Ostrava

V Ostravě dnes ožije “Bible v rytmu rockenrolu” – “Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť”


V Divadle Jiřího Myrona (Národním divadle moravskoslezském) v Ostravě se dnes 4. 10. a v sobotu 6. 10. schyluje k první muzikálové premiéře sezóny a hned jde o světovou extratřídu, ba podle skromného názoru autora tohoto článku, naprostého krále v subžánru “rodinného muzikálu”,  druhé profesionální provedení prvního realizovaného díla (tím úplně prvním je počin “The Likes of Us”, který se doposud dočkal pouze koncertní verze) legendární dvojice Andrew Lloyd Webber a Tim Rice “Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť”.

Dílo, vycházející ze starozákonního příběhu o snílku Josefovi, které dostalo v roce 1968 svůj prazáklad coby krátké  školní představení  se své celovečerní podoby, po mnoha verzích, dočkal až v roce 1991. Tenkrt si titulní roli zahrála tehdejší pophvězda první velikosti Jason Donovan. (Mimochodem, Josef je mezi školními představeními stále trvalkou a  licencovat pro školy už jej lze i u nás.) Velmi blízko u našich hranic se objevil od května 1994 (aneb ještě před pražskou “ježíšovskou mánií”) na Nové scéně Bratislava v režii Josefa Bednárika, s překladem Kamila Peteraje, choreografii vytvořil Libor Vaculík.

Český divák se měl možnost s Josefem seznámit až o mnoho let později, nejdříve z televizního uvedení poutavého videofilmu z roku 1999 s Donny Osmondem v titulní roli, teprve poté následovala v říjnu 2006 úspěšná česká premiéra v Městském divadle Brno v režii Stanislava Moši (inscenace je stále na repertoáru).

Z brněnské verze v ostravském tvůrčím týmu zůstal scénograf Ondřej Zicha, který svůj koncept přepracoval a logicky bude zachováno i příjemně aktualizované české přebásnění Michaela Prostějovského.  I další tváře jsou osvědčené: režisérkou je Gabriela Haukvicová – Petráková, choreografem je Pavel Strouhal, kostýmy navrhla Lucie Loosová.

Vypravěčka Hana Fialová

„I když jsem překládal všechny muzikály Tima Rice a Andrew Lloyda Webbera, Josefa mám asi nejraději. Josef je milé představení plné úžasného humoru, má řadu morálních poučení, neb jak známo vychází z Bible a také ta hudba, kterou Andrew Lloyd Webber složil je nesmírně pestrá a barevná. Je to muzikál, který dává veliký prostor režii a choreografii.“

Michael Prostějovský

Pokud byste se těšili na zbrusu novou písničku Faraona, která se objevila v poslední londýnské inscenaci v Adelphi Theatre z roku 2007, do níž si pomocí reality show svého Josefa volili sami britové (zvítězil v těchto dnech již zcela etablovaný Lee Mead)  tak tu ostavské nastudování obsahovat bohužel nebude, ale jistě to není žádná piha na kráse.

Ačkoliv se tvorba obou autorů k rodinným projektům vrací, Lloyd Webber částečně v CATS a například Starlight Expressu, Tim Rice zase otextoval nejskavnější disneyovské tituly a oba dva naposledy dopsali písně do legendárního “The Wizard of Oz”, Josefova hravost je naprosto výjimečná. Sahá od popu, přes country, highlight tvoří nesmrtelný “elvisovský” výstup Faraona. Celou dobu si navíc můžeme vychutnávat nakažlivý jemný humor, v kombinaci s nenásilným morálním ponaučením. Snad se všechny příměsy správně snoubí i v Ostravě, navíc když inscenaci poprvé v ČR podporuje i živý dětský sbor. Představení bychom za Musical.cz měli vidět v listopadu.

„Jsem rád, že do Ostravy přichází muzikál, který napsali právě tihle dva autoři Tim Rice a Andrew Lloyd Webber. A Josef, jejich první dílo, je plné humoru a muziky, která chytne a nepustí ani týden potom, co jste byli na představení. Nemusíte znát Bibli, ten příběh pochopíte, stejně jako nadsázku a poučení. A při tom se smějete a zpíváte si nahlas – a v hledišti při tom nejste sami! S Timem Ricem jsem se několikrát potkal a byla to nezapomenutelná setkání, kdy jsem pochopil nejen to, jaký je člověk, ale taky proč jeho texty jsou právě takové jaké jsou.“

Patrick Fridrichovský

Faraon (Pavel Liška), Josef (Roman Harok) a Vypravěčka (Hana Fialová)

Obsazení a tvůrčí tým

JOSEF
Roman Harok/Tomáš Novotný

VYPRAVĚČKA
Oľga Bezačinská/Hana Fialová/Lenka Háčková

FARAON
Pavel Liška/Igor Orozovič/Jaroslav Rusnák

JÁKOB
Jan Drahovzal/Libor Olma

RÚBEN
Peter Svetlík

ŠIMEÓN
Juraj Čiernik/Miroslav Urbánek ml.

