony umělců. Za tři představení jsme viděli mnoho různých výkonů, v rámci díla jsou většinou dobré, problém je, že nemají mnohdy co hrát a zpívat. Vezmeme to tedy rychleji než obvykle.

Daniel Hůlka

Titulní úloha Kata Mydláře je spojována především s Danielem Hůlkou, kterému byla psána “na tělo”. Výšky vyzpívává velice dobře, v romantických pomalých duetech se už trochu trápí a není mu příliš rozumět. Spíš bych řekl, že úloha Mydláře je spíš pro tenorový hlas, kterým disponuje kolega Marian Vojtko. Hlasově tedy sedí do role lépe, je to slyšet právě v nižších polohách, výšky samozřejmě vyzpívá stejně dobře jako Hůlka. Herecky si oba pánové nemají co vytýkat, Hůlka nehraje, Vojtko zase přehrává. Celkově byl lepší Marian Vojtko.

V roli Dorotky překvapila Alžbeta Bartošová, nový objev divadla, která vyniká nad kolegy herectvím a má hezky položený čistý hlas. Nevkládá do něj zbytečně mnoho emocí a působí sebejistě a profesionálně. To samé se dá říci o Radce Fišarové, která je profesionálka v oboru, takže to nebylo takové překvapení. Nelze rozhodnout, která z dam byla lepší, rozhodně obě mají co nabídnout.

Alžbeta Bartošová

Jan Jessenius v podání rockerů Petra Koláře a Ladislava Spilky je taktéž vyrovnaný, oba jsou kvalitní interpreti, ale zcela subjektivně lehce upřednostňuji pana Koláře, kvůli vhodnější barvě hlasu pro písně v tomto muzikálu. Jejich synové jsou již zajímavější, každý totiž nabízí něco jiného. Komplexní profesionální výkon odvádí Tomáš Löbl, dobrý zpěv a lehce nejisté plaché herectví nabízí Josef Vágner a Tomáš Beroun je zkrátka Tomáš Beroun. Stále sledujeme jeho kontroverzní pěvecké podání, které je ale v tomto případě docela dobré, ale příliš přehnaná gesta a výrazové prostředky to místy srážejí. Löbl tedy působí nejlépe, ale v globálu ani jeden není špatnou alternací.

V roli Mandalénky se premiérově představila Lucie Černíková. Roli pojímá spíše naivně, křehce. Tomu přizpůsobuje i herectví a zpěv, který u ní příliš negraduje. Místy jí ujede nějaký ten tón, ale celkově nepodává špatný výkon. Kamila Nývltová jde na jeviště s větší energií a má o mnoho silnější a jistější hlas. Celkově tak působí výrazněji, suverénně a tím víc profesionálně. Nebudete zklamáni ani u jedné alternace, ale opět subjektivně preferuji Nývltovou. (Zajímavé bylo i rozložení premiéry, právě Nývltová by se zdála lepší volbou.)

Petr Kolář

Vypravěč / Mistr Eduard Kelly je na jevišti velice často, komentuje děj a vlastně díky němu jsou scény docela srozumitelné. Tady je dost odlišné podání Bohouše Josefa a Josefa Vojtka. Josef s přehledem písně odzpívá, ale chybí nám tam nějaká větší jiskra, navíc ještě místy nebylo rozumět mluvenému slovu. “Pepe” zase přichází se svou energií a zápalem, což nás skutečně na pražských muzikálových prknech těší. Pěvecky to je zase o něco horší, především v první půlce nezvládá některé výšky.

Žofie mají těžký úděl zcela nezajímavých písní, ve kterých si příliš nezazpívají. Viděli jsme Ilonu Csákovou a Kateřinu Brožovou, moc se k tomu napsat nedá, ale obě byly zhruba na stejné úrovni, každá měla lepší i horší místa. Jejich partner Vaňura není také výraznou rolí, ovšem jakákoliv role v podání Tomáše Trapla se stává výraznou, takže jemu určitě patří pochvala. Kolegové Martin Pošta a Vilém Čok zpívají part každý po svém, rozhodně ne špatně. Herecky vyniká Trapl, ale jinak opět vyrovnané alternace.

