Recenze a reportáže

Andílci za školou vzkazují: „Děti, nekuřte, raději zpívejte!“ (+ video)


Na začátku by autorka recenze ráda netradičně poznamenala, že teenagerská léta už má za sebou, má panickou hrůzu ze sálu plného dětí, neví, co jsou Gormiti a nikdy neslyšela jedinou píseň od dívčí skupiny 5Angels.

Psáno z reprízy ze dne 28. 10. 2012

Dohadovat se, zda je hudba Michala Davida kvalitní a originální, či naprostý brak, stavějící pouze na líbivých popěvcích, už nemá cenu. Oblíbencem hudebních a muzikálových recenzentů tento zpěvák a skladatel nikdy nebude, ale to jeho fanoušky stejně netrápí. Nad čím se ovšem nedá diskutovat je fakt, že Michal David je výborný obchodník, skvěle ovládá marketing a jako producent se o své svěřence vzorově stará. Jméno Michala Davida navíc v muzikálové branži něco znamená – a pod tím „něco“ si můžete představit cokoliv dle libosti, ať už pozitivního, či negativního – a David si moc dobře uvědomuje, že „muzikál“ je v našich luzích a hájích cenné zboží, ve kterém může zúročit svého obchodního a marketingového ducha.

Hodně energie teď vložil David do dívčí skupiny 5Angels, které spolu se svým dvorním textařem Lou Fanánkem Hagenem, složil muzikál. Tvůrci tak dle svých slov hodlali zaplnit „díru“ na našem muzikálovém trhu, kterému podle nich chybí muzikál pro teenagery. Je pravda, že témata jako první školní láska, trable s učiteli a přemýšlení, co si vezmete do školy na sebe, jsou v kurzu (vzpomeňme např. na High School Musical, nebo velmi populární muzikálový seriál Glee), ale položme si otázku, zda nám tento druh muzikálu tady vážně chybí.

Navíc označení „muzikál“ je pro Andílky za školou poněkud zavádějící. Koneckonců „Andílci“ se na prknech Divadla Broadway moc neohřáli a míří na turné po republice. Z toho lze lehce usoudit, že Michal David a jeho tým stvořil pro své andílky nové písničky pro koncertní šňůru, přidal jakýsi příběh stejně jako na každém koncertním turné uvidíte speciální hosty: zpěváky z populárních českých kapel.

Nápad to není špatný, něco podobného měl kdysi i Daniel Hůlka na svém turné Mise. Dojem, že nejde ani tak o muzikál, jako velmi dobře promyšlenou propagaci, umocňuje i fakt, že v zákulisí divadla nebyl k dispozici jen program, ale také plakáty, školní rozvrhy, diáře a dokonce je k dostání kosmetika 5Angels. Takže rodiče musí počítat s tím, že na jejich peněženky bude útočit tuna reklamních předmětů. Kolem obchodu byla v divadle snad větší tlačenice, než u šaten.

Za tuhle kampaň okolo 5Angels, kam patří i Andílci za školou, dostává Michal David jedničku s hvězdičkou. A když už se dílko odehrává ve škole, tak proč k hodnocení nepřistoupit právě jako ve škole?

Skupina 5Angels s Michalem Davidem a Filipem Antoniem

Příběh je prostinký – mezi deváťáky přichází nová žákyně, Nikola. Ta se ostatním holkám nelíbí, protože se neoblíká dost „cool“, do školy se kupodivu chodí učit a nepoužívá šminky. Navíc se blíží školní akademie a všichni se připravují na pěvecké vystoupení. Mladou a neklidnou zvěř má připravit neoblíbený učitel Chramosta, což je „fakt vozpruz, protože je to úchyl, co žere lidovky“. Ale zeměpisář Vojtěch je „jinej frajer, bejvalej člen rockový kapely, občas sice chodí do školy pozdě, ale umí to fakt rozbalit“. Jenže to všechno komplikuje říďule Kadavá a sem tam proběhne i oživlá školní pomůcka, kostlivec Karpíšek. Nechybí první láska, pomluvy a šikana. Tohle každý známe, snad kromě toho oživlého kostlivce. Postavy jsou přímočaré, nečekejte žádné dějové zvraty, scénář je předvídatelný, dialogy na vás hází jedno klišé za druhým, občas padne nějako to sprosté slovo a dvojsmysly typu „co si tam pod tou lavicí honíš?“. Zasvěcené pobaví narážka na jednoho nejmenovaného sbormistra známého dětského sboru. Smát se tomu budete ať chcete nebo ne, právě proto, že je to tak strašně povrchní. Scénář Jana Hlaváče si naštěstí na nic nehraje, nehodlá řešit těžké problémy dospívající mládeže, nezahrnuje nás otravnými moudry a i výrok „děti nekuřte, raději zpívejte“, přežijete bez větší újmy na zdraví. Takže za příběh – chvalitebně.

