Zahraničí

Slavný “The Wizard of Oz” v příštím roce ovládne West End s legendárním tvůrčím týmem


Do Londýna na jaře 2011 dorazí „Čaroděj ze země Oz“. To by nebylo nic až tolik výjimečného, divadelní ztvárnění tohoto kultovního filmového titulu se čas od času objeví. Důležité je, že této produkce se ujal sám Sir Andrew Lloyd Webber a první fakta znějí naprosto fantasticky, ostatně posuďte sami.

Jelikož je nám jasné, že u nás „The Wizard of Oz“ díky mnoha faktorům kultovní záležitostí není (byl v ČR v televizi několikrát uveden, ale trvalkou se nestal, možná by kvůli současnému dění v hudebním divadle neškodila repríza), na začátek článku malá rekapitulace.

Snímek společnosti MGM z roku 1939 s nesmrtelnou Judy Garland je pohádkovým muzikálem na motivy knihy L. Frank Bauma pojednávající o dívce Dorotce, kterou tornádo zanese z Kansasu do říše Oz. Na cestu domů  se musí zeptat Čaroděje a tak se v darovaných červených střevíčcích vydává na cestu, během níž potká nové přátele, bojácného Lva, Strašáka, co by chtěl mít v hlavě mozek místo pilin a Plecháče. Ten pro změnu postrádá srdce.  Během putování se musí vypořádat i se zlou čarodějnicí ze Západu.

Ostatně, zájemci si  pro doplnění vzdělání mohou snadno skočit do obchodu pro DVD, na našem trhu je zejména v e-shopech dostupná i čtyřdisková edice, jíž můžeme bez přehánění skutečně označit jako regulérně sběratelskou, ale třeba si vystačíte i s dostupnějším jednodiskovým vydáním.

Logo muzikálu klasické dílo asociuje opravdu sympaticky

Představení produkované Andrewem Lloydem Webberem a Billem Kenwrightem v režii Jeremyho Sanse bude obsahovat všechny filmové, značně chytlavé písně dvojice Harold Arlen/E. Y. Harburg , jmenujme tedy „Over The Rainbow“, We’re Off to See the Wizard“ a „Follow The Yellow Brick Road“, . Ovšem, aby inscenace nebyla jen pouhým převedením filmu na plátno, dojde na několik překvapení a také k rozšíření příběhu o nové melodie. O ně se nepostaral někdo jiný, než snad u nás nejznámější autorský tým žánru – Andrew Lloyd Webber a Tim Rice! Je to jejich první větší spolupráce po neuvěřitelných třiceti letech.

Hlavní roli Dorotky si zahraje Danielle Hope, vítězka Lloyd Webberovy britské muzikálové show „Over The Rainbow“(paralelně s ní se hledal i správný psík pro roli Dorotčina zvířecího kamaráda Tota).  Ta se díky oficiálně umístěným klipům na YouTube či na stránkách BBC dala docela dobře sledovat i u nás.  Zajímavostí je, že coby „understudy“ v přesně dané termíny (čili z našeho českého pohledu spíše jako alternace) vystoupí v roli Dorotky Sophie Evans, která se v soutěži umístila na stříbrné pozici.

Pokračujeme v ohromujících informacích – titulní roli Čaroděje totiž ztvární Michael Crawford – slavný divadelní, filmový a televizní herec, muzikálová star, první představitel Phantoma v “The Phantom of the Opera” v roce 1986. Na jevišti na West Endu se zatím objevil coby Hrabě Fosco v předposledním Lloyd Webberově muzikálu „The Woman In White“ z roku 2004.

Andrew Lloyd Webber, Danielle Hope a Michael Crawford na propagační fotografii (Autorka fotografie - photo credit: Gabrielle Crawford)

Další informace naleznete na oficiálních stránkách muzikálu, další zprávy budou dostupné během října. Předpremiéry začínají 7. února 2011, premiéra proběhne 1. března 2011 v London Palladium (současném domově „Sister Act“). My slibujeme, že si „The Wizard of Oz“ v Londýně ujít rozhodně nenecháme.

Tiskové materiály Musicalu.cz laskavě poskytla Jennifer Reynolds z PR agentury Target Live.

Press enquiries provided by Jennifer Reynolds from Target Live. Thanks for collaboration.


Aktuální zprávy
Muzikál FANTOM OPERY on-line a zdarma
Zahraničí
Frank Wildhorn a jeho muzikály (3. část)
Zahraničí
Olivierovy ceny letos ovládly muzikály “Top Hat” a “Sweeney Todd”
 • fiona1310

  Tak na to se hodně těším! Kniha Čaroděj ze země OZ byla mou nejoblíbenější, když jsem byla malá. Naši mi jí museli číst každý den. Když jsem pak už uměla číst, ještě hodněkrát jsem jí přečetla.Řečeno dnešním slovníkem, je to má kultovní záležitost:):).


 • Ondřej Doubrava

  A já se pak těším, až si dám třeba dvojpředstavení s Wicked (dle mě je znalost Čaroděje ze země Oz pro správné vychutnání Wicked naprosto nezbytná, i když to samostatně částečně logicky funguje taky) :-) Ale Wicked už jsem viděl, takže teď čekám na tuhle megaudálost a váhat nebudu a jedu hned na jaře, ať tam stihnu toho Michaela Crawforda (kdo ví, třeba je to jedna z posledních příležitostí, jak ho vidět). O nových písničkách od dvojice Lloyd Webber – Rice ani nemluvě. :-) Bookovat lístky dopředu netřeba, uplatním si slevu na pokladně.


