Editorial

Editorial k otevření sezóny 2009/2010


Milí čtenáři,

tento týden se pro nás již definitivně rozběhne nová divadelní sezóna a tak se sluší napsat několik řádků o našich cílech a plánech do budoucna.

Prázdniny byly pro nás nejen ve znamení odpočinku, ale také jsme měli ve volnějších dnech příležitost k hledání stabilní tváře našeho serveru, zároveň jsme se také dokázali ohlédnout za sebe.

Když jsme před rokem ukazovali Petrovi Košařovi naše první návrhy, jak by se dal tehdy prakticky nevyužívaný Musical.cz zase obnovit, samozřejmě jsme vystoupili s plány reálnými, s plány už rozjednanými a samozřejmě s pár sny, mírně mimo realitu. Jaké bylo naše překvapení, když jsme věci, které jsme si vzali za cíl, po prvním roce obnovení splnili z dechberoucích 90%! Navíc, když připočteme ty faktory, že redaktorskou a „manažerskou“ činnost dělají ve svém volném čase v základu pouze dva lidé (stabilní tým je čtyřčlenný) a nemáme žádného investora. Doufáme ale, že na kvalitě serveru se to neodráží.

Něco se nám daří zařizovat jako po másle, některé záležitosti jsou trochu složitější, ale dá se říci, že jsme se snad za těch dvanáct měsíců snad stihli etablovat více než dobře a děkujeme všem spolupracujícím subjektům jakéhokoli směru za velkou důvěru. Za největší dosavadní úspěch lze považovat dříve zmíněné mediální partnerství festivalu „Dokořán pro hudební divadlo 2009“, což bylo něco, s čím takový malý trpaslíček, jakým náš Musical.cz je, nemohl v prvním roce existence vůbec počítat, přesto se zadařilo. Navíc jsme začali dostávat i jiné lukrativní, s divadlem související nabídky, což je pro nás jen potvrzením kvalit a přestáváme představovat „pouze“  projekt tvořený nadšenci. A za jediný rok? Neuvěřitelné.

V posledním editorialu jsme mírně alibisticky slíbili volnější režim. Nakonec nám ale došlo, že by bylo dobré se zaběhnout v režimu náročnějším a to takřka denních aktualizací a navíc zvýšit podíl zahraničních zpráv. Během několika bezesných nocí jsme tedy kontaktovali americké a britské PR agentury, (následně si zvykli i na časové rozdíly), německé produkce a naše zpravodajství ze světa tudíž bude vždy s užitím autorizovaných materiálů a zdrojů, tak jak to má být. Tento druh zpráv samozřejmě během naší sezóny asi mírně ustoupí do pozadí, přeci jen, jsme Český muzikálový server, ale už nikdy nevymizí úplně. Navíc provádíme celkem přísnou selekci, aby pro vás byly novinky poutavé a něco nového se z nich dozvěděli.

Další skvělá zpráva: Jelikož nás celkem dost trápily časté výpadky a špatná dostupnost našeho původního serveru, během srpna jsme se přestěhovali na nové spolehlivější úložiště. Snažili jsme se, aby byl proces stěhování patrný co nejméně, povedlo se? Také jsme mírně změnili způsob zobrazení fotografií, snad na starších strojích nezpůsobí problémy.

Po letním zahřívacím provozu víme toto: zvládáme vydávat updaty každý všední den, což je výborné (o víkendu budeme stejně nejspíše hodnotit nová představení), v běhu sezóny to ale reálněji bude spíše 3x až 4x týdně, podle časových možností (navíc máme i své jiné závazky a také osobní životy) a  dostupnosti i lákavosti materiálů. S tím, že důležité věci se zde mohou objevit i během víkendu. Nebudou se objevovat žádné dlouhodobé resty v recenzích, což je možná nejpodstatnější.

