Recenze a reportáže

“Kleopatra” oslavila 10 let a s úsměvem se rozloučila s diváky (+ video)


Muzikál Michala Davida “Kleopatra” naplnil podtitul svého posledního bloku představení “Legenda se loučí” a v neděli 26. února 2012 odehrál v Divadle Broadway své poslední představení, které tradičně provázelo mnoho vtípků, které při běžných představeních rozhodně neuvidíte. Jen několik dní předtím, ve středu 22. února oslavila “Kleopatra” přesně desetileté výročí, současně také první dekádu Divadla Broadway. Podívejte se na fotografie z výročí, videa z obou akcí a samozřejmě si přečtěte také naši reportáž.

Historie a výročí “Kleopatry”

Kleopatra” je druhým muzikálem Michala Davida a dodnes je jeho nejúspěšnějším a divácky i kritikou nejlépe oceňovaným kusem. Napsal ho ještě za spolupráce Zdeňka Borovce, po jeho tragické smrti písňové texty dopsal Lou Fanánek Hagen. Na scénáři dále spolupracovala také Borovcova dcera Lucie Stropnická. Režie se ujal Filip Renč, pro kterého to byl divadelní debut. A konečně pod choreografií je podepsán Ladislav Beran.

Archivní snímek ze zkoušek v roce 2001

Světová premiéra “Kleopatry” se odehrála v magické datum 22.2.2002 v nově otevřeném Divadle Broadway, které vzniklo nákladnou rekonstrukcí z bývalého kina Sevastopol. Hlavní roli nejslavnější egyptské panovnice původně ztvárnily Bára Basiková, Monika Absolonová a Ilona Csáková, jako understudy také Radka Fišarová. “Kleopatra” se divákům do paměti zapsala především hitem “Teď královnou jsem já“, který dodnes patří k evergreenům českých rádiových stanic. Po oficiální derniéře 1.11.2004 se “Kleopatra” přesunula na Slovensko, aby v Divadle Broadway uvolnila místo dalším muzikálům. Z původního nastudování vychází výběrové i kompletní CD i záznam na DVD s Monikou Absolonovou, Martinem Poštou a Zbyňkem Fricem v hlavních rolích.

V září 2006 a muzikál Kleopatra na 100 repríz velkolepě vrací na jeviště Divadla Broadway. S novou výpravou, pozměněným nastudováním a novými tvářemi. Diváci opět vyprodávají hlediště. V hlavní roli jsme již nemohli vidět Báru Basikovou, kterou nahradila jako regulérní alternace Radka Fišarová. Netrvalo dlouho a v roce 2007 se “Kleopatra” vrátila, tentokrát s mladičkou Kamilou Nývltovou v hlavní roli. Pro Nývltovou byla “Kleopatra” prvním muzikálem a vlastně takovou vstupenkou do divadelního světa, kde se nyní cítí jako doma. V roce 2010 to již vypadalo na definitivní konec “Kleopatry”, ale…

Od ledna 2012 uvedlo Divadlo Broadway poslední sérii 40 představení “Kleopatry” s podtitulem “Legenda se loučí“. Tato série byla uvedena jako “dárek” pro příznivce muzikálu a také k příležitosti 10. výročí Divadla Broadway, které “Kleopatra” otevírala. Lákadlem také bylo obsazení mladé rockové zpěvačky Gabriely Gunčíkové do role Kleopatry, které vzbudilo rozporuplné reakce, ale vneslo svěží vítr do deset let starého titulu. V hlavní roli se střídala pouze s Kamilou Nývltovou.

Režisér Filip Renč vítá diváky výročního představení

Ve středu 22. února 2012, přesně deset let po oficiální první premiéře, přišla dlouho očekávaná oslava narozenin Divadla Broadway, potažmo “Kleopatry” samotné. Představení osobně uvedl režisér Filip Renč, který v řeči čísel uvedl, že “Kleopatra” je divácky úspěšnější než kterýkoliv jeho filmový trhák. Sám se dojal vzpomínkami na jeho divadelní prvotinu a následně se pro pracovní důvody omluvil ze závěrečné ceremonie.

