Ostrava

V Ostravě příští sezónu uvidíme českou i světovou klasiku


Národní divadlo moravskoslezské před časem odhalilo svůj dramaturgický plán na příští sezónu a s ním i plánované premiéry muzikálových titulů, které budou celkem čtyři. Klasický muzikál “Divotvorný hrnec“, divadelní verze českého muzikálu “Mrazík“, první muzikál Andrew Lloyd Webbera “Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť” a na závěr českou premiéru americké hudební komedie “Kluci a holky” (“Guys & Dolls”). Podrobnosti v celém článku.

Voskovec a Werich

Voskovec a Werich

DIVOTVORNÝ HRNEC
Burton Lane, Edgar Yip Harburg, Fred Saidy

Slavný americký muzikál v české úpravě Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Jedná se pravděpodobně o vůbec první americký muzikál uvedený v Čechách. Premiéra Voskovcovy a Werichovy úpravy se konala 6. března 1948 a byla to poslední společná divadelní hra této autorské dvojice. V hlavních rolích tehdy vystupovali Jan Werich coby Čochtan, Ljuba Hermanová, Rudolf Cortéz, Soňa Červená a František Černý. Hudbu upravil Zdeněk Petr a hrál orchestr Karla Vlacha.

Příjezd českého emigranta Josefa Maršálka a jeho dcery Káči rozpoutá ve Štědré dolině ve státě Missitucky (čteno jako „mysitaky“) řetězec peripetií, když si Maršálek koupí část pozemku, aby tam mohl ukrýt hrnec se zlatem, který si podle svých slov vypůjčil od jihočeského vodníka. Doufá, že tak zbohatne a obstará věno pro Káču. Hrnec plní přání nad ním pronesená (ovšem pouze tři) a s jeho pomocí jsou ve Štědré dolině napraveny nespravedlnosti mocichtivého senátora Randalla, němá Susan je vyléčena, Čochtan se stane člověkem, Káča se šťastně vdá za sympaticky rebelského Woodyho i bez bohatého věna a její otec se vrátí zpátky sám do třeboňského kraje, kde je jeho domov. Víceméně pohádkový happy end, jak se sluší na původně americký muzikál. Hlavní postavou a pilířem celé hry je vodník Čochtan, kterého Werich tvořil jako postavu psanou pro sebe.

Premiéra 6. října 2011 v divadle Jiřího Myrona

Fotografie z posledního uvedení Mrazíka na ledě

MRAZÍK
Boris Urbánek, Nikolaj Budaškin

Autorský pohádkový muzikál na motivy slavné ruské filmové pohádky režiséra Alexandra Roua. Tato legendární ruská pohádka vypráví příběh o krásné a pracovité Nastěnce, statečném, ale domýšlivém Ivanovi a jejich lásce, která má tu čarovnou moc, že zlomí nejen pýchu a domýšlivost Ivanovu, ale také mocné kouzlo berly mrazilky. Bylo nebylo, jednoho dne zlá macecha a její dcera Marfuša vyhnaly hodnou Nastěnku do hlubokého lesa, aby tam umrzla. Nastěnka však v lese potkala kouzelného Mrazíka… A jak to bylo dál? To se dozvíte v Divadle Jiřího Myrona 8. prosince 2011. Divadelní premiéra původního českého muzikálu, který můžete znát z uvedení na zimních stadionech, jako krasobruslařskou muzikálovou revue.

Premiéra 8. prosince 2011 v divadle Jiřího Myrona

Fotografie z brněnského uvedení "Josefa"

JOSEF A JEHO ÚŽASNÝ PESTROBAREVNÝ PLÁŠŤ
Andrew Lloyd Webber, Tim Rice

“Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť” je prvotinou slavného mistra světového muzikálu Andrewa Lloyda Webbera. Muzikál byl původně napsán pro školu jako dvacetiminutové představení. Webberovi tehdy bylo pouhých devatenáct let. Dílo nezůstalo bez povšimnutí, a vzniklo z něj celovečerní představení, ke kterému napsal scénář Tim Rice. Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť doslova obletěl svět a stal se jedním z nejoblíbenějších muzikálů 20. a 21. století.

