Plzeň

Muzikál s hudbou Eltona Johna BILLY ELLIOT bude mít v Plzni premiéru již tuto sobotu (+ video)


Muzikálový soubor Divadla Josefa Kajetána Tyla uvede jako první divadlo v České republice světově proslulý muzikál skladatele a zpěváka Eltona Johna a libretisty Lee Halla Billy Elliot. Emotivní dílo, které patří mezi nejpopulárnější a nejoceňovanější muzikály současnosti, režíruje Lumír Olšovský a jeho premiéra je naplánovaná na 11. května 2019 na Nové scéně DJKT.

Titulní roli jedenáctiletého chlapce, který se snaží i přes nepřízeň okolí uskutečnit svůj taneční sen, alternují Šimon Fikar a Miloslav Frýdl, vedle nich se na jevišti objeví Ivana Chýlková, nebo Lucie Zvoníková, Ludmila Molínová v alternaci s Monikou Švábovou, Martin Stránský, nebo Martin Davídek, Lukáš Ondruš a několik desítek dalších účinkujících z řad domácích i hostů, včetně téměř dvou desítek dětí.

Tisková konference - BILLY ELLIOT

Tisková konference – BILLY ELLIOT

Anglický muzikál autorů Eltona Johna a Lee Halla, který stojí za scénářem k úspěšnému stejnojmennému filmu, měl světovou premiéru v roce 2005 v Londýně, kde se během 11 let odehrálo více než 4 000 repríz. Postupem času se mimořádně populární dílo rozlétlo z Londýna prakticky do celého světa a zařadilo se vedle Bídníků, Fantoma Opery či Lvího krále mezi největší muzikálové hity současnosti. Jeho výjimečnost podtrhuje i množství cen, které získalo, mimo jiné i deset prestižních amerických Cen Tony. Po dlouhém jednání a náročném schvalování veškerých podkladů se podařilo získat Billyho Elliota právě plzeňskému divadlu, které nejenže uvede tento muzikál jako první divadlo v České republice, ale předběhne například i všechny německé muzikálové scény. „Agentura prověřovala vše velice podrobně, museli jsme doložit, jaké inscenace jsme v DJKT už vytvořili, jaké na ně byly odborné i divácké ohlasy nebo jaký tým bude muzikál Billy Elliot inscenovat. Posléze jsme museli poslat ke schválení český překlad muzikálu, návrhy scény a kostýmů, obsazení a řadu dalších věcí, nahrávky všech představitelů nevyjímaje,“ přibližuje situaci ohledně získání licence dramaturg Pavel Bár.

Pavel Bár a Lumír Olšovský Billy Elliot

Pavel Bár a Lumír Olšovský

Dojemný muzikál vypráví o tanečně nadaném jedenáctiletém chlapci, který aby mohl jít za svým snem, musí bojovat nejen s nepřízní rodiny, ale i s drsným prostředím zoufalých horníků, bojujících o svou práci. „Jedinečnost tohoto muzikálu tkví nejen v silném příběhu a emotivní hudbě Eltona Johna, ale také v obsazení hlavních rolí dětskými představiteli,“ podotýká režisér Lumír Olšovský. „Pro nesmírně obtížnou roli Billyho Elliota jsme po dlouhých konkurzech vybrali dva talentované chlapce, kteří museli absolvovat náročnou několikaměsíční taneční přípravu.“ V titulní roli se tedy divákům představí Miloslav Frýdl, který si již zahrál na plzeňské Nové scéně v muzikálech Donaha! a Zahrada divů, a Šimon Fikar, jehož herecké zkušenosti jsou spojené s dabingem. „Celé zkoušení bylo pro nás někdy dost obtížné, museli jsme totiž náročné tréninky baletu, jazzu a stepu skloubit se školou,“ vysvětluje Miloslav Frýdl a jeho herecký kolega Šimon Fikar dodává: „Co se týče tréninků, tak to byla jen malá část toho, co nás čekalo během samotného zkoušení, kdy jsme museli zvládnout choreografii, zpěv a herectví. Jsme sice nadšení z takové krásné příležitosti, ale zároveň se taky hodně bojíme.“

Šimon Fikar a Miloslav Frýdl Billy Elliot

Šimon Fikar a Miloslav Frýdl

„Kluci mají obavy úplně zbytečně,“ reaguje Lumír Olšovský: „Oba udělali od října, kdy jejich tréninky začaly, neuvěřitelný kus práce. Jejich výkony jsou nadmíru přesvědčivé a nic si nezadají se svými dospělými hereckými kolegy.“ V dalších rolích se diváci mohou těšit například na Martina Stránského a Martina Davídka, kteří hrají Billyho otce, zapomětlivou babičku v podání Ludmily Molínové či stálice plzeňské činohry Moniky Švábové nebo na učitelku tance podporující Billyho úsilí, ztvárněnou Lucií Zvoníkovou či Ivanou Chýlkovou. „Billy je pro mě srdeční záležitost, viděla jsem ho v Londýně asi pětkrát a pokaždé jsem byla u vytržení. Je skvělý po hudební stránce, velice náročný po taneční stránce, ale hlavně je výborně napsaný. Takže jediný důvod, proč jsem váhala nad nabídkou účinkovat v Plzni, byly mé obavy z časově náročného dojíždění,“ reaguje na otázku, zda zvažovala zdejší hostování, Ivana Chýlková.