Kleopatry Ilona Csáková a Monika Absolonová s Oldřichem Lichtenbegem a Michalem Davidem

Samotné představení pak vynikalo jednou zvláštností, a to že roli Kleopatry ztvárnily obě představitelky. První půlku odehrála Kamila Nývltová a do té druhé naskočila Gábina Gunčíková. Opravdu zajímavé zpestření, ještě větším pak byl společný přídavek “Teď královnou jsem já“, zpívaný jako duet (ukázku naleznete v našem videu níže). Po představení následoval proslov autora hudby Michala Davida a producenta JUDr. Oldřicha Lichtenberga, kteří děkovali všem lidem, bez kterých by divadlo nikdy nevzniklo, především pak investorům. Vzpomínalo se také zesnulé zpěváky Patrika Stoklasu a Petra Muka. Samozřejmě došla řeč i na autory “Kleopatry” a také na předchozí představitelky hlavní role. V tom přišlo další překvapení a na jeviště se přišly uklonit Monika Absolonová a Ilona Csáková. Kdo by čekal po letech nějaký pěvecký duet, tak ten se bohužel nekonal, ale i tak šlo o milé pozdravení. Poté již následoval slavnostní raut, kterým bylo výročí divadla završeno. Tak zase za deset let…

Derniéra královny Nilu

O čtyři dny později, v neděli 26. února 2012, se konala pro fanoušky “Kleopatry” poněkud smutnější událost, a to její derniéra (i když, mnoho z nich ve skutečnou derniéru nevěřili a nevěří). Hlavní roli ztvárnily opět společně Kamila Nývltová a Gabriela Gunčíková, tentokrát však ne striktně na poloviny, ale překvapily diváky výměnou i během představení. Ale stejně jako ve výročním představení – značnou část první půle odehrála Nývltová a druhé zase Gunčíková. V jedné scéně jsme pak mohli vidět Kleopatry obě, o tom ale kousek níže.

Nebyla by to derniéra v Divadle Broadway, kdyby se diváci nedočkali nějakých legrácek ze strany účinkujících. Vše začalo slavným vykutálením Kleopatry z koberce, tentokrát se však v modrých průsvitných šatech vykutálel tanečník Mário Čermák, který má do ladných křivek Kleopatry skutečně daleko. Další smích diváků na sebe nenechal dlouho čekat, nejvýraznější byla první scéna senátorů – Marcus Antonius Marian Vojtko se vzhlédl v laku na vlasy, který zakomponoval také do textu (“…nezdvihnou nalakované hlavy…”), Jiří Marek si tentokrát střihl disco senátora (taneční kreace byly dokonce nápaditější než originální choreografie) a Vašek Procházka senátorského sešitu zvolil modernější notebook. Těhotná Kleopatra Kamila Nývltová dostala od Libušky Vojtkové místo vody lahodně vypadající pivko a novopečený hrdý otec Caesar Martin Pošta poté neopatrně upustil dítě z lávky (a následně ještě při příjezdu do Říma). Caesar po své vraždě dostal od Antonia provizorní kapačku i masáž srdce, což ho překvapivě na několik vteřin probralo. Na několika místech se o vtipné situace zasadil také Alan Bastien a také Isis Linda Finková nezůstala stranou a na jeden svůj výstup si v náručí přinesla dvě krásná štěňátka.

Kleopatry Kamila Nývltový a Gabriela Gunčíková s Michalem Davidem

Druhá půlka již byla na vtípky střídmější. Fulive Sylva Schneiderová tentokrát sbírala ze šňůry rudé dámské spodní prádlo a spinavé vojenské trenýrky. Podprsenka se Antoniovi Marošovi velice zalíbila a začal si ji zkoušet. Ideální manželství! Antoniovi se pak také poštěstilo v milostné scéně s Kleopatrou Gábinou Gunčíkovou, která odhodila paruku a odhalila své sexy dlouhé vlasy. Nakonec se slovy: “Já jsem vždycky nahoře,” skončila na bezbranném Antoniovi. Bez paruky pak hrála Gunčíková až do konce představení. Pánové se mohli kochat dámskou krásou ve scéně “Roztoužená“, kde po sobě toužily obě Kleopatry. Naopak dámy si mohly přijít na své u “Dámy vládnou”, kde senátoři Daniel Bič a Mário Čermák byli pouze ve spodním tělovém prádle. Dušan Kollár pobavil uvedením Marca Antonia na scénu jako: “Maroš”. Octavian Bohouš Josef přišel v bitvě u Actia o ruku a Marian Vojtko poté při “Síle vůle Bohů” ošahával padlé spolubojovnice.

