Brno

Muzikálový hit PRETTY WOMAN odstartuje sezónu v Brně. Již příští týden


Novou divadelní sezónu odstartuje Městské divadlo Brno ve velkém stylu, a to premiérou romantického muzikálu Pretty Woman, který vznikl na motivy světoznámé americké love story a který bude na českém jevišti uveden vůbec poprvé.

Pohledná, milá a chytrá dívka z velmi chudých poměrů se setká s bohatým, okouzlujícím, ale trošku snobským mužem. Ačkoli je dělí propastné společenské rozdíly, zamilují se do sebe a jeden druhého změní. Tentokrát se nejedná o pohádku o Popelce, ale jde o příběh, který je stejně oblíbený a všeobecně známý. Stačí snad jen dodat, že hlavní postavy této romantické love story se jmenují Vivian a Edward, ona je prostitutka a on businessman, a už se každému vybaví film z roku 1990, ve kterém zazářili Julia Roberts a Richard Gere.

O filmu Pretty Woman se dnes už s jistotou dá hovořit jako o kultovním. Na filmová plátna se dostal hned na začátku devadesátých let (1990) a pro zmíněnou dekádu je, dalo by se říci, ikonický. Autor scénáře Jonathan Frederick Lawton je podepsán pod mnoha dalšími snímky, nejznámější jsou asi Milenky (Mistress, 1992) či Přepadení v Pacifiku (Under Siege, 1992). V původním scénáři, který byl zamýšlen jako temné sociální drama o těžkém životě prostitutek, byla Vivian závislá na kokainu a součástí její dohody s Edwardem bylo, aby se drogy po celý týden strávený s ním nedotkla. Peníze chtěla na cestu do Disneylandu. Dohodu nedodržela, Edward ji vyhodil z auta a ujel. Na konci filmu pak měl být záběr, jak Vivian se svou kolegyní z branže míří směr Disneyland autobusem.

Poté, co se o scénář s názvem 3000 dolarů začalo zajímat vedení studia Walta Disneyho, se změnil název i koncept na romantickou komedii o prostitutce Vivian a businessmanu Edwardovi a této změny jistě nikdy nikdo nelitoval. Komedie, ve které zazářili Julia RobertsRichard Gere, totiž stála pouhých 14 milionů dolarů a svým producentům vydělala 463 milionů, čímž se zařadila mezi největší kasovní trháky Walt Disney Company. Julii Roberts pak přinesla nejen Zlatý glóbus a nominaci na Oscara, ale nastartovala i její hvězdnou kariéru. Režisérem filmu byl ostřílený hollywoodský matador Garry Marshall, který má na svém kontě mnoho úspěšných filmů, z těch nejvýraznějších jmenujme alespoň Nevěstu na útěku (Runaway Bride, 1999) opět s Roberts a Gerem nebo dva díly Deníku princezny (The Princess Diaries, 2001 a 2004). Garry Marshall odstartoval svoji uměleckou dráhu jako televizní scenárista, již od roku 1961 působil v Hollywoodu a od roku 1966 také jako producent. Celkem se spolupodílel na výrobě 14 velkých televizních seriálů, jako vedoucí výroby se podílel zhruba na pěti stovkách seriálových epizod. Kromě televizní a filmové režie se věnoval i klasické divadelní režii, a to včetně příležitostné režie operních děl. Má svoji hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Pretty Woman: The Musical

V březnu 2014 bylo oznámeno, že slavný hollywoodský trhák bude adaptován pro muzikálové jeviště. K napsání scénáře byli osloveni právě původní scenárista Lawton a režisér Marshall. Ačkoli Marshall zemřel v červenci 2016, producentka Paula Wagner uvedla, že práce na muzikálu budou pokračovat: „Vím, že by od nás chtěl, abychom pokračovali, a proto přineseme tento příběh na Broadway.“ Aby celá adaptace udržela kýžený retro styl počátku devadesátých let, byli jako autoři hudby přizváni kanadský zpěvák a muzikant Bryan Adams a jeho letitý spolupracovník Jim Vallance, kteří jsou také pro devadesátá léta signifikantní. Asi nejznámějším Adamsovým hitem je píseň (Everything I Do) I Do It for You z alba Waking Up the Neighbours (1991) – ústřední píseň z filmu Robin Hood: Král zbojníků s Kevinem Costnerem a Alanem Rickmanem. Vysloužila si i zápis do Guinessovy knihy rekordů díky neuvěřitelným šestnácti týdnům stráveným na první příčce hitparády ve Velké Británii a sedmnácti týdnům v USA. Jenom v USA se prodalo více jak tři miliony kopií této písně. V roce 1993 natočil Adams společně se Stingem a Rodem Stewartem singl All for Love k filmu Tři mušketýři.

