Filmové muzikály

“Carmen 3D” – recenze filmu


Dnes má oficiální kinopremiéru 3D filmový muzikál “Carmen“, který je záznamem představení stejnojmenného muzikálu Hudebního divadla Karlín s Lucií Bílou v hlavní roli. My jsme ho zhlédli již na středeční slavnostní premiéře v CineStaru na pražském Andělu a přinášíme vám první recenzi tohoto filmu.

Carmen 3D” je ambiciózním projektem producentské společnosti NoGup a Dany Volákové ve spolupráci s Hudebním divadlem Karlín a za přispění společnosti Ticket Art. V režii známého a kritikou kontroverzně přijímaného režiséra F. A. Brabce vznikl první záznam divadelního muzikálu ve 3D. Od čtvrtka 10.1.2013 můžete tento film zhlédnout v kinech distribuční společnosti Falcon, tedy v podstatě ve všech multikinech po celé České republice.

“Carmen 3D” však není filmem, jak je uvedeno na plakátech i oficiálních materiálech, nýbrž skutečně záznamem představení Hudebního divadla Karlín. Natáčelo se intenzivně 2 dny v kuse bez diváků, tudíž celé divadlo bylo obsazeno filmařskou technikou. Výsledkem je nejkvalitnější záznam muzikálu v českém a nebojím se říci i zahraničním kontextu. Těšit se můžete na kvalitní záběry i z takových úhlů, jaké jste v divadle nemohli vidět, ale také na nájezdy z kamerového jeřábu a výborné detaily sólistů, tanečníků i artistů.

Častým neduhem záznamů bývá fakt, že nám režisér záznamu předkládá jiné záběry, než jaké bychom chtěli vidět. V divadle si můžete vybrat, zda raději sledovat zpěváka v popředí nebo choreografii v pozadí, ale v záznamu se musíte spokojit s předloženým materiálem. A zrovna v případě “Carmen” jsme momentů nespokojenosti zažili opravdové minimum.

Lákadlem je jistě také 3D zpracování. Nečekejte, že se nad vašimi hlavami bude odehrávat nějaké velké drama. 3D je v případě “Carmen” zpracováno více do hloubky, postavy působí plastickým dojmem a skutečně to vypadá, že se pohybují po jevišti. Pokud však nejste příznivci 3D technologie, vyhledejte raději 2D kopie, které jsou samozřejmě také uváděny v kinech.

Závěr první půle muzikálu

Obrazové zpracování je tedy na jedničku, těžko se dá představit, že by se jakékoliv představení dalo natočit ještě lépe. O to více místy zamrzí horší zvuk, především mix zpěvu a orchestru. Pokud se pozorně zaposloucháte, tak zjistíte, že zpěvy jsou někdy výraznější než orchestr a naopak. V duetech se pak stává, že jeden hlas je na úkor druhého výraznější nebo jsou slyšet lehoulinké ozvěny. Celkový dojem ze zvuku je spíše kladný, díky kvalitnímu ozvučení sálů se však dají rozpoznat i nejdrobnější nedostatky.

Již před premiérou tvůrci avizovali, že muzikál bude zkrácen na 120 minut. Nakonec se fanoušci původního díla nemusí nijak děsit, v podstatě se dočkáte celého muzikálu. Nejvýraznější škrtem je chybějící scéna tetičky Inéz a starosty Mendozy v druhé půli muzikálu (“Ten klíč“), dále pak jde o spíše kosmetické krácení činoherních pasáží a meziher.