Neděly se však jen věci příjemné, jistě jste si všimli zrušení našeho internetového rádia. Bohužel, bylo to nezbytné. Přiznáváme, že tady naše „manažerská“ činnost měla své trhliny, pár věcí jsme zkrátka neuhlídali a v pár ohledech nám zase nepřálo tolik potřebné štěstí. Příště to snad bude o poznání lepší a zejména lépe ošetřené, aby u tak náročných projektů mohly obě dvě spolupracující strany mít  jisté záruky.  Tvorby projektu nelitujeme ani v nejmenším, zkušenost to byla k nezaplacení a doporučujeme každému novináři z branže, který se považuje za milovníka hudebního divadla, aby si zkusil takové vlastní rádio zařídit se vším všudy, včetně jednání s autorskými organizacemi a též jej dramaturgicky vést. Není to jednoduchá věc. Ještě jednou patří velký dík všem, co poslouchali, snad jste prožili příjemné chvíle.

Nicméně i tato událost nás popohnala kupředu a budeme moci naši energii vrhnout do jiných aktivit. Jak jsme slíbili v minulosti, hodláme nejenom informovat o novinkách, ale hlavně ZHODNOTIT a tudíž vidět, co možná největší procento muzikálové produkce skutečně po celé republice, pokud vyjdou síly a čas, zhodnotíme též produkci operetní, související koncerty, zkrátka vše, co jen bude v našich silách.

Snad se pořádně rozběhnou práce na připravovaných autorizovaných Speciálech, plánujeme zvýšit podíl originálních videoreportáží (či, abychom mluvili správně, spíše je zavést v takové formě, jakou si zájemce o žánr zaslouží), s naším fotografem Tomášem teď hodně diskutujeme též o tom, v jaké formě vám budeme distribuovat naše fotografie a povolovat jejich užití. Budeme se zkrátka snažit, abychom pro většinu z vás byli po druhém roce fungování co nejlepší, nejpřátelštější a přinesli mnoho příjemných překvapení.

Hezký vstup do nové sezóny přeje za tým Musical.cz

Ondřej Doubrava


Editorial
Muzikálové PF 2014
Editorial
Na co se v sezóně 2017/18 nejvíce těšíme
Editorial
Musical.cz má za sebou první sezónu
 • tom2410

  Díky, Ondro…držíme palce do dalších let :D


 • veny

  Tak se těším na novou sezonu!
  Jinak pěkný článek.


 • Veronika B.

  Moc díky za vaši skvělou práci a držím palce, ať nadšení i elán vydrží :-))


 • L.end.a

  Hodně štěstí do další práce:-)


 • Michal Škvor

  Byly důvodem ke stažení problémy kolem autorských práv? Tedy licencování pro domácí použití a veřejné provozování?


 • Pavel Košatka

  Pokud myslíte zrušení rádia, tak ne. Bylo to kvůli poslechovosti a jednání AB radia, autorská práva byla v pořádku, “naše” písně dokonce dál hrají další rádia (bohužel, ale Ondřej to pořád řeší, snad se dojde ke zdárnému konci).


 • Ondřej Doubrava

  A Ondra dokonce už ví, že je v právu a s provozovatelem to určitě bude brzy řešit jedna s autorských organizací a databáze našeho bývalého rádia by měla být vymazána (snad to tak dopadne), tím bude záležitost vyřízena. A Ondra je též rád, že ze sebe nenechá dělat blbce a vyzná se v autorských právech velmi dobře.


 • Michal Škvor

  Ta licence na CD je pro domácí použití… čili pak musela být ve smlouvě nějaké klička, která umožňovala přejít na jiný typ licence (veřejné publikování). Čím byla dána špatná návštěvnost rádia?


 • Michal Škvor

  To je zajímavé, na DVDčkách je třeba mít jinou placku, i když platíš poplatky. Kdo to tedy zrušil – vy nebo AB rádio?


