Editorial

Na co se v sezóně 2017/18 nejvíce těšíme


Nová divadelní sezóna je už doslova za dveřmi, ve většině divadlech běží na plné obrátky zkoušky podzimních premiér a nám nezbývá, než se těšit, co si pro nás producenti, tvůrci a herci přichystali. Opět jsme v naší redakci dali hlavy dohromady a vybrali ty tituly, na které jsme v sezóně 2017/18 nejvíce zvědaví.

Kompletní seznam muzikálových premiér 2017/18

Iva Bryndová

Chyť mě, jestli na to máš – DJKT Plzeň

První místo bylo skutečně jednoduché. Obecně bych na ně mohla umístit celou nadcházející sezónu v Divadle J. K. Tyla v Plzni, protože celá vypadá víc než sympaticky. Vlastně tam není snad ani jediný titul, který by mě nezaujal. Velmi povedená premiéra West Side Story v předcházející sezóně ve mně navíc vzbuzuje očekávání stran dalších muzikálových premiér a jsem ráda, že se v DJKT zjevně nebojí sáhnout po světových titulech, ať již léty prověřených, nebo v České republice nových. Výběr „Chyť mě, jestli na to máš“ byl naprosto jednoznačný. Jde o můj oblíbený příběh, mám moc ráda filmové zpracování a broadwayská nahrávka z muzikálu také patří k těm, které si ráda poslechnu.

Krysař – Divadlo Kalich

V Praze pro mě jednoznačně nejočekávanější premiéra. Krysař je takříkajíc starý dobrý známý, patří k muzikálům, jejichž nahrávku mám doma ze všech nejdéle a z nichž znám zpaměti téměř každé slovo. Původně mimopražská nestihla jsem jeho úplně první uvádění v Ta Fantastice a následující návrat v Kalichu mě neokouzlil tak, jak jsem očekávala. Ale poslední roky se divadlu daří a já se tam ráda vracím, velmi pozitivně mě zaujalo nové obsazení a prostě si toužím spravit chuť. Tak snad tentokrát se dočkám toho svého vytouženého tajemného příběhu.

Přemysl Pálek v nové inscenaci muzikálu Krysař v Divadle Kalich (foto Richard Kocourek)

Přemysl Pálek v nové inscenaci muzikálu Krysař v Divadle Kalich (foto Richard Kocourek)

Co takhle svatba, princi? – DJKT Plzeň

Třetí volba byla složitá. Zvědavá jsem na mnohé další muzikály, které se v následující sezóně chystají na česká divadelní prkna, ale u mnohých z nich pociťuji určité obavy. Takže jedno dílko méně očekávané: Co takhle svatba, princi, byla oblíbená pohádka mého dětství – takže ačkoli rodinné muzikály nijak zvlášť nevyhledávám, říkám si, že by to mohla být příjemná nostalgie.

Ondřej Doubrava

Vždy, když těsně před startem nové sezóny sumírujeme, na co se nejvíc těšíme, přeji si, aby se vždy míchal tlukot srdce s pocitem „Nemůžu se dočkat… bude to skvělé!“ Tento pocit mi už posledních pár sezón chybí, ale jistě jen proto, že čekání na nějakou svojí naprostou srdcovku zkrátka někdy trvá trochu déle. Ale jeden výrazný drobeček se v sezóně jistě rozličných titulů přece jen najde, ostatní očekávané tituly ve většině sdílím s redakčními kolegy.

Kvítek z horroru – Východočeské divadlo Pardubice

Je neuvěřitelné, že až po třech českých nastudováních se geniální, lehce hororová komedie Alana Menkena a Howarda Ashmana o jednom malém květinářství, návštěvě z vesmíru, plná trochu bizarních, ale zároveň sympatických postav, uvede na stálé scéně i mimo Brno! Jupí! Předpokládám, že v režii Petra Gazdíka, který se tak k titulu po sedmi letech vrátí, pro mě bude tato jasná srdcovka hezkou nostalgickou vzpomínkou na zkoušení minulé inscenace z roku 2011.

Pavel Košatka

Sweeney Todd – DJKT Plzeň

DJKT v Plzni přichystalo v minulé sezóně pro mě nejlepší inscenaci, a to slavnou West Side Story. Proto jsou nyní mé očekávání k jejich dalších tvorbě opravdu vysoké. Celý dramaturgický plán je zajímavý, stejně jako kolegyně Iva se těším na “velkou” premiéru titulu Chyť mě, jestli na to máš. Ale o trochu více jsem zvědavý, jak si poradí se Sondheimovou klasikou, temným Sweeney Toddem, který si opravdu důstojnou českou inscenaci zaslouží. Na malé scéně by navíc mohl mít tu správnou atmosféru.

Fotografie z filmové adaptace Tima Burtona

Fotografie z filmové adaptace Tima Burtona

Krysař – Divadlo Kalich

Landův Krysař patří mezi českou muzikálovou klasiku, i když mojí srdcovkou se nikdy nestal a poslední uvedení v Kalichu vypadalo více jako parodie. O to více jsem zvědavý, jak Mirjam Landa přistoupí ke Krysaři nově. Slibné je herecké obsazení i tvůrčí tým, doufejme tedy, že se ze “starého” Krysaře podaří udělat moderní inscenaci, která nebude mít žádné kompromisy.

