Praha

“Mam’zelle Nitouche” Gustava Skály se stěhuje z Brna do Prahy a odhaluje obsazení


Hudební divadlo Karlín chystá pro sezónu 2012/2013 po delší době dvě hudební premiéry, čímž jistě potěší své náročné publikum. Tentokrát se bude jednat o naprostou operetní klasiku, která nestárne, ba naopak můžeme říci, že se v nových nastudováních bez nutnosti drastických zásahů stala vcelku plnohodnotným muzikálem, což se ne každé operetě podaří a je třeba před “Mam’zelle Nitouche” Florimonda Hervého, Henriho Meilhaca a Alberta Millauda z roku 1883 jen smeknout.

Vyplnila se naše domněnka z prvního vizuálu inscenace a nové karlínské nastudování vznikne z rozverné muzikálové “Saint Tropez” koncepce Gustava Skály, úspěšně vyzkoušené již v roce 2008 v Městském divadle Brno. Ostatně, v obsazení najdeme i brněnskou Denisu Radku Coufalovou. Úprava je to velmi milá, nenásilně atualizovaná, vhodná i pro mladé publikum, s ansámblem, který v několika případech má zkušenosti již s několikerým nastudováním “Nitušky”. Pojďme se tedy podívat na skoro kompletní obsazení (o některých rolích se ještě uvažuje), které sice občas, dle našeho skromného názoru věkově v některých úlohách nesedí, nicméně tipujeme, že koncepci experimentování vůbec neuškodí.

Oficiální vizuál inscenace

Premiéra je stanovena na 31. ledna 2013.

Obsazení a tvůrčí tým inscenace

Celestin/Floridor: Bronislav Kotiš
Denisa de Flavigny: Zuzana Benešová/Radka Coufalová
Fernand de Champlatreux: Marián Vojtko
Loriot: Tomáš Trapl
Major: Vladislav Beneš
Matka představená: Pavla Břínková/Zdena Herfortová
Corina: Pavla Břínková/Dita Hořínková
Režisér: Václav Noid Bárta
Ředitel divadla: Vladimír Brabec

Režie: Gustav Skála
České texty: Oldřich Nový
Scénografie: Eva Brodská
Kostýmy: Roman Šolc
Hudební nastudování: Kryštof Marek
Sound-design:Petr Ackermann

Vstupenky zakoupíte v síti TICKET ART.


Aktuální zprávy
“Léto plné hvězd” představí řadu pěveckých osobností
Praha
Nová hudební komedie “Láska naruby” oblékne Janu Paulovou do mužských šatů
Praha
“Othello ve 21. století” aneb Iago rozšířil obsazení a představil nové tváře
 • Tom

  No nevim,nevim-nesedí mi tam spousta lidí do obsazených rolí!


 • Lavera

  Tom: souhlasím !!!


 • Věra Urbanová

  Noid Bárta v operetě???? Jako opravdu????


 • Ondřej Doubrava

  Já osobně jsem zvědavý, tu koncepci z Brna znám, tam to bylo opravdu velmi milé (také jsem to viděl několikrát a Gustav Skála tohle prostě umí) a vím, že určité i věkové a typové experimentování rozhodně snese, byť mírnému údivu ohledně věkových rozdílů jsem se taky neubránil. Mimochodem, Lavero, budu po premiéře nesmírně čekat na váš názor, protože v téhle verzi je Nituška naprosto plnohodnotným muzikálem, aniž by ztratila cokoliv ze svého kouzla a bylo tam cokoliv vloženo násilně a aranže nejsou nikterak modernizované, což mi přijde úžasné.
  Jinak pokud si pamatuji, tak Ředitel a Režisér jsou víceméně role mluvené, takže proč ne…já sám se těším, že tuhle Nitušku zase uvidím, však on ten ansámbl do toho nějak vklouzne, jsou tam různé fígle a fungovat by to mohlo a mělo.


