Praha

KvětiNOVÉ děti předvedly poprvé veřejně ukázky z muzikálu VLASY (+video)


V pondělí 3. září představilo Divadlo Kalich na tradiční press show poprvé novinářům ukázky z muzikálu VLASY (Hair), který právě finišuje zkoušecí proces. Před diváky se poprvé veskrze mladý herecký tým pod vedením režiséra Šimona Cabana představí na vyprodaných předpremiérách 8. a 9. září, klasická představení pak začínají od ledna 2019.

Muzikál Hair, který letos slaví 50 let od broadwayské premiéry, bude na jevišti Kalichu jiný, než ho diváci znají například ze slavného Formanova lidí. Režisér Šimon Caban přišel s novým modernějším konceptem, aby téma přiblížil současným divákům. Jedná se v podstatě o diváky vděčný koncept divadla na divadle, v tomto konkrétním případě zkouší studenti jako maturitní překvapení muzikál Vlasy a děj muzikálu se tak proplétá s jejich osudy.

Kateřina Bohatová jako učitelka maturantů a Přemysl Pálek jako válečný veterán

Kateřina Bohatová jako učitelka maturantů a Přemysl Pálek jako válečný veterán

Muzikál Vlasy je už tím, jak byl ke konci šedesátých let napsán, velmi osobité dílo. Ve svém původním tvaru byl spíše happeningem, pásmem vynikajících písniček a výjevů z autentického života hippies, tak jak ho prožili oba autoři libreta. Pevný děj v pravém slova smyslu dal muzikálu až o deset let později Miloš Forman ve svém slavném filmu. Čili za svou více než padesátiletou historii byly Vlasy po světě uváděny v různých podobách, s různým počtem a pořadím skladeb.  Mimochodem, fanoušci muzikálu se můžou v naší inscenaci těšit i na ty písně, které nejsou v novějších nastudováních tak často připomínány,” říká producent a ředitel divadla Michal Kocourek.

Největší důraz je kladený na samotné herce, jejich autentické prožitky a výkony. “Těžko bychom mohli Vlasy nastudovat, kdyby si je herci nevzali za své a necítili, že hrají a zpívají o své generaci. Vždyť jsou vrstevníky hrdinů muzikálu. Naštěstí došlo už od prvních zkoušek k úžasnému propojení. Asi nikdy nezapomenu na entuziasmus, lásku a přesvědčení, že jejich práce má smysl, s nimiž naši herci chodili Vlasy zkoušet,” doplňuje Kocourek.

Roman Tomeš (Berger) a company

Roman Tomeš (Berger) a company

Herecký přístup se projevuje již na první pohled v minimalistické scénografii, kterou má na svědomí taktéž režisér inscenace Šimon Caban. Tu tvoří pouze 7 zavěšených úzkých LED panelů, na které se promítají jak prostředí, tak různé nálady k písním. Umožňuje také rychlé až filmové střihy s minimálními přestavbami. Uvidíme, jak tento koncept uspěje v celém představení.

Na 200 kostýmů do inscenace vytvořila Zuzana Straková, kostýmy kombinují moderní styl mladých studentů a hippie kultury 60. let.

Claude (Richard Pekárek) se loučí s matkou (Kateřina Steinerová)

Claude (Richard Pekárek) se loučí s matkou (Kateřina Steinerová)

Na press show zazněly ukázky z 8 skladeb v podání téměř celého obsazení. Nechyběly pecky jako Donna, Aquarius nebo přítomnými novináři nejvíce pozitivně zmiňovaný Hippie Life. Na první pohled byla cítit ze všech skvělá energie i nadšení, i po dlouhých náročných zkouškách, které vrcholí právě v těchto dnech. Výrazné byly také živelné choreografie Petry Parvoničové.

Muzikál bude uveden bez živé kapely, ale s novými hudebními nahrávkami v nastudování Lubomíra Dolného, který má na starosti také pěvecké nastudování. Celkem zazní 30 hudebních čísel.

Hippie Life

Hippie Life

Překlad a přebásnění, stejně tak úpravy v libretu, jsou z pera Jiřího Joska, který bohužel během zkoušení zemřel. “Jeho odchod nás samozřejmě ohromně zasáhl a stále dost bolí. Pan Josek nám chybí i po čistě lidské stránce. Třebaže měl za sebou úctyhodné dílo, pro které jsem si ho nesmírně vážil, vždycky byl neskutečně skromný a vstřícný. Takhle si ho budu nadosmrti pamatovat. A píseň Jak je člověk uhněten, s níž jsme se s ním rozloučili na smutečním obřadu, mu při každé repríze budeme v našich myslích věnovat,” říká producent Michal Kocourek.