Horečka sobotní noci – Městské divadlo Brno

Tohle bude pro Městské divadlo Brno velká výzva. Horečka je pěvecky i tanečně náročný titul, trochu mimo běžného repertoáru, na který jsou brněnští diváci i soubor zvyklí. Bude zajímavé porovnat, jak si s látkou MdB poradí oproti efektní a choreograficky bezchybné inscenaci Jána Ďurovčíka.

Andrea Ulagová

Krysař – Divadlo Kalich

Krysař patří mezi české muzikály, které neskončily na smetišti muzikálových dějin a mají po letech stále co říci. A přiznejme si, že takových muzikálů u nás moc není. Na Krysaři jsem vyrůstala, tehdy to byla jakási „odpověď“ Daniela Landy na pompéznějšího a většího Draculu. Jsem zvědavá, kam Mirjam Landa posune Krysaře teď, nejvíce jsem ale zvědavá na nové herecké obsazení. Pro Přemysla Pálka bude ponurá role po postavách postpubertálních, rozjívených playboyů, velkou výzvou, protože se nebude moci opřít o svůj největší talent – tanec. Ale kdo ví, nový Krysař má být prý více taneční než předchozí verze, i když nevím, jak bych tancujícího Krysaře zvládla. Velkou šanci dostala konečně i Marie Křížová a další, uvidíme, jak se s náročnými pěveckými party porvou. Robert Jašków (Osud) je navíc můj oblíbený herec. Pro mě je Krysař sázka na jistotu, která nemůže hudebně zklamat. Uvidíme, co nové pojetí přinese.

Iago – Divadlo Hybernia

Janek Ledecký v jednom rozhovoru nedávno přiznal, že se na českou muzikálovou tvorbu stydí. Ruku na srdce – kdo z vás občas nemá u nějakého díla takový pocit? Uvidíme, zda tohle nebudeme pociťovat u Iaga. Ledecký nepíše muzikály jako na běžícím pásu, i když např. Galileo zapadl, pár chytlavých melodií se v něm našlo a Hamlet mi chybí dodnes. Ledecký se navíc nikdy hudebně nevykrádal, jeho texty nejsou jak rýmovačky z dětského slabikáře. Iago už bodoval na Slovensku, uvidíme, jak si povede u nás. Obávám se, že publikum půjde spíše o divadlo dál, ale i když jsem z Iaga slyšela jen pár ukázek, tak si myslím, že je to právě tohle dílo, které bude stát za návštěvu.

Janek Ledecký, autor muzikálu Iago

Janek Ledecký, autor muzikálu Iago

Kočky – Národní divadlo moravskoslezské

Mám ráda taneční muzikály, takže např. Horečka sobotní noci v Brně nebo Kočky mě lákají více, než Sestra v akci. Mrzí mě, že se světově úspěšným Kočkám v Česku víceméně příliš nedaří. Plzeňské verzi scházela jakási jiskra, verze v Brně mě bohužel nijak nenadchla. Kočky bez chlupatých kostýmů oceňuji jako inovativní režijní nápad, ale přece jen jsem v tomto konzervativní. Doufám, že Ostrava prokletí českých Koček prolomí a přijde nejen s tradičním pojetím, ale také s kvalitními pěveckými a hlavně tanečními výkony.

Radek Janda

Královna Kapeska – Divadlo Hybernia

Mám rád pohádkové příběhy či rodinné muzikály. A to přesně pro mě splnila Kapka medu pro Verunku z dílny Pixa-Pro. Dle mého názoru jejich nejoblíbenější a nejúspěšnější muzikál. Co říci více, bude-li se na pokračování s názvem Královna Kapeska podílet stejný hudební, či “choreograficko-režijní” tým, budu jen rád.

Krysař – Divadlo Kalich

Spíše než těšením, bych to nazval velkým očekáváním. Původní Krysař v Divadle Ta Fantastika, zvláště v podání Jana Simona Kůstky v hlavní roli, byl pro mě nezapomenutelný zážitkem, který přetrvává do dnes (Kůstka byl Krysař se vším všudy, to se nedá popsat, ještě teď jsem “přimraženej” do sedačky!). Další uvádění v Divadle Kalich bylo sice dobré, ale dobré je jen za tři (a možná i za dostatečnou). Proto jsem nyní zvědav na toliko očekávaný návrat.

Shreka si v ČR zahraje Jiří Zonyga

Shreka si v ČR zahraje Jiří Zonyga

Shrek – turné

Neviděl jsem živě na Broadwayi, ani na West Endu, či dalších zemích, ale po zhlédnutí DVD záznamu mě to prostě učarovalo. Původní “animák” nemá snad ani cenu představovat. Prostě na jevišti to ze zmíněného DVD fungovalo náramně, a jsem jen zvědav, jak se s tím popasuje česká produkce (Musical Production a Východočeské divadlo Pardubice). Nemálo zahraničních hitů se v naší zeměpisné délce zkrátka “tak trochu nepovedlo”, ale: Držím palce!

P.S. ještě bych sem rád “propašoval” Sestru v akci v Hudebním divadle Karlín, opět: Držím palce!
P.S.2 a když opustím téma, asi se nejvíce těším na návrat ROCKYho, za mě TOPka minulé sezóny


Editorial
Musical.cz má za sebou první sezónu
Editorial
Muzikálové PF 2014
Editorial
Muzikálové PF 2012