Aktuální zprávy

Světový muzikál WICKED bude uveden v České republice


WICKED – jeden z nejúspěšnějších světových muzikálů míří do České republiky, konkrétně do GoJa Music Hall, kde ho pod českým názvem ČARODĚJKA uvede producent JUDr. František Janeček. Premiéra je plánována na 14. září 2019.

Historie vzniku muzikálu sahá až k roku 1995, kdy spisovateli Gregory Maguire vyšla kniha „Wicked: Život a doba zlé čarodějnice ze západu“, která zaujala hudebního skladatele Stephena Schwartze (můžete ho znát také jako autora muzikálu „Godspell“). V roce 1998 byla podepsána smlouva o právech a muzikál dostal zelenou. Schwartz si na spolupráci přizval scenáristku Winnie Holzman, která román adaptovala do jevištní podoby a Schwartz později napsal kompletní hudbu a texty písní. Dalším důležitým členem týmu byl producent David Stone, který měl jediný úkol – dovést „Wicked“ na broadwayská prkna.

Až 10. června 2003 se premiérově „Wicked“ na zkoušku uvádělo v San Francisku. Už tam se představilo legendární obsazení v čele s Kristin Chenoweth a Idinou Menzel. Společně s většinou obsazení pak s velkou slávou vstoupil na broadwayská prkna v premiéře 30. října 2003 v George Gershwin Theatre. Tím se odstartovalo další muzikálové šílenství.

Od té doby slaví muzikál úspěchy po celém světě. Jen za uvedení na Broadwayi získal tři ceny Tony, šest ocenění Drama Desk a soundtrack vyhrál dokonce prestižní cenu Grammy. Roku 2013 se stal po deváté za sebou nejvýdělečnějším muzikálem sezóny, čímž porazil i legendárního Fantoma Opery, kterému se to podařilo „jen“ osmkrát.

Muzikál je rovněž zaznamenán na CD, a to rovnou několika. Samozřejmostí je originální broadwayská nahrávka, která vyšla v prosinci 2003. Jedná se o téměř kompletní nahrávku, chybí jen dva kratší úseky. Jak již bylo zmíněno, v roce 2005 získalo album cenu Grammy, a to za nejlepší muzikálovou nahrávku. Slyšet na ní můžete oceňovaný pěvecký pár Kristin Chenoweth a Idinu Menzel.

Právě písně jsou jedním z velkých kladů představení, již první „No-one Mourns The Wicked“ obsahuje hlavní a lehce zapamatovatelný hudební motiv. Divácky vděčnou jsou pak písně „Popular“ nebo závěr první půle „Defying Gravity„. Motivy se často opakují, hudba je typicky muzikálově zabarvená, především popová. Obsahuje hlavně ženské party, ale také velké sborové pasáže. Je na ní znatelná ona „čarovnost“, sami to jistě poznáte na jakékoliv ukázce z muzikálu.

Zamotaný příběh začíná na čarodějnické škole Shiz, kam nastoupí Elphaba, která je trochu odlišná od ostatních. Má totiž zelenou kůži. Setkává se tam s půvabnou blondýnou Galindou, která si později zkrátí jméno na Glinda. Společně nejdřív bojují o srdce hezouna Fyiera, pak se z nich ale stávají kamarádky. Elphaba se vydává za Čarodějem ze země Oz, od kterého se chce naučit čarovat. Ten však není tak hodný, jak se zdá. Elphaba se zmocní jeho čarovné knihy Grimmerie, a stává se Wicked (=zlou). Celá země Oz ji začne pronásledovat, jen Fyiero a Glinda zůstanou při ní. Fyiero jí vyznává lásku a Glinda jim pomůže uniknout ze země Oz a stává se hodnou čarodějnicí (Glinda the Good), kterou uznává celá čarodějnická země.

Pro pohádkový příběh pro celou rodinu o čarodějnici se zelenou kůží nyní František Janeček usilovně hledá představitele všech rolí. Klíčové bude zejména obsazení dvou ústředních postav, titulní zelené čarodějky Elphaby a její kamarádky Glindy. „Vypsali jsme casting na všechny role. Obě dívky by měly mít zhruba mezi 18 a 30 lety. Poprosil jsem Míšu Noskovou, aby pro mě castingy připravila, má mezi mladými talenty v současnosti velice dobrý přehled,“ prozradil Janeček s tím, že konkurzy proběhnou první únorový týden.

Producent shání také představitele krasavce Fiyera, tajemné madam Morrible a legendárního Čaroděje ze země Oz, na jehož příběh muzikál odkazuje. Bližší informace a požadavky na jednotlivé role budou v dohledné době k dispozici na připravovaném webu www.carodejkamuzikal.cz nebo www.goja.cz.

Muzikál Čarodějka bude uveden v tzv. „non-replica“ verzi a premiéra je plánována na 14. září 2019.

Velkolepá muzikálová show plná čar a kouzel, která se řadí mezi světovou muzikálovou špičku, vystřídá na jevišti GoJa Music Hall slavného Fantoma Opery, jehož derniéra je zatím stanovena na 9. června.


Aktuální zprávy
Sibyla, královna ze Sáby přichází do Divadla Hybernia a vyhlašuje konkurz
Praha
Muzikálová komedie “Adam a Eva” se představila v Pekle
Fotoreportáže a galerie
“Les Misérables – Bídníci” mají premiéru již za měsíc, podívejte se na fotky z kostýmové zkoušky
 • Slávek

  Skvělá zpráva (a už bylo načase!)
  Já jen upřímně a úpěnlivě doufám, že Janeček k překladu libreta nepustí Adama Nováka. Předpokládal bych, že má ze své popové kariéry kontakty na dostatek schopnějších textařů…


  • Vojtěch

   Zatim mu kazdej kazdej muzikal prekladal nekdo jinej:) Bidniky Borovec, Saigonku Krecmar, Fantoma Machek a Upiry Prostejovsky :) Wicked tipuju zas na Prostejovskyho :)


 • Marie

  Tak na to se doopravdy těším. Už jsem se bála, že budu muset do Londýna :)


 • Anežka

  No, to zní zajímavě :) Doufejme jen, že bude poslouchatelný překlad…


 • Bob

  Na texty se můžete podívat na stránce ke konkurzu: https://carodejkamuzikal.cz/konkurs/


 • lukas

  Spadla mi brada. Můj nejoblíbenější muzikál!!!!