Režie muzikálu byla svěřena zkušenému broadwayskému režisérovi a choreografovi Jerrymu Mitchellovi (režíroval například muzikály Hairspray nebo Kinky Boots).

Světová premiéra show Pretty Woman: The Musical se odehrála v Oriental Theater v Chicagu v březnu 2018 a hrála se pět týdnů až do 15. dubna, aby mohla být přesunuta na Broadway. V hlavních rolích zářili Samantha Barks a Steve Kazee jako Vivian a Edward. Již 16. srpna 2018 se uskutečnila broadwayská premiéra v Nederlander Theatre, odehrálo se celkem 27 previews a 420 představení (poslední 20. července 2019).

Zvláštní repríza se uskutečnila 9. července 2019, kdy se Wesley Orbison a Alex Orbison připojili k obsazení na jevišti, aby zazpívali skladbu Oh, Pretty Woman k oslavě 55. výročí vydání písně a na počest jejich zesnulého otce Roye Orbisona, jenž by autorem a interpretem slavného songu, který dal název filmu i muzikálu, avšak do divadelního provedení se dostal až dodatečně.

Pretty Woman: Evropa

Kromě amerických inscenací se objevil muzikál Pretty Woman v září 2019 v Hamburku (Stage Theater an der Elbe) a v únoru 2020 v Londýně (Piccadilly Theatre). Oficiální westendská premiéra proběhla 3. března 2020, inscenace ovšem musela skončit hned 16. března kvůli covidovým omezením. Svého znovuotevření na West Endu se muzikál dočkal 8. července 2021, tentokrát v Savoy Theatre (kdy v Piccadilly Theatre uvolnil místo plánované muzikálové novince Moulin Rouge!). A od 28. září do 17. října 2021 by se měl muzikál uvádět v italském Miláně (Teatro Nazionale CheBanca).

Pretty Woman: Brno

Režisér brněnské inscenace a ředitel Městského divadla Brno měl možnost zhlédnout představení v Chicagu a již tam byl z muzikálu nadšen. Od té doby divadlo intenzivně jednalo s majiteli práv, aby tento nejnovější kousek světové muzikálové produkce mohl být uveden také v Brně.

Českou premiéru čerstvého broadwayského muzikálového trháku, který nabízí veselý, dojemný, něžný i dravý příběh, v překladu Zdeňka Bartoše uvede na jeviště režisér Stanislav Moša se svým týmem – dirigenty a autory hudebního nastudování jsou Dan Kalousek a Josef Javora, v úpravě hudebního aranžmá Daniela Kyzlinka, scénu navrhl Christoph Weyers, kostýmní návrhy pocházejí z dílny Andrey a Adély Kučerových, choreografem je Michal Matěj, dramaturgem pak Miroslav Ondra. V hlavních rolích se můžete těšit na Hanu Holišovou nebo Svetlanu Janotovou nebo Terezu Navrátilovou, Petra Gazdíka nebo Petra Štěpána, Kristýnu Daňhelovou nebo Dagmar Křížovou nebo Viktórii Matušovovou, Roberta Jíchu nebo Igora Ondříčka, Tomáše Saghera nebo Jakuba Uličníka či Zdeňka Junáka nebo Ladislava Koláře a mnohé další.

Veřejné premiéry se uskuteční 11. a 12. září 2021 na Hudební scéně Městského divadla Brno.