Nikola (Nikola Mertlová) má ve třídě peklo nejen kvůli bílým podkolenkám

Scénografii není třeba hodnotit, ta využívá obrazovky z Klíče králů a je vidět, že je přizpůsobená turné. Režisér Filip Renč dostává za ukočírování puberťáckého hemžení výbornou. Zvládnout jeviště plné dětí, aby to nevypadalo jako chaos o přestávce, to chce vážně velmi zkušenou, pádnou režisérskou ruku a určitě i pevné nervy.

Jedničku s hvězdičkou si samozřejmě zaslouží náš osvědčený mistr pravidelného rýmu Lou Fanánek Hagen. Mise je totiž splněna, texty jsou hotové, dobře se dětem zpívají a to u tohoto díla skutečně bohatě stačí. Nebo můžeme udělit rovnou nedostatečnou, ale proč bychom to dělali, od textů se skutečně nečekalo vůbec nic a nic už se vlastně nečeká od pana Fanánka. To samé můžeme říci o hudbě. Michal David sice sliboval jistou hudební pestrost, ale my jsme ji neslyšeli. Děj plyne, čas od času nějaký dialog, písnička, dialog, písnička – obvyklý scénář všech muzikálů Michala Davida. Všechny písničky zní naprosto stejně, ať už jsou rychlé nebo pomalé. Učitel Vojtěch sice pobíhá spolu s kostlivcem s kytarou na krku a zpívá, jak to byl v „Sydney fakt náááářez“, ale o rocku se tu skutečně mluvit nedá. Ale soudě podle nadšeného tanečního řádění dětí v publiku během děkovačky je jasné, že těm, kterým je hudební styl muzikálu určen, se to líbí, proto jen dobře.

Veronika Ladzianská si zaslouží za choreografii jedna mínus. Vymyslet choreografii tak, aby ji zvládly děti byl určitě zřejmě stejně obtížný úkol, jako je režírovat. Většina účinkujících navíc tančí velmi slušně, i když vidíme skutečně mix všeho možného, Nikola v jednu chvíli dokonce předvádí cosi, co připomíná baletní figury.

Když se zaměříme na herecké a pěvecké výkony dospělých – ono vlastně není moc co hrát a zpívat. Ředitelka Kadavá v podání Lindy Finkové (alternuje Sabina Laurinová) nezpívala, ale její nepříjemná úča rozhodně nevzbuzovala žádný respekt, ani děs. To ovšem není výtka, Linda jen není typ ženy, co má diagnózu „učitelka“. Juraj Bernáth jako Chramosta se snaží, seč může. Komediální role mu vždy seděly – škoda, že Chramosta není příliš vtipně napsaná postava a pěvecky tu nemá moc možností. Stejně je na tom Bohouš Josef.  Ten v podstatě hraje sám sebe a takového zeměpisáře by chtěl určitě každý. Stálice muzikálových jevišť jsou skutečně spíše do „počtu“, takže chvalitebně – za snahu a také za to rozježené háro Bohouše Josefa.

Říďule Kadavá (Linda Finková) není zrovna příznivcem zmalovaných teenagerek

Zeměpisář Vojtěch (Bohouš Josef) prý hrál kdysi v kapele „prej nějaká Burma Jones.“

Vše stojí na dětských představitelích a to nejen na skupině 5Angels. Ne vždy se totiž dočkáte kompletní skupiny, všechny role mají alternace. My jsme narazili na téměř kompletní sestavu 5Angels, jen místo Michaely Exlové hrála Veronika Spurná. A tady nastalo velké překvapení. Pokud si uvědomíte, kolik je všem dětem na jevišti let, tak nelze jinak než uznat, že veškeré výkony, zvláště ty pěvecké, byly na velmi, ale velmi dobré úrovni. Jedničku si za pěvecký výkon určitě zaslouží Nikola Mertlová. Z děvčat zpívala nejlépe, hravě strčila do kapsy zbytek 5Angels a paradoxně stejně zaujala právě i Veronika Spurná, ačkoliv sama členkou skupiny není. Za těmito slečnami ostatní dívky skutečně dost pokulhávaly. Jistě, sem tam nějaký ten tón ujel všem, ale Nikola i Veronika mají velmi příjemný, dětský hlas, který vás rozhodně nebude štvát. A že to většinou u dětských rolí hrozí.