Chyběli jste na tomto představení? Nebo si jen chcete připomenout ty nejlepší momenty derniéry? Připravili jsme pro Vás speciální derniérový 5minutový sestřih! Dobře se bavte… (Kamera a střih – Radek Janda)

Po tomto uvolněném představení, které alespoň v některých scénách pobavilo všechny přítomné diváky (někdy se bavili jen fanoušci, kteří “Kleopatru” a účinkující dobře znali), následovala bouřlivá děkovačka, opět zakončená společným duetem Kleopater. Tím (prozatím) skončil příběh slavného muzikálu o slavné egyptské vládkyni. Monice Absolonové nastartoval hvězdnou kariéru, Kamile Nývltové otevřel dveře do světa muzikálů a Gabriele Gunčíkové dal novou (byť krátkou, ale náročnou) životní zkušenost. Můžeme se tedy jen dohadovat, kdo a kdy bude další, komu “Kleopatra” změní život…

Obě Kleopatry "Kamča" a "Gabča" naposledy spolu

Autorem fotografií je Martin J. Polák, děkujeme Martině Jandové za jejich laskavé poskytnutí.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY O “KLEOPATŘE” A NAVŠTIVTE NÁŠ YOUTUBE VIDEO KANÁL, KDE NALEZNETE DALŠÍ VIDEO SESTŘIHY Z “KLEOPATRY” I DALŠÍCH MUZIKÁLŮ!


Aktuální zprávy
“Hamlet” Janka Ledeckého se příští rok uvede v Divadle Broadway
Recenze a reportáže
RECENZE: LAZARUS. Mimořádný muzikálový počin, který vybočuje z českého průměru
Recenze a reportáže
Radúz a Mahulena zpět v Městském divadle Brno
 • Tereza

  Po shlédnutí videa musím říct, že mi vůbec nevadí, že jsem na “derniéře” nebyla a odbyla jsem si ji o pár týdnů dříve. Moc vtipné mi to nepřišlo, ale možná že to je mou averzí k určitým hercům…


 • veny

  Mě to taky vtipné nepřipadalo a to soudím jen dle ukázky. Nevím, ale tento typ zábavy můj šálek kávy není.


 • Anna

  Ja taky radeji shlednu klasicke muzikalove predstaveni nez dernierove vtipky ;-)


 • Jana

  A já tam byla a skvěle jsem se bavila. To bude asi tím, že mám ráda některé z herců. Nejsem frňa a dokážu se zasmát, tak jako dalších 500 lidí, kteří tam byli se mnou.. Kdybych tam nebyla, mrzelo by mě to. Kamila a Gabča skvělé. Bylo to super!


 • Kiky

  Dernoška byla vážně skvělá… člověk se zas po dlouhé době pořádně zasmál a smálo se vážně celé divadlo… ono to totiž ani jinak nešlo :D

  A nejde soudit z nějakého sestřihu, to je spíš pro ty, co to viděli…
  A ti co tu říkají, že to není jejich šálek kávy, nebo že si shlédnou raději normální představení, tak promiňte, ale oni si to ti zpěváci/herci chtějí užít na plno a naposled se pořádně vyřádit… my jsme si prodloužili smíchem život zas o nějakou dobu a vy zaprdlí? :D nemám na vás slov… pokud nemáte rádi tento humor, tak nevím jaký by jste si představovali… ale to už je vaše věc… ByeBye

  Ať žije vykutálená královna Mááááriooo :D


 • Karča

  Jelikož jsem na derniéře nebyla, tak mě video hodně potěšilo a i pobavilo. :-) Mrzí mě, že jsem tam nebyla, ale už jsem si zvykla, že se mi derniéry vyhýbají :D. Jen mě zaujalo, že Kleopatra je Davidovým druhým muzikálem a neustále přemýšlím a nemůžu přijít na to který byl první. Neví někdo?


 • Anna

  Kiky, to snad nemyslite vazne. Proc bychom my, kteri si radeji vychutnaji muzikal bez dernierovych vtipku, meli byt zaprdli??? Ja mam humor hrozne rada a zaprdla rozhodne nejsem , ale pokud se dostanu jednou za rok na muzikal do Prahy, tak si ho chci vychutnat bez nejakych vtipku.
  Ale to holt vy, ktera je v divadle jako doma, nepochopi. Nic ve zlem.;-)


 • Ondřej Doubrava

  Karča: Davidovým prvním muzikálem je Kráska a zvíře (hrálo se v Divadle Jiřího Grossmanna) a dělal nějaké písničky do Princezny zmrzliny. Dejme tomu, že je Kleopatra prvním opravdu velkým muzikálem.


 • Tereza

  Nebudu si brát osobně přirovnání, že jsem zaprdlá frňa:D, ale musím souhlasit s tím, že takto vytrženo z kontextu to vyznívá úplně jinak než když to vidíte v celku a živě. Na pár derniérách, které byly naplněny vtípky jsem byla a užívala jsem si je od začátku do konce (stejně tak jak vy teď Kleopatru), ale pořád si stojím za tím, že nelituji, že jsem právě na Klee nebyla:). A je fajn, že Monika s Ilonou tam byly aspoň jako hosté (i když by bylo hezčí, kdyby tam byla i Bára a Radka).