Petr Kolář, Daniel Hůlka

Pak tu ještě máme malinkou roličku Bětušky, která i přesto dokáže pěkně zatahat za uši. Řeč je seriálové hvězdě Ivaně Jirešové, která pěvecky opravdu nevyniká a je asi jediným interpretem, který se nám vyloženě nelíbil. Naopak velice dobrá je Markéta Procházková (už žádné překvapení, snad s jejím talentem dostane konečně nějakou větší roli) a někde mezi špatným a dobrým stojí třetí alternace Luďka Kuralová. V taneční (ale i okrajově pěvecké) roli se objevují Gloria Fricová a Kristina Kloubková, obě bez výhrad.

Company zde spíše slouží místo kulisáků, jejich častou náplní je pohybování, překlápění a další manipulace s mřížemi, jinak ve svých číslech nemají příliš prostoru vyniknout. Je vidět, že si choreografie musí ještě zažít a lépe sjednotit. Zvláště když jim v ruce červeně svítí meče, tak je moc dobře vidět, kdo dělá něco jiného než ostatní. A výjimkou to skutečně nebylo. Sólové party mají pánové Radek Hub a Jan Tenkrát, jejich krátké pěvecké pasáže jsou na velice dobré úrovni.

Premiérové obsazení

Hypermoderní závěr recenze

Sám producent Oldřich Lichtenberg láká v programu na představení slovy: “…používáme nové jevištní technologie, velmi stylizované kostýmy a hypermoderní rekvizity“. Preferuji, stejně jako každý skutečný milovník muzikálů, spíše hyperdobrý děj, hypermelodickou hudbu, hyperoriginální texty, hyperprofesionální režii a hyperexcelentní výkony. Toto dílo nemá ani jedno, ale jak to tak bývá, českému běžnému divákovi to stačí. Po všech představeních následoval standing ovation a na Facebooku se to hemží pochvalami a doporučeními. Dokážu to pochopit, ne každý byl v zahraničí, viděl nějaký skutečný muzikál, slyšel stovky zahraničních titulů a může srovnávat. Jen je smutné, že z této neznalosti autoři těží a pod pojmem muzikál prezentují písničkovou efektní show (která tentokrát nemá ani ty dobré písně). A raději ani nezmiňovat, že dobrý muzikál by se měl psát minimálně dva roky, nechtějte vědět, jak dlouho autoři tvrdí, že psali tuto “profesionální show”. Za tak krátkou dobu to prostě nelze, aniž by to bylo vidět na výsledku.

Závěrečné hodnocení je jasné, prakticky kopíruje začátek recenze. Milovníci muzikálů, kritici a nároční diváci budou opět velice rozladění, fanoušci Divadla Broadway, Michala Davida a vůbec nenároční běžní diváci pravděpodobně budou ohromeni hypermoderními kulisami. Z našeho pohledu neshledáváme na muzikálu NIC, co bychom vám mohli doporučit.

Psáno z předpremiér 22. a 23.2.2011, obě od 15 hodin a z premiéry 24.2.2011.

Fotografie pochází z premiéry muzikálu a jejich autory jsou pro Divadlo Broadway Martin J. Polák a
Jiří Herman.
Děkujeme produkci za jejich laskavé poskytnutí.