Pokud se podíváme na největší negativum filmu, tak je to samozřejmě samotný záznam. Divadlo a jeho atmosféra se totiž nikdy nedá 100% zaznamenat, a to ani s použitím té nejmodernější filmařské techniky. Pasáže, ve kterých jste v divadle plni emocí, vás při pohledu na plátno nechávají chladnými. Vše je samozřejmě profesionálně odzpíváno a zahráno, ale ten duch inscenace se nedá jen tak polapit do kamery a přenést do všech kin ČR. S tím se však u záznamu musí počítat…

Václav Noid Bárta

V titulní roli exceluje Lucie Bílá, která se do role Carmen 100% hodí, ať si její odpůrci říkají, co chtějí. Nemusí ji tolik hrát, Carmen je živelná, stejně jako Lucie a její hlasový rozsah a nasazení je obdivuhodné. Nemusíte mít Lucii Bílou rádi, ale kdyby všichni ze sebe na jevišti nechávali tolik jako ona, mohla by česká muzikálová scéna vypadat o mnoho lépe. Podobnou energií a zápalem na plátně sálá Václav Noid Bárta jako démonický Garcia a tradičně skvělá je také Dasha v roli Kataríny. Pomyslným vrcholem filmu je duet “Blázen jak já” v podání právě Bílé a Dashy.

Trochu v závěsu za nimi zůstávají představitel hlavní mužské role Josého Peter Strenáčik a Vědma Athina Lagoská. I přes profesionální výkony se nepodařila na plátno přenést žádná energie a jejich snažení tak vyznělo do prázdna. Mezi Carmen a Josém by to mělo jiskřit a José by měl projít v muzikálu největší proměnou – ze slušného ochránce zákona na psance zamilovaného do svůdné cirkusačky. Otázkou je však, jestli je to chyba záznamu, samotného muzikálu nebo herckého pojetí.

Dasha

Samotnému muzikálu jsme se věnovali na našich stránkách již několikrát, vypíchneme však ještě hlavní klady a zápory představení – kvalitní hudba z pera amerického autora Franka Wildhorna se značným hitovým potenciálem, diskutabilní překlad Adama Nováka s několika velice špatnými obraty a rýmy, velká výprava v broadwayském stylu na úkor slabšího libreta (Norman Allen), které stojí a padá na Lucii Bílé jako Carmen. Děj je posunut do cirkusového prostředí a původní operou Georgese Bizeta je pouze inspirovaný. Režie amerického režiséra Gabriela Barreho je stavěna na efekt, postrádá hlubší režijní nápady a nepracuje tolik s emocemi herců. Přesto neurazí, nadchne především cílovou skupinu běžných diváků, očekávající od muzikálu show. [čtěte více článků o muzikálu Carmen]

“Carmen 3D” je velice kvalitním záznamem dobrého muzikálu Hudebního divadla Karlín. Pro fanoušky díla poskytne možnost ho vidět trochu jinak, ale žádné zásadní překvapení se nekoná. Pokud nepatříte k fanouškům divadla, muzikálů, Lucie Bílé nebo samotného muzikálu Carmen, tento film váš názor nezmění, a ani to nebylo jeho cílem. Samotnému záznamu však téměř nelze co vytknout a režisér F. A. Brabec odvedl skutečně dobrou práci.

Trailer k filmu


Fotoreportáže a galerie
Muzikál CARMEN oslavil 10 let od premiéry
Fotoreportáže a galerie
Frank Wildhorn přijel zkontrolovat “Carmen”
Recenze a reportáže
Muzikál ČAS RŮŽÍ s hity Karla Gotta zdobí výkony účinkujících (+ videa)
 • Bidnik

  Pekna recenze:) snad bych jen dodal, ze Bizetova opera neni puvodni, puvodni je Merimeeho povidka, z niz opera vychazela:)


 • Tom Kranich

  Vyjde i na DVD?


 • Ondřej Doubrava

  Blu-ray ve 3D formátu (a podle oficiálních pravidel by tam měla být logicky i 2D verze) vyjde téměř s jistotou. Sice malinko straší, že jen v případě úspěchu v kinech, ale tak nějak se nebojím. Doufám, že Formanova divadelní Dobře placená procházka uvedená do kin a na DVD nevydaná, ač to mělo být naopak, byla jen nešťastný případ, co se už nebude opakovat), tak snad to ještě zdvojí a DVD vyjde taky… Za sebe jsem zastánce toho, že takovéto projekty jsou pro nosiče vhodnější, zejména když už existuje i to 3D v domácích podmínkách.