Příjemně překvapil i Jan Rychta jako Šimon. Zřejmě nám roste nová muzikálová naděje, snad se neztratí a jednou bude moci dokázat na náročnějších písních, že skutečně umí. Jiří Maršál (Tomy) a Zdeněk Piškula (Dejv) nemají tolik prostoru. Herecké výkony jsou sice toporné, každý neví, co s rukama, tak raději mají pořád po ruce nějakou tu školní pomůcku, ale stále hovoříme o muzikálu, kde se žádné úžasné výkony nečekají, takže vás spousta věcí může jen pozitivně zaskočit.

Všechny ale pěvecky, herecky i výrazově předčil Filip Antonio jako Nikolin bratr. Ten už stejně dokázal např. v muzikálu Je třeba zabít Davida a v Osmém světadílu, že i kdyby řekl jediné slovo, tak se stejně stane miláčkem publika a plným právem. Tady byla situace úplně stejná a ačkoliv má Filip ve scénáři skutečně hodně naprosto otřepaných vtípků a výkřiků, že se mu chce čůrat, tak vás bude bavit od začátku do konce. I za Filipa dáváme všem dětským představitelům jedna mínus (mínus je za zbylé členky 5Angels).

Šimon (Jan Rychta) se zamiloval do šprtky Nikoly (Vendula Hájková) nejen proto, že umí matiku

Takže, i když má autorka recenze teenagerská léta za sebou, má panickou hrůzu ze sálu plného dětí, neví, co jsou Gormiti a do návštěvy tohoto muzikálu nikdy neslyšela jedinou píseň od 5Angels, tak přiznává (i trochu stydlivě), že to bylo příjemně strávené dopoledne v divadle. Nic víc, nic míň. Víc po vás Andílci za školou ani nebudou chtít. Děti se pobaví a rodiče neusnou nudou. To je přece cool vysvědčení, ne?

Snad časem někdo napíše teenagerský muzikál, který nezapadne spolu s koncem turné jedné dívčí kapely.

Závěrečný výstup na školní akademii i s kostlivcem (vlevo Josef Vojtek, vpravo kostlivec Karpíšek (Rostislav Šrom nebo Dominika Červinková) )

Autorem snímků pocházejících z generálky a premiéry je Martin J. Polák, děkujeme Martině Jandové za jejich poskytnutí.


Recenze a reportáže
RECENZE: Muzikál ATLANTIDA nedosáhl na vysoce nastavenou laťku Divadla Kalich (+ videa)
Recenze a reportáže
“Jack Rozparovač” se na jeden večer vrátil do Prahy (+ videa z korejského uvedení)
Pozvánky a konkurzy
Konkurz do muzikálu TROJA
 • markéta

  Nechápu jak autorka může napsat příjemně strávené dopoledne!…


 • Kockitt

  naprosto souhlasím s hodnocením Filipa Antonio. Jinak dívky z 5angels,kterým je 12-15let zase tak excelentní výkony nepodávaly,ale s tím se musí počítat. Éra této dětské skupiny,kdy sedmiletá děvčátka – na studiově dokonalý playback – perfektně tančí v televizní show, je asi ta tam. Škoda, nápad dobrý, ovšem mohl být vypsán konkurz i na hlavní role, které automaticky byly přiděleny 5engels,třeba by dostaly šanci opravdoví talenti.


 • Zdeněk

  já viděl alternantky a ty byli víc než dobré


 • brácha jáchyma

  nechápu, představení naprosto super, ve škole probíráme dodnes.5angels v rolích úžasné.!!


 • Bidnik

  Predstaveni jsem nevidel, takze i kdyz jsem si temer jist, ze to musi byt vrchol nevkusu, nic nerikam, ale chtel bych podotknout, ze recenze je skvele napsana, myslim ze stylistickeho hlediska, moc se mi libi:)


 • Monika

  Taký malý dotaz: Muzikál bol písaný pre 5angels a ide síce po ČR a SR lenže to nieje robené ako officiálne nejaké turné a na niektorích predstaveniach budú preto alternativné herečky.


 • Mirka

  Přidávám se k Bidnikovi, představení jsem neviděla a ani mě to nemrzí. Recenze na muzikál je velmi dobře napsaná a myslím si ,že p. Ulagová bude přínosem pro Musical.cz.Těším se na její další recenze, už mě zaujala při svém prvním příspěvku na muzikál Aida.


 • Pavel Košatka

  Do článku byl vložený oficiální video sestřih z představení.