LÉVY
Robert Kozmík

NEFTALI
Lukáš Moravec

ISACHAR
Roman Žiška

AŠER
Zbygniew Kalina/Jan Kaštovský

DAN
Ivan Dejmal

ZEBULÓN
Tomáš Haas/Martin Tomsa

GÁD
Josef Lekeš

JUDA
Marcel Školout

BENJAMIN
Michal Sedláček / Robert Urban

PUTIFAR
Pavel Liška/Petr Miller

MADAM PUTIFAROVÁ
Veronika Forejtová / Eva Zbrožková

ČÍŠNÍK
Peter Svetlík/Robert Urban

PEKAŘ
Josef Lekeš

RÚBENOVA ŽENA
Eva Jedličková/Eva Villámová

APACHE, FRANCOUZSKÁ TANEČNICE
Eva Jedličková/Jana Tabrea

MANŽELKY OSTATNÍCH BRATRŮ
Jarmila Hašková, Janka Hoštáková / Tereza Cisovská, Jana Kurečková, Petra Langerová, Dagmar
Mimrová, Ilona Piskořová, Lenka Vaňkátová, Eva Villámová, Veronika Gidová, Daniela Kupčíková,
Zdenka Mervová, Jana Tabrea

EGYPŤANÉ, STRÁŽE a další
Čestmír Prymus, Petr Miller, Miroslav Urbánek ml.

Balet
Veronika Fukalová, Nikola Jandová, Soňa Lazarová, Kateřina Likóová, Nikola Seidlerová

Děti z Operního studia NDM pod vedením Lenky Živocké

České přebásnění Michael Prostějovský
Režie Gabriela Haukvicová-Petráková
Hudební nastudování Jakub Žídek
Dirigent Jakub Žídek/Marek Prášil
Choreografie Pavel Strouhal
Scéna Ondřej Zicha
Kostýmy Lucie Loosová
Sbormistr Bohumil Vaňkát
Dramaturgie Patrick Fridrichovský
Asistent režie Josef Novák-Wajda
Asistent choreografie Jana Tomsová
Korepetice Jakub Žídek/Petr Miller

Autor fotografií z inscenace: Radovan Šťastný Za poskytnutí materiálů děkujeme dramaturgovi inscenace Patrickovi Fridrichovskému.


Plzeň
Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť září v Plzni (recenze)
Aktuální zprávy
Andrew Lloyd Webber zpřístupní své muzikály on-line a zdarma
Ostrava
Muzikál “Marguerite” představuje český tvůrčí tým, překládat bude Prostějovský
 • Pepek

  No Josefa se moc těším jdu 19.října ….vstupenky koupené hodně dopředu….Pačko všem fajn kulturní zažitek ….


 • Dana

  Taky se těším, jdu 30.12., bude to příjemné zpestření mezi svátky :-)


 • Pavlína

  Viděla jsem v provedení jednoho studentského souboru v USA, následně jsem si koupila CD (Josepha zpíval Donny Osmond) a poslouchala stáááále dokola. Krásné melodie, Sir Webber prostě nezklame. Doufám, že show bude někdy k vidění i v Praze (vím, že už byla, ale nepodařilo se mi na ni dostat). Velmi by mě zajímalo české přebásnění (pro porovnání), anglické texty znám skoro nazpaměť.


 • Ondřej Doubrava

  Pavlína: Kompletní české přebásnění je v “malém” programu Městského divadla Brno, co znám ostravské programy, také by tam pár textů mohlo být, dám vědět. Osobně mám to české přebásnění moc rád, je moc milé.


 • Pavlína

  Ondra: Děkuju, dejte vědět, byla bych ráda, kdybych je mohla nějak získat. Nepochybuji, že je přebásnění milé, Michael Prostějovský to prostě umí – dokonce bych řekla, že Ježíš je v češtině ještě lepší než v angličtině.


 • Ondřej Doubrava

  Pavlína: Ten brněnský program, kde jsou texty komplet všechny, si můžete koupit tady: http://www.mdb.cz/detail-zbozi-43/?id=88&menu=knihy


 • Pavlína

  Ondřej: Vy jste prostě skvělej, vůbec by mě nenapadlo to tam hledat. Díky, už mám objednáno.


 • Ondřej Doubrava

  Pavlína: Však to je maličkost. Poradím rád. ;-)


 • Dana

  Tak jsem byla dneska na Josefovi a BOMBA!!! Moc jsem se pobavila, super scéna, kostýmy, úžasné výkony účinkujících. Když si někdo potřebuje zvednout náladu, tak můžu jen doporučit :-) !!! Myslím, že jsem v Ostravě ještě neviděla z tohoto žánru něco tak skvělého, opravdu se to povedlo.


 • Pepek

  Ahojky ja byl včera a bylo to super ….úžasné super při děkovačce celé divadlo stálo …..Všem doporučuji určitě zajdětě nebudete litovat ….


 • Pavlína

  Nechcete s tím přijet do Prahy? Do Ostravy se teď těžko dostanu!


 • Ondřej Doubrava

  Pavlína: Obávám se, že s touto ostravskou inscenací, kdy je scéna opravdu poměrně “širokoúhlá” a na jevišti jsou přímo desítky účínkujících najednou, jen tak snadno nikde hostovat nebude, pro cestování je vhodná verze brněnská, která náhle vyznívá dokonce poměrně komorně, ale nevím jestli se ještě někdy brzy v programu MdB objeví. :-) Však se to brzy dočtete v recenzi, představení jsem viděl v neděli.

  Jinak v ostravském programu bohužel žádný kousek z české verze libreta není, ale za přátelskou cenu 35,- je velmi hezký se zajímavým průvodním textem. Jinak jsem si v tom libretu všimhl asi čtyř kosmetických úprav, nic co by stálo hlouběji za zmínku.


 • Pavlína

  Asi si to tu už nikdo nepřečte, přece jenom článek není úplně nejčerstvější. :-) Ale přesto sem chci napsat, že se mi tento týden podařilo na Josefa do Ostravy zavítat a opravdu se ta dlouhá cesta (od Prahy) vyplatila a představení, které jsem viděla před lety v USA v podání jednoho studentského souboru bylo proti tomu ostravskému slabý odvar. :-)