Recenze a reportáže
“Jack Rozparovač” se na jeden večer vrátil do Prahy (+ videa z korejského uvedení)
Nosiče
Muzikál “Kat Mydlář” vyjde na DVD
Recenze a reportáže
Chyť mě, jestli na to máš – česká premiéra v Plzni
 • Dave

  Zatím nejhorší muzikál, co jsem kdy viděl. Samé led diody, lasery, svítivé meče,… tak trochu mi to občas připadalo jako v cirkuse. Muzikálem jsem vyloženě zklamaný. Tomu, kdo četl knižní zpracování, nedoporučuji. Bude zklamán. První část muzikálu je jak z americké lovestory. Ale každý ať si udělá názor sám,… ale za ty peníze vám doporučuji si zvolit jinou zábavu…


 • Hanysek

  Bylo to super,21.5.opravdu moc krásné.Nelituji,moc se nám to líbilo


 • Lenka

  Na muzikálu jsem byla 20.05., Obsazení bylo bezkonkurenční, pak jsem se dočetla že Danu Hůlkovi ten večer vůbec nebylo dobře a má za to můj obdiv. Ale i přes velmi dobré výkony zpěváků mi písně připadaly opakující se a “táhlé”. A jak píše Dave, scéna opravdu přeplácaná , no já jsem si tedy připadala jako na diskotéce. Tak jsem se těšila, ……………ale jen jsem zavzpomínala na časy Kleopatry a Tří mušketýrů.


 • Romča

  Zajímávé, Wewerko. Já znám spoustu lidí, kteří sluch mají a Mydlářem jsou unešeni!


 • petr mandy

  ahoj, na muzikál jsem šel po přečtení této recenze rozladěn a nic jsem od něj nečekal…odcházel jsem spokojen, výborně naladěn a s pocitem dobře stráveného sobotního večera a o to snad jde.
  Počkám si až pan recenzent vytvoří svůj muzikál a pak porovnám jinak mi jeho recenze splívá se spousty jiných českých pisálku, kteří nikdy nic nedokázali…a jen kydaj…


 • Eva

  Muzikál jsme viděli 12.6. ve 14.00. Bylo skvělé obsazení, krásná hudba i kostýmy a vůbec nelitujeme toho, že jsme jej navštívili. Doufám, že co nejdříve vyjde DVD a moc se na něj těším.


 • LenQa

  Muzikál byl pěkný. Účinkujícím ještě jednou velké díky, kásný zážitek. Já bych měla jen velkou výtku k ozvučení :-( po 15 minutách jsem byla dobře nahluchlá a velice mě zaskočilo zvláštně uspořádané hlediště!!! jelikož nepatřím k těm vysokým tak sedadala postavená za sebou nejsou vhodná pro nás menší .. měla jsem úžasný výhled na hlavu pána přede mnou :-( .Ten kdo toto vymýšlel na nás ” ty menší ” asi nemyslel! Takže s sebou nějaký velký polštář pod zadnici a nebo první řadu!


 • Jiří

  Byl jsem znechucen hned v prvních 10ti minutách! Nemám rád romantické tragédie navíc doprovázené jednoduchou, stále se opakující hudbou ala Michal David… A texty Fanánka no tak to je dost podprůměr. Jako hudebníka jej uznávám, ale text k tomuto muzikálu to je opravdu základní škola.
  V porovnání s muzikálem EVITA, kdy mě běhal mráz po zádech to je jako nebe a dudy.
  Za sebe vřele NEDOPORUČUJI a jsem rád, že jsem lístek dostal a neplatil si ho.


 • Pepa

  Byl jsem na muzikálu 25.6. na 14 hodin s celou rodinou. Nechci kritizovat výkony herců a zpěváků, je to jejich chleba tak něco předvést musejí.Dějově a hudebně jsem však ještě nikdy nic tak trapného neslyšel a neviděl.O přestávce jsme se na sebe s rodinou dívali a neměli jsme slov, chtěli jsme odejít, ale přece jen za 750,- x 4 = 3000,- + cesta 300km do Prahy nás přinutilo vypít kalich hořkosti až do dna. Opravdu,opravdu totální hrůza.


 • David

  Rozumím že se někomu děj nelíbí. Ale když někdo nemá rád romantické muzikály, tak proč na ně chodí. To samé hudba. Nemáte-li rádi Davida, nechoďte na jeho muzikály. Ale nepište nic takového že je to hrůza, když sami nic nevymyslíte.