V muzikálu Vlasy nesmí chybět ani lehké drogy

V muzikálu Vlasy nesmí chybět ani lehké drogy

Lukáš Adam a Simona Tlustá

Lukáš Adam a Simona Tlustá

První diváci uvidí Vlasy již tento víkend na třech exkluzivních předpremiérách, které jsou však beznadějně vyprodány. Oficiální premiéra se uskuteční 18. ledna 2019, poté se již muzikál bude klasicky uvádět na repertoáru divadla vedle dalších ověřených titulů. Tento nezvyklý krok vysvětluje Michal Kocourek: “U nás je to poměrně nezvyklé, ale ve světě nic nového. Na newyorské Broadwayi nebo londýnském West Endu je běžnou praxí, že producent předvede hotovou show na několika prvních reprízách a poté se ještě nechávají nějaký čas uzrát divácké reakce, vychytávají se dětské nemoci a nedostatky, na které bez publika nepřijdete. Chtěli jsme si tento model vyzkoušet a už teď vím, že ho zavedu i u příštích muzikálových titulů.

Dalším z důvodů je také velký úspěch muzikálu Krysař, který je stále vyprodaný a divácky velice žádaný, na podzim tedy bylo nasazeno hodně repríz a Vlasům by se tedy nemohl věnovat takový prostor, který by si zasloužily.

Nechybí ani ekologická agitka v písni Air (Michaela Tomešová)

Nechybí ani ekologická agitka v písni Air (Michaela Tomešová)

Aquarius (Kateřina Bohatová)

Aquarius (Kateřina Bohatová)

Obsazení muzikálu (v abecedním pořadí)

Berger ….. Přemysl Pálek / Roman Tomeš
Claude ….. Richard Pekárek / Milan Peroutka
Sheila ….. Charlotte Doubravová / Petra Vraspírová
Woof ….. Jan Fanta / Štěpán Komárek
Jeanie ….. Simona Tlustá / Michaela Tomešová
Hud ….. Lukáš Adam / Jan Tenkrát
Steve ….. Filip Hořejš / Viktor Novák
Vícerole ….. Kateřina Bohatová / Marie Křížová / Kateřina Steinerová
Vícerole ….. Petr Novotný / Michal Pleskot
Suzan ….. Nina Horáková / Tereza Machová

Tanenčí company….. Karolína Beerová, Martina Ctiborová, Katrin Cvinerová, Martina Fantová, Kateřina Górnioková, Kateřina Steinerová (jedná se o jinou Kateřinou Steinerovou než u obsazení Vícerole, pouze shoda jmen, pozn. redakce), Ivona Szantová, Veronika Šlapanská, Tomáš Drobil, Radek Fišer, Filip Jankovič, Ondřej Martiš, Jiří Marek, Jiří Minařík, Lukáš Prokop, Jakub Sedláček

Video sestřih z press show

Autorem videa je Martin Bačkovský, Divadlo Kalich.

Další fotografie z press show

Autorem fotografií je exkluzivně pro Musical.cz Kristýna Junková. Pokud byste fotografie chtěli použít na vašem webu, Facebooku apod., ozvěte se nám na e-mail: redakce@musical.cz. Publikování bez svolení autora je přísně zakázáno.


Praha
Muzikál Tři mušketýři je zpět i se staronovými tvářemi (+ soutěž)
Praha
Hudební divadlo Karlín odpremiérovalo muzikálovou revue JAK SE DĚLÁ MUZIKÁL (+ video)
Aktuální zprávy
Press show Romea a Julie nabídla pohled na představitele i velkolepou výpravu (+ video)
  • Honzy

    Honzy 30%
    Muzikál HAIR v předpremiéře v Kalichu zklamal.Viděl jsem několik insc.Vlasů u nás i v zahraničí,ale současná verze je nejhorší.Jde hlavně o převedení děje do současnosti,násilná aktualizace,včetně politických narážek(LSD,Hašiš,KSČ..)I současný scénář,přitažený za vlasy,muzik. nepomůže.Bohužel tato česká verze ničí geniální původní verzi tohoto super muzikálu.K tomu nulová scénografie,slabé činoherní výstupy střídající se jako v tv 70.let.Chybí živá kapela!Zbývá naštěstí geniální hudba,která Vás dostane.Mladí účinkující se snaží.Pochválit je třeba Tomeše,Pekárka,Komárka,Tlustou.Psáno 8.9.večer.Hodnocní 30%