 • Bidnik

  na operety moc nejsem,ale teda kvuli Noidovi zajdu,v operete si ho taky neumim predstavit:)


 • Věra Urbanová

  Tak to je výzva!!! :))


 • luděk

  co tam děla noid a Marian Votko ten je všedu .Trapl klidně FLORIDORA CELESTENA.


 • Ivana

  Super, moc se těším, Marián je v operetách skvělý, Pavla Břinková taky, těším se na Zuzku a Vašek určitě překvapí ;-)))


 • Ifča

  Radka, hurá!


 • Tom Kranich

  Fernand de Champlatreux je role pro Mariána v operetách září buď roli by mohl uchopit Robert Jícha nebo Jan Urban a do hlavní role Celestin/Floridor Lumír Olšovský


 • Sukie

  Ať Marian táhne na Slovensko… vždyť přece nemusí hrát neustále ve všem!!!


 • Linda

  Sukie: Když hraje Marian “ve všem”, tak je asi nejlepší. Jinak by ho neobsadili. Čiší z Vás závist nebo zloba?


 • aja

  Sukie: Musím částečně souhlasit s Lindou…rozhodně si sice nemyslím, že by Marián byl nejlepší, ale mám pcit, že slova o tom, ať táhne jsou trochu přehnaná.


 • Tom

  Souhlasím na Celesténa Lumír Olšovský,Corinnu Katka Brožová,majora Petr Štěpánek


 • Tom

  Míša Nosková by mi seděla na Denisu a Jan Urban na Fernanda


 • Sukie

  Já to nemyslela zle… já jen,že mě příjde poněkud přeMariánováno.
  Proti Marošovi nic nemám, dokonce jsem jednoho času jezdila jen na něj do Pražských divadel, jen si myslím,že na Slovensku by byl víc potřeba a trochu by snad oživil jejich scény… Jinak nic proti němu, zpívá krásně a dokonce se mi líbil i v rolích, kde jsem ho nechtěla, protože ty role patřili, podle mě, někomu jinému (např Athos nebo Jean Valjean)


 • Lavera

  Ondřej Doubrava: po premiéře to hned tak nebude, ale to víte, že to jednou “risknu” a pak se budu snažit napsat svůj názor na tuto inscenaci. Jenže “Nituška” je klasická opereta, tak mně poněkud “uniká”, proč z ní dělat “muzikál”. Obsazení jednou také přežiji; je mně jasné, že ve svém věku už nemám šanci se ještě dočkat ( alespoň v Praze ) normálního nastudování klasické operety se skutečnými “opereťáky”, které muzikáloví zpěváci a činoherci nikdy nemohou plně nahradit. ( Ovšem v dnešní době – kde je v dostatečném počtu vzít a nekrást ??? ). Je mně jasné, že se dnes dělá všechno pro mladé diváky a aby byli přilákáni, často dochází k takovým “podbízivým” úpravám, že je štěstí, že už to autor nemůže vidět; jistým způsobem se tak trochu “upravovalo” i dříve, ale z vlastní zkušenosti vím, že tehdy to v HDK dokázali tak dobře, že to bez problémů “vyhovovalo” mladým, jejich rodičům i prarodičům…
  Ale nechci dělat žádné předčasné závěry, nechám se překvapit…, no a uvidíme.


 • Ondřej Doubrava

  Lavero, nechte, zrovna tahle Nituška je oproti třeba té hodně adaptované v Semaforu skutečně hodně tradiční, jen stylizovaná a to přesně tak, o čem mluvíte, je totiž naprosto multigenerační a právě bez větších podbízivých úprav, což kvituji, v Brně bylo pár aktualizovaných vtípků, ale poěmrně vhodných, přesně na tělo souboru, tak právě doufám, že totéž se povede i zde, měl jsem tuhle Nitušku v Brně opravdu rád, škoda, že jsem jí stihnul jen dvakrát, ale Gustav Skála tohle jak v komediích, tak v operetě umí.. a skutečně, co jsem pak poslouchal tu rozhlasovou Nitušku z CD, tak vysloveně upravených míst tam je skutečně velmi málo.