 • Karolína

  Nesouhlasím s hodnocením! Mě se představení velmi líbilo! Zavzpomínala jsem si na stará léta a rozhodně bych za vše dala 1! 5angels jsou velmi talentované dívky a na premiéře podali výborný výkon!


 • Mariana

  Skolni akademie


 • Jana

  Jak jsem tak koukala na ten sestřih…přijde mi to taková slátanina…výkony na úrovni školního představení,některý sloky písní,hudba…no…musím souhlasit,že Filip Antonio se i z nahrávky stává králem celého představení (sestřihu :-)) ). A ještě jedna věc …jak jsem si četla děj,chápu to tak,že hlavními hrdinkami jsou prostě takový ty nafoukaný holky,co choděj ve 13 zmalovaný,kouří,chodí za školu atd. ? co je špatného na tom,že se někdo chodí do školy učit? Třeba se pletu,ale rozhodně to nepatří mezi můj šálek kávy a nikdo by mě asi na to představení nikdy nevytáhl…ale toto je jenom můj skromný názor :-))


 • Kockitt

  ano, to video podtrhuje podstatu. perfektní Filípek Antonio, který na rozdíl od jeho náctiletých kamarádek intonuje, hraje a necapí se….. Možná se pletu, ale sbory jsou předtočené, pokud tvůrcům v tomto křivdím, tak kromě Filipa jsou dobré sbory, které jsou čisté. Ale výkony sólistek jsou opravdu na úrovní školní akademie.
  Opravdu je to vhodné pro dětské publikum??? kde je vkus???


 • Edward Hyde

  To publikum dostalo zaplacený? Že tak nadšeně tleskají :D


 • Sukie

  Toto má být muzikál?????
  Proboha, proč?… to je příšerná věc, dle mého silně nevkusná a divadlo nebo-li muzikál nepřipomínající!!!!
  Muzikály se tvoří dlouho a vypadají jinak! To se zase DB předvedlo :-(


 • Jája

  Představení jsem neviděla, ale nemrzí mě to. Zprvu mě to zaujalo, protože vidět něco nového na české scéně, by byl zážitek. Jenže po zhlédnutí toho videa, jsem usoudila, že tohle by byla škoda peněz a hlavně času. Žádná nová věc se nekonala. Opět ty stejné melodie, kostými, pohyby, texty,…
  Navíc celkem nudný příběh o tom, že teenager potřebuje být cool. Nevím. Možná v Americe ano (nic proti nim, Glee je například awesome), avšak v naších krajinách se mi to nezdá. Mně to ani nepřipadá jako pro mladiství, ale spíše pro děti, kterých ja mi upřímně hodně líto, protože už od mala uvidí ten hrozný nevkus. Sorry, ale tohle je nevkusné (oblečení, účesy, make-up na dětech fuj!. Oceňuji pouze dvě věci. Režie je zvládnuta dobře (jak už bylo napsáno, režírovat děti není vůbec legrace). A za druhé. Jaké bylo překvapení, když dětské role hrály děti. V naší zemi, kde účinkují praktický stále stejní jedinci, kteří nepřináší už nic nového a hlavně mnohdy jsou pro danou roli, jak se říká, za zenytem, to byla nesmírná úleva, že se nebude nějaká zvrhlost.


 • rišo

  Myslím, že David počnúc Je třeba zabít Davida ide dolu vodou… spádom :x


 • ivka

  souhlasím, na muzikálu jsem strávila velmi příjemné dopoledne ač mám teenagerská léta dávno za sebou, děti byli nadšené…! Muzikály M. Davida nemusím,ale tento je nejpovedenější.


 • Sukie

  Ivka: promiňte, ale Michal David už dávno muzikály nedělá… ty jeho písničkové pasáže v kostýmech, nemají s muzikálem, jakožto uměleckým dílem už nic společnýho :-( ale chápu, někomu se to třeba líbí ;)


 • lukas

  bylo to super a ten filip je dobrej ze se necha stahnou kalhoty a kdy bude dvd.


 • Kača

  Hele já nechápu co tu řešíte.Teenegerům se to líbí,tak proč jim to kazit.Podle mě je to skvělé.A navíc 5angels taky zpívají dobře.


 • karel

  Byl jsem na muzikálu se svou dcerou.Je mi 40let a docela jsem se pobavil.Samozřejmě hledat v tomto díle hlubší myšlenku je hloupost,ale chápu,že děti jsou nadšeny.Jistě,konkurz mohl být vypsán,ale pochybuji,že by na nějaké neznámé děti někdo přišel.Svou dceru jsem musel mnohokrát ubezpečit,že budou hrát 5angels.Řekla,že na alternace není zvědavá.