Námět zpracovává biblický příběh a vypráví o Josefovi, synu Jákobově. Josef má jedenáct bratrů, Jákob však upřednostňuje Josefa. Josef od Jákoba dostane kouzelný pestrobarevný plášť. Bratři Josefovi závidí a nastraží na něj past, plášť mu ukradou a myslí si, že Josef je mrtvý. Josef ze svízelné situace dílem osudu vyvázne. Nakonec se díky své schopnosti vykládat sny stane rádcem samotného faraóna, vládce Egypta. Josef se poté, co zjistí, že se jeho bratři změnili, usmíří i s nimi.

Premiéra 16. února 2012 v divadle Jiřího Myrona

Přebal nahrávky "Guys & Dolls" z roku 1950

KLUCI A HOLKY
Frank Loesser, Jo Swerling, Abe Burrows

Frank Loesser patří k nejlepším autorům americké hudební komedie 20. století, komponujícím i píšícím si vlastní písňové texty, v českém prostředí však zatím zcela neznámým. Bravurně střídá hudební styly, jeho jazyk je jak v hudbě, tak v textech velice kultivovaný, hravý a vtipný. V hudební komedii “Kluci a holky” (Guys and Dolls, Broadway 1950) dosahuje naprostého mistrovství. Libreto napsali podle povídek Damona Runyona Jo Swerling a Abe Burrows. Autoři užívají osobité ironie, aby divákovi představili skrznaskrz absurdní prostředí skupiny hazardních hráčů v kontrastu se světem Armády spásy a zejména jejích spanilých příslušnic. A toto vše je „pouhou“ kulisou pro příběhy opravdové lásky, končící napravenými hříšníky a hned dvěma svatbami.

“Kluci a holky” vyhráli dokonce pět prestižních ocenění Tony, byli mnohokrát znovu uvedeni na světových jevištích a v roce 1955 dokonce vznikl úspěšný stejnojmenný film, v němž si s chutí zahráli i Marlon Brando a Frank Sinatra. Národní divadlo moravskoslezské uvede hudební komedii “Kluci a holky” v české premiéře!

Premiéra 10. května 2012 v divadle Jiřího Myrona

Foto – archiv Musical.cz, mraziknalede.cz a en.wikipedia.org
Texty k inscenacím – ndm.cz


Ostrava
Ostrava: Zveřejněno obsazení “Pardon my English” a změna dramaturgického plánu
Pozvánky a konkurzy
Konkurz do ostravské inscenace muzikálu CATS (Kočky)
Ostrava
Alain Boublil zamířil do ČR debatovat nad ostravskou verzí muzikálu “Marguerite”
 • Jiří K.

  Jo, na Guys and Dolls jsem zvědav a těším se velmi :)


 • Ondřej Doubrava

  S tou prvotinou u Josefa je to sporné a měli by si to dramaturgové pohlídat, nerealizovanou prvotinou autorské dvojice Andrew Lloyd Webber a Tim Rice je muzikál “The Likes of Us”, který se před pár lety uvedl pro zajímavost koncertně, je z něj nahrávka a celkově je to docela dost snadno dohledatelná informace. Jinak už snad podnikneme nějaké kroky k tomu, aby se příští rok dobře mapovala i Ostrava, tahle sezóna asi bude stát za to, snad už se s novým vedením nebude stávat to, že hodně titulů vymění.


 • Bára S.

  Dotaz na autora: Neví se, zda se bude vypisovat nějaký konkurz? Třeba na Josefa a zda nebudu hostovat někdo z brňáků? Děkuji moc za případnou i dodatečnou odpověď =)


 • Jiří K.

  Tak právě se dívám na soupis premiér na webu NDM a zjišťuji, že Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť ze stránek zmizel a místo něj má být premiéra Polské krve Oskara Nedbala…


 • Ondřej Doubrava

  No jo, ostravská klasika, možná by opravdu mohli psát premiéry až později, až budou stoprocentnější, u té Ostravy se něco mění každoročně ve stylu “vsaďte se, že ten divácky nejznámější titul nakonec nebude…” Jasně, děje se to často všude, ale u těch hodně známých titulů pouze u Ostravy. Pokud chtějí vozit velké tituly, tak ať je oznámí až ve chvíli, kdy jejich realizaci máloco ohrozí. Zrovna Joseph je srdcovka, ok, dám si místo toho Marguerite, ale doufám, že Guys and Dolls nic neohrozí.


 • Jiří K.

  Už už jsem se chtěl leknout, že NDM nakonec zrušilo českou premiéru muzikálu Franka Loessera Kluci a holky (Guys and Dolls), naštěstí se jen změnil český název – SÁZKY Z LÁSKY