 • thenardier

  a viděli jste někdo svého času nitušku v divadle abc?


 • Lavera

  Ondřeji, opravdu se nechám “překvapit”… Do Semaforu bych na Nitušku nešla ani náhodou, styl tohoto divadla je mně poněkud “vzdálený”… Na “aktualizace” a různé “dobové narážky” jsem bývala z Karlína zvyklá, ale tenkrát nebyly narežírované, ale vznikaly přímo “na place”, takže každé představení té samé hry bylo trochu jiné. Vzhledem k tomu, že je mezi námi věkový rozdíl tak zhruba jedné generace, je samozřejmě i pohled na to, co je či není “klasické”, poněkud odlišný. ( Do Karlína chodím od r. 1967, / na většinu věcí “mockrát”,/ takže jsem toho viděla už poměrně dost. ) Ale znovu opakuji – nechám se překvapit !

  thenardier: kdy byla hrána Nituška v ABC ? Chodím tam od r. 1978, ( poslední léta tedy už jen na hudební hry ), pro jistotu jsem prohlédla svůj “archiv” a nic jsem nenašla… Nitušku bych si tam určitě nenechala ujít. Z operet jsem tam viděla jen Cikánského barona.


 • Tom

  Nevíte někdo ,proč HDK stáhlo z repertoáru Čardášovou princeznu bez derniéry?


 • Tom

  Mamzelle Nitouche se hrála v divadle ABC s L.Pernetovou v roli Denisy a J.Medunou v roli Celestina.Dále hráli Z.Hruška,V.Žehrová,K.Fixová,M.Písařík,J.Szymik,S.Schuller a jiní.Premiéra 14.5.2004.


 • Lavera

  Nevím; měla bych jedno “vysvětlení”, ale nechci tady používat vulgární slova a slušně se to vyjádřit nedá… I kdyby končila nějaká “autorská práva” na tuto inscenaci, není žádný logický důvod, aby nemohla být ohlášená derniéra. Ovšem v současném HDK je možné všechno…


 • Lavera

  Tom: díky za informaci, vůbec nechápu, jak mně to mohlo uniknout…


 • Tom

  Dokonce se hrála MAMZELLE NITOUCHE i Na Fidlovačce,premiéra 25.1.2001. Denisu hrála Z.Vejdová,Celestina T.Töpfer a M.Spurná,L.Malkina,Z.Maryška,O.Brousek,D.Rous,B.Slováček a jiní.


 • Anonym

  Čardášovou princeznu stáhli jen proto že ji budou hrát v Ostravě a v karlíně ji nahradí právě nituškou snad v hlavních rolí Lumír Olšovský,Jan Urban,Petr Štěpánek,Václav Vostarek,Kateřina Brožová atd.


 • terka

  A to už ji stáhli definitivně?


 • Anonym

  Možná po čase snad ji spádky nahodí


 • Tom

  Ještě bych pochopil,že by Čardášku nehráli celou sezonu a nasadili ji v příští.Ale proč na stránkách HDK je v rubrice “uváděli jsme” právě Čard.princezna. a nebyla její derniéra!!


 • Lavera

  Tom: ještě jednou díky za připomenutí Nitušky v ABC. Když jsem četla datum uvedení a jména interpretů a dala to do souvislosti, že v té době jsem v ABC ještě viděla opravdu všechno, “ponořila” jsem se znova do svého “archivu” do složky – souhrnný seznam operet, muzikálů a hudebních her. A skutečně je tam v odpovídající době jedna “nezařazená Nituška s otazníkem”; aspoň jsem si mohla – díky Vám – ten otazník “vyřešit”.
  Na Fidlovačce jsem ji neviděla, to vím jistě; nějak mě v té době tohle divadlo “nelákalo”…

  Anonymní: teď mě zase dost “vyděsilo” předpokládané obsazení některých rolí v budoucí Čardášce v Ostravě, ale tam se stejně nedostanu, takže mně to může být naprosto jedno !