 • milanzitka

  Tak lístky mám už od skončení soutěže BBC One Over The Rainbow, moc se na to těším :))) Soutěž samotnou jsem sledoval online každý víkend, myslím že skutečně vyhráli ti správní :) a jsem moc zvědav co za skvosty Andrew a Tim připíší :)


 • Jiří K.

  Milan Zítka: Lístky teda ještě nemám, ale určitě musím zajet. Ale spíš mě zajímá Sophie ;)


 • milanzitka

  Jiří K.: Sophie je také výborná, vzhledově se mi jako Dorotka líbila už od začátku, má hezký hlas, skvělý rozsah, ale něco mi u ní prostě chybí… Je ale ještě mladá, když bude makat stejně jako v průbehu soutěže, určitě to dotáhne daleko ;) Věřím, že i ona bude v roli zářit, pro mě ale Dorotkou vždy bude Danielle ;)


 • Jiří K.

  Milan: Je pravda, že herecky není tak přesvědčivá jako Danielle, ale myslím, že přímo ALW někde říkal, že jí zaplatí herecké kurzy atd. Na mě je Danielle málo “oduševnělá” ;)

  Kam se asi poděly ostatní holky? Jen vím, že Lauren (skončila na 3. místě) je teď jako Sandy v londýnské Pomádě…


 • milanzitka

  Jiří: Pokud vím, tak Stephanie dostala roli v seriálu Hollyoaks (něco jako u nás Ulice), Steph hrála v muzikálu Smokey Joe’s Cafe a také se objevila v muzikálu The Wiz. Věřím, že i ostatní dorotky si nežijí špatně ;)


 • Jiří K.

  Také věřím, že si nežijí špatně. Spíš bych některé někdy zase rád viděl/slyšel ;) Byly to zajímavé “holky” :)


 • milanzitka

  ještě doplním čerstvě nalezený článek o Dorotkách, jak se mají ;)
  http://www.wizardofozthemusical.com/2010/10/13/over-the-rainbow%E2%80%A6where-are-they-now/


 • Jiří K.

  Taky jsem dnes četl :)


 • milanzitka

  Právě jsem se vrátil z Londýna, kde jsem tento muzikál zhlédl a jsem z něj velmi nadšený. Opravdu úžasná “leading lady” Daniel Hope, která se od zmíněné televizní soutěže posunula o další veliký krok vpřed a její podání Dorotky prostě nemělo chybu a právem si zasloužila své standing ovation. I ostatní byli skvělí, Michael Crawford v roli profesora Marvela (která má jednu z přidaných písní) a Čaroděje ze země Oz, Emily Tierney jako Glinda, Hannah Waddingham jako zlá čarodějnice ze západu a všichni ostatní.

  Co se týče nových písní, čekal jsem větší “pecky”, na druhou stranu skvěle zapadají k již legendárním původním melodiím a například instrumentální variace písně Red Shoes Blues (http://www.youtube.com/watch?v=yvm3xmf4FPY) jsou vynikající. Co mě velice zaujalo byla scéna, všechny kulisy se s dálkou od hlediště zmenšovaly a fungovala tak skvělá perspektiva. Uprostřed pódia je točna, vnější kruh je sestavený z led panelů (po většinu času yellow brick road), který se může i naklánět do stran, a vnitřní kruh je sestavený ze dvou “spojených kapek” (něco jako ), které fungovali jako propadlo a také se nakláněly. Naprosto skvěle fungovaly i projekce, které ve spojení s uvedenou multitočnou a výborným lightdesignem vytvořily nezapomenutelné tornádo, už jen kvůli němu se na tento muzikál vydám někdy znovu.

  Je to jen pár postřehů, všechny mé dojmy by byly delší. A ačkoliv se přece jenom jedná o pohádku, své si tam najdou určitě všichni. Krátký sestřih z muzikálu: http://www.youtube.com/watch?v=khRDVCPwPG4

  A na závěr bych chtěl poděkovat Ondřejovi za nápad dvojpředstavení s Wicked, byl to opravdu intenzivní muzikálový den :-)


 • Jiří K.

  Už se taky těším, až to uvidím. Ještě jsou tak aktivní, pravidelně doplnují nové informace, videa atd. na facebookovské stránky, na youtube atd. :)


 • milanzitka

  To jo, všechna videa z průběhu tvorby a zkoušek jsou zajímavá :-)

  A ještě k mému předchozímu příspěvku. Nějak jsem pozapomněl do závorky u spojených kapek napsat “jin jang”.


 • Jiří K.

  Nejen ta z příprav, ale i ze samotného představení ;)
  Mimochodem, 2. května vychází 2CD nahrávka…


 • milanzitka

  Na dvojCD se moc těším, koupím si ho k narozeninám až se na “Wizarda” v září znovu vydám :)


 • milanzitka

  Kdo by chtěl vidět nějaká videa přímo z muzikálu, navštivte profil:
  http://www.youtube.com/user/WizardofOzFan123
  Mezi nahranými videi jsou 4 záznamy z premiéry, které jsou používány pro účely reklamy, či do TV reportáží, tady je ovšem naleznete celé.


 • Jiří K.

  Nevěděl jsem, kam informaci umístit, tento článek mi přijde nejvhodnější…

  MagicBox vyprodává za 399,-Kč čtyřdiskovou (4DVD) sběratelskou edici muzikálu Čaroděj ze země Oz, je tu mnoho bonusů, filmy o filmu, vzpomínky tvůrců, dále také další filmová zpracování Čaroděje a tematiky Země OZ (i z éry němých filmů). Dále komplet obsahuje soundtrack, propagační fotografie, kopie originálního programu, vstupenky, pozvánky, vzpomínkovou knihu atd.
  http://www.magicbox.cz/sleva/carodej-ze-zeme-oz-ctyrdiskova-sberatelska-edice-4-dvd

  Určitě stojí za koupi! :)