Zahraničí

Český muzikál “Štěstí dam” se dočkal zinscenování v Budapešti!


Inscenace původního českého muzikáluŠtěstí dam”, jež vznikla na motivy Zolova románu “U Štěstí dam” jako společná práce studentů pražské DAMU, se setkala ihned po svém uvedení na scéně pražského divadla Disk v roce 2008 s velkým ohlasem kritiky i veřejnosti. Všimla si jej také v Praze často hostující, známá maďarská režisérka a ředitelka budapešťského divadla Vígszínház a Pesti Színház Enikő Eszenyi, která posléze pozvala mladý autorský tým, aby muzikál Štěstí dam nastudoval se souborem jejího divadla.

Štěstí dam v Budapešti

Štěstí dam v Budapešti

Mimořádně poutavé a živé představení vypráví příběh nevinné venkovské dívky Denisy, která přichází do Paříže, hlavního města lásky a módy, hledat štěstí. Získává místo prodavačky v elegantním obchodním domě „U Štěstí dam“, kde se setkává s nemilosrdnými zákony peněz a moci. V překotném světě volné lásky, vražedných intrik a módního šílenství, jež ženy připravuje o rozum, se snaží vydobýt své místo na slunci… Na půdorysu jednoduchého příběhu o Popelce, který je ovšem značně ironizován, se autoři snaží vzbudit aktuální společensko-politické otázky a pomocí zábavných hudebních čísel apelovat na věčné problémy současnosti, jako jsou korupce, svévolné zacházení se zaměstnanci v obchodních řetězcích, šikanování, rasismus a také manipulace zákazníků pomocí nejrůznějších reklamních triků.

Podmanivá, energická hudba výpravné inscenace, vycházející z nejrůznějších hudebních žánrů, vytváří na jevišti strhující atmosféru. Nastudování muzikálu (s původním přídomkem musical radical) je výsledkem společné práce mladého tvůrčího týmu pod vedením čerstvé absolventky pražské DAMU Lucie Málkové (jejímž režijním debutem byla právě česká inscenace Štěstí dam) a souboru budapešťského divadla Vígszínház.

Štěstí dam v Budapešti

Štěstí dam v Budapešti

Štěstí dam jsme spolu s Honzou Tošovským a M. O. Štědroněm napsali v reakci na to, ze muzikál nemusí být jen plytký, sladkobolný příběh v čele s pěti celebritami, jak se to v Čechách bohužel děje, ale že je to plnohodnotný hudebně-dramatický žánr, který svou formou může zábavně a lehce vyprávět o zásadních problémech současnosti. Možnost přenést muzikál, který vznikl na půdě DAMU, na jeviště předního budapešťského divadla, se jevila v tomto kontextu jako zázrak. Je příjemné vidět ožívat naše myšlenky v podmínkách profesionálního divadla, s herci všech věkových kategorií. Nutno také dodat, že s herci, kteří zde platí za velké osobnosti a kteří jsou velmi respektovaní, často nositelé zdejší varianty ceny Alfréda Radoka. Zároveň je velmi zajímavé sledovat, jak odlišné je české a maďarské divadelní vnímání. Na východ od nás ubývá humoru a českého zlehčování a věci dostávají mnohem surovější a naléhavější ráz. Je to obrovská zkušenost a také čest uvádět český muzikál mimo hranice ČR. Není to totiž vůbec samozřejmé,“ říká režisérka inscenace Lucie Málková.

„Inscenace Štěstí dam je prvním hostováním zahraničního tvůrčího týmu za mého působení ve funkci ředitelky divadla Vígszínház, pod nějž spadá také scéna Pesti Színház,“ osvětluje okolnosti vzniku pešťské inscenace Enikő Eszenyi. „Do budoucna samozřejmě plánujeme tuto formu spolupráce dále rozvíjet – zvát bychom chtěli nejen jednotlivé režiséry ze zahraničí, ale celé autorské týmy. Na Prahu padla volba, protože ji dobře znám a za poslední léta jsem tam měla možnost několikrát hostovat, práce v českém prostředí, především v Národním divadle, mě hodně obohatila. Když jsem se seznámila s inscenací v pražském Disku, hned jsem se rozhodla k nám režisérku s jejím týmem pozvat. Na příští sezónu pak jednáme o hostování Michala Dočekala.“

.

ŠTĚSTÍ DAM (A nő vágya)

„Lidi chtěj světlo ve skleněným chrámu, oslepnout, omdlít a oddat se slasti…“

Štěstí dam v Budapešti

Štěstí dam v Budapešti

Premiéra: 3. října 2009 v 19 hodin
Místo konání: Pesti Színház, Váci u. 9, Budapešť

Hudba: Miloš Orson Štědroň
Libreto: Lucie Málková, Jan Tošovský
Překlad: Robert Gál
Přebásnění textů písní: Judit Ágnes Kiss
Scéna: Iva Němcová
Kostýmy: Petra Vlachynská, Barbara Wojtkowiak
Hudební nastudovaní: Zoltán Keresztes
Dramaturgie: Attila Lőrinczy
Asistent režie a tlumočník: László Szabó G.
Choreografie: Eva Duda
Režie: Lucie Málková

Hrají: Barbara Hegyi, Géza D. Hegedűs, Éva Bata, Zsolt Sarádi, Patrícia Kovács, Béla Fesztbaum, Erzsébet Kútvölgyi, Gábor Csőre, András Lajos, Martina Kovács, Zsuzsa Hullan, Attila Viszt, Kata Ruzsik j.h.

Více informací na: www.pestiszinhaz.hu


Aktuální zprávy
Muzikál Kočky (CATS) on-line a zdarma
Zahraničí
Jan Kříž září v hlavní roli Tanz der Vampire v Berlíně (oficiální fotografie)
Zahraničí
“Love Never Dies” aneb pokračování nejznámějšího muzikálu světa
 • tom2410

  Nevíte někdo o tom CD k českýmu Štestí dam??


 • Lucie Málková

  CD už je natočené, v tuto chvíli řešíme místo a čas křtu, snad v dubnu…Dáme určitě včas vědet!


 • Ondřej Doubrava

  Lucie Málková: Díky, už se těšíme…


 • Květuš

  Ahoj, díky za info ohledně CD ke Štěstí dam, taky už se na něj těším…