 • Tery

  Jde o velice pěkný záznam. Byla jsem až překvapená, jak moc se mi to líbilo. Samozřejmě, že divadelní atmosféru nemůže žádný záznam nahradit, ale tento snímek se o to alespoň důstojně snaží. Občas mě to tak vtáhlo, že jsem měla tendenci po každé písni zatleskat :)


 • Honzy

  HONZY
  Muzikál Carmen ve své filmové verzi se povedl, především po technické stánce.3D technologie nám představí muzikál s mnoha pozorovacích úhlů, ale bohužel Vás do děje muzikálu nevtáhne.I emoce zůstavají v divadle a na filmového diváka nijak nepůsobí.Je třeba vyzvednout zvukovou stránku filmu, opravdu smíchání zvuku živého zpěvu a live orchestru působí velice vyváženě a takto získaní sound je doslova lahůdkou.Ani při návštěvě představení v HDK nebylo možné takto vyvážený zvuk slyšet.Těším se na vydání BD discu, doufejme i ve verzi 3D, a v klidu domova budeme mít možnost si opět Carmen vychutnat.Přesto by si fanoušci tento muzikál v bezvadné technické kvalitě neměli v kinech nechat ujít.


 • Ľubica

  Nevieta náhodou, či film príde aj do slovenských kín?


 • Bidnik

  Jako jo, libilo se:)


 • Abigail

  Tak mě záznam překvapil velice příjemně. Dle mého názoru je to jeden z nejlepších záznamů, co jsem tak shlédla. Alespoň co se té vizuální složky týká. Velice příjemně mě zaujalo to prolínání obrazů apod. (Možná něco podobného mi chybělo u filmových Bídníků.) Docela se mi i líbilo 3D zpracování, ačkoli fanoušek 3D moc nejsem. Bylo to takové živější. Dost jsem si užila všechny ty detaily, které jsou zkrátka v divadle velikosti HDK takřka nezaznamenatelné. A vážně bych byla ráda, kdybych se dočkala 2D DVD záznamu.
  Co mě ale zklamalo, a to hodně, byl zvuk. Předpokládám, že z velké části to asi bylo kinosálem (sál 11 Nový Smíchov Cinema City), ale bylo to vážně špatně a strašná škoda. Hudba jako taková byla celkem ucházející, ale zpěv jakoby šel z reproduktoru někde za plátnem, který je navíc zabalený v nějaké tlusté dece. Strašně slabý a nevýrazný. Prostě špatně nazvučené – a zvuk jen zepředu – u muzikálu prostě velká chyba. Upřímně doufám, že to bylo chybou sálu, protože to dost kazilo dojem. I na svém stoletém notebooku vytvořím lepší zvuk…
  Tím pádem dojem takový trochu polovičatý, ale zase se o to víc budu těšit, bude-li ten DVD záznam – a snad s kvalitním zvukem. No a samozřejmě takový ten klasický problém. Připomínka je to pěkná, ale emoce ke mně prostě přes to plátnou nedosáhnou…


 • Ondřej Doubrava

  Abigail: Zvukový problém s Carmen 3D je prý globálnější, včera mi to psal kamarád, co se zabývá kinotechnikou, digitálními projekcemi a tak. Překvapilo mě, že ve Slovanském domě už tento týden Carmen není, chtěl jsem si zajít, chodím tam rád, sály v podzení jsou příjemně wheelchair-friendly, tak tam jezdím rád. Ale asi si počkám až na Blu-ray. Stejně tak už se objevilo pár kinosálů, kde zase dávají velice potichu Bídníky.