Lumír Olšovský, Ivana Chýlková, Lucie Zvoníková Billy Elliot

Lumír Olšovský, Ivana Chýlková, Lucie Zvoníková

Na inscenaci se podílí vedle režiséra Lumíra Olšovského choreografka Denisa Kubášová, jejíž práce je známá plzeňskému publiku například z muzikálů Chyť mě, jestli na to máš či Šumař na střeše, a scénograf Dave Benson, který vytvořil scénu mimo jiné k inscenacím Sweeney Todd – ďábelský lazebník z Fleet Street, Šumař na střeše a Chyť mě, jestli na to máš. „Nechtěl jsem, aby Billy Elliot vypadal jako muzikál, ale jako skutečné drama o lidech procházejících těžkým životním obdobím. Na jedné straně jsou drsné podmínky horníků, odrážející se ve scéně i v kostýmech, na druhé pak Billyho sen. Dohromady to vytváří nádhernou show, emocionální, k zamyšlení,“ uvádí britský výtvarník, spolupracující s divadly nejen u nás a v Anglii, ale také s filmem a televizí, nejčastěji s prestižní televizní stanicí BBC.

Vstupenky můžete zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.

Premiéra 11. května 2019 na Nové scéně DJKT.

Nejbližší reprízy 14., 25., 28. května a  6., 7. a 12. června 2019.

VIDEO

Ukázku písně Jako nabitý (Electricity) zpívají Miloslav Frýdl a Šimon Fikar a v písni Na co máš chuť (Expressing Yourself) zpívají a tančí Jaromír Dezort, Jakub Průcha, Šimon Fikar a Miloslav Frýdl.

OBSAZENÍ
BILLY ELLIOT

Billy – Šimon Fikar / Miloslav Frýdl
Michael – Jaromír Dezort / Jakub Průcha
Paní Wilkinsonová – Ivana Chýlková / Lucie Zvoníková
Otec – Martin Davídek / Martin Stránský
Tony – Lukáš Ondruš
Bábi – Ludmila Molínová / Monika Švábová
Billyho mrtvá máma / company – Soňa Hanzlíčková Borková
George – Miro Grisa
Pan Braithwaite / company – Ondřej Baumrukr
Velkej Davey / company – Radim Flender
Lesley / company – Eva Staškovičová
Žena s deskami / company – Kateřina Falcová
Předák šachty / company – Martin Šefl
Pan Wilkinson / company –Radek Antonín Shejbal
Stávkokaz / company – Roman Krebs
Bohatý otec / company – Jozef Hruškoci
Debbie  – Adéla Oblištilová / Magdalena Vítková
Malý kluk – Marek Ambrož / Jakub Ekstein / Ondřej Kapusta
Vysoký kluk – Mateo Klimek / Petr Eliáš

Company
Simona Lebedová, Hana Spinethová, Stanislava Topinková Fořtová, Venuše Zaoralová Dvořáková, Peter Dolinajec, Petr Faltus, Jaromír Holub, Lukáš Kellner, Václav Kolář, Michal Kováč, Marek Lhotský, Jan Ludva (swing), Jan Mikula, Andrej Mikulka, Adam Rezner, Adam Škandera, Jan Veselý (swing), Tomáš Zbranek

Malé baletky
Jasmína Adamcová, Magdaléna Bártová, Tereza Brůžková, Karolína Burdová, Eliška Buršíková, Zuzana Čmerdová, Ema Eliášová, Barbora Havlová, Kristýna Málková, Natálie Němcová, Karolína Lea Nováková, Mariana Szabó, Viktorie Stříbrná, Kristýna Štychová, Agáta Tandlerová

TVŮRCI

Libreto: Lee Hall
Hudba: Elton John
Český text: Michael Prostějovský, Pavel Bár, Kateřina Hipská

Režie: Lumír Olšovský
Hudební nastudování: Dalibor Bárta
Dirigenti: Dalibor Bárta / Pavel Kantořík
Dramaturgie: Pavel Bár
Choreografie: Denisa Kubášová
Scéna a kostýmy: Dave Benson
Pěvecké nastudování: Sára Bukovská
Choreografická spolupráce (step, body drumming): Andrej Mikulka
Sound design: Tomáš Lorenc
Light design: David Janeček

Asistent režie: Pavel Režný, Martin Šefl
Asistent choreografie: Pavel Klimenda
Asistentka výtvarníka kostýmů: Andrea Pavlovičová
Korepetice: Sára Bukovská, Monika Kudrnová
Pohybová příprava: Zuzana Hereniová, Pavel Klimenda, Denisa Kubášová, Kateřina Marešová, Andrej Mikulka, Kristýna Miškolciová, Jarmila Hruškociová
Inspice: Tereza Topičová
Nápověda: Monika Opalecká

Jakub Průcha, Šimon Fikar, Miloslav Frýdl, Jaromír Dezort Billy Elliot

Jakub Průcha, Šimon Fikar, Miloslav Frýdl, Jaromír Dezort

Jaromír Dezort a Jakub Průcha

Jaromír Dezort a Jakub Průcha

Monika Švábová a Lukáš Ondruš Billy Elliot

Monika Švábová a Lukáš Ondruš

FOTOGALERIE

představení

FOTO
Radek Janda (tisková konference)
Martina Root (představení)

Fotoreportáže a galerie
FOTOGALERIE: Premiéra muzikálu AMERICAN IDIOT v Plzni
Recenze a reportáže
Famózní muzikálové matiné Lukáše Ondruše (+video sestřih)
Aktuální zprávy
Nosková a Šnytová jako nové Vypravěčky v muzikálu Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť v Plzni (+ video)
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!