Plzeň

V Plzni zachraňují Zahradu divů, premiéra je již tuto sobotu


Rodinný pohádkový muzikál Zahrada divů tvůrců Zdenka Merty a Stanislava Moši uvede na své Nové scéně Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Premiéra se odehraje již zítra, v sobotu 30. září.

Námětem Zahrady divů je odvěký boj dobra se zlem, reprezentovaný zápasem bílých bytostí se zlými skřety, kteří svým vpádem ohrožují poslední kouzelnou zahradu. S pomocí sympatického průvodce Gumpána a mocné královny Ahinsy se ji ale pokusí zachránit malý chlapec Snažík a dívka Chvilka, doprovázení chytrým psem Bafsteinem.

Světovou premiéru měl muzikál v roce 2004 v Městském divadle Brno v hudebním nastudování Jiřího Petrdlíka, který se stejné úlohy ujal i v Plzni. Režisér Martin Vokoun považuje inscenaci za dvojnásobnou výzvu: „Je to autorský muzikál psaný pro konkrétní divadlo a pro konkrétní herce a teď bude poprvé inscenovaný mimo Brno. Druhou výzvou je pro mě fakt, že dělám poprvé inscenaci pro děti.“ Na rozdíl od brněnské inscenace obsadil režisér do rolí Chvilky a Snažíka dětské herce. „Myslím si, že díky nim budou malí diváci příběh více prožívat,“ vysvětluje.

Ondřej Černý (Izera, král skřetů)

Ondřej Černý (Izera, král skřetů)

Iluzi čarokrásné říše vytváří pohádková scéna britského scénografa Davea Bensona: „Rád tvořím prostor, z kterého vám tluče srdce, které láká k tomu jít na scénu a zkoumat, co je tady a co je támhle, prostě udělat věrohodné prostředí, které stimuluje smysly a vtáhne vás do děje,“ uvádí scénograf.  Kostýmy ve stylu fantasy navrhla americká výtvarnice českého původu Veronika Hindle. Oba výtvarníci se brzy sejdou i při práci na dalším muzikálu v DJKT Catch Me If You Can (Chyť mě, jestli na to máš).

Výraznou složkou inscenace bude energická choreografie s akrobatickými prvky, jejíž autorkou je Petra Parvoničová, jedna z nejvytíženějších choreografek velkých muzikálových produkcí v ČR.

Scéna skřetů

Scéna skřetů

Roli královny Ahinsy alternuje hostující Zora Jandová se Soňou Hanzlíčkovou Borkovou, Gumpána ztvární Radek Antonín Shejbal, krále skřetů Izeru Ondřej Černý, psa Bafsteina Aleš Kohout, mladou skřetici Zlotru hraje Lucie Zvoníková a skřeta Slumpa Jozef Hruškoci. Chvilku alternuje Kristýna Siková s Agátou Tandlerovou, Snažíka představí Jaromír Dezort nebo Miroslav Frýdl. Company představující bílé bytosti a skřety tvoří členové souboru a externisté (jmenovitě Kristýna Bečvářová, Kateřina Herčíková, Jitka Jirsová, Pavel Klimenda, Tereza Koželuhová, Simona Lebedová, Lukáš Ondruš, Jan Pichler, Charlotte Pščolková, Lucie Puková, Adam Rezner, Vojtěch Řehák a Jan Veselý).

Kristýna Siková (Chvilka), Aleš Kohout (Bafstein, velmi moudrý pes), Jaromír Dezort (Snažík)

Kristýna Siková (Chvilka), Aleš Kohout (Bafstein, velmi moudrý pes), Jaromír Dezort (Snažík)

Soňa Hanzlíčklová Borková (Ahinsa, královna bílých bytostí)

Soňa Hanzlíčklová Borková (Ahinsa, královna bílých bytostí)

Foto – Jan Šulák, DJKT Plzeň


Aktuální zprávy
Premiéra muzikálu ELISABETH je za dveřmi (+ ukázka)
Aktuální zprávy
DJKT Plzeň zve na výjimečné koncerty
Fotoreportáže a galerie
Muzikál CARMEN oslavil 10 let od premiéry
  • Pavel

    Krasna scena, vyborne kostymy, skvela hudba, vynikajici herci. DJKT na jednicku. Bohuzel muzikal trpi misty slabym textem pisni, nekdy ne uplne jasne podanym pribehem (az v programu jsem se treba docetl ze za sopku muze lomikamen a ne skreti), obcas nesmyslne vyplne (proboha k cemu tam je 10 minut o mamutech co vymreli na nedostatek ananasove zmrzliny?! Smysl songu o koureni je do pribehu taky umele naroubovan jednou vetou az na jejim konci…) Velmi casto divak pochopi k cemu to cislo bylo az kdyz mu to nasledne vysvetli Gumpan. Takze autori tak 2-.