  Pokud bude DVD, bude na 99% 2D, 3D DVD je málo, protože je to takové menší šidítko, ta technologie na to není uzpůsobena (plnohodnotné 3D přinesl až Blu-ray) a takových titulů lze u nás napočítat v řádu jednotek, ze žánru je ale takto vydán Hurvínek na scéně 3D. Na Blu-ray by podle závazné specifikace měla být 3D a 2D verze společně. U světovějších titulů to občas distributoři obcházejí, že třeba vydají titul ve 2D zvlášť a ve 3D zvlášť, ač by to tak být úplně nemělo, ale to u Carmen nepředpokládám, tam předpokládám, že to bude v pořádku, V peřině by měla mít na disku obě dvě verze.


 • Pavel Košatka

  Hlavně dle vyjádření producentů na oficiálním Facebooku filmu závisí vydání DVD/Blu-Ray na úspěchu v kinech. A ten je samozřejmě velice malý, takže bych to moc nadějně neviděl. Ale uvidíme…


 • Abigail

  Tak to se snad dalo čekat, že na muzikál se do kin davy nepohrnou… Zvlášť přímo na divadelní záznam… Ale mrzelo by mě to, protože na DVD bych se na to podívala vážně ráda… (S lepším zvukem, i můj starý křáp mi ho zařídí…) Já jsem to právě předtím taky slyšela, že někde jsou problémy, ale u nás na malém městě v digitálním kině zjevně nebyly, protože rodiče byli na Carmen tam a odcházeli spokojení. A třeba Bídníky jsem tam viděla já a zvuk byl v pohodě, proto mě to nenapadlo tady v Praze až tak moc řešit.
  (Když jsem u těch Bídníků, ráda bych je tady v Praze stihla ještě jednou, máte tedy tip, kam nemám chodit?…)


 • Ondřej Doubrava

  “V peřině” také nebyl kdovíjaký trhák, ba je to snímek zejména scénářem nepovedený a Bluray 3D i DVD má. Řekl bych, že velmi nešťastný model “Dobře placená procházka v ND” se opakovat nebude (a neměl by) a že minimálně Blu-ray 3D bude, ale je pravda, že to prohlášení tu je, působí trochu strašákovsky, ale přeci jen, nosiče vychází i naprostým propadákům a přepsat to na Blu-ray je ten nejmenší problém, tady jsem i přes prohlášení optimista. Uvidíme, chce to samozřejmě dobrého distributora (kino distributora Falcon u nás většinou dělá Magic Box, což určitou naději skýtá).


 • Ondřej Doubrava

  Abigail: Někdo na Bídníky nedoporučoval právě Slovanský dům, ale ta stížnost byla jen jedna )v těch malých sálech už to může být v pohodě), pak jsem zaznamenal jednu z Brna.


 • Silvia

  Já jsem viděla Carmen ve Slovanském domě a můžu říct, že zvuk byl opravdu příšerný. Nepřeháním, to ozvučení se mi ani trochu nelíbilo, zklamalo mě to hned s prvním tónem :( Hudba byla moc potichu – bylo ji slyšet dobře, ale čekala bych od takového multikina víc síly – a zpěv byl hodně tlumený, a to bylo prostě špatně !! Mluvené slovo ještě jakž-takž šlo, ale zpěv i můj mobil vykouzlí daleko lepší… Bídníky jsem viděla zatím ve třech různých kinech, a taky právě Slovanský dům z nich vychází nejhůř – zvuk tam sice nebyl tak špatný jako u Carmen, ale ideální nebyl ani náhodou, a ve srovnání s jinými opravdu nejhorší… Bylo mi to nesmírně líto, protože právě do Slovanského domu chodím do kina ráda, ale asi holt na hudební snímky nejsou připravený – není přeci film jako film, a u muzikálu je prostě zvuk nejdůležitější ze všeho !!! Takže za sebe pro oba tyto tituly doporučuju vybrat si jiné kino…


 • Mirka

  Jediné čo ma mrzí je, že to nevýde na DVD čo je obrovská škoda…
  (Zvlášť pri tak úspešnom a nádhernom muzikáli je to obrovská škoda)


 • BeaHaydee

  Čo mi dnes vyskočilo na facebooku… http://www.filmarena.cz/dvd-carmen žeby sme sa dočkali? :)