 • Aleš

  I já se musím přidat, mně se prostě tento druh zábavy do muzikálu s historickým kouzlem nehodí tak, jako některé výstupy Bohů. Když se budu chtít zasmát, půjdu na komedii. Nevím, ale prostě mi to přijde trapné. A to není jen Kleopatra, ale například i Angelika atd… Shazuje to kouzlo toho díla. Byl jsem na výročním představení a nemělo chybu. Myslím si, že nám tyto staré dobré muzikály budou chybět. Neustále jsou nahrazovány novými slátaninami, na které člověk po půl roce zapomene… Jinak obě Kleopatry byly úžasné a to jsem toto představení neviděl jednou, ale několikrát…


 • Filip P.

  Vůbec nechápu, co tady “řešíte”!. Kluci odsud se vám jen snažili přinést netradiční představení, bez žádného hodnocení a i spousta lidí po tom volalo. Škoda, že zde nejsou pozitivní komentáře, které se šíří různými sociálními sítěmi a že jich není málo. Ale nu což, kdo ví, tak skoro každá derniéra této produkce je odllišná od klasického představení a mě se to líbí a jsem rád, že tomu tentokrát nebylo jinak a kdo to prostě nemá rád, tak to nikdy rád mít nebude.. :-)


 • Anna

  Kleopatra je uzasny muzikal a klidne at si ucinkujici delaji na derniere jeden vtipek za druhym. Je mi jasne, ze to k derniere patri. Proto na ni chodi asi jen ti, kteri uz klasicke predstaveni videli a tesi se prave na tu “komedii”


 • Eva

  Kleopatru jsem viděla poprvé na dernieře a moc se mi líbila. Bylo vidět, že si to herci/zpěváci opravdu užívají. Jsem moc ráda, že jsem se na tohle představení dostala. Je to zase něco jiného. Bylo by skvělé kdyby to představení vyšlo celé na DVD, protože bylo opravdu úúúúžasné.


 • sara blahonovska

  kleopatra to je moc hezkkej muzikal


 • baribal

  Já můžu jen soucítit s těmi, kteří nejsou schopni se povznést nad všední starosti a neužijí si s nadhledem a humorem ani dernieru nějakýho muzikálu, natož celý těžký život….Když chtěli seriozní muzikál, měli jít jindy, příležitostí bylo dost…..u té derniery se to přece dalo čekat, říkal to i Vojtko v TV, že to bude sranda….


 • kattka

  Tak já teda lituji že jsem tam nebyla. I těchto pár ukázek mě nahlas rozesmálo ať už vykutálená, umírající Caesar a nebo třeba Gábina a její odhození paruky nebo další:-D Mimochodem musím uznat, že ikdyž jsem si myslela že Gábina není vhodnou představitelkou, ukázalo se, že to nebylo až tak marné obsazení hlavní postavy. Mile mě překvapila a nemyslím tím pouze toto poslední představení:-)


 • rišo

  Eva, muzikál JE na DVD, s Monikou Absolonovou z roku myslím 2004 – prvá verzia :)))


 • Eva

  Děkuji, tenhle záznam mám, ale je škoda, že nebude tahle derniéra, bylo to opravdu úžasné představení.


 • baribal

  kattka: Souhlasím a podle ukázek si myslím, že jak tady někteří psali, že Gabina je uřvaná, a ječí atd. – když si poslechnete Královnu s Kamilou, tak (přestože to zpívá opravdu dobře!) tak se mi zdá, že křičí víc, než Gabča…..to o tom řvaní myslím začal jeden nejmenovaný slovenský raper v Superstar a od té doby se to s Gábinou vleče….


 • Kiky

  Baribal: Kamča rozhodně neřve a neřve ani Gabča, to jsou prostě výplody bůh ví koho
  … ale musím říci, že bylo komické, když Gabča v přídavku zapomněla text a tak tam se sebou šila ze strany na stranu.. naštěstí to bylo v refrénu, kdy zpívali obě dvě, takže to splynulo :D :D


 • Olynka

  Hahaha, dlouho mě tak nepobavil sestřih z muzikálu :o) Derniéra je holt určená skalním fanouškům, kteří ty vtípky poberou. Nejvíc mě rozesmálo, jak Marián resuscituje Cézara :oD


 • Martin K.

  Caesara, Olynko, Caesara!