 • Ondřej Doubrava

  Původně zde byla reakce jiná, ale dovolím si luxus šéfredaktora a situaci vyřeším jinak. Rádio je ze čtenářského hlediska uzavřená kapitola, bylo zrušeno po vzájemné dohodě s tím, že první impuls vzešel ze strany vysílatele, asi se ten projekt nikdy už nerestartuje, není pod kým, ten boj o databázi je má soukromá věc pravdy a cti… proto prosím, aby se toto téma již neotvíralo a pokud by zájemce chtěl vyšťourat nějakou chybu, ubezpečuji ho, že jsem natolik pečlivý a svědomitý, že ji nenajde. OSA a INTERGRAM o projektu věděli dávno před zahájením a vše mi ochotně osvětlily (jsou to organizace přísné, ale hodné), takže jsem do projektu vstupoval jako člověk znalý, ostatně, i kdyby problémy byly, má je vždy vysílatel (ten co odvádí poplatky), nikoliv já coby dramaturg (spravedlivé rozdělení autorských organizací ;-) ).


 • HUGO

  a mě jen zajímá, proč se najednou o to “pan Míša” začal zajímat až teď, s křížkem po funuse…..
  ale to už je jiná pohádka, takže to nechme plavat (a jak naznačil Ondra ve svém příspěvku, je to již uzavřená kapitola :-)


 • Michal Škvor

  Ondro a Hugo (alias Radku), začnu pozpátku – přoč mažeš své reakce, které vysvětlují situaci? Chápu úpravu… Ptám se proto, že mne to zajímá, neb si myslím, že to byl dobrý projekt.

  Hugo, jelikož na rozdíl od tvého velmi zúženého obzoru ten můj je mnohem širší, položil jsem otázku až v okamžiku, kdy jsem se o zrušení dozvěděl.

  Ještě uvedu na pravou míru tvou otázku, kterou jsi měl adresovat spíše panu Sladkému: oni pouze zprostředkovali na svých stránkách banner, přes který se provádí připojení, “dramaturg” je někdo zcela jiný…


 • Ondřej Doubrava

  Protože jsem po “Polské krvi” dostal dobrou náladu a opravdu si myslím, že zejména konkurenčním serverů do té situace prakticky nic není (ostatně, nikomu nic nebrání podporovat projekt druhý, oni za vzniklou situaci nemohou) a čtenářům to stačí takhle, protože ty důvody v celé šíři stejně nepochopí, ale pokud vyhrajeme, věřte, pane Škvor (dovolím si opět raději vykat, jelikož myslím, že nejsme kamarádi), že bude speciální editorial na oslavu a tam se dočkáte klidně i vyjádření autorských organizací.


 • Michal Škvor

  Ondro, pokud jsi mi začal vykat, popřel jsi sám sebe: je to třičtvrtě roku nazpět, cos tvrdil, že konkurence nejsme, že vlastně všichni, co se věnujeme muzikálům, jsem velcí kamarádi. Jsem rád, že jsi pochopil a tímto i uznal, že jsem měl pravdu, což jsem vyjádřil ve své editorialu.
  Ale k věci: nemáš pravdu. Pokud ty osobně budeš zápasit z kýmkoliv (právně), pak je to tvá věc. Pokud se jedná o veřejný projekt, který měl takové halóó při svém spuštění, pak se poměrně logicky naskýtá otázka PROČ?
  No a já jí položil, tys mi odpověděl, já se zeptal dál… říká se tomu dialog, víš?! Vyjádření aut. organizací si rád přečtu i v případě, kdy nevyhraješ, protože mě to zajímá.

  A jedna prosba na okraj: 5. pádem oslovujeme voláme pane Škvore, nikoliv pane Škvor.


 • Lavera

  Sice to sem nepatří, ale od včerejšího večera mně nejde otevřít diskusní fórum; zkoušela jsem to na dvou různých počítačích a pořád nic, jen “chyba – soubor nebyl nalezen”. Je tedy chyba někde na mé straně nebo jinde ?
  Děkuji.


