Plzeň

Komorní muzikál “Miluji tě, ale…” již baví diváky v plzeňském divadle J.K.Tyla


V závalu pražských novinek jsme trochu opomněli neméně významnou plzeňskou scénu. 25. září 2010 měl v Komorním divadle Josefa Kajetána Tyla premiéru komediální muzikál “Miluji tě, ale...” v režii Antonína Procházky. Pražští diváci možná zpozorněli, protože stejné dílo mohli vidět i v několika pražských divadlech, nyní ho však Procházka přinesl na plzeňské jeviště. Ve světové úspěšném titulu účinkuje mimo jiné také Roman Vojtek. Více informací a několik fotografií z inscenace naleznete v celém článku.

"Miluji tě, ale..." v Plzni

Muzikál s celým názvem “Miluji tě – jsi prima – ale rychle se změň!” (v originále “I Love You, You’re Perfect, Now Change”) je nejdéle hrající se dílo americké Off-Broadway scény. Světovou premiéru měl v roce 1996 a od té doby byl uveden ve více než 150 městech na celém světě. Jedná se o velice komorní komediální muzikál, který v krátkých scénkách ukazuje vztah muže a ženy v různých stádiích jejich soužití. Počínaje od prvního nesmělého seznamování, konče manželskými hádkami či seniorským tokáním.

Jednotlivé scény na sebe nenavazují, ve všech rolích se střídají čtyři herci – dva muži a dvě ženy. V plzeňské inscenaci můžete vidět Soňu Borkovou, Kateřin Šildovou, Bronislava Kotiše a mediálně známého herce Romana Vojtka. Herce doprovází tříčlenná živá kapela. Režisér Antonín Procházka ke hře podotýká: „Ženské či mužské vklady do vzájemného vztahu (v kladném i záporném smyslu) bych moc nerozlišoval, neshledávám v tom zásadní rozdíl. Samozřejmě psychika je jiná. Ve všech vztazích jde ale hlavně o toleranci – a nesmí v nich chybět humor. I když pomine prvotní zanícení a z milenců se stanou kamarádi (jak s nadsázkou říkal Miloš Kopecký: vezmeš si ženu a za rok je to sestra), je to pořád fajn, pokud se plíživě nedostaví nuda.

S. Borková, K. Šildová a R. Vojtek

Choreografii pro plzeňské nastudování vytvořil Pavel Strouhal, scénografie a kostýmy jsou z dílny Karla Glogra a hudebně muzikál nastudoval Pavel Kantořík. Autorem hudby je Jimmy Roberts, originální texty a libreto napsal Joe DiPietro, o kterém jsme nedávno psali jako o autorovi současného broadwayského hitu “Memphis“.

České uvedení “Miluji tě, ale…” má bohatou historii. O jeho se zasloužil producent a překladatel Adam Novák a úplně první česká premiéra odehrála se v roce 2003 v Divadle Blaník na Václavském náměstí, taktéž v režii Antonína Procházky. V roce 2006 převzala inscenaci pod svá křídla Komorní Fidlovačka a v roce 2008 našla útočiště v Divadle Radka Brzobohatého. A nyní opustila inscenace brány Prahy, takže pokud se chcete dobře pobavit, udělejte si výlet do Plzně. Jelikož je plzeňské divadlo repertoárové, nejbližší repríza je až v sobotu 6. listopadu 2010.

Obsazení

Žena 1 – Soňa Borková
Žena 2 – Kateřina Šildová
Muž 1 – Bronislav Kotiš
Muž 2 – Roman Vojtek

Kapela

Housle – Veronika Dobrovolná / Kateřina Palátová
Klavír – Jan Braun / Erich Ciompa
Bass – Daniel Eberle / Vojtěch Šatra

S. Borková a R. Vojtek

S. Borková, R. Vojtek a B. Kotiš

B. Kotiš a K. Šildová

Autorem fotografií je Pavel Křivánek a jsou převzaty z oficiálního webu divadla.


Pozvánky a konkurzy
Konkurz do muzikálů Billy Elliot a Kozí válka
Fotoreportáže a galerie
To nejlepší z muzikálových matiné zaznělo v Plzni (+ video)
Recenze a reportáže
Plusy a mínusy: “Evita” (DJKT Plzeň)
  • Ondřej Doubrava

    A já tam doufám v listopadu budu, akorát že zatím byla skutečně jen zářiová premiéra, je zvláštní nenasadit premiérový titul v říjnu alespoň jednou, to mi přijde celkem diskutabilní i na repertoárové divadlo, nicméně recenze určitě bude.. ostatně do Plzně jezdíme rádi.