 • Lavera

  Tak tu “Ostravu” jsem asi špatně pochopila…, tudíž beru svá slova zpět.


 • Tom

  Na stránkách NDO je kompletní obsazení Čardášky – režie L.Olšovský!


 • Tom

  V březnu jsou obě představení Nitušky zrušené!


 • Tom

  Viděl jste někdo už nové nastudování v HDK ?


 • Radek Janda

  Ano, ale počkejte si na recenzi ze zítřejší premiéry :-)


 • Ondřej Doubrava

  Budeme na ni pracovat během víkendu. :-)


 • Lavera

  Tak jsem včera odpoledne viděla “Nitušku”. Co k tomu říci – nelíbily se mi ty “tanečky” při předehře, přílišné “hraní rukama” u ženských interpretek ( hlavně v prvním jednání ), prakticky vůbec nebyly v té notoricky známé písni Celestina – Floridora hlasově odlišeny obě “postavy”, jak jsem bývala zvyklá ze všech předešlých nastudování ( i z provedení našeho nejslavnějšího “Celestina” O. Nového, které ovšem znám už jen z rozhlasu ); dost rozpačitě na mě působila P. Břínková v roli Coriny, ( hrála i matku představenou ).
  Jinak to ale bylo představení celkem pěkné, veselé, dobře zazpívané i zahrané.
  Z osobního hlediska jsem měla štěstí – za zřejmě indisponovaného M. Vojtka zaskakoval v roli Fernanda de Champlatreux A. Slanina – ten mně do operety “sednul” velice dobře…


 • Ondřej Doubrava

  Lavera: Tento koncept v tom odlišení “dvou postav v jedné” při vstupní árii využívá hlavně světlo a kostýmy, což je podle mě prima, ale souhlasím s vámi, zatímco v MdB to bylo nasvícené perfektně, v HdK to příliš nefunguje, to mě také rozmrzelo.


 • pepik

  Tak jak jste daleko s tou recenzí? A proč se to vlastně hraje tak málo? Vzdyť je to prý komedie a lidi by se měli v této době smát, když holt máme burana za prezidenta…


 • Ondřej Doubrava

  Bohužel zrovna tento týden musím Musical.cz kloubit s jedním menším divadelním závazkem a času moc není, ale příští týden se dočkáte, navíc další reprízy jsou až v dubnu, také mě takové skromné uvádění mrzí, s HdK Nituškou jsem totiž přes jisté výhrady spokojený, ta koncepce je prostě super.


 • Lavera

  Tak už i sem se tahá politika ???


 • Vilda

  Lidi,jděte se na to podívat,skvěle se pobavíte,uvolníte,je to opravdu super kus.A opravdu je škoda,že se dává tak málo…


 • Honzy

  HONZY
  Jedna z nejúžasnějších operetek,slavná Hervého Mam´zelle Nitouche,patří k tomu nejlepšímu,co nabízí současný operetní repertoár.V HdK vlastně Nitouche přenesli z brněnského Městského divadla,kde byla na repertoáru.Z původního obsazení hraje hlavní roli držitelka Thálie,výborná Radka Coufalová-Vidlák i v pražské inscenaci.Pochválit lze herecké výkony Z.Herfortové,T.Trapla.Hlavní mužskou roli ztvárnil “plzeňský” B.Kotiš a ne každému se jeho herecké přehrávání může líbit.Jinak první polovina předst.se zdá být poněkud těžkopádná,ale po pauze se diváci chytli a byli zcela spokojeni.Hodnocení60%.


 • Adam

  to Honzy :
  Pokud B Kotiš přehrává, tak co potom Radka Coufalová ?? Parodie na filmové veselohry 30.a 40.let ?