Pretty Woman - MdB - tisková konference

Pretty Woman – MdB – tisková konference

OBSAZENÍ
PRETTY WOMAN

Vivian – Hana Holišová / Svetlana Janotová / Tereza Navrátilová (understudy)
Edward Lewis – Petr Gazdík / Petr Štěpán
Kit Deluca – Dagmar Křížová / Kristýna Daňhelová / Viktória Matušovová
Happyman – Pan Thompson a další – Robert Jícha / Igor Ondříček
Phillip Stuckey – Tomáš Sagher / Jakub Uličník
James Mores – Zdeněk Junák / Ladislav Kolář

V dalších více rolích
Jan Brožek / Tomáš Tlučhoř
Ondřej Studénka / Kristian Pekar
Marco Salvadori / Filip Biró
Bohumil Vitula / Patrik Földeši
Jonáš Florián / Libor Matouš
Radek Novotný / Jiří Mach / Petr Drábek
Daniel Rymeš / Rastislav Širila
Adam Kaňák / Ondřej Halámek
Rastislav Gajdoš / Karel Škarka
Sára Milfajtová / Markéta Pešková / Evelína Studénková
Zuzana Holbeinová / Eliška Skálová
Adriana Hrdličková / Alžběta Janíčková
Linda Milotová / Marta Matějová / Tereza Navrátilová (understudy)
Nikol Wetterová / Barbora Remišová / Barbora Slaninová
Dagmar Křížová / Barbora Goldmannová / Mária Bikárová / Sarah Salloum
Janika Kolářová / Diana Velčická / Esther Mertová
Jana Musilová / Lenka Bartolšicová
Magda Vitková / Martina Severová

Swing
Michal Matěj / Hana Kubinová

AUTORSKÝ a TVŮRČÍ
TÝM

Autoři: Garry Marshall, Jonathan Frederick Lawton, Bryan Adams, Jim Vallance
Režie a úprava: Stanislav Moša
Překlad: Zdeněk Bartoš
Kostýmy: Andrea Kučerová, Adéla Kučerová
Scéna: Christoph Weyers
Choreografie: Michal Matěj
Dramaturgie: Miroslav Ondra
Hudební nastudování a dirigenti: Dan Kalousek, Josef Javora
Sbormistr: Dan Kalousek
Korepetice: Monika Jakubíčková, Jaroslava Michalíková
Klavírní výtah: Zdeněk Bartoš
Úprava hudebního aranžmá: Daniel Kyzlink
Světelná režie: David Kachlíř
Zvuková režie: Michal Hula
Zvuková supervize: Jiří Topol Novotný, Petr Gazdík
Plakát: Petr Hloušek, Tino Kratochvil
Umělecký záznam a střih představení: Dalibor Černák
Asistenti režie: Jan Brožek, Stanislav Slovák
Asistent choreografie: Hana Kubinová
Produkce: Zdeněk Helbich
Orchestr MdB
Představení řídí: Iveta Černá, Igor Maršálek

Zahajovací zkouška: 10. září 2020
Premiéra: 11. a 12. září 2021 na Hudební scéně MdB

FOTOGALERIE

Tisková konference Pretty Woman – MdB – 1. 9. 2021
Tereza Navrátilová , Pretty Woman, Městské divadlo Brno, Tisková konference

Tereza Navrátilová

Svetlana Janotová, Pretty Woman, Městské divadlo Brno, Tisková konference

Svetlana Janotová

Petr Gazdík a Robert Jícha, Pretty Woman, Městské divadlo Brno, Tisková konference

Petr Gazdík a Robert Jícha

Petr Štěpán a Kristýna Daňhelová, Pretty Woman, Městské divadlo Brno, Tisková konference

Petr Štěpán a Kristýna Daňhelová

Stanislav Moša a Miroslav Ondra, Pretty Woman, Městské divadlo Brno, Tisková konference

Stanislav Moša a Miroslav Ondra

Tino Kratochvil, Kristýna Daňhelová, Igor Ondříček, Pretty Woman, Městské divadlo Brno, Tisková konference

Tino Kratochvil, Kristýna Daňhelová, Igor Ondříček

Robert Jícha a Michal Matěj, Pretty Woman, Městské divadlo Brno, Tisková konference

Robert Jícha a Michal Matěj

Dan Kalousek, Pretty Woman, Městské divadlo Brno, Tisková konference

Dan Kalousek

Petr Gazdík, Tereza Navrátilová, Svetlana Janotová, Petr Štěpán, Pretty Woman, Městské divadlo Brno, Tisková konference

Petr Gazdík, Tereza Navrátilová, Svetlana Janotová, Petr Štěpán

Foto: Radek Janda | Musical.cz

Brno
Městské divadlo Brno nadělí již dnes dárek v podobě Vánočního koncertu
Brno
Brněnský tým připravil muzikál pro švýcarské publikum
Recenze a reportáže
“Nahá múza” – příjemný výlet do světa pařížských umělců
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!