 • Jana

  Nám se muzíkál líbil, ikdyž jsme čekali něco jiného. Michal David měl zůstat u Discopříběhu.
  Teď se s dětmi těšíme na Popelku na ledě :o)


 • Irena

  24.9. v 18,00 má na svých stránkách Kata Mydláře jak Marian Vojtko, tak i Bohuš Matuš. Neví někdo, kdo z nich tedy bude hrát?


 • Michal

  Bude hrát Bohuš Matuš, jelikož Marian Vojtko hraje za Daniela Hůlku Draculu…


 • Richard

  Před hodinou jsme se s manželkou vrátili z představení. Po půlce jsem chtěl odejít, ale manželka rozhodla, že to dokoukáme. Odcházeli jsme mezi prvními a musím říct, že větší sr.čku jsem v životě neviděl. Tragédie, čemu český národ říká kultura. Pouze na závěr. V hlavní roli “zpíval” Bohuš Matuš. Něco tak hrozného jste nezažili. Dnes jsem přišel na to, proč existují muzikály. Nebýt jich, tak polovina rádobyzpěváků chcípne hlady.
  S pozdravem Richard a Hana.


 • Abigail

  Richarde, ne, muzikály existují proto, že když se vážně umí, je to fakt krásný zážitek, bohužel tohle není ono a u nás se to obecně moc neumí. Zatím, ale jsme leckde na dobré cestě, tady ne. Zkuste to zase někdy znovu, na něčem jiném, nezahazujte celý žánr jen kvůli jednomu neúspěchu. Doporučila bych nějaké menší, méně známé divadlo, s lidmi, které třeba neznáte, protože jsou to méně známí umělci, a nějaký klasický muzikál. Mohlo by to zafunfgovat líp. Ať se to příště povede líp.


 • Líba

  Za sebe doporučuju třeba Kytici v Semaforu. Tam jsou skoro všichni neznámí a podávají kvalitní výkony a i ta hra je celkově dobrá. Líbí se dokonce i mým kamarádům, kteří nemusí zrovna humor Jiřího Suchého.:-) Dokonce ani lístky nejsou moc drahý oproti jiným divadlům.


 • Pavel Kl.

  Ikdyž jsem se tomuhle dílu dlouho vyhýbal,minulý pátek jsme na Mydláře vyrazil a nic tak příšernýho jsme nikdy neviděl a to si myslím že už jsem toho viděl dost. Jen na rozdil od Richarda já se už po přestávce nevrátil s přesvědčením že už bych další hodinu téhle hrůzy nepřežil. Jen se divím drzosti takovou kýčovou estrádu nazývat muzikálem.


 • Petra

  Páteční představení (23.9.2011) bylo z mého pohledu výborné! Skvělý výkon Josefa Vojtka, Bohuše Matuše, Kateřiny Brožové, Ladislava Spilky, Radky Fišarové a dalších!!!! Moc se mi to líbilo a i samotný příběh byl krásně ztvárněný! Pokud bych nějaký muzikál chtěla označit za zklamání tak to pro mne byla rozhodně Angelika na kterou jsem se moc těšila a kdyby tam nebyl Josef Vojtek tak by to pro mne byla úplná tragédie! Nebyla to vina účinkujících, ale jinak krásný příběh o Angelice byl špatný!


 • Zuzana

  Muzikál jsem zhlédla minulý týden, připadl mi velmi komický, pořád spoustu laserových efektů, šílené kostýmy, některé scény nedávaly žádný smysl. Nelíbila se mi ani muzika, ráda odcházím z představení a broukám si nějakou písničku, tady mě však nic nezaujalo. Mám ráda písničky Michala Davida, ale tohle dílo bylo pro mne velkým zklamáním. Velký aplaus však patří Martě Jandové, která byla i v tomto díle úžasná. Tak snad příští muzikál z jejich dílny bude lepší. Méně je někdy více :-)


 • milanzitka

  Je to sice již starší článek, ale až dnes jsem našel odvahu na tento “muzikálový” kousek zajít. Následující řádky jsou výplodem náročného diváka, je to pouze můj názor, netvrdím že ten nejsprávnější a hodnotím v něm konkrétní představení 29.10.2011 (aby to bylo objektivnější, měl bych navštívit i jiné alternace, ale omlouvám se, už mě tam nikdo nedostane).