 • karel

  dodatek.Je mi milejší pokud herci zpívají na živo a sem tam kazí.


 • Nikola

  Bylo to moc super strašně heskééé!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


 • ANETA

  Nikdy více!!!!!!! Úspěch může mít jen u někoho s nízkým nejenom hudebním intelektem. Ach jo. Kam se to řítíme. Nikolko ” hezké ” se píše se “Z” . Ale hlavně , že se Ti to líbilo.


 • Monča

  Na muzikále jsem byla 3x a už mám zarezervovány lístky na další 2 představení, neboť se mi muzikál jako puberťačce fakt líbí.. Ale věřím, že pro dospělé to moc není.


 • Kara

  Nejhorší divadelní zážitek mého života! Jsem puberťačka, představení zajistila škola a opravdu se mi nelíbilo, protože mám vkus trochu jinde… Celou dobu jsem si přála být pryč a ikdyž jsem odešla, abych se vzpamatovala, tak mi to moc nepomohlo, protože na chodbě ta hrůza byla slyšet taky. Radši bych šla na nějakou hezkou výstavu :)


 • Ali

  Všichni, co je pomlouváte jste jen idioti co všechno pomlouvaj a nic nepochválej. Fakt bych chtěla vidět vás, co byste předvedli. Já to neviděla a dost mě to mrzí. Podle mě jsou 5Angels ta nejlepší skupina a ten muzikál si zaslouží.


 • Daniela

  Dobrý den!
  Nechápu co pořád máte ! Je to muzikál pro teenagery. Podívejte se na dnešní 13 – 14 leté holky. Chovájí se úplně stejně, skoro pokaždé je někdo ve třídě šikanován a podle mě je to muzikál, který popisuje dokonale skutečnost. Já sama sem byla 2x na tomto muzikálu a moc se mi líbil a úplně jsem si vzpomněla na svá léta na základní škole. A taky nechápu proč mínus za zbytek skupiny ? To jen proto, že jste je asi neslyšela zpívat všechny. Ve všech písních má vždy nejvíc prostor Michaela s Nikolou. Třeba Angee, Vendy nebo Tereza nemají skoro žádná sóla. Tak nechápu, jak jste mohla posoudit, že za ostatní holky mínus! Je mi 17 let. 5Angels znám moc dobře a tento muzikál byl přímo pro ně. Oni hrály hlavní role, protože mají už nějaké zkušenosti a zaslouží si to. Tímto nechci aby jste si mysleli, že se jich zastávám jen proto, že jsem jejich fanynka, i když už je neposlouchám, ale přijde mi dost hloupé je takto odsuzovat. Co se týče Filipa Antonia, tak ten je úžasný a má talent. Byla jsem na muzikálu 2x, jak už sem psala. Jednou na premiéře a po druhé když hrály alternace. Říkáte, že ostatní děti nedostaly šanci ? Dostaly ! Proto se konal ten casting, kde odborná porota vybrala ty nejlepší z nejlepších ! Aby také dostaly šanci si zahrát. A co se týče Veroniky Spurné, je opravdu talentovaná a právě proto je teď členkou 5angels místo Míši. Nejsem jejich fandílek, ale tak je hned neodsuzujte ani je ani tenhle muzikál. Je vyložené psaný pro teenagery od teenagerů a tak se ani nedivím, že dospělím se to nelíbí, ale dětem pro které je to psané se to moc líbí. To je můj názor !


 • Michael

  Nejsem puberťák ale jsem lektor muzikálového herectví a pracuji jak s Teenagry i s dospěláky , takže bych mohl posoudit toto dílo.
  Andílci za školou jsem viděl dvakrát a musím říci že se jim toto dílo povedlo. Děj měl hlavu i patu, kulisy a scéna i když jednoduchá ( ale to sem hold patří jeto jenom dílo pro puberťáky) taneční choreografie nápaditá sic je pravda že zpěvně jim to někdy neladilo (třeba matematická každý zpíval jiný tón) ale jsou to spíše byli to žáci prvních ročníků konzervatoře či základních uměleckých škol takže to beru na milost.
  Trochu mi někde vadilo to herectví, někteří herci měli problémy s jevištní mluvou ale dobře každý muzikál má své mouchy.
  Trošku by scénu isvěžilo kdyby zpívala i paní ředitelka Kadavá ( i když to o ní není ale zasloužila by si větší prostor)
  Takže závěr na Teenagerský muzikál dobrá práce