 • veny

  Asi bude chyba jinde. Mně taky nejede…


 • tom2410

  Přidávám se…už od včerejška


 • Simona

  taky mě nejde


 • Pavel Košatka

  Mně to taky nejde… :) Sakra… hned jdu pátrat co se stalo.


 • Pavel Košatka

  Tak to je… na nic. Zdá se, že Webzdarma, na kterym to bohužel hostovalo (poslední pozůstatek ze starého webu, který nebyl přesunut) si umanulo, že ten web by neměl existovat. Zálohy bohužel nejsou… Otázka teď je, zda se to bude řešit a zda tu ještě nějaké fórum bude nebo jestli se tu nechají diskuze jen pod články (spoustět po x-tý jedno fórum je opravdu “potěšující”). Poradíme se v týmu, pokud by někdo měl k tomu co říct, rádi si necháme poradit ;-).


 • tom2410

  Tak za nás co chodíme na forum určitě spustit znova(nebo zachránit to ještě do včerejška stávájící)…


 • veny

  Sakra, jestli to bude pravda, tak to je naprd. Fórum bylo super.
  Nechám to na týmu, ať se rozhodne, co bude pro ně lepší.:))


 • Lavera

  Proti diskuzi pod články nic nemám, to je v pořádku, že jako určité doplnění existuje, ale na “fóru” se člověk mohl i po delším čase snadno dostat ke starším příspěvkům a bylo to celkově takové přehlednější. Záleží samozřejmě na “týmu”, jak se rozhodne; já osobně se přidávám k těm, kteří by ho rádi viděli nějak obnovené.
  ( Mě – coby naprostého počítačového laika – může jen “těšit”, že to nebyla má neschopnost; ovšem větší radost bych měla, kdyby to byla jen má chyba, jenže bohužel…)


 • Ondřej Doubrava

  A co opět “zoficiálnit” to staré?? Aspoň se to tam konečně rozjede, když nebude důvod “rozhodovat se”.. Rychlé, snadné… Je fakt, že mě fórum vlastně žádnou přidanou hodnotu ale nepřinášelo, je fakt, že alternace se lépe srovnávaly asi tam, ale jinak to v podstatě bylo to samé, jako diskuze pod články.


 • Lavera

  To by podle mého názoru určitě stálo za to. Dvě “fóra” mi připadala zbytečná, i když jsem se pravidelně dívala na obě, není-li tam něco nového, pro mne obzvláště zajímavého.
  Diskuze pod články je skvělá, pokud se do ní píše “hned” po zveřejnění daného článku. Když chce ale člověk z jakéhokoliv důvodu reagovat “později”, už musí složitě vyhledávat v “archivu”, kam se to nejspíše hodí napsat.
  Takže já se přimlouvám za jedno diskusní fórum jako takové – pro snazší přístup i po “delší době” a pro diskuzi pod jednotlivými články pro “okamžité” reakce.


 • veny

  souhlasím s Laverou. Fórum je kvůli orientaci lepší.


 • Ondřej Doubrava

  Chci se mírně omluvit za neaktualizace, ale až do 30.9. jsem zaměstnán jistou milou zakázkou a tak jsem si s Pavlovým svolením vzal psací volno. S tím, že nespíme, naopak, chodíme do divadel jako diví a posléze vám zde naservírujeme poměrně dost nových recenzí (vlastně vyplní téměř celý týden) + Pavel také jistě rád něco připojí. Do Musicalovského provozu se vracím 1.10. a postupně vše doplním.


 • tom2410

  Lidi tak co forum?…nezačneme psát na to starý??..mě už to celkem dost chybí


 • Zdeněk

  Jen se chci zeptat kam zmyzely fermany


 • Pavel Košatka

  Zatím nejsou přímo k dispozici, nejsou ani aktuální, stejně jako další “stálé” části stránek, které jsou zatím skryty a rozhodne se, co bude zachováno a dále aktualizováno.


 • tom2410

  Všem muzikálovcům Štastnej Novej Rok, a ať se Vám daří!!!