  Začnu tím obecnějším. A třeba hudbou. A začnu kladně. Řemeslo je zvládnuté vcelku dobře. Tím bohužel končím klady. Už dlouho jsem neslyšel nic tak plochého, bez výrazu, bez dynamiky, plného prudkých skoků,… Navíc nebyla hraná živě, u mě je to velké mínus, přitom bylo spoustu chvilek, kde by se herci rádi trochu “odprostili” od nahrané sekvence a trochu jí pozměnili. Místo toho notku krátce protáhnou a pak musí rychle dohánět zbytek. Škoda! Je na tom šíleně vidět, jak “dlouho” se tomu věnovali. Všechno na jedno brďo, jsou tam sice znatelná nějaká hudební témata, přesto mi vše splývalo. Aranže nulové, všechno v jednom stylu.

  Například v Píseň proudu roků, tam kde by měl být vrchol písně, ???stáhne se muzika???, herci si řeknou pár slov a pak dozpívají? Co? To může fungovat v televizi, ale nikdy ne v divadle!! Chvíle, které chválím… To má být mohutný závěr první části? Refrén téměř na jednom tónu? Jediná píseň, která se mi jakžtakž líbí je Právo mám, mám u ní nejsilnější pocit, že jsem jí ještě v Davidových muzikálech neslyšel. I když… A všemu tomu rozhodně nepomáhá, že byl zvuk strašně “převýškovaný”, ale šíleně! To zvukař neslyší? Já zvukař nejsem a přesto mi to trhalo uši…

  Veršovaný mluvený text? Ale proč ne, v Kudykamu to fungovalo. Přesto bych si představoval nějaké “volnější” verše (nevím, jak přesně to popsat, něco jako třeba Máj, kde často věta končí uprostřed verše a přesto je to rýmované). Nevadilo mi to. Obecně se mi však činoherní výstupy nelíbili, ne kvůli hercům (k nim se dostanu), ale spíš že neměli co hrát…

  Scéna. Říkám si proč?? Proč tak složitá, kýčovitá?? Dejme tomu, snesl bych zadní led panel (kdyby VHODNĚ dotvářel prostředí), přední bych vyhodil určitě. A když už, tak ten zadní aby „nezajížděl“. Chápu, že to bylo (i) kvůli tomu zadnímu světlu, ale jediný odůvodnění to mělo ve smrti Bětušky. Nechal bych především mříže, ty se mi líbily, dá se s nimi udělat spousta parády. Místo těch dvou alobalových stěn bych si představil možná nějaký roh domu, s lucernou, nebo tak. Nechte taky něco na divákově fantazii! Projekce kýčovité až bolí. Lasery! Zrušit!! Proč?? Opět, našel jsem jen jedno opodstatnění, a to je když promítají mříže. Taky bych uznal projekci kříže, ačkoliv laser tak rychle sjede do světel, že stejně za chvíli není poznat co to bylo. A že mi u Nechci být tu dál mi svítí půl minuty do očí? Vážně??

  V celém muzikálu bylo spoustu děr ve scénách, třeba proč zpívá Mandalénka a mladý Jesenius píseň, kde se mu bojí říct, že je katovo dcera. A když dozpívají, řekne „jsem katovo dcera“, tma a jiná scéna. Jak si to mám vysvětlit? Proč tak mimochodem?? Celkově mi přišli charaktery nedotažený, s žádným jsem se nedokázal pořádně sžít. Škoda.

  A abych jen nekritizoval, ohodnotím obsazení. Bravo! Kdyby byl muzikál napsán stejně kvalitně, jako interpretace herců, nemuselo by světlo světa spatřit tolik kritizujících recenzí. Kat Marián, ze začátku trošku zklamání, ale během dvou písní se do toho dostal a podával parádní výkon. Sice jsem si přál Bohuše Matuše, jeho sólovou kariéru sleduji od mého mládí takže vím že je výborný zpěvák, v muzikálech jsem na něj ale ještě štěstí neměl. Vypravěč „Bohumil Pepa“, super! Tohle byl pro mě tahoun všech účinkujících, dokázal mi, že zpívat vážně umí a herectví se u něj taktéž zlepšilo. Jandová. Na začátku hrůza, ale stejně jako Marián, i u ní si to po pár písních „sedlo“ a byla to radost poslouchat. Občas sice zbytečné falzety, protože vím že by to uměla zazpívat i „hruďákem“, ale budiž. Tomáš Löbl, Lucie Černíková (i když jsem jí doteď nemusel), Olga Lounová, Tomáš Trapl, Petr Kolář (výborný!), Markéta Procházková, a další. Bravo bravissimo! Velké díky jim, že jsem to v tom divadle vydržel. Škoda jen, že jsem je nemohl vidět v kvalitnějším kousku.

  Co na závěr? Kdyby tomu tvůrci dali pár (či spíše o dost víc) měsíců navíc, mohlo to skončit úplně jinak. Pár dobrých nápadů tam je, škoda že jsou naprosto nevhodným způsobem zabitý. Stejně jako kat Mydlář.


 • Zuzik

  Právě jsem se vrátila z tohoto muzikálu a do posledního písmena souhlasím s autorem článku. Má první slova byla “Hotové Star Wars”. Možná to bylo dojemné (usuzuji z paní sedící přede mnou a dojatě smrkající do kapesníku), ale já neustále řešila jak si sednout, abych viděla a zároveň mi nesvítily světla a lasery do očí. Dál mám celkem ráda projekci na těch panelech, ale v tomto muzikálu jí bylo až příliš a navíc hrozně kýčovité. Ohnivé obličeje, dveře, židle a hlavně vlčí máky. Světelné meče viz má druhá věta. Největší šok byly kostýmy alá “anděl”. Plus za originalitu, ale v reálu nevěřícně vyvalené oči”.
  Výkon herců byl ale slušný. Těm tleskám a zároveň jim přeji, aby příště účinkovali v lepším muzikálu. Z 18 mnou shlédnutých muzikálů včetně Mydláře je tento skutečně nejhorší.
  Pozn. Možná je to pro starší ročníky, jelikož mí vrstevníci (cca 25 let) vycházeli z divadla se smíchem, zatímco skupina žen okolo padesátky s červenýma očima od pláče. Možná se za pár let odhodlám k opětovnému shlédnutí a porovnám své dojmy.


 • Milan

  Právě jsem se vrátil…
  z čeho vlastně? Cirkusácké vlastenectví a patos až na půdu. To je asi nejintenzivnější dojem.
  Jinak pár malých technických:
  Zřejmě mě znalci vyvedou z omylu, ale mám pocit, že kat nemohl mít pohřeb do vysvěcené půdy, byl nečistý.
  Domnívám se, že popravčí meč byl obouručný, protože měl nějaké ty kilogramy. V jednom momentě to bylo i naznačené, ale pak s tím oledkovaným plastikem mávali jako s rapírem. Já vím, umělecký záměr, ale vadilo mi to.
  A ty světlo emitující diody? To byl zrovna výprodej???
  Ale je hezké, že divákovi ukázali všechny plošiny, lávky, kladky, schody a točny, kterými jevištní technika disponuje. Přesto jsem zklamán, celou dobu jsem se těšil na propadlo…
  Za moji nekulturní osobu to shrnu asi takto: celé představení mi bylo účinkujících líto a i za ně i trochu trapně.
  Škoda tématu, měl se ho ujmout někdo jiný.


 • Na jmenu nezáleží

  nic moc


 • Romča

  Doprčic, to se tu nikdo toho Bohouška (k trapnému odsudku Richarda z 23. 9.) nikdo nezastane?! Lepších muzikálových zpěváků než Bohuš Matuš, a to prosím objektivně, v této zemi opravdu moc nemáme! To není jen můj názor, ale názor (mj.) Karla Gotta! Děkuji za pochopení.


 • macccy

  Já se myslím, že nejde tolik o Bohouška, ale o to, že člověk jde z muzikálu Kat tak znechucen, že to bohužel padá na hlavu interpretů. Sama jsem Kata přežila jen proto, že ho zpíval Marián, jinak bych taky v půlce odešla a opravdu to bylo katastrofální a to jsem viděla téměř všechny muzikály co u nás jsou a některé mnohokrát. Neberu nikomu to, že se mu to líbí, ale pro mě příšernějšího muzikálu zatím nebylo a ani vynikající výkony zpěváků to nemohou zachránit, bohužel.


 • Olynka

  Jen taková glosa: Na jistém nejmenovaném slevovém portálu se lístky na tento muzikál nabízejí v poslední době téměř nepřetržitě – co to o díle vypovídá?


 • Pavel Kl.

  Že je to “thák”!!! Jak tu jeden nejmenovaný diskutující neustále zdůrazňuje:)Z divadla taky často chodí nabídky zlevněných lístků-vypadá to na vyprodaný trhák,jen asi není kdo by ho vykupoval:)


 • muzikantka

  S touto recenzí naprosto a bez výhrad souhlasím.
  Ještě chci podotknout, že mi připadá docela hnus prodávat programy za 100 Kč.. a to prodávání fotek na konci mě úplně dorazilo.
  Never more..


 • Anežka Svobodová

  Pokuď máte rádi Star wars, zajděte na Kata Mydláře. Světelnými meči a dalšími šíleně blikajícími záležitostmi se to tam jen hemží. Fakt jak na pouti, děs!


 • thenardier

  včera jsem tohle představení viděl po roce…je ještě horší než jsem si pamatoval.texty,že by je poskládalo dohoromady 8leté dítě,hudba na jedno brdo a kýč jak bič…hrůza.a to nemluvim o režii,která tam vlastně ani neni


 • Anna

  Ja videla Mydlare v sobotu poprve a hrozne se mi libil a hodne me dojal. Duet Mariana Vojtka a Petra Kolare povazuji za vrchol muzikalu. Naprosta bomba! Uz se tesim na kveten, na dalsi predstaveni.


 • thenardier

  ano,pravda,taky jsem byl dojat a to tím,co všechno si nechá český lid podsunout coby muzikál nedejbože kulturu.takováto díla by měla být trestným činem


 • Katka

  Nesouhlas s recenzí, je to úžasný muzikál, Vojtko, Bartošová, Kolář, Brožová, Jirešová, Nývltová naprosto skvělé. Myslela jsem si, že po Draculovi mě nic nechytne za srdce ale tento muzikál byl úžasný, pěvecko-herecké výkony úžasné, nemám snad jedinou výtku proti tomuto muzíkálu:-) a standing ovation co následovala po vystoupení snad hovoří za vše, stáli úplně všichni diváci.


 • Milena

  Recenze mi mluví z duše, snad jen já bych – na základě včerejšího (18.5.2012) představení – byla výrazně kritičtější k pěveckým výkonům. B. Matúš v hlavní roli byl vynikající, L. Kuralová coby Žofie a Z. Fric coby Jessenius dobří, zbytek dost tragédie (hlavně M. Jandová v roli Dorotky a Z. Trvalcová v roli Mandalénky, první zpívala vysloveně falešně, druhá na mě moc vysoko).
  Jinak platí to, co pro jiné Davidovy muzikály. Písničky samy o sobě jsou hezké, CD si koupím. Tím to ale začíná a končí. Místo muzikálu vidíme opravdu jen písničkové pásmo. Mezi “hlavními písněmi”, které se navíc dost opakují, jsou pak takové polopopěvky. Celkově to na mě působilo nedodělaně.
  Text nemá cenu rozebírat. Verše typu “Jessnius to nevzdává, svůj těžký boj nevzdává” či jak to bylo, mluví za vše. Místy jsem se opravdu řezala smíchy, protože ty verše byly hrozné. Totéž ten kostým se svítícími křídly, to snad nemohli myslet vážně.
  Příběh je přeplácaný, je tam příliš motivů, které navíc nejsou vysvětleny (kdo např. neví, že Jessnius provedl první pitvu v Praze, těžko pochopí, co tam dotyčný cca minutu dělá. Ostatně těžko pochopí i to, že jde o Jessenia, protože až do onoho “Jessenius se nevzdává” je nám identita postavy utajena). Tak nějak navíc jsou tam postavy Kelleyho, Bětušky, syna Jessenia – mají tak nevýraznou roli, že kdyby tam nebyli, nic by se nedělo. To je problém všech Davidových muzikálů: méně by bylo někdy více.
  Chybí taky cit pro dobu. Přece jen lidi v 17. století mysleli, mluvili a oblékali se trochu jinak než my dnes. Nechci, aby na mě mluvili starou češtinou, ale přece jen kostýmy, řeč, hudba, to vše by mělo být trochu víc sladěno (jako třeba v Drákulovi). Tady to fakt asi nejvíc připomínalo Hvězdné války – a ty jsou mimo náš čas a prostor. V tomto se ale Kat neliší od jiných současných muzikálů, viz píseň o autorádiu v Quasimodovi (proti tomu je Kat ještě nádhera).
  Celkově některé písničky pěkné, ale na muzikál jako celek bych znovu nešla. Ke konci jsem se už upřímně nudila. Zase ale na druhou stranu musím říct, že už jsem se dlouho tak nezasmála. Jen nevím, zda to bylo záměrem tvůrců…


 • Adéla

  Autor tohoto článku je vůůůůl …. kat mydlář je nádherný muzikál !!!


 • david

  Nádherný muzikál? Kat Mydlář ani muzikálem není. Já naprosto souhlasím s Milenou.


 • Zdeněk

  včera sem si dal dvoják Kata a teda Mariana ta role bud nebaví nebo neměl svuj den to co předváděl byla dost tragedie ještě že večer nastoupil Matuš to bylo něco jiného Olga podala jako vždy profesionální výkon ale já v roli Žofie preferuji Katku Láda Spilka jako vždy super stejně tak Barták a Zdenka Trvalcová se mi prostě nelíbí v ničem odpoledne byla Radka Fišarová a to byla slast pro uši i oči výborně zazpívané a zahrané večer přišla Marta a to bylo o dost horší jak rád sem vzpomínal na odpolední Radku


 • ane

  Jestli to je va středověku tak nevim kde vzali takový hadry a co teprv svítící meče nebo to je star wars ve středověku?


 • gatessa

  Představení jsem navštívila včera… bohužel zklamání… pěvecké výkony hlavních hrdinů byly chvalitebné, některým chybí lekce z herectví, scéna velmi velmi chudá, pár židlí, stůl, kovové mříže a 3 náhrobky, svítící meče a křídla bez komentáře ( i v bílé košili by člověk pochopil že jsou mrtví a bylo by to mnohem přirozenější, stejně tak meče…)promítání místo kulis doslova trapné, absolutně to diváka nevtáhne do děje, Mgr. Kelly namísto aby lektvar míchal v nějakém svém doupěti či laboratoři, ho vytáhne z kapsy…apod. To jim nechtěli na Barrandově nic zapůjčit ?? Přišlo mi to hodně laciné !! a utržit co nejvíc…
  Opravdu velká škoda takto zahozeného